Pečete rádi? Dodržujete jídelníček sestavený od výživového poradce nebo osobního trenéra? Pak víte, že vážení ingrediencí, z nichž se sestavuje výsledný pokrm je více než důležité. Nepřipravujte jídlo nebo dezerty od oka, pořiďte si nejlepší kuchyňskou váhu a minimalizujte riziko nepovedené dobroty. Co zvážit při výběru?
Frekvence používání ovlivňuje výsledný výběr
Při první prohlídce trhu zjišťujete, že kuchyňských vah je celá řada. A to vám značně prodlužuje výběr toho jednoho pravého pomocníka. Co by vám však mohlo vybírání usnadnit je plánovaná frekvence používání. Jak často budete kuchyňskou váhu využívat? Bude v pohotovosti prakticky neustále, nebo ji budete vytahovat ze skříně pouze příležitostně?
Jestliže ji zapřáhnete do práce často, měla by být kvalitního zpracování a co nejpřesnější. Pokud ji potřebujete pouze příležitostně, nemusíte investovat do drahé a propracované alternativy.
Mechanická vs digitální kuchyňská váha
To hlavní rozdělení, se kterým se při vybírání spotřebiče setkáte je:
- mechanická kuchyňská váha a
- digitální kuchyňská váha.
Zatímco mechanická je jednodušší na ovládání (nikde se nezapíná, ingredience se jen nasypou a ihned váží), digitální je po stránce ovladatelnosti náročnější. Bývá však daleko přesnější, což se hodí hlavně pro vyšší cukrařinu.
Na přesnosti záleží
Ostatně nejen do cukrářského odvětví patří přesné digitální kuchyňské váhy. Na přesnosti záleží i v domácích podmínkách. Jestliže pečete častěji než vaši sousedé, maximálně přesnou váhu využijete i vy.
Na co se u kuchyňské váhy dále zaměřit
Přesnost měření je však jen jeden parametr z mnoha, který je zapotřebí sledovat při výběru tohoto pomocníka. Vedle toho zjistěte také:
- maximální nosnost,
- materiál kuchyňské váhy,
- rozměry a hmotnost,
- měrné jednotky a
- funkce.
Maximální nosnost
Aneb kolik toho kuchyňská váha snese. Stejně jako židle nebo křesla sedací soupravy, ani kuchyňská váha neutáhne mnoho. Základní modely mají nosnost odpovídající pěti kilogramům, dražší (a dnes také standardnější) varianty utáhnou až osm kilogramů. Profesionální kuchyňské váhy využívané nejen v cukrárnách, ale také restauracích nebo hospodách, kde vaří, mají nosnost často větší než deset kilo.
Materiál kuchyňské váhy
Čím kvalitnější, pevnější a odolnější materiál, tím dražší kuchyňská váha. To je rovnice, která v praxi funguje skvěle. I proto je důležité na začátku výběru vědět, jak často vám bude sloužit. Pokud ji budete používat frekventovaně, místo plastových alternativ upřednostněte kov.
Rozměry a hmotnost
Velmi individuální parametr, ale také se o něm informujte. Zatímco některé váhy mohou zabrat celou kuchyňskou linku, jiné jsou rozměrově malé, ale zase jen stěží udrží velké mísy pro přípravu pokrmů.
Měrné jednotky
Vážení nemusí být jen o kilogramech nebo gramech, ale také o měření litrů a mililitrů. Pokud nevlastníte plastové měrné nádoby na tekutiny, větší zastoupení měrných jednotek u váhy rozhodně oceníte.
Funkce
I váhy mohou být velmi inovativním pomocníkem a mohou přidat ruku k dílu. Multifunkční alternativy oceníte hlavně při pravidelném pečení nebo vaření s nutností vážení surovin. Mezi typické funkce, které modernější verze mají patří například dotykové ovládání, indikátor slabé baterie, výpočet nutričních hodnot nebo dovažování (když nechcete vážit každou surovinu zvlášť).
Seznamte se s druhy kuchyňských vah
Kuchyňské váhy nerozdělujeme pouze na mechanické a digitální, liší se také svým provedením. Rozlišujeme:
- nástěnné kuchyňské váhy,
- stolní váhy bez mísy,
- stolní váhy s mísou a
- vážící lžíce.
Nástěnná kuchyňská váha
Nebo také závěsná kuchyňská váha je oblíbená hlavně v menších kuchyních, protože díky možnosti umístění na stěnu nezabírá prakticky žádné místo na kuchyňské lince. Funguje jednoduše – odklopí se jeden její díl a zváží se surovina.
Stolní váha bez mísy
Zpravidla je to digitální kuchyňská váha, na kterou můžeme položit prakticky jakoukoli nádobu, do které následně budeme sypat suroviny připravené ke zvážení. Některé modernější alternativy v sobě ukrývají funkci TARE, která umí automaticky odpočítat hmotnost nádoby.
Stolná váha s mísou
Vhodné pro vážení hlavně sypkých směsí. Pokud preferujete tuto alternativu, mísa by měla jít od váhy oddělit.
Vážící lžíce
Samostatnou kategorií jsou takzvané vážící lžíce. Vhodné jsou pro vážení menšího množství a od tradičních kuchyňských vah je rozeznáte na první dobrou. Mají totiž tvar lžíce (i když trochu robustnější lžíce) s trochu propracovanější rukojeť ukazující přesnou hmotnost.