26 září, 2022
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.
Jak může dlouhodobé sezení ovlivnit vaše zdraví
Zobrazit obsah článkuBolest různých částí těla kvůli několika hodinách strávených za monitorem. Každý, kdo pracuje v kanceláři, to jistě zná. Přemýšlíte, jak zlepšit pracovní podmínky a polohu u počítače, protože víte, že dlouhodobé sezení není nic pro naše zdraví? Přečtěte si, co vše sezení ovlivňuje a co dělat jinak a zdravěji.
Co dlouhé hodiny za počítačem způsobují?
Dlouhé nepřerušované sezení ovlivňuje nepříznivě zdravotní stav.
Přetížení páteře, bolavá zápěstí i horší zrak
Při dlouhém nesprávném sezení dochází kvůli neaktivitě břišních svalů k přetížení bederní páteře. Záda jsou zakulacená, mezilopatkové svaly postupně ochabují, zkracují se prsní svaly, dochází k vnitřní rotaci v ramenech, propadáme se v hrudníku a při dýchání se málo uplatňuje bránice. Brada je často předsunutá a díky tomu se přetěžuje 2. krční obratel, což může mít za následek bolesti nejen krční páteře, ale i bolesti hlavy.
S dlouhodobým sezení a klikáním myší jsou spojeny také záněty karpálního tunelu, únava očí, snížená akomodace očních čoček a riziko zhoršení očních vad. Dále také dochází k městnání krve v dolních končetinách a to často má za následek tvorbu křečových žil.
Vliv sezení na metabolismus
Kromě bolesti zad a očí ale sezení působí negativně i na metabolismus. Lidé, kteří tráví příliš mnoho času sezením mají vysoké riziko vzniku diabetu, srdečních onemocnění a dalších problémů. Důvodem je několikahodinová nečinnost, která nepříznivě působí na svaly, metabolismus a mimo to také na psychiku. Tato nečinnost sníží úroveň metabolismu na třetinu, než kdybychom vstali a pohybovali se po kanceláři. Účinnost inzulinu klesá a riziko vzniku cukrovky typu dva roste. Také riziko obezity se zvyšuje. Mimo jiné se snižuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, které ovlivňují mnoho fyziologických funkcí a běžné fungování celého těla.
Bolesti kostí
Málo používané svaly důsledkem nečinnosti ochabují, mění se flexibilita šlach a dochází k řídnutí kostí, což může vést až ke vzniku osteoporózy. Následkem můžou být nejen bolesti, problémy s chůzí a pohybem, ale také vyšší riziko úrazů, protože svaly nejsou zvyklé a dostatečně rychle schopné reagovat na nenadálé pohyby. Následky například nechráněného pádu jsou potom kvůli křehkým kostem ještě horší a rekonvalescence je delší.
Jak bolesti předejít? Pracujte ve stoje!
Stejně jako není dobré celodenní sezení, ani stát celý den není pro vaše tělo výhrou. Kombinace stání a sezení je však ideální, jak zkombinovat benefity z obou světů. Pozitivní efekt stání při práci potvrzuje i studie, která mimo jiné říká, že pracování ve stoje způsobuje i vyšší efektivitu. Stání je ve srovnání se sezením lepším řešením, protože nejen, že tak zvyšujete produktivitu a zlepšujete držení těla a tak i eliminujete bolest zad, ale také tím snížíte riziko rakoviny, obezity a přispějete k regulaci hladiny cukru v krvi.
Když pracujete ve stoje, jsou aktivovány svaly, narozdíl od sezení, a zlepšuje se tak cirkulace krve a tak i okysličení mozku. Zároveň se lépe dýchá, protože ve stoje není vyvíjen tlak na bránici, a to dopomáhá k lepšímu soustředění. Dalo by se tak říci, že výsledkem by značná pomoc nejen od bolesti zad.
Polohovací stůl aneb k práci čelem
Abyste mohli u počítače pracovat v sedě i ve stoje a polohy střídat, pořiďte si polohovací stůl. Optimálním pomocníkem je elektricky nastavitelný stůl s pamětí pozic, kdy můžete mít pod jedním číslem uloženou výšku stolu pro sezení a na druhém pak vysunutí pro práci ve stoje. U stolů s pamětí na více poloh přichází benefit v možném sdílení stolu mezi více zaměstnanci.
Ze začátku vydržíte u stolu stát jen pár desítek minut – například videohovor s kolegy či partnery ve stoje je ideální začátek si na tuto pracovní pozici zvyknout. Později vydržíte pracovat bez židle i několik hodin.
Pokud při práci sedíte, tak na to jděte správně
Pokud u počítače trávíme několik hodin denně (někteří i 12-14 hodin denně sedí u stolu), mystele na to, abyste to dělali správně. Jak správně sedět u počítače? Snadno se to řekne, dodržet to po celou pracovní dobu je obtížnější.
Základním kamenem je úplně přirozené vzpřímení, které podpoří fyziologické zakřivení páteře. Při vzpřímeném sedu myslete také na dolní část zad a postavení pánve. Optimální je, když se v pánvi mírně nakloníte celým tělem vpřed. Neměli byste v oblasti beder cítit tlak ani pocit tahu vpřed či vzad – dostaňte se do “neutrální pozice”.
Správný posez na židli
Ke správnému posedu půjdete naproti pokud budete mít svůj stůl v takové výšce, abyste si v pravém úhlu položili předloktí o desku. V případě, že je deska moc vysoko, může to způsobit bolesti trapézového svalu či ramen. Dále by se mělo dodržovat to, že židle je v takové výšce, abyste měli možnost se mírně naklonit vpřed a chodidla by měla být položena celou plochou na zemi na šířku pánve. S tím se pojí ideální poloha kolen, ve kterých by se měl dodržovat pravý úhel.
Zkoušeli jste gymnastický míč?
Pokud to prostor v kanceláři dovolí, je skvělé řešení střídat kancelářskou židli s velkým gymnastickým míčem, který vás nenechá u monitoru sedět jinak než vzpřímeně, neustále totiž vyvažujete rovnováhu. Míč ovšem musí být dostatečně nahuštěný, jinak se do něj zaboříte, sednete si pod stůl a oblast beder se vám prohne do nepřirozených úhlů. Sezení na míči, stoličce nebo sedačce by měly být jen doplňkové.
Začínající podzim s sebou přináší velké změny, a to hlavně v podobně výrazného ochlazení, zkracování délky dne a…
Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…
Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…
Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…
Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…
Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…