Obsah článku

Od útlého věku se věnuje aktivně sportu, začínaje tancem, a nyní se zaměřuje na hraní volejbalu za lokální ženský tým. Velkou část svého volného času tráví v přírodě, sportem, cestování a starostí o zdravý životní styl. V rámci práce využívá svou hlavní přednost, kterou je kreativita, a to jak v oblasti ilustratorství, tak v marketingu.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Betakaroten na opalování: Opravdu vám pomůže ke zlatavé pokožce?

14 srpna, 2023

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Zlatavá pokožka není jen letním snem, ale dosažitelnou realitou. Půlka léta je již za námi a sluneční paprsky jsou stále v plné síle. Chystáte se na pláže s touhou po hezkém opálení, které vám vydrží až do podzimu? Důkladná příprava je klíčem k úspěchu a jedním z vašich nezbytných spojenců bude betakaroten. Co to je a jak vám může pomoci k trvanlivému opálení? Je betakaroten skutečně účinným způsobem, jak dosáhnout zlatavého tónu pokožky? To vše a mnohem více se dozvíte v našem nejnovějším článku, kde odhalíme pravdu o betakarotenu a jeho magickém účinku.

Co to je betakaroten a jak funguje?

Betakaroten – tento název vám jistě zní povědomě. Nejčastěji si ho spojíme s oranžovými plody a zeleninou, jako je mrkev či dýně. Ale co přesně je betakaroten a proč by měl být vaším parťákem při opalování?

Betakaroten je látka, která dodává potravinám výraznou barvu a sladkou chuť. Zároveň patří do skupiny karotenoidů, které přispívají ke zdraví pokožky, očí, vlasů a zubů. Jsou také známé tím, že napomáhají ke zhnědnutí pokožky.

Betakaroten na opalování
Betakaroten na opalování

Mimo to je však betakaroten hlavně prekurzorem vitaminu A. To znamená, že když betakaroten konzumujete, vaše tělo ho přeměňuje na vitamin A, který hraje klíčovou roli v regeneraci kůže a díky tomu, že působí jako antioxidant, pomáhá zabránit vzniku pigmentových skvrn.

Je tady asi jasné, proč se betakaroten na opalování tak hojně využívá. Nejen, že podpoří rychlejší zhnědnutí kůže, ale navíc pomáhá pleť po vystavení slunci regenerovat a zamezit vzniku pigmentových skvrn. Často se také říká, že pomáhá zabránit spálení pokožky. To však není tak úplně pravda. Betakaroten totiž působí v hlubších vrstvách kůže, kam UV záření neproniká. Představte si ho tedy spíše jako opraváře, který se postará o škody napáchané slunečními paprsky.

Viridian Beta-karoten Complex 90 kapslí
Viridian Beta-karoten Complex 90 kapslí
NOW Vitamin A, Přírodní betakaroten
NOW Vitamin A, Přírodní betakaroten

Jaký má betakaroten vliv na opalování?

Betakaroten a další karotenoidy mohou opravdu přispět k tomu, aby naše pokožka získala jemný zlatavý odstín. Nicméně, je potřeba podotknout, že tento efekt nemusí být nutně spojen se slunečním zářením. Samotný betakaroten může barvu naší pokožky ovlivnit i díky konzumaci potravin nebo doplňků stravy. Je však důležité mít na paměti, že tato změna barvy není přímo spojená s aktivním opálením nebo větší ochranou před slunečními paprsky.

Opálená pokožka
Opálená pokožka

Betakaroten není náhrada za opalovací krém 

V praxi to znamená, že i když budete doplňovat betakaroten, ať už ve formě doplňků stravy nebo potravina, to samo o sobě vám neposkytne dostatečnou ochranu proti škodlivému UV záření. Skutečná prevence popálení a dlouhodobého poškození kůže vyžaduje komplexní přístup, včetně používání kvalitního opalovacího krému, nošení vhodného oblečení a rozumného vystavení slunci.

Další účinky betakarotenu 

Betakaroten nejen zlatí naši pokožku, ale má také celou řadu pozitivních dopadů na zdraví. Přestože to zní jako klišé, věta „máš jíst mrkev, abys měl zdravé oči“, kterou jsme slýchavali jako malí, má v sobě kousek pravdy. Betakaroten tedy není jen o krásném opálení, ale o zdraví, které vás provází i za hranicemi letní sezóny.

Zrak a oči

Není to žádný mýtus, betakaroten opravdu může přispět ke zdraví zraku. Vědci aktuálně zkoumají především jeho potenciál předcházet degenerativním onemocněním oka. Vitamín A, na který se betakaroten v těle přeměňuje, je rovněž nezbytný pro správnou funkci sítnice, zejména pro noční vidění. Díky němu mohou naše oči efektivněji reagovat na různé světelné podněty, takže už si nebudete muset svítilit mobilním telefonem, abyste přečetli menu v restauraci.

Betakaroten pro zdravé oči
Betakaroten pro zdravé oči

Imunitní systém

Co se týká obranyschopnosti našeho těla, betakaroten může být skutečným hrdinou. Vitamin A totiž přispívá k normální funkci imunitního systému a může pomoci zlepšit odolnost proti infekcím. To znamená, že když doplníte dostatek betakarotenu, ze kterého vitamín A vzniká, vaše tělo bude lépe vybaveno k boji proti nemocem. Imunitní systém je navíc citlivý na oxidativní stres a betakaroten může působit jako antioxidant, který pomůže ochránit buněčné membrány před oxidativním poškozením [1].

Kognitivní funkce

Podle některých studií může betakaroten pozitivně ovlivnit také kognitivní funkce a paměť. Vědci předpokládají, že by to mohlo být dáno jeho antioxidačními účinky. Podle přehledu osmi různých studií zaměřených na antioxidanty, by dlouhodobá suplementace betakarotenu mohla přinést určité benefity z pohledu kognitivních funkcí a paměti [2]. Je však potřeba ještě další výzkum, aby se tato teorie potvrdila.

Betakaroten a kognitivní funkce
Betakaroten a kognitivní funkce

Užívání betakarotenu: Jak a proč?

Betakaroten není prospěšný jen pleti, ale i celkovému zdraví. Tato látka, kterou můžeme nazvat „králem zlatého pigmentu“, má mnoho benefitů pro naše tělo. Kromě toho, že dodává pokožce hezký odstín, přispívá také ke zdraví vašich očí, posiluje imunitní systém a může podpořit i kognitivní funkce. Takže jestli jste viděli betakaroten jen jako cestu k opálení, teď víte, že je to investice do celkového zdraví.

Betakaroten v potravinách: Co obsahuje betakaroten a kde ho najdeme?

Betakaroten není nějaká tajná složka, která se skrývá jen v několika potravinách. Pravdou je, že ho můžete najít v široké škále surovin. Máte rádi mrkev? Skvělé, protože je to jedna z těchto potravin. Ale nejenom ona – betakaroten je i v dalších oranžových, žlutých a červených plodech a zelenině, jako jsou sladké brambory nebo dýně. Navíc se nachází i v některých zelených listových zeleninách, jako jsou špenát a brokolice. Takže se nebojte, možností je spousta!

Betakaroten v mrkvi
Betakaroten v mrkvi

Jak můžeme betakaroten doplnit do těla a jaká je doporučená denní dávka?

Pokud nemáte rádi zeleninu, nemusíte jíst hory a doly mrkve, abyste získali dostatek betakarotenu. Můžete si ho totiž doplnit i výživovými doplňky. Ty obsahují koncentrované formy betakarotenu, což vám usnadní získání dostatečné dávky této důležité látky. Co se týče denní dávky, obecně se doporučuje konzumovat kolem 3 až 6 mg betakarotenu denně. Ale to je jen taková hrubá představa, protože potřeba může záviset na vašem věku, životním stylu a dalších faktorech. Proto je vždy dobré se poradit s odborníkem, abyste zvolili optimální dávkování pro váš konkrétní případ.

Nežádoucí účinky betakarotenu

Betakaroten může být skvělým společníkem na cestě ke snědé pokožce, ale stejně jako každý hrdina, i on má své stinné stránky. Když se nepřekročí doporučená denní dávka, je to většinou bez problémů. Nicméně, pokud to s betakarotenem přeženete, mohou se objevit některé nežádoucí účinky.

Těhotenství

Ačkoliv betakaroten má řadu pozitivních účinků, existuje doporučení, aby těhotné ženy nebraly příliš mnoho betakarotenu v doplňcích stravy. Důvodem je, že nadměrná konzumace může zvýšit riziko vrozených vad u novorozenců. To však neznamená, že byste neměli jíst potraviny bohaté na betakaroten. Snažte se spíše získávat tuto látku přirozeně z různých druhů ovoce a zeleniny.

Nevhodné kombinace

Kombinace betakarotenu s určitými léky nebo jinými doplňky stravy může mít nežádoucí účinky. Například konzumace betakarotenu společně s některými léky na cholesterol může snížit účinnost těchto léků. Je vždy důležité konzultovat s lékařem, pokud užíváte léky a zároveň se rozhodnete aktivně přidávat do své stravy betakaroten.

Kůže

I když betakaroten pomáhá chránit pokožku před slunečním zářením, nadměrná konzumace může způsobit, že se vaše kůže může začít zbarvovat do oranžova. Tohle je známé jako „karotenémie“, a i když to není nebezpečné, může vás to překvapit, když se ráno podíváte do zrcadla.

Zdraví plic

Pro kuřáky nebo osoby, které byly vystaveny prachovým částicím nebo znečištěnému ovzduší, může nadměrná konzumace doplňků stravy s betakarotenem zvýšit riziko zdravotních problémů. Některé studie naznačují, že vyšší dávky betakarotenu u těchto jedinců mohou zvýšit riziko vzniku problémů se zdravím plic.

Užitečný tip

Pokud jde o betakaroten, platí staré pravidlo: vše s mírou. Pokud patříte mezi rizikové skupiny, spoléhejte se především na přirozené zdroje betakarotenu ve stravě, a získejte tak jeho benefity, aniž byste se museli potýkat s nežádoucími účinky. Máte-li nějaké pochybnosti nebo otázky, vždy je nejlepší se poradit s lékařem nebo odborníkem.

Betakaroten v potravinách
Betakaroten v potravinách

Jak vybrat ten nejlepší betakaroten (nejen) na opalování? 

Při výběru betakarotenového doplňku stravy je důležité se řídit několika klíčovými faktory, abyste získali ten nejvhodnější produkt pro vaše potřeby. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci při rozhodování:

1. Důvěryhodnost značky

Volte produkty od renomovaných a důvěryhodných výrobců, kteří dbají na kvalitu svých výrobků a provádějí řádné testování. Značky s dobrou pověstí mají tendenci poskytovat kvalitní doplňky stravy.

2. Čistota a složení

Přečtěte si pozorně složení doplňku. Měl by obsahovat převážně betakaroten a minimální množství přidaných látek, jako jsou plniva, barviva nebo konzervační látky. Ideální je, když je betakaroten získán z přírodních zdrojů.

3. Dávkování

Podívejte se na doporučené dávkování na obalu produktu. Mělo by se pohybovat v rozmezí doporučených denních dávek, které jsou běžně udávány pro betakaroten. Obecně se doporučuje konzumovat kolem 3 až 6 mg denně.

4. Přírodní versus syntetický betakaroten

Mějte na paměti, že betakaroten může být nabízen ve dvou hlavních formách – přírodní a syntetické. Přírodní betakaroten je získáván z potravinových zdrojů, zatímco syntetický je vytvářen uměle. Pokud preferujete přírodní přístup, hledejte doplňky, které obsahují přírodní formu betakarotenu.

5. Forma a absorpce

Volba mezi různými formami doplňků závisí na vašich preferencích. Tablety, kapsle, tekuté formy – vybírejte podle toho, co vám nejlépe vyhovuje. Navíc se můžete informovat o tom, zda doplněk obsahuje betakaroten v jeho nejabsorbovatelnější formě.

6. Recenze a doporučení

Přečtěte si recenze a zkušenosti jiných uživatelů. To vám může poskytnout užitečné názory na konkrétní produkty a jejich účinky.

Viridian Beta-karoten Complex 90 kapslí
Viridian Beta-karoten Complex 90 kapslí
NOW Vitamin A, Přírodní betakaroten
NOW Vitamin A, Přírodní betakaroten

Zdroje:

[1] Hughes DA. Effects of carotenoids on human immune function. Proc Nutr Soc. 1999 Aug;58(3):713-8. doi: 10.1017/s0029665199000932. PMID: 10604207.

[2] Rutjes AWS, Denton DA, Di Nisio M, Chong LY, Abraham RP, Al‐Assaf AS, Anderson JL, Malik MA, Vernooij RWM, Martínez G, Tabet N, McCleery J. Vitamin and mineral supplementation for maintaining cognitive function in cognitively healthy people in mid and late life. Cochrane Database of Systematic Reviews 2018, Issue 12. Art. No.: CD011906. DOI: 10.1002/14651858.CD011906.pub2. Accessed 12 August 2023.

5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Fototerapie

Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Akupresura

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma