Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Cévy jsou zrcadlem vašeho zdraví a způsobu života

Kontrola cév na noze
Kontrola cév na noze
Obsah článku

Cévy jsou propracovanou součástí kardiovaskulárního systému, kterými nepřetržitě proudí krev. Okysličená ze srdce až do posledních vlásečnic ve tkáním tepnami (arteriemi), opačným směrem odkysličenou krev vracejí žíly (vény) a lymfatické cévy vedou z tkání lymfu do žilního systému. Není divu, že při tak náročné práci se cévní systém v těle opotřebovává, ovšem často k tomu výrazně přispíváme sami svým životním stylem.

Již v mladém věku mají někteří lidé geneticky dané predispozice k cévním onemocněním, například žilní nedostatečnosti či rozvoji aterosklerózy. Rozhodně je třeba stav svým cév a celého kardiovaskulárního systému pravidelně sledovat, stejně tak krevní testy a hodnoty krevního tlaku. Platí totiž, že čím víc případů srdečních onemocnění se u pokrevních příbuzných v nižším věku vyskytlo, tím vyšší riziko vzniku hrozí i vám.

Jaký obor se zabývá péčí o cevní systém organismu?

Oborem, který se zabývá péčí o cévní systém organismu, prevencí i léčbou cévních a kardiovaskulárních onemocnění, je angiologie nebo také cévní chirurgie. Má k dispozici řadu vyšetřovacích metod, které odhalí stav cév i postupy (konzervativní i operativní), jak nejrůznější obtíže odstranit, jak zlepšit například průtok krve cévami, jak odstranit sraženiny při náhlých cévních příhodách a infarktech.

Ilustrace cévy
Ilustrace cévy

Co cévy trápí

Mezi nejčastější cévní onemocnění patří ateroskleróza a žilní varixy (křečové žíly).

Ateroskleróza

Ateroskleróza je dnes jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob vůbec. Projevuje se postupným a dlouhodobým usazováním lipidů (tuků) na cévních stěnách, kde vytvářejí jakési pláty. Ty ztěžují průtok krve, v nejtěžších případech dojde až k úplnému uzavření cévy. Krev nemůže proudit k orgánům, které potřebují zásobování krví.

Problémem je, že nástup aterosklerózy nebolí, neprojevuje se žádnými příznaky a postupuje nenápadně, o to zrádněji. V plné síle zasáhne po řadě let až desetiletí právě formou závažné choroby: infarktem myokardu, náhlou cévní mozkovou příhodou, ischemickou chorobou srdeční či ischemickou chorobou dolních končetin (nejčastěji u pacientů s cukrovkou).

Křečové žíly

Křečové žíly (varixy) zpočátku cítí hlavně ženy jako estetický nedostatek, ale pokud se neléčí, mohou přejít do chronického závažného zdravotního problému. Varixy postihují nejčastěji povrchový žilní systém dolních končetin. Třikrát častěji trápí ženy, především z důvodu velkých hormonálních změn v organismu v řadě životních období. Často mají dědičný původ.

Žíly dolních končetin mají uvnitř chlopně, které spolu se svaly pomáhají vytlačit odkysličenou krev zpět k srdci proti gravitaci. Tato namáhavá činnost vyčerpává žíly, které postupně ztrácejí pružnost, jejich stěny se oslabují a roztahují. Žilní chlopně přestanou domykat a začne se v nich hromadit krev. Nohy bolí, mravenčí, časté jsou křeče.

Problematice žilních obtíží a odstraňování varixů v nejrůznějších stadiích nemoci se věnuje poměrně mladý obor cévní chirurgie. Způsobů, jak pomoci k úlevě a zdravým nohám je řada, některé téměř zcela bezbolestné a minimálně invazivní.

Kontrola cév na noze
Kontrola cév na noze

Změna života dokáže téměř zázraky

Stav cév lze do určité míry regulovat. Ovlivnitelné faktory můžeme shrnout pod termín životní styl.

  • Strava,
  • kouření,
  • konzumace alkoholu,
  • nedostatek pohybu,
  • fyzické aktivity,
  • obezita a stres se podílejí na stavu vašich cév.

Pokud budete dodržovat zásady zdravého životního stylu, budete si hlídat hodnoty krevního tlaku, cholesterolu a cukru v krvi, udržíte si optimální tělesnou hmotnost a budete pravidelně docházet na preventivní prohlídky nebo se budete léčit u kardiologů a cévních lékařů, udržíte si cévy v kondici do vysokého věku.

5/5 - (2 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

100 Kč sleva na Váš nákup od Pure rituals

Prvotřídní lipozomální vitamíny