27 dubna, 2023
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.
Jak začít hrát padel
Zobrazit obsah článkuStále větší popularitu si také v České republice získává padel, jinak označovaný také jako „padel tenis“, případně „paddle tennis“. Důvodem je, že padel může hrát kdokoli – od dětí až po aktivní seniory.
Pomáhá udržet se ve formě, trénuje postřeh a díky možnosti zvolit si s vybavením i herní styl se přizpůsobuje fyzické kondici každého hráče. Vyzkoušejte ho. Určitě se vám tato moderní forma sportování pro všechny členy rodiny bude líbit. Zdravý pohyb potřebujeme všichni a padel vás navíc bude i bavit. Kombinuje totiž prvky hned několika jiných sportů.
Vybavení na padel tenis
Podobně jako u tenisu budete potřebovat kurt pro padel se sítí a odrazovými stěnami, rakety, míčky a vhodné obutí a oblečení. A samozřejmě taky spoluhráče, protože padel se hraje jako čtyřhra, tedy se dvěma hráči na každé straně.
Kurt pro hraní padelu
Místo, kde se hraje padel, vám bude částečně připomínat tenisový a částečně squashový kurt. Padelový kurt má tvar obdélníku s rozměry 20 × 10 metrů. V jeho středu se nachází síť velmi podobná síti tenisové. Ta je široká stejně jako padelový kurt, což znamená 10 m. Výška sítě se liší na krajích kurtu, kde má u sloupků, kterými je upevněna, výšku 92 cm, od středové partie, kde je síť vysoká jen 88 cm.
Co ale na tenisovém kurtu nenajdete jsou stěny ze skla na kratších a stěny z pletiva na delších bočních stranách padelového kurtu. Odlišný od squashe i tenisu je také vstup na kurt. Protože je ze všech stran nějak uzavřený, jediné místo pro vstup na kurt je uprostřed vedle středové sítě. V padelu se míčkem hraje jak o stěny, tak o povrch kurtu. Ten je tvořen zásypem z jemného křemičitého písku a umělého trávníku.
Padelové kurty jsou jak veřejné v padelových sportovních klubech, tak i v rekreačních objektech, ale můžete si ho nechat vybudovat i u sebe doma. Profesionální firmy jdou dnes schopné vybudovat padelové kurty stejně rychle a kvalitně jako kurty tenisové.
Padelové rakety
Podobně jako u tenisu, také jednotlivé padelové rakety jsou velmi odlišné, protože každému hráči vyhovuje něco trochu jiného. Obecně platí, že padelové rakety jsou menší než tenisové, protože dle pravidel délka rakety nesmí být větší než 45,5 cm, šířka je obvykle 38 cm.
Místo výpletu mají uprostřed rámu plnou plochu s různě velkými otvory a k ruce hráče se připevňují bezpečnostním poutkem. Bez poutka by hrozilo, že raketa vyletí hráči z ruky a zraní jeho samotného, spoluhráče nebo protihráče.
Zajímavost: Platí, že pro začátečníky a méně zdatné hráče jsou vhodnější lehčí rakety, které se snáze ovládají. S těžší raketou jsou zkušenější hráči schopní zahrát razantnější, rychlejší a přesnější údery. Existují samozřejmě také rakety, které spojují více herních stylů. Nejlehčí dětské rakety váží od 270 g, nejtěžší pánské mají 400 g. |
Rakety jsou rozděleny do tří skupiny, a to pro začátečníky, pro pokročilejší a pro velmi zkušené hráče. Liší se rovněž tvarem raketové hlavy, protože tvar rovněž ovlivňuje herní styl. Například hlava ve tvaru diamantu se hodí pro útočné hráče, naopak kulatá hlava je vhodnější pro obranáře. Mezi oběma tvary je hlava ve tvaru slzy, která v sobě do určité míry spojuje kladné vlastnosti obranné i útočné hlavy.
Druh vybraného materiálu, z něhož je raketa vyrobena, a počet použitých vrstev určuje to, jak razantní údery budete schopni s raketou dát a jak odolná raketa bude. Vnitřek rakety může být z měkké pěny, případně z ethylen vinyl acetátu. Ten se na rozdíl od pěny má schopnost vracet do původního tvaru. Vnější vrstvy bývají buď z grafitu, nebo ze skelného vlákna.
Vybraná kombinace materiálů a počty jejich vrstev podmiňují také výslednou cenu rakety. Ta u dětských začíná kolem tisícovky, ale dražší modely mohou stát i více než desetinásobek této částky.
Míček na padel
I když se míčky na padel velmi podobají tenisovým, nejsou stejné. Sice mají stejnou barvu, nejčastěji jsou žluté, případně také bílé, ale jsou méně nahuštěné. Co mají společné s tenisem je, že každá značka míčků je trochu jiní, má jiné vlastnosti a je vhodná pro jiný typ hráčského stylu. Nejčastěji se prodávají v sadách po třech kusech.
Oblečení a obutí pro padelové hráče
S oblečením a obuví je to jednodušší, vystačíte si s běžným sportovním oblečením pro tenisty. Nejvhodnější je tenisová obuv pro hru na antukovém povrchu. Ale koupit si můžete také obuv určenou vysloveně pro hru padelu, která je k dispozici pro děti, ženy i muže. K dispozici jsou i tzv. padelové doplňky, jako jsou kšilty, potítka, čelenky, kšiltovky apod., ale ty se v podstatě neliší od tenisových.
Kde jsou u nás padelová hřiště
V České republice existují dvě organizované padelové soutěže. První organizuje Česká padelová federace a jmenuje se Česká padelová tour. Jde o systém turnajů, který jako v tenise podle výsledků určuje pořadí jednotlivých hráčů v různých kategoriích (ženy, muži, smíšené dvojice, junioři) na žebříčku. Druhou soutěží je Padel liga, která je určena jen amatérským hráčům, ale i ona se hraje turnajovým systémem. Místa turnajů jsou stejná.
Padelové kluby najdete v Berouně, Klatovech, Ostravě, Praze a Teplicích. Další kurty najdete také u rekreačních zařízení, například u Parkhotelu v Plzni. Postupně přibývají další a existují dokonce i mobilní kurty. Například v zahraničí se hrají padelové turnaje v historických kulisách, podobně jako třeba beach volejbal.
Pravidla hry padel
Jako první hraje vždy hráč na pravé straně kurtu. Ten stojí za čarou pro podání a podává diagonálně do pole pro podání na straně protihráčů. Podávající má vždy dvě podání a musí střídat strany, i když jeho spoluhráč strany při podání nestřídá. Hráč může míček raketou po odrazu zasáhnout nejvýše v úrovni svého pasu. Protihráč může míček odehrát po dopadu, nebo po odrazu od skleněné stěny. Odraz od pletiva není povolený a takové podání je chybné. Povolené jsou také takzvané voleje, tedy zásah míčku přímo ze vzduchu. Míček ale nesmí dopadnout více než jednou. Co je poněkud neobvyklé je možnost hrát i úplně mimo kurtu, a to v případě, že odraz dovede míček nad čtyřmetrové hrazení kurtu. Z takového úderu ale hráč musí zasáhnout soupeřovu stranu kurtu.
Nesmí se odrazit míček tak, že spadne do pletiva, ani míčkem přímo zasáhnout sklo bez odrazu.
Systém bodování
Počítání bodů je stejné jako v tenise. Hraje se vždy na dva vítězné sety. Pokud se hra dostane do stavu 6:6, hraje se tzv. tie-break (zkrácená hra). Po lichých gamech si soupeřící týmy vymění strany kurtu, přičemž je krátká pauza.
Bod lze získat:
- za vítězný úder
- za chyby soupeře:
- dvojí dopad
- zásah hrazení bez odrazu
- odraz míčku na pletivo
- úder do sítě
- zasažení protihráče míčkem (nestačí omluva jako v tenise)
- dvojchyba
- neodehraje míček, který po odrazu na jeho straně kurtu překonal ohrazení tak, že vyběhl mimo kurt a trefil vaši stranu kurtu
Proč zkusit padel
Hra padel je zábavná a nabízí mnoho různých možností pro hráče různého věku a sportovní úrovně. Začít můžete jako děti a třeba klidně i v důchodu. I když padelových kurtů u nás zatím není tolik jako tenisových, neustále přibývají. Pokud máte některé z nich po ruce, určitě si padel vyzkoušejte. Pokud se chcete o hře dozvědět více, přečtete si i článek Co je Padel.
Vrásky – drobné linie, které se na naší pleti objevují jako připomínka času, životních zážitků i starostí. Ať…
Zatímco někteří otěhotní bez obtíží, jiní čelí dlouhým měsícům nejistoty. Pojďte se s námi podívat na možnosti, jak…
Proč je pro hokejisty tak důležitá zdravá a vyvážená strava V každodenním životě má strava velký vliv na…
Také si pamatujete, když vám bylo špatně, jak rodiče nebo doktor hned koukli na váš jazyk? Ten vám…
Jen pár šťastlivců nikdy neřešilo akné na hýždích. Je to nepříjemné a nevzhledné. Proto pro vás máme tipy,…
Hubnutí po porodu je téma, které zajímá mnoho novopečených maminek. Po devíti měsících těhotenství a radostném příchodu dítěte…