Obsah článku
Michaela Moricová

Od mládí aktivně sleduje koňské dostihy, ve kterých se jakožto autorka rozborů angažuje dodnes. Kromě toho sleduje pečlivě politiku, zajímá se o literaturu jako čtenář i spisovatel a také o videohry. Cizí jí nejsou ani témata jako cestování a zdravý životní styl, o kterém se ráda dozvídá nové věci. Miluje být kreativní.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Jak vyléčit ploché nohy? Pomohou cviky, boty či operace

13 května, 2024

Jak vyléčit ploché nohy

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Trápí vás ploché nohy? Chcete se zbavit bolesti chodidel? Máme pro vás seznam cviků na ploché nohy, tipy na vhodnou obuv a rady, jak vůbec poznat, z čeho vaše obtíže pramení. V záchvatu neutuchající bolesti totiž lidé mohou myslet přímo na operaci plochých nohou. V tomto článku ovšem najdete metody, jež vám mohou pomoci s propadlou klenbou, aniž byste rovnou museli na operační sál. 

Co jsou ploché nohy?

Jednoduše řečeno, plochá noha se vyznačuje tím, že chodidlo nemá typický oblouk v oblasti mezi patou a prsty. Tato část je tedy plochá, je na ni vyvíjen nepřirozený tlak při pohybu, a kvůli tomu se projevuje bolestivě.

Ploché nohy u dětí jsou však zcela běžným jevem a zpravidla se nejedná o nic závažného. Problém nastává, pokud stav přetrvá třeba až do dospělosti či se během dospělého života objeví.

Ploché nohy u dětí
Ploché nohy u dětí

Typy plochých nohou:

 • Příčně plochá noha
  • Objevuje se v přední částí nohy neboli na plosce. Její příčinou je ochabnutí svalů a vazů a dochází k propadnutí klenby. Příznaky příčně ploché nohy jsou bolesti v oblasti zánártních kůstek a palce. 
 • Podélně plochá noha
  • Zde se jedná o zploštění vnitřní strany chodidla po celé délce. Tento stav ovlivňuje způsob, jakým člověk chodí, a také jeho držení těla, tudíž může mít negativní vliv především na zatížení kloubů.

Příčiny plochých nohou

Jak už bylo řečeno, příčinou plochých nohou může být dlouhé stání v nekvalitních botách, tudíž náchylní jsou třeba číšníci. Naopak připraveni na tyto problémy jsou lidé ve zdravotnických zařízeních, které vždy vidíte v pantoflích, dělaných speciálně pro dlouhý pobyt na nohou. 

Zdravotnické pantofle
Zdravotnické pantofle

Nicméně na vině může být také genetika nebo nadváha. Se zhubnutím vám může pomoci třeba tento článek, ve kterém se dozvíte užitečné tipy a rady. 

V podstatě jde o to, že k propadlé klenbě dochází při ochabnutí vazů mezi svaly a kůstkami chodidla, za což může nadměrná zátěž.

Jak poznat ploché nohy?

Základní diagnostiku vážnosti propadlé klenby si člověk může udělat i doma. V případě příčně ploché nohy se stačí postavit na špičky. Pokud je klenba nohy dobře viditelná pouze v této pozici, máte ploché nohy. Podélně plochou nohu pak můžete odhalit pomocí otisku vašeho chodidla – stoupněte mokrou nohou na kachličky a následně prozkoumejte tvar stopy. Případně vyjděte na pláž nebo pískoviště a prostě do něj boso skočte. Pokud vaše nohy zanechávají otisk celého chodidla a není na vnitřní straně typický oblouk, máte ploché nohy. Příznakem zborcené klenby je totiž absence oblouku mezi prsty a patou, přičemž zjistit se to dá i tak, že si nohy porovnáte s člověkem, který tímto problémem stoprocentně netrpí. 

Plochá klenba nohou
Plochá klenba nohou

Jak u příčně ploché nohy, tak u podélně ploché nohy se pak člověk setkává s pocitem unavených nohou, zdají se těžké, bolí a někdy také otékají. Bolesti se objevují i po delší chůzi a někdy vystřelují až do lýtek.

Ploché nohy a diagnostika: Jak se pozná zborcená klenba?

Lékaři plochá chodidla poznají také podle pozorování nohou při stání a chůzi, případně díky měření oblouků. Pomocí těchto metod, otisků a samozřejmě také rentgenu vám může ortoped osvětlit, který stupeň plochosti nohou se vás týká:

 • Mírně plochá noha
  • Pouhým okem si problému nevšimnete, neboť na pohled i letmý ohmat chodidlo působí normálně a zdravě. Bolesti přichází pouze při delší zátěži.
 • Středně plochá noha
  • Zde je vnitřní strana chodidla více zploštělá a nepřirozeně zatěžovaná, bolest ploché nohy je tudíž silnější a větší zátěž nepříjemná.
 • Silně plochá noha
  • Na rozdíl od předchozích stupňů je tento již velmi vážný a cviky je nemožné ho zvrátit. Kvůli zborcené klenbě bolest nejde ignorovat, neboť člověk přenáší váhu skoro výhradně na vnitřní část chodidla.    
Vyšetření plochých chodidel
Vyšetření plochých chodidel

Navíc existují také nemoci a stavy, které výskyt ploché nohy ovlivňují. Lékaře tedy bude zajímat historie zranění v oblasti Achillovy paty, historie zlomenin, dále také zda netrpíte vysokým tlakem, revmatem či cukrovkou. Kromě zmíněné obezity zatěžuje klenbu nohou také těhotenství. Častá je pak spadlá klenba u lidí, kteří prodělali dětskou mozkovou obrnu nebo mají Downův syndrom.

Jaké jsou důsledky ploché nohy?

Především jde o bolesti nohou. Pokud neprobíhá léčba plochých nohou, bolesti se stupňují do té míry, že člověk nemusí být schopen vykonávat svou práci či se zapojovat do běžných aktivit [1]. Bolest zbavuje člověka chuti se hýbat, tudíž může vést k obezitě a další řadě problémů spojených s usedlým způsobem života. 

Jelikož člověk se instinktivně snaží vyhnout bolesti, ploché nohy jej nutí našlapovat jinak, nepřirozeně, což vede k nadměrnému zatěžování kloubů a změně držení těla. Když s plochými nohami nic neděláte, nakonec to mohou odnést i vaše záda, včetně krční páteře.

Jak se zborcené klenbě vyhnout?

Na škodu nikdy není pravidelná návštěva lékaře. Díky tomu se můžete dozvědět, že se vám plochá noha objevuje a bylo by dobré s ní něco dělat, aby nedošlo ke zhoršení. Když k prevenci připojíte zdravý životní styl, tedy dbáte na svou stravu a pravidelně se hýbete, je pravděpodobné, že se problémům s plochými nohami vyhnete. Samozřejmě, pokud celý den v práci nepostáváte. V takovém případě je stěžejním faktorem koupě kvalitních bot.

Vyšetření u fyzioterapeuta
Vyšetření u fyzioterapeuta

Dále také neignorujte déletrvající bolest nohou. Nezanedbávejte se, naslouchejte svému tělu a dopřejte mu také dostatek odpočinku. Alfou a omegou plochých nohou je to, že vznikají nadměrnou zátěží, a pokud neodpočíváte, zaděláváte si na problém. A co na plochou nohu tedy zabírá?

Léčba plochých nohou

 • Cviky na ploché nohy
  • Nejjednodušším způsobem, jak vyléčit ploché nohy, je vyzkoušet některé cviky na klenbu chodidla, které najdete v následující kapitole.
 • Ortézy a vložky do bot
  • Kromě cviků je tato metoda také velmi známá a napadne asi každého, kdo by měl se zborcenou klenbou u chodidla problém.
  • Jenže vložky do bot na spadlou klenbu vás nevyléčí, pouze pomohou od bolesti tím, že správně klenbu podpírají.
 • Operace propadlé klenby
  • V případě, že člověk trpí velkými bolestmi i mimo chodidlo, například v oblasti kotníku, a jeho nohy jsou silně ploché, operace klenby nohy může být jediným řešením [3].
  • Operace ploché nohy není třeba se obávat, neboť netrvá dlouho, člověk zpravidla může jít domů hned ten samý den a samozřejmě je ordinován odpočinek.
  • Pohyb je možný o berlích, leč je doporučené jeho omezení, dokud bolesti chodidla a klenby téměř nepřejdou.
  • Poté byste se měli začít trochu hýbat, v druhém týdnu chodit na kratší procházky a po pěti až šesti týdnech v ortéze docházet na rehabilitace.
Vložky do bot
Vložky do bot

Vhodné boty pro ploché nohy

Pokud trpíte na ploché nohy, doporučujeme omezit nebo se nejlépe úplně vyhnout určitým druhům bot, a sice těm s úzkou, zvednutou špičkou, zvýšeným podpatkem, vysokou podrážkou a botám, které jsou příliš pevné. Poslední jmenované totiž drží tvar a nutí nohu zůstat ve fixované poloze, což není při chůzi přirozené. 

Zajímavou alternativu dnes představují barefoot boty. Barefoot boty a ploché nohy totiž působí jako geniální kombinace, protože umožňují noze se přizpůsobovat terénu, po kterém jdete. Díky tomu jsou podporovány svaly chodidla, také receptory, a tím pádem je noha přirozeně citlivou na povrch. Barefoot pro ploché nohy je doporučován také fyzioterapeuty, a to zejména pro procházky v přírodě. 

Začněte ale s barefoot botami pomalu, choďte na krátké procházky do parku a dopřejte si čas, abyste si na tento typ obuvi zvykli. Podobným způsobem může pomoci také masážní chodníček.

Doporučené produkty

Pánské barefoot boty Brubeck Merino - black/black
Pánské barefoot boty Brubeck Merino – black
Dámské barefoot boty Brubeck Merino - Black
Dámské barefoot boty Brubeck Merino – Black
Masážní chodníček inSPORTline Butwal 148x40 cm
Masážní chodníček inSPORTline Butwal 148×40 cm

Cviky na ploché nohy u dospělých

Jak na ploché nohy zabírá cvičení? Velmi dobře, je důležité se mu ale věnovat pravidelně a poctivě.

 • Válení míčku
  • Úplně základním cvikem, který lidem s plochými nohami uleví od bolesti, je masáž pomocí tenisového míčku, na který položí chodidlo a válí ho tam a zpátky.
  • Zaměřujte se na to, abyste na míček lehce tlačili, a tím využívali ochablé svaly.
  • Soustřeďte se také na udržování rovného sedu a provádějte cvik 2–3 minuty u každého chodidla.
 • Výpony lýtek
  • Dalším jednoduchým cvikem je se postavit na kraj schodů nebo cvičební stoličku tak, aby ploska i pata zůstaly ve vzduchu.
  • Zvedejte paty, propněte lýtka a v pozici vydržte pět vteřin.
  • Při pohybu zpět nechte paty sjet až pod úroveň schodu či stoličky.
  • Pohyb opakuje 15× ve třech sadách.
 • Protahování paty
  • Zapřete se dlaněmi o židli nebo stěnu před sebou, jednu nohu mějte před sebou, druhou nechejte za sebou a na obě chodidla zatlačte.
  • Páteř držte vzpřímenou, nohu vepředu pokrčte, přeneste na ni váhu, zatímco tlačíte na zeď.
  • Takto protahujete zadní část nohou a Achillovu patu.
  • V pozici se snažte vydržet půl minuty, opakuje s druhou nohou.
  • Opakujte obě strany 4×.
Protahování paty
Protahování paty
 • Krčení ručníku
  • Ačkoliv na první pohled se může zdát, že jde o hloupost, tímto cvikem se posilují svaly v okolí propadlé klenby.
  • Sedněte si na židli, pod nohy si dejte ručník a pouze prsty u nohou jej krčte dál pod chodidlo, dokud to jde.
  • Opakujte u obou chodidel 3× .
 • Protahování s ručníkem
  • Pomoci od bolesti může také tento cvik s ručníkem, který srolujte, sedněte si na zem a držte konce ručníku pevně v rukách.
  • Prostředek ručníku zahákněte za chodidlo blízko patě a přitahujte k sobě, dokud necítíte, jak se protahuje Achillova šlacha.
  • Opakujte cvik u obou chodidel 10× po dobu 30 vteřin.

Doporučené produkty

Power System Podložka na jógu FITNESS YOGA MAT PLUS Modrá
Power System Podložka na jógu FITNESS YOGA MAT PLUS Modrá
Balanční a masážní podložka na chodidla inSPORTline Uossia
Balanční a masážní podložka na chodidla inSPORTline Uossia
Masážní podložka pod chodidla inSPORTline Dharan 48x30,5 cm
Masážní podložka pod chodidla inSPORTline Dharan 48×30,5 cm

Jak napravit ploché nohy je otázka, kterou si klade za život mnoho z nás, protože se jedná o nepříjemný stav. Je přitom jedno, zda podle absence oblouku na chodidle poznáme, že se jedná o příčně plochou nohu, nebo dojdeme k závěru, že je podélně plochá. Nepříjemné je to vždy. Není ale příliš těžké se běžné formy zbavit, protože ploché nohy způsobují věci jako špatná obuv, dlouhé stání a celkově nadměrná zátěž chodidla. Ploché nohy mohou samozřejmě vzniknout také po zranění, případně je na vině genetika, existuje ale několik způsobů, jak si pomoci. Ideální je pro nápravu ploché nohy cvičit doporučené cviky a koupit si vhodné boty.

Ortopedické vložky do bot
Ortopedické vložky do bot

Zdroje:

[1] Badii, C. (2019b, November 6). What you should know about flat feet. Healthline. https://www.healthline.com/health/pes-planus  

[2] Cronkleton, E. (2023b, April 19). Flat feet exercises: Treating flat or fallen arches. Healthline. https://www.healthline.com/health/flat-feet-exercises  

[3] Flat foot surgery – treatment, recovery & long-term impact. Orthopaedic Specialists. (2023, November 8). https://os.clinic/treatments/foot-ankle/flat-foot-surgery/  

[4] Ha, S. (2017, September 25). 10 best flat feet exercises. Feet&Feet. https://www.feetfeet.co.uk/blogs/arch-pain/10-best-flat-feet-exercises  

[5] How do flat feet affect your overall health?. How Do Flat Feet Affect Your Overall Health?: AllCare Foot & Ankle Center: Podiatry. (n.d.). https://www.allcarefootdoc.com/blog/how-do-flat-feet-affect-your-overall-health  

[6] How to prevent your flat feet from getting worse. How to Prevent Your Flat Feet from Getting Worse: Apple Podiatry Group: Podiatrists. (n.d.). https://www.applepodiatrygroup.com/blog/how-to-prevent-your-flat-feet-from-getting-worse  

[7] professional, C. C. medical. (n.d.). Flat feet (flatfoot): Types, causes & treatment. Cleveland Clinic. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17005-flat-feet

5/5 - (2 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Akupresura

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se…

Hormonální akné

Na světě je jen pár šťastlivců, kteří nikdy v životě nemuseli řešit nevzhledné pupínky. Většina z nás se s…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma