Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Růžová voda – skutečně má zázračné účinky?

Růžová voda
Obsah článku

Účinky růžové vody využívají lidé po mnoho staletí, už staří Římané věděli, jakou sílu mají okvětní lístky růže. Kleopatra si je ráda přidávala do medové koupele. A i dnes má růžová voda řadu zdravotně prospěšných účinků, které si chválí i dermatologové. Na co všechno můžeme růžovou vodu využít?

Růžová voda na pleť a pokožku

Již ve škole se děti učí, že největším orgánem v těle je kůže, která působí jako bariéra proti UV záření, chemikáliím a jiným znečišťujícím látkám. Právě antioxidanty obsažené v růžové vodě chrání kožní buňky před jejich poškozením. Růžová voda se pyšní taky protizánětlivými vlastnostmi, proto je často používána na pokožku trpící na různé formy ekzému. A nejen to – růžová voda působí také jako inhibitor proti elastáze a kolagenáze, které jsou pro pokožku škodlivé. Pokožka si díky této vodě zklidní a působí proti nechtěnému stárnutí tím, že redukuje výskyt vrásek.

Oči

Vzhledem k výsledkům studií, které ukázaly, že růžová voda má vynikající účinky na oční problémy, se používá i jako součást očních kapek. A s jakými problémy dokáže růžová voda pomoct?

  • zánět spojivek
  • syndrom suchého oka
  • záněty slzné žlázy a slzného vaku
  • šedý zákal

Popálené rány

Vzhledem k tomu, že má růžová voda antiseptické a antibakteriální vlastnosti, pomáhá urychlit hojení různých ran (popáleniny, jizvy, řezné rány apod.) tím, že je udržuje v čistotě a bojuje proti infekcím.

Růžová voda na vlasy

Máte suché nebo poškozené vlasy? Pomůže vám lahvička růžové vody. Hydratační a výživné vlastnosti růžové vody zlepšují kvalitu vlasů a dodávají jim lesk. 

Tip: Zlepšit stav svých vlasů a dodat lesk můžete tak, že po umytí šamponem použijete 1 šálek růžové vody.

Bolest v krku

Kvůli zklidňujícím a protizánětlivém účinkům je růžová voda používána k léčbě bolesti v krku. Studie také potvrzují, že funguje jako relaxant krčních svalů.

Růžový čaj
Růžový čaj

Ústní voda

Růžová voda má antimikrobiální a protizánětlivé schopnosti, které blahodárně působí na čistotu úst. Existuje studie, ve které bylinné ústní vody s extraktem růžové vody snižovaly bolest aftů a napomáhaly s jejich vymizením.

Pro lepší náladu

Inhalace vodních par růžové vody se tradičně používá tehdy, když si chce člověk zlepšit náladu. Výzkumy ukázaly, že růžová voda má antidepresivní vlastnosti, vyvolává ospalost a dokonce má hypnotický účinek podobný účinku farmaceutického léčiva Diazepam. Taktéž je známo, že růžová voda je prospěšná při léčbě demence a Alzheimerovy choroby.

Máte doma růžovou vodu? Využíváte ji? Nebo jste o ní nikdy neslyšeli? Napište nám do komentářů, zda ji používáte ještě jinak, než je v článku zmíněno.

4.2/5 - (4 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

E-book - 12 efektivních cviků na břicho

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.