Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Slunečnicová semínka pro zdraví. Jak konkrétně prospívají?

Slunečnicová semínka pro zdraví
Slunečnicová semínka pro zdraví
Obsah článku

Že jsou slunečnicová semínka jenom pro ptactvo? To už dávno není pravda. Slunečnicová semínka jsou i pro lidi, kteří by si z ptáků měli brát příklad. Ptáci jsou totiž chytří a vždy vybírají z potravy jenom to nejlepší – tedy slunečnicová semínka. A vědí proč. Slunečnicová semínka totiž obsahují řadu živin, které tělo potřebuje pro své správné a bezproblémové fungování. Navíc se pyšní mnohými zdravotními benefity. 

Slunečnicová semínka plná zdraví prospěšných látek

Ať už si dopřáváte pražená slunečnicová semínka nebo slunečnicová semínka v čokoládě, podporujete své zdraví. Jak již bylo zmíněno, slunečnicová semínka totiž obsahují velké množství tělu prospěšných živin. Co konkrétně sluneční semínka obsahují? Například celou spoustu vitaminů – vitamin E (důležitý antioxidant rozpustný v tucích), vitamin B6 potřebný pro správné fungování metabolických procesů nebo vitamin A

Kromě toho najdeme ve slunečnicových semínkách hromadu hořčíku vyvažující hladinu vápníku v těle, a tím podporující regulaci nervové činnosti. Také bychom v maličkých semínkách našli velké množství manganu, selenu nebo fosforu a mědi. Jsou zdrojem i esenciálních mastných kyselin či tryptophanu a uhlovodanů. 

Užívají se už od nepaměti

Možná vás nepřekvapí to, co všechno obsahuje tak malé slunečnicové semínko. Pravděpodobně jste to očekávali, když se neustále mluví o tom, jak jsou slunečnicová semínka nejen v těhotenství zdravá. Co vás však asi překvapí, je fakt, že síla slunečnicových semínek se využívá už od nepaměti. O živinách, které obsahuje, věděli už první obyvatelé Spojených států amerických, kteří právě slunečnici pěstovali jako jednu z vůbec prvních rostlin. Dalo by se tedy říct, že už přes pět tisíc let je právě slunečnice důležitou surovinou podporující naše zdraví i sloužící při výrobě různých pokrmů. 

Ze slunečnice se dodnes nevyužívají jenom její semínka, která se v různých podobách chroustají u oblíbeného televizního pořadu. Využívají se také kořeny nebo stonky rostlin například k výrobě přírodního pigmentu barviva. 

Slunečnicová semínka
Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka a zdraví prospěšné účinky

Již několikrát bylo zmíněno, že právě slunečnicová semínka prospívají zdraví. A ono to tak opravdu je. Zmiňme si konkrétní zdravotní benefity, kterými se slunečnice chlubí. 

Prevence rakoviny

Věděli jste, že slunečnicová semínka snižují riziko vzniku nebezpečné a velmi obávané rakoviny? Rakovina je onemocnění, které je strašákem ve skříni nejednoho člověka. Každoročně na ni umře ne několik stovek, ale rovnou několik tisícovek obyvatel jenom na území České republiky. Dokonce se říká, že toto onemocnění číhá v každém z nás, ale jen u někoho se projeví. Pokud chcete snížit riziko toho, že se rakovina ukáže světu, doporučujeme zakomponovat do jídelníčku slunečnicová semínka. Předcházet tím budete minimálně rakovině tlustého střeva, proti které bojuje nejefektivněji. 

Proti kardiovaskulárním onemocněním

Věděli jste, že kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice? Nejsou to autonehody nebo rakovina, ale onemocnění srdce zabíjí každoročně nejvíce Čechů. Aby kardiovaskulární onemocnění nebylo právě vaší smrtí, bojujte s ní slunečnicovými semínky. Obsahují obrovské množství vitaminu E, který zabraňuje vniku a pohybu volných radikálů, jež najednou nemají šanci zablokovat tepny a způsobit tím infarkt nebo mrtvici. 

Pro klidné nervy

Máte věčně pocuchané nervy? Stresuje vás práce nebo domácí nepohoda? Určitě se ptáte, jak své nervy zklidnit. A jednou z možností jsou opět slunečnicová semínka, ať už ta v čokoládě, pražená nebo solená. Umí totiž zklidnit nervy, zmírní stres i migrénu, kterou trpí především ženy během “svých dnů”. 

Další účinky slunečnicových semínek

  • Pro zdravé kosti
  • Pro zdravou pokožku
  • Zmírňují cukrovku
  • Proti zánětům

Jak slunečnicová semínka užívat?

Většina lidí vyměnila brambůrky za slunečnicová semínka a chroupá je večer u televize. Jiní si však slunečnicová semínka sypou na buchtu nebo ráno do zdravých snídaní (například do jogurtů, müsli nebo ovesných kaší).

Kaše z vloček s borůvkami a slunečnicovými semínky
4.7/5 - (4 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

100 Kč sleva na Váš nákup od Pure rituals

Prvotřídní lipozomální vitamíny