29 srpna, 2023
Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.
Tea tree oil: Na co je dobrý čajovníkový olej?
Zobrazit obsah článkuTea tree olej má nespočet možností využití. Hodí se na aromaterapii, pro péči o zdraví pokožky a sliznic nebo pro úklid v domácnosti. Objevte nejdůležitější vlastnosti čajovníkového oleje a naučte se využívat jeho výhod v každodenním životě.
Tea tree oil – nepostradatelný pomocník do každé domácnosti
Tea tree oil je esenciální olej získaný z Kajeputu střídavolistého, který se často označuje také čajovníkový strom. Ve skutečnosti však jde spíše o keř s jemnými jehličkovými listy a bílými květy, na který můžete narazit především ve vlhkých pobřežních oblastech východní Austrálie. Za předpokladu, že ho nevystavíte mrazu, se však dá pěstovat i v Česku.
Listy kajeputu mají speciální olejové žlázky, které při promnutí prasknou a uvolní rychle prchavý olej. Pro jeho získání se většinou využívá parní destilace. V jedné tuně listů bývá přibližně 10 litrů oleje. Ačkoli se jedná o jednoduchý proces, kvalita a složení oleje se mohou lišit v závislosti na různých faktorech, jako je půdní typ, klimatické podmínky a doba sběru.
Výsledný produkt je známý svými silnými antiseptickými vlastnostmi, které mu získaly místo v mnoha domácnostech. Využívá se nejen jako přírodní alternativa k chemickým dezinfekčním prostředkům, ale také v aromaterapii nebo při péči o zdraví pokožky a sliznic.
Jedinečné vlastnosti a silnou vůni čajovníkovému oleji dodávají složky, jako je například cineol, pinen nebo terpinol. Je také bohatý na terpeny, zejména na terpinen-4-ol, který je známý svými antimikrobiálními vlastnostmi.
Tea tree olej je zkrátka univerzální pomocník, který najde své místo v každé domácnosti. Je však důležité vědět, jak ho správně používat, abyste z jeho vlastností vytěžili maximum a zároveň se vyhnuli nepříjemným nežádoucím účinkům.
Doporučené produkty
Čajovníkový olej byl povinnou výbavou australských vojáků. V lékárničce by neměl chybět ani vám
Domorodým obyvatelům Austrálie jsou účinky čajovníkového oleje známé už tisíce let, Evropané však jeho sílu objevili až v roce 1770, kdy ho ze svých výprav přivezl James Cook.
Zatímco domorodci tea tree využívali především k léčbě kožních problémů, popálenin a bodnutí hmyzem, u nás byla rostlinka dlouho populární pro přípravu čaje. Říká se, že právě tak vznikl její název – tea tree, tedy čajový strom. Původní název však byl možná spíše T-tree, podle tvaru stromu, který připomíná písmeno T.
Vědecké uznání a široké využití tea tree oleje v Evropě přišlo teprve v první polovině 20. století. V roce 1923 totiž australský chemik Arthur Penfold publikoval svůj výzkum o antiseptických vlastnostech čajovníkového oleje, který ukázal, že je až 13× silnější než karbolová kyselina (fenol) – látka široce používaná jako antiseptikum.
To vedlo k prudkému nárůstu popularity čajovníkového oleje a k jeho využití v lékařství. Během druhé světové války se stal nezbytnou součástí lékárniček australských vojáků. Byl dokonce považován za tak důležitý, že byla omezena jeho civilní distribuce, aby mohla být uspokojena vojenská poptávka.
Dnes je čajovníkový olej oblíbený především pro své antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti a je součástí mnoha produktů, od kosmetiky až po čistící prostředky. Chcete ho začít využívat v domácnosti i vy? Čtěte dál a zjistěte, na co všechno je tea tree oil vlastně dobrý.
Možnosti použití jsou téměř nekonečné. Víte, na co je tea tree oil dobrý?
Tea tree oil je v hledáčku vědců především pro své antiseptické [1], antimikrobiální, antifungální [2] a protizánětlivé vlastnosti, díky kterým by mohl být účinným řešením pro řadu zdravotních problémů. Často se využívá jako přírodní antiseptikum na řezné a bodné rány, popáleniny nebo škrábance. Použitím čajovníkového oleje můžete nejen zmírnit bolest, ale také urychlit hojení a zabránit vzniku infekce. Zkoumá se také jeho použití pro léčbu různých kožních problémů, jako je akné, lupénka, ekzém nebo různé druhy dermatitidy. Mohl by totiž pomoci zmírnit příznaky a přispět k rychlejší regeneraci pokožky.
Čajovníkový olej se často doporučuje také při potížích s dýchacími cestami [3]. Inhalace páry s tea tree olejem může ulevit od příznaků nachlazení a chřipky, jako je ucpaný nos nebo bolest v krku. Využít se však dá také v kosmetice, při péči o vlasy či v rámci úklidu domácnosti.
Už se těšíte, až sílu tea tree oleje také vyzkoušíte? Na dalších řádcích zjistíte, jak na to!
Tea tree oil na akné
Tea tree olej je jednou z nejznámějších zbraní v boji proti akné. Předpokládá se totiž, že jeho antimikrobiální vlastnosti by mohly napomáhat k likvidaci bakterií Propioni acnes, které jsou za akné zodpovědné. V rámci studie, která se zaměřovala na hodnocení efektivity 5% gelu s obsahem čajovníkového oleje při léčení mírného až středního akné, vědci zjistili, že po 45 dnech léčby se akné u pacientů ve srovnání s kontrolní skupinou, která používala placebo, zlepšilo. Konkrétně se snížil počet otevřených i uzavřených komedonů (černých a bílých teček), což jsou běžné projevy akné.
Existuje také výzkum zaměřený na porovnání účinnosti 5% čajovníkového oleje a 5% benzoyl peroxidu, který je běžně používaný v léčbě akné a je známý svými antibakteriálními vlastnostmi. Výsledky ukázaly, že obě látky byly při redukci akné účinné. Benzoyl peroxid měl rychlejší výsledky, ale také způsoboval více vedlejších účinků, jako je olupování kůže, zarudnutí a pocit pálení. Tea tree oil na akné působil pomaleji, ale neměl tolik nežádoucích účinků [4].
Je však důležité poznamenat, že i když jsou výsledky těchto studií slibné, bude potřeba ještě další výzkum k plnému potvrzení a pochopení účinků tea tree oleje. Akné navíc nemusí být způsobeno pouze bakteriemi, velký vliv na stav vaší pleti má také hormonální rovnováha nebo léky, které užíváte.
Pokud však chcete účinky tea tree oleje na akné vyzkoušet doslova na vlastní kůži, pamatujte na to, že byste ho nikdy neměli aplikovat na pleť nenaředěný. Vždy se doporučuje smíchat s nosným olejem, který by měl být nekomedogenní – to znamená, že neucpává póry. Vhodnou volbou může být třeba arganový olej.
Tea tree olej na vlasy
Čajovníkový olej může být užitečný také při péči o vlasy. Využívá se při problémech s lupy, seboree a babské rady ho doporučují dokonce i na vši. Mimo to má však i hydratační účinky.
Můžete ho jednoduše přidat do šamponu, kondicionéru nebo z něj zkuste vyrobit domácí masku na vlasy. Stejně jako u použití tea tree na akné však myslete na to, že na pokožku byste ho neměli aplikovat nezředěný.
Pokud jde o vědecký výzkum, studie „Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo“ z roku 2002 publikovaná v Journal of the American Academy of Dermatology, zkoumala účinky šamponu s 5% čajovníkovým olejem na lupy. Výsledky ukázaly, že po 4 týdnech se u pacientů množství lupů významně snížilo.
Tea tree oil na opary
Opar neboli herpes simplex virus (HSV) dokáže způsobit nepříjemné a bolestivé vyrážky, obvykle kolem úst nebo genitálií. Díky svým antivirovým vlastnostem může tea tree olej pomoci zmírnit příznaky a zkrátit dobu výskytu oparu. Je však potřeba ho na postižené místo aplikovat hned, jakmile se objeví první příznaky, jako je svědění nebo pálení. Naneste ho ředěný jiným nosičovým olejem, třeba olivovým nebo kokosovým, aby se minimalizovalo riziko podráždění pokožky.
Co se týče vědeckých studií, je k dispozici například výzkum z roku 2001 zabývající se účinky čajovníkového oleje na herpes simplex virus typu 1 (HSV-1), který je často zodpovědný za opary. Zjistilo se, že čajovníkový olej byl schopen inhibovat replikaci viru in vitro (v umělých podmínkách laboratoře), což naznačuje, že by mohl mít potenciál pro léčbu oparů. Je však potřeba ještě dalších výzkumů, aby se účinky tea tree oleje potvrdily.
Tea tree olej na zuby
Tea tree oil výrobci často přidávají do zubních past nebo do ústní vody. Nikdy byste jím však neměli nahrazovat klasickou péči o ústní dutinu, jde spíše o doplněk. Můžete například přidat 2 kapky tea tree do sklenice s vodou a minutu až dvě touto směsí vyplachovat ústa. Pak vodu vyplivněte, nikdy ji nepolykejte. Při vnitřním užití totiž může nastat otrava tea tree olejem. I když dvě kapky nejsou mnoho, u citlivějších jedinců nebo dětí by mohly vyvolat průjem, křeče nebo zvracení.
A co na využití tea trea oleje na zuby a dásně říká věda? Studie z roku 2004 zjistila, že použití zubní pasty s tea tree olejem může být efektivní při redukci zubního plaku a zánětu dásní. To potvrdil také výzkum z roku 2008 publikovaný v Journal of Oral Rehabilitation. Je však důležité zdůraznit, že tyto výzkumy probíhaly se speciálními produkty a čistý, neředěný tea tree olej by se k těmto účelům nikdy používat neměl.
Tea tree oil na bradavice
Bradavice jsou nepříjemné a často je poměrně těžké se jich zbavit, takže je téměř až k neuvěření, že tea tree oil na bradavice funguje celkem spolehlivě. Studie publikovaná v časopise Complementary Therapies in Clinical Practice, mapuje léčbu dětského pacienta s bradavicemi na pravém prostředníku. Čajovníkový olej byl aplikován lokálně jednou denně na postižené oblasti po dobu 12 dnů. Výsledkem bylo úplné zhojení postižených oblastí, včetně úplného obnovení povrchové vrstvy kůže [5].
Tea tree olej by se měl nanášet přímo na bradavice, ale vždy by měl být zředěn v nějakém nosném oleji (například v kokosovém nebo olivovém), aby se zabránilo podráždění kůže. Je doporučeno čajovníkový olej aplikovat jednou nebo dvakrát denně po dobu několika týdnů, dokud bradavice nezmizí.
Tea tree oil na gynekologické potíže
Studie naznačují, že tea tree olej by mohl mít schopnost ničit kvasinky Candida, jejichž přemnožení stojí za vznikem kvasinkové infekce, která se projevuje nepříjemnými symptomy, jako je svědění, pálení nebo výtok. Je však nutné podotknout, že čistý čajovníkový olej by nikdy neměl být aplikován přímo na sliznice, jako je vaginální oblast, protože by to mohlo způsobit podráždění nebo popálení. Některé ženy proto aplikují tea tree oil na kalhotky nebo na vložku, pro efektivní léčbu je však nejlepší využít speciální produkty, jako jsou vaginální čípky nebo krémy s tea tree olejem.
Jak ředit tea tree oil?
Používání čajovníkového oleje vyžaduje zvláštní opatrnost, jelikož v čisté formě může způsobit podráždění kůže nebo sliznic. Proto je vždy nutné ho před použitím naředit. Optimální poměr je zhruba 1 až 2 kapky čajovníkového oleje na jednu čajovou lžičku nosného oleje. Tím může být třeba kokosový olej, olivový olej, jojobový olej nebo mandlový olej.
Tea tree oil a nežádoucí účinky – potrápit vás mohou hlavně při nevhodném použití
Před použitím směsi čajovníkového a nosného oleje na větší plochu kůže je vždy doporučeno provést test na malém kousku, abyste si ověřili, zda nemáte na tea tree alergii. Obecně je sice velmi dobře snášen, ale u některých jedinců i přes to může způsobit alergické reakce. Při používání čajovníkového oleje by měli být také opatrné těhotné a kojící ženy, děti a lidé s citlivou kůží.
Dále je potřeba také vědět, že tea tree oil není v žádném případě vhodný na vnitřní použití. I malé množství může způsobit závažné příznaky, jako je nevolnost, zvracení, průjem, závratě, slabost nebo dezorientace.
Kde koupit tea tree oil?
Zdroje:
[1] Inouye S, Takizawa T, Yamaguchi H. Antibacterial activity of essential oils and their major constituents against respiratory tract pathogens by gaseous contact. J Antimicrob Chemother. 2001 May;47(5):565-73. doi: 10.1093/jac/47.5.565. PMID: 11328766.
[2] D’Auria FD, Laino L, Strippoli V, Tecca M, Salvatore G, Battinelli L, Mazzanti G. In vitro activity of tea tree oil against Candida albicans mycelial conversion and other pathogenic fungi. J Chemother. 2001 Aug;13(4):377-83. doi: 10.1179/joc.2001.13.4.377. PMID: 11589479.
[3] Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006 Jan;19(1):50-62. doi: 10.1128/CMR.19.1.50-62.2006. PMID: 16418522; PMCID: PMC1360273.
[4] Bassett IB, Pannowitz DL, Barnetson RS. A comparative study of tea-tree oil versus benzoylperoxide in the treatment of acne. Med J Aust. 1990 Oct 15;153(8):455-8. doi: 10.5694/j.1326-5377.1990.tb126150.x. PMID: 2145499.
[5] Millar BC, Moore JE. Successful topical treatment of hand warts in a paediatric patient with tea tree oil (Melaleuca alternifolia). Complement Ther Clin Pract. 2008 Nov;14(4):225-7. doi: 10.1016/j.ctcp.2008.05.003. Epub 2008 Jul 11. PMID: 18940708.
Zatímco někteří otěhotní bez obtíží, jiní čelí dlouhým měsícům nejistoty. Pojďte se s námi podívat na možnosti, jak…
Proč je pro hokejisty tak důležitá zdravá a vyvážená strava V každodenním životě má strava velký vliv na…
Také si pamatujete, když vám bylo špatně, jak rodiče nebo doktor hned koukli na váš jazyk? Ten vám…
Jen pár šťastlivců nikdy neřešilo akné na hýždích. Je to nepříjemné a nevzhledné. Proto pro vás máme tipy,…
Hubnutí po porodu je téma, které zajímá mnoho novopečených maminek. Po devíti měsících těhotenství a radostném příchodu dítěte…
Bolí vás záda a běžné rady nefungují? Věnujte se posílení středu těla! Cviky na hluboký stabilizační systém jsou…