Obsah článku
Michaela Moricová

Od mládí aktivně sleduje koňské dostihy, ve kterých se jakožto autorka rozborů angažuje dodnes. Kromě toho sleduje pečlivě politiku, zajímá se o literaturu jako čtenář i spisovatel a také o videohry. Cizí jí nejsou ani témata jako cestování a zdravý životní styl, o kterém se ráda dozvídá nové věci. Miluje být kreativní.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Akupresura: Objevte na svém těle body proti bolesti

23 května, 2024

Akupresura

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se bolesti v pohodlí domova! Není to nic složitého, ostatně amatérskou obdobu akupresury používáme pravidelně. Stačí, aby nás rozbolela hlava, a jednou z prvních snah, jak si pomoci, je mačkání akupresurních bodů na hlavě. Tento článek jsme pro vás připravili, abyste se příště dokázali bolestí zbavit díky akupresuře efektivněji.

Co je akupresura?

Jde o masážní metodu starou tisíce let, která pochází z Číny. Jejím cílem je zbavit se bolesti pomocí mačkání jistých bodů na těle. Jejich tisknutí má způsobit uvolnění energie, jež se v těchto bodech koncentruje, a tím zajistit úlevu. Ke stimulaci akupresurních bodů může člověk používat prsty nebo k tomu určené nástroje. Velkou výhodou metody je, že zvládnutí není složité ani nebezpečné, což ji odlišuje od akupunktury.

Akupunktura
Akupunktura

Akupunktura také vychází z čínské medicíny a léčitelé často doplňují jednu metodu druhou. Ovšem na domácí léčbu se dá jednoznačně doporučit pouze akupresura. Té se můžeme naučit, aniž bychom k tomu potřebovali jehly. Ty totiž využívá právě akupunktura, při které jsou vpichovány do akupunkturních bodů, což má pomoci od bolesti. 

Historie akupresury

Jak už bylo řečeno, metoda pochází z Číny, kde se používá tisíce let. Odtamtud se rozšířila po celém světě a vzniklo několik jejích typů, kupříkladu japonské Shiatsu. Obrovský boom akupresura zažila v letech 1960 až 1970. V té době si totiž tuto metodu úlevy od bolesti nemohly vynachválit některé hollywoodské celebrity, což se samozřejmě v USA a Evropě neobešlo bez odezvy. Akupresura je populární dodnes všude a někdy se kombinuje kupříkladu s jógou, leč největší oblibě se nyní těší ve své domovské Asii. 

Akupresura spojená s jogou
Akupresura spojená s jógou

Doporučené produkty

Akupresurní podložka inSPORTline AKU-500 75x44 cm - modrá
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-500 75×44 cm – modrá
Akupresurní sada inSPORTline Alavea - růžová
Akupresurní sada inSPORTline Alavea – růžová
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-1000 125 x 50 cm - zelená
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-1000 125×50 cm – zelená

Jak akupresura ulevuje od bolesti?

Co na tisknutí akupresurních bodů proti bolesti říká věda?

Co se týče studií, často se setkáváme s tím, že jsou označeny za zkreslené. Bylo jich ovšem provedeno obrovské množství a těžko uvěřit tomu, že by zkreslené byly opravdu všechny. Zpravidla se shodují na tom, že akupresura je jakožto neinvazivní metoda úlevy od bolesti účinná. Navíc dnes díky různým patentovaným nástrojům opravdu dokáže zbavit značné škály obtíží, od nevolnosti, bolesti hlavy až po úzkost. 

Právě úzkostem se věnovala tato studie, jež pod sebou měla dalších několik dceřiných studií. Brala v potaz možné i zkreslení, přesto došla k závěru, že psychickému zdraví může tato masážní technika zásadně pomoci.

Akupresurní body na chodidle
Akupresurní body na chodidle

Jak akupresura funguje?

Akupresura operuje s několika dalšími pojmy kromě akupresurních bodů. Jednak s teorií meridiánů, jednak s životní energií, tedy Qi. Tato energie proudí tělem, udržuje člověka zdravého a musí se v těle nacházet v rovnováze, jinak dochází k fyzickým i psychickým problémům. Mačkáním jednotlivých bodů pomáháme energii správně proudit.

Energie námi prochází skrze meridiány, tedy jakési čáry, které spojují různé body našeho těla. V akupresuře běžně dochází k tomu, že se obtíže s jednou částí těla řeší pomocí mačkání bodu, jenž se nachází úplně někde jinde. Právě to však podporuje teorii, že veškeré části těla jsou spolu propojené. V těle existuje dvanáct hlavních meridiánů, doplněných o několik vedlejších a dva speciální, vedoucích od perinea k hlavě. Jeden putuje přední stranou těla pod spodní ret, druhý pak po zadní straně těla přes hlavu až k hornímu rtu.  

S čím může akupresura pomoci?

Již jsme zmínili, že studie potvrdily úspěšnost akupresury v řešení úzkostí, primárně však lidé mají zájem jí řešit fyzickou bolest. I to je možné, ale je dobré mít na paměti, že akupresura nenahrazuje zcela lékařskou pomoc a občas může dojít ke zhoršení stavu, když je bod stimulován příliš. Ovšem úlevu může poskytnout, když člověka:

 • bolí hlava, zuby nebo krční páteř,
 • bolí/pálí oči z přepracování,
 • trápí menstruační bolesti,
 • trápí nevolnost, případně zácpa,
 • trápí zhoršené dýchání, případně rovnou rýma,
 • trápí natažené svaly,
 • trápí insomnie nebo má celkově potíže s kvalitou spánku.
Akupresurní podložka s jehličkami
Akupresurní podložka s jehličkami

Pro koho je akupresura vhodná?

Tato metoda je vhodná téměř pro všechny zdravé jedince [5], nicméně během těhotenství se doporučuje určité body mačkat s větší opatrností. Jedná se o břišní krajinu, některé body na nohách a také bederní páteř. Samozřejmě se akupresura nesmí provádět na místech, jež jsou více zraněná, případně na jizvách a oteklých oblastech.

Dále se nedoporučuje lidem s:

 • cukrovkou,
 • osteoporózou,
 • srdečními chorobami,
 • rakovinou,
 • čerstvou zlomeninou,
 • problémy s tlakem.

Doporučené produkty

Akupresurní podložka inSPORTline AKU-500 75x44 cm - modrá
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-500 75×44 cm – modrá
Akupresurní sada inSPORTline Alavea - růžová
Akupresurní sada inSPORTline Alavea – růžová
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-1000 125 x 50 cm - zelená
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-1000 125×50 cm – zelená

Mapa akupresurních bodů

Existuje 361 akupresurních bodů a samozřejmě je tady můžeme všechny vyjmenovat, ovšem efektivnější je vědět, jaké v určitou chvíli mačkat. Pro úlevu od nejběžnějších bolestí, jako je bolest hlavy, případně pro redukci stresu, se používají níže uvedené, přičemž pro specifické potíže je pak nejlepší si rady vyhledat zvlášť, případně oslovit odborníka na akupresuru.

Akupresurní body na nohou

Yong Quan

Yong Quan je akupresurní bod na chodidle, a to v prohlubni před patou. Doporučeno je palcem bod jemně mačkat, případně i razantněji, dokud to není vyloženě nepříjemné. Pomoci by měl s rovnováhou jak těla, tak mysli, a má blahodárný účinek také na jedince trpící v noci silným pocením. Může pomoci i s úzkostmi či nespavostí.

Tai Chong

Shora mezi kostmi palce a ukazováčku se nachází tento bod, spojovaný s úlevou od menstruační bolesti. Také podporuje trávení a funkci střev, pomoci může s bolestmi hlavy, podrážděností a celkově stresem.

Tip: Akupresurní body na chodidlech můžete promasírovat tím, že si stoupnete na speciální desku s pružnými akupresurními kolíky

Akupresurní deska s kolíky
Akupresurní deska s kolíky

Akupresurní body na rukou

Hegu

Hegu patří mezi oblíbené akupresurní body na bolest hlavy a snížení tlaku. Nachází se mezi palcem a ukazováčkem, respektive v místě, kde se téměř spojují kosti. Je dobré ho nahmatat opatrně a mnout ho směrem k ukazováčku.

Akupresurní body na rukou
Akupresurní body na rukou

Heart 1 (srdce)

Tento bod je velmi zajímavý, neboť může mít vliv opravdu na mnoho neduhů, kterých se chceme zbavit. Vcelku automaticky po něm saháme, když máme bolesti v ramenou, lokti nebo zápěstí – najdeteme ho na spodní části dlaně, respektive tam, kde malíčková strana dlaně přechází v zápěstí. Těsně za zápěstním kloubem se nachází prohlubeň, kterou když masírujeme, můžeme kromě zmíněné bolesti ulevit také od nespavosti, depresí či si pomůžeme od bolesti hlavy. 

Akupresurní body na obličeji

Yin Tang

Tento bod se nachází mezi obočím, přičemž jeho stimulace je snadná – je třeba aplikovat tlak, díky čemuž by mělo dojít ke zmírnění bolesti hlavy i očí.

Tai Yang

Dvojice bodů se nachází na spáncích a jedná se právě o ty body, které si tiskneme automaticky, když nás bolí hlava. Zde se doporučuje masíroval body opatrně, ale vytrvale.

akupresurni body oblicej

Akupresurní body na těle

Jianjing

Pokud hledáte akupresurní body na bolest zad, zkuste s citem promnout ty s názvem Jianjing. Ačkoliv se tyto body nachází na ramenou, přesně po stranách páteře, mohou kromě krční páteře uvolnit také tu bederní.

Feng Chi

Snadno jde nahmatat také tato dvojice bodů, která leží na zadní straně krku. Stačí prsty dorazit do míst, kde krk přechází v lebku, přičemž takto se neléčí bolest krční páteře, ale spíše ta bederní. Stimulace těchto bodů pak může ulevit také od stresu, depresí a má i pozitivní účinky na paměť.

Akupresurní body na krku
Akupresurní body na krku

K čemu je dobrá akupresurní podložka?

V případě, že člověk má zájem předcházet zdravotním komplikacím akupresurou pravidelně, doporučujeme si obstarat speciální akupresurní podložku, případně pak celou sadu pomůcek na akupresuru. Samotná podložka totiž vyvíjí tlak na ta správná místa na zádech, a člověk se tak může soustředit na další akupresurní body. 

Akupresurní podložka
Akupresurní podložka

Akupresura je dobrá pro lidi, kteří si od bolesti hlavy nebo jiných obtíží chtějí pomoci sami a chtějí vyzkoušet něco jiného, než se uchýlí k lékům. Výhodou je, že jak provádět akupresuru, se dá naučit z pohodlí domova, neboť zjistit si vše podstatné člověk může na internetu nebo díky tištěným příručkám. Takže pokud vás někdy zajímalo, kde je bod C (na různých místech levé poloviny těla) nebo kde je bod b54 (na zadní straně kolenních jamek, kde je místo třeba krouživě masírovat) a i po přečtení tohoto článku máte otázky, neváhejte se do studia akupresury ponořit hlouběji.

Doporučené produkty

Akupresurní podložka inSPORTline AKU-500 75x44 cm - modrá
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-500 75×44 cm – modrá
Akupresurní sada inSPORTline Alavea - růžová
Akupresurní sada inSPORTline Alavea – růžová
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-1000 125 x 50 cm - zelená
Akupresurní podložka inSPORTline AKU-1000 125×50 cm – zelená

Zdroje

[1] Akupresura. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. (n.d.). https://cpzp.cz/clanek/2989-0-Akupresura.html 

[2] Higuera, V., Migala, J., & Welch, A. (n.d.). The benefits and basics of acupressure: A comprehensive guide. EverydayHealth.com. https://www.everydayhealth.com/integrative-health/acupressure-therapy/guide/  

[3] Mehta, P., Dhapte, V., Kadam, S., & Dhapte, V. (2016, July 22). Contemporary acupressure therapy: Adroit cure for painless recovery of therapeutic ailments. Journal of traditional and complementary medicine. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5388088/  

[4] Understanding the body meridians. katokamassagetherapy. (n.d.). https://www.katokamassagetherapy.com/understanding-body-meridians  

[5] Wong, C. (2023, October 12). Understanding the benefits and uses of Acupressure. Verywell Health. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-acupressure-88702#toc-safety-and-side-effects-of-acupressure 

5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Fototerapie

Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Jak vyléčit ploché nohy

Trápí vás ploché nohy? Chcete se zbavit bolesti chodidel? Máme pro vás seznam cviků na ploché nohy, tipy…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma