Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Jak postupovat při výběru finské sauny

Venkovní finská sauna
Venkovní finská sauna
Obsah článku

Rozhodli jste se pořídit finskou saunu, ale nevíte si rady s výběrem? V následujícím textu se dočtete, na co se před samotným nákupem zaměřit. Co všechno musíte zvážit?

Umístění venkovní nebo vnitřní

Mezi nejoblíbenější místa, kam finskou saunu umístit je rozhodně interiér. Obvykle jsou tyto sauny umisťovány do obývacího pokoje, zimní zahrady nebo na chodbu. Najdou se však i tací, kteří uvítají saunu na zahradě. Jednodušší na údržbu je jednoznačně interiérová sauna, neboť nemusí čelit nepřízni počasí.

Rozměr finské sauny

Finskou saunu je zapotřebí volit dle dispozic bytu či domu. Myslete na manipulační prostor při stavbě sauny i na to, že kolem sauny musí zůstat alespoň 5-10 cm volného místa. Tento prostor je nezbytný k zajištění správné cirkulace vzduchu.

Obložení sauny a výběr dřeva

Výběr kvalitního dřeva pro zhotovení finské sauny je nezbytný. Dřevo nesmí vysychat a musí být pevné. Vhodným materiálem pro vnitřní části sauny je skandinávský smrk či africká vrba. Skandinávská borovice se využívá pro vnější obklady. Olše a osika mohou být použity pro obklady vnitřních i vnějších stěn a stropů. Dřevo ošetřujte vždy parafínovými oleji.

Počet osob

Čím je kapacita finské sauny větší, tím se zvyšují i nároky na prostor. Dobře zvažte počet osob, které se budou běžně saunovat.

Ohřev sauny

Při výběru ohřevu finské sauny můžete volit mezi elektrickými kamny nebo kamny na dřevo. Elektrická kamna jsou nenáročná na obsluhu, postačí jen nastavení požadované teploty a času, po který se má sauna vytápět. Kamna na dřevo jsou sice náročnější na obsluhu, ale odměnou je autentický prožitek saunování.

Vlhkost v sauně

Vlhkost ve finské sauně se reguluje poléváním kamenů k tomu určených. Obvykle se používá olivín. Množství vyprodukované páry je odvislé od počtu kamenů. Počet kamenů i jejich uspořádání má zásadní vliv na výhřevnost sauny.

Výbava finské sauny

Běžná výbava finských saun skýtá vědro na vodu, naběračku, opěrky zad, teploměr a vlhkoměr. Výbava pro náročné uživatele může být obohacena o barevné osvětlení s dálkovým ovládáním nebo MP3 rádio přehrávač.

Design

Každá finská sauna by měla odrážet osobnost svého majitele, proto vybraný model obvykle ladí s ostatním zařízením interiéru. Na trhu je široká nabídka saun dřevěných dekorací, které bývají doplněny více či méně prosklenými stěnami, což činí saunu luxusnější.

5/5 - (2 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

E-book - 12 efektivních cviků na břicho

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.