Obsah článku

Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

6 tipů, jak podpořit růst vousů

29 března, 2024

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Nerostou vám vousy tak, jak byste si přáli? Ať už vás trápí malá holá místa, nebo to, že vám nerostou vousy na tvářích či bradě, možná pro vás máme řešení. Za těmito problémy se může skrývat hned několik důvodů. Na následujících řádcích si na ně posvítíme a prozkoumáme různé způsoby, jak vyvolat růst vousů.

Vousy jsou často vnímány jako symbol dominance, společenského postavení či sexuální přitažlivosti. Podle vědců to může být dáno tím, že ochlupení na obličeji souvisí s úrovní androgenů, a je tak známkou pohlavní zralosti [1]. Zajímavé však je, že podle výzkumu publikovaného v roce 2023, nejsou preference mužů ohledně svých vlastních vousů ovlivněny jejich názorem na to, co se líbí ženám [2].

jak podporit rust vousu

Co ovlivňuje růst vousů?

Růst vousů je ovlivněn hned několika faktory. Některé z nich, jako je například genetika nebo věk, bohužel ovlivnit nemůžeme, ale stále je zde celá řada těch, na kterých se dá zapracovat –⁠⁠⁠⁠⁠ optimální hladina testosteronu, správná výživa, eliminace stresu či péče o vousy. Pokud tedy zatím máte na bradě jen „pár chlupů“, nezoufejte. S trochou trpělivosti možná vysněnou bradku, nebo dokonce plnovous doopravdy vypěstujete. Počítejte však s tím, že před sebou máte dlouhou cestu.

Kdy začínají růst vousy?

Růst vousů většinou začíná v pubertě, tedy mezi 13 a 15 rokem, ale klidně se může stát, že první vousy se na tváři objeví až po dvacátém roce života. Záleží hlavně na genetice a aktivitě hormonů, především testosteronu (mužský androgenní hormon), přesněji jedné z jeho forem – dihydrotestosteronu.

rust vousu

Jak rychle rostou vousy?

Odpověď na otázku, jak rychle rostou vousy, není úplně jednoznačná. Opět závisí na genetice, hladinách hormonů a celkovém zdraví. V průměru však vousy rostou rychlostí asi 0,3 až 0,5 milimetru denně, což odpovídá přibližně 1 až 1,5 centimetru za měsíc.

Neexistuje moc možností, jak urychlit růst vousů, ale rozhodně neuškodí, když se zaměříte na to, aby vaše tělo mělo dostatek živin. V jídelníčku by neměly chybět bílkoviny, které jsou základním stavebním kamenem vlasů a vousů. Jejich nedostatek může způsobit, že váš porost bude křehký a slabý. Důležité jsou také vitamíny a minerály, které pomáhají podporovat výživu vlasových folikulů, především dostatek vitamínu B (hlavně vitamínu B7 – biotinu), zinku, hořčíku a železa.

brainmax men multivitamin
BrainMax Men Multivitamin
beardoids vitaminy na vousy
Angry Beards Beardoids
viridian male multi
Viridian Essential Male Multi

6 tipů, jak podpořit růst vousů

1. Na růst vousů má vliv, jak dobře se staráte o svou pleť

Někteří muži, které trápí nerovnoměrný růst vousů a holá místa na tvářích, sahají po nejrůznějších přípravcích a doplňcích stravy, aby tento problém vyřešili. Zapomínají však na naprostý základ, kterým je péče o pleť. Zdravá a čistá pokožka je přitom pro růst vousů klíčová.

Pokud se na pleti hromadí nečistoty, mastnota a odumřelé kožní buňky, nejen, že mohou ucpávat folikuly vousů, ale navíc brání přípravkům na růst vousů, aby se dobře vstřebaly. Proto je potřeba tvář ráno a večer umýt vlažnou vodou a přibližně jednou týdně provést peeling (exfoliaci). Ten pomůže odstranit odumřelou kůži a zároveň stimuluje krevní oběh v pokožce. Díky tomu se k folikulám lépe dostanou živiny a kyslík, což může podpořit zdravý růst vousů.

pece o plet muzi

Tím by však péče končit neměla. V případě, že se vám podařilo už nějaké vousy vypěstovat, věnujte chvilku i jim. Na trhu je spousta speciálních šamponů na vousy, kterými byste měli přibližně jednou za 4 dny vousy a pokožku pod nimi důkladně umýt. Nezapomeňte ani na vyčesávání kartáčem, které pomůže odstranit nejen odumřelou kůži, ale i vypadané vousy. Dobrý kartáč navíc porost uhladí a ukázní.

Posledním krokem je důkladná hydratace, která může přispět k udržení správné vlhkosti vlasových folikul, což je důležité pro zdravý růst vousů. Navíc, jde o další způsob, jak urychlit růst vousů. Je totiž dokázáno, že pokud je pokožka suchá, vousy rostou pomaleji.

peeling na tvar pro muze
Čisticí pleťový peeling pro muže
unit 4 men sampon na vousy
Šampon na vousy Unit4Men
beard wash set sampon kondicioner
Sada šamponu a kondicionéru

2. Přípravky na růst vousů probudí spící folikuly

Jakmile máte zvládnuty základy a vaše pleť je zdravá a opečovaná, můžete svůj boj za mužný vous posunout na další level. Je čas vytáhnout peněženku a pořídit si přípravky na růst vousů, které se prodávají většinou ve formě olejů nebo různých sér. Hlavní složkou těchto produktů bývají přírodní oleje – mandlový, konopný, eukalyptový, mátový, ricinový nebo jojobový. Ty jsou pak doplněny dalšími účinnými látkami, jako je například diaminopyrimidine oxide, který napomáhá růstu silnějších a zdravějších vousů, biotin, kofein nebo nanoxidil.

jak podporit rust plnovousu

Ať už si vyberete jakýkoliv přípravek na růst vousů, počítejte s tím, že ho musíte používat pravidelně a dlouhodobě, abyste viděli požadované výsledky. Rozhodně nebude stačit vousy párkrát máznout. Důležitý je také způsob aplikace. Většina výrobců doporučuje pokožku pod vousy promazávat ráno a večer, vždy po teplé sprše, kdy je kůže čistá a póry jsou rozšířené. Produkt se tak lépe vstřebá. Pokud máte chvilku času, můžete si dopřát i masáž obličeje nebo pročesání vousů kartáčem, aby se pokožka ještě více prokrvila.

angry beards big d serum na rust vousu
Angry Beards Beard Doping BIG D
pece pro podporu rustu vousu beviro
 Beviro Natural Beard Booster
steves beard boosting set sada
Steve’s Beard Boosting Set

3. Důkladné prokrvení – další způsob, jak vyvolat růst vousů

Prokrvení pleti je pro růst vousů důležité hned z několika důvodů. Tím nejhlavnějším je, že k folikulům vousů proudí více živin a kyslíku, což může podpořit zdravý růst vousů a posílit je. Proto do své rutiny zařaďte pravidelné masáže a pročesávání vousů kartáčem, které vám pomohou v pleti rozproudit krev. Tyto techniky mají navíc i relaxační účinky, takže mohou přispět ke snížení stresu, což je jeden z faktorů, který růst vousů ovlivňuje.

K provedení dobré masáže vám postačí jen vaše prsty a vybraný přípravek na růst vousů, který tak zapracujete do pokožky. Masírujte krouživými pohyby po dobu minimálně pěti minut. Produkt však můžete do vousů vmasírovat také kartáčem, který váš porost navíc hezky upraví. Je tedy jen na vás, který způsob vám bude více vyhovovat. Oba pomohou zvýšit krevní oběh, uvolnit obličejové svaly a podpořit zdraví pokožky.

kartac na vousy beviro
Kartáč na vousy (kančí štětiny)
angry beards karbonovy hreben na vousy
Karbonový kartáč na vlasy a vousy
percy nobleman kartac na vousy
Kartáč na vousy (vegan štětiny)

4. Díky dermarolleru vytěžíte z přípravků pro růst vousů maximum

Dermaroller je váleček osázený drobnými jehličkami, kterým se provádí masáž obličeje. Bodlinky poničí horní vrstvu kůže a aktivuje se proces hojení. V tomto stavu pokožka dokáže lépe vstřebávat účinné látky z přípravků pro růst vousů – jejich účinnost se může zvýšit dokonce až 20×. Navíc dochází k prokrvení pleti a aktivuje se také tvorba kolagenu, elastinu i keratinu. Při použití dermarolleru je však důležité dbát na hygienu a vyhnout se příliš intenzivnímu tlaku, abyste nepoškodili pokožku nebo folikuly vousů.

angry beards beard roller
Angry Beards Beard Roller
dermaroller mikrojehlickovy aplikator
âme pure mikrojehličkový aplikátor
beard roller aristocrat
Aristocrat Beard Roller

5. Jak podpořit růst vousů červeným světlem?

Podpora růstu vousů supermoderním způsobem – to je terapie červeným světlem. Červené světlo o vlnové délce 610–⁠⁠⁠⁠⁠760 nm (nanometrů) a blízké infračervené světlo o vlnové délce 760–⁠⁠⁠⁠⁠1400 nm může pomoci podpořit biochemické procesy v buňkách. Přišli na to vědci z NASA při experimentech s růstem rostlin –⁠⁠⁠⁠⁠ objevili, že stimuluje jejich růst. Následně se zjistilo, že terapie červeným světlem může přispět k lepší regeneraci, optimalizaci hormonů nebo ke zvýšení tvorby kolagenu.

Má však účinky také na růst vlasů a potenciálně i vousů. Některé z výhod terapie červeným světlem pro růst vlasů zahrnují:

  • zlepšení hustoty vlasů
  • zvýšení tloušťky vlasů,
  • větší síla vlasů,
  • zlepšení zdraví pokožky.

I když terapii červeným světlem nabízejí i některé salony, nejlepší variantou je dopřát si proceduru doma, ideálně každý druhý den po dobu 10–20 minut.

osetrujici led maska svetelna terapie
Ošetřující LED maska na obličej
oblicejovy led panel coladome 600
Obličejový LED světelný tunel
infracerveny led panel
Infračervený LED panel

6. Vyrovnejte hladinu hormonů: Růst vousů a testosteron

Jak už bylo zmíněno, jedním z faktorů, který ovlivňuje růst vousů, jsou hormony, především pak jedna z forem testosteronu – dihydrotestosteron. Aby hladina hormonů v těle byla optimální, je potřeba dbát na zdravý životní styl. Tělo potřebuje dostatek kvalitního spánku, dobrou výživu a pohyb – pro podporu tvorby testosteronu je nejlepší zařadit silový trénink. Pro ještě lepší efekt můžete do jídelníčku přidat také látky, které napomáhají udržení testosteronu v organismu na normální úrovni, jako například kotvičník zemní, ashwagandhu nebo malajský ženšen.

kotvicnik zemni
Bulgarian Tribulus (kotvičník zemní)
viridian ashwagandha
Viridian Ashwagandha Extract
zensenovy caj kombe
Korejský ženšenový čaj s jujubou

Tipy a triky, jak si nechat narůst vousy, už znáte, nyní tedy nezbývá nic jiného než se obrnit pořádnou dávkou trpělivosti a pustit se do práce. Pamatujte, že mužný porost nevypěstujete za pár měsíců, místa bez vousů mohou začít zarůstat klidně až za půl roku od začátku vašeho intenzivního snažení. Občas se stane, že genetika je silnější než všechny ostatní faktory a hustý plnovous vám zkrátka nikdy nenaroste. Určitě se však nevzdávejte předem!

[1] Randall VA. Androgens and hair growth. Dermatol Ther. 2008 Sep-Oct;21(5):314-28. doi: 10.1111/j.1529-8019.2008.00214.x. PMID: 18844710.

[2] Jach Ł, Moroń M, Jonason PK. Men’s Facial Hair Preferences Reflect Facial Hair Impression Management Functions Across Contexts and Men Know It. Arch Sex Behav. 2023 Aug;52(6):2465-2473. doi: 10.1007/s10508-023-02595-6. Epub 2023 Apr 17. PMID: 37067629; PMCID: PMC10501953.

5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Akupresura

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se…

Jak vyléčit ploché nohy

Trápí vás ploché nohy? Chcete se zbavit bolesti chodidel? Máme pro vás seznam cviků na ploché nohy, tipy…

Hormonální akné

Na světě je jen pár šťastlivců, kteří nikdy v životě nemuseli řešit nevzhledné pupínky. Většina z nás se s…

Matcha čaj

Matcha čaj, tajemný prášek intenzivně zelené barvy, který dobyl svět svou jedinečnou chutí a pozoruhodnými zdravotními benefity, je…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma