Obsah článku
pszprofil

Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Víte, jak (za)chránit vztah?

7 října, 2021

Jak zachránit vztah

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Záchranářem vztahu se může stát každý, kdo věří, že jeho vztah za záchranu stojí. Odpovězte si v duchu na otázku, jestli dáváte společné budoucnosti šanci a pak můžete buď kliknout jinam, nebo pokračovat ve čtení.

Čtete dál, takže nad svým protějškem nelámete hůl a jste ochotní pro zlepšení vztahu něco udělat. Super, to jste tady správně.

Nenabídneme vám zázračné řešení ani univerzální návod.

Nabídneme pochopení a ukážeme cesty, kterými dává smysl se ubírat. V první řadě byste si měli uvědomit, že…

Bezproblémový vztah neexistuje

Pokud má v čemkoliv existovat rovnováha, zákonitě se to neobejde bez určitých protikladů. Ideální vztahy mistrně prezentované na sociálních sítích jsou v reálném životě jednoduše „fejk“. Určitě existují vztahy harmonické, ale nikoliv takové, ve kterých se na sebe ti dva nikdy nenaštvou.

Co to znamená?

Že je normální:

  • Mít někdy špatnou náladu
  • Zažívat chvíle, kdy toho druhého máte plné zuby
  • Neshodnout se v názorech

Ale pak byste měli:

  • Chápat i jeho/její špatnou náladu
  • Nespřádat v takových chvílích rozchodové scénáře
  • Být ochotní vyslechnout názor protistrany.

Pohádka vs. realita

Tahle problematika se týká hlavně žen. Holčičky hltají pohádky, ve kterých chudá, ale krásná dívka okouzlí následníka trůnu, a o pár let později se tento model snaží zkopírovat do běžného života. Čekají prince na bílém koni, posléze alespoň prince (co nakonec s koněm, že?), po třicítce oželí šlechtický titul, hlavně, aby platilo: „…a žili šťastně až na věky“.

V téhle fázi vztahu totiž pohádky končí. A tak se nikdy nedozvíte, jestli se ti dva pohádali hned týden po svatbě kvůli barvě závěsů do korunního sálu, případně zda se princ neinspiroval praktikami Jindřicha VIII. (pro méně historicky zdatné – tenhle panovník nechal dvě ze svých šesti žen popravit).

Ne nadarmo se říká, že fantazie ženě život komplikuje a muži naopak usnadňuje.

A když jsme u těch nereálných očekávání, musíme zmínit i tak často poptávaný artikl, jakým je:

Jak zachránit vztah a znovu se zamilovat

Není snadné se zase zamilovat do někoho, o kom už víte, že neumí dávat nádobí do myčky a nerozezná šampon od kondicionéru. Stejně tak neschopnost podélně zaparkovat, která se v době vzájemného oťukávání jevila jako roztomilá, ztrácí s první rýhou v laku svoji atraktivitu. 

Pomůže, když si domluvíte rande a vyrazíte si na večeři, do kina nebo na prodloužený víkend a hlavně, když se u partnera zaměříte víc na jeho silné stránky.

Nenimrejte v tom, čím vás rozčiluje, hledejte pozitiva.

Umění být spolu i bez sebe

Z dlouhodobého hlediska jedna z nejdůležitějších dovedností. Potřebujete si užít chvíle strávené společně, stejně jako okamžiky, kdy budete každý zvlášť. Jakmile opadne prvotní hormonální bouře, díky které máte pocit, že jeden bez druhého nedojdete ani do kuchyně ke kávovaru, je žádoucí nastavit vztah, který bude pevný, ale umožní vám dýchat.

Co to v praxi obnáší?

Pro ni

  • Když je večer přímý přenos finále MS v hokeji, půjde s kamarádkou na víno.
+ 1 dobrá rada pro vztahové začátečníky:
Opravdu, ale opravdu nezkoušejte nenápadně proplout před obrazovkou v tom novém krajkovém prádle zrovna, když dojde na trestné střílení, v lepším případě uslyšíte:
Něco na sebe hoď, nebo nastydneš“, v tom horším: „Jestli jdeš do kuchyně, vem mi ještě pivo.“

Pro něj

  • Pochopit, že holčičí wellness víkend je akce stejně důležitá jako stavit se po práci na dvě piva s Frantou
+ uvědomte si, že
Bude určitě lepší, když si o voděodolných řasenkách, krémech na celulitidu a novém vztahu Brada Pitta nebude povídat s vámi.

Pozor – tohle bývá zvlášť velký problém, když zachraňujete vztah po nevěře. Tam mívá logicky ta podvedená strana zcela pochopitelný strach pustit nevěrníka z dohledu. Chce to nic neuspěchat. Obnovení důvěry je velice křehké.

A pánové – pugét růží pomůže, ale nečekejte účinky ve formě amnézie.

Pochopení rozdílů

Tímhle stoletím hýbe genderová rovnost. Ale upřímně…nepomohlo by víc, kdybychom se seznámili a následně smířili s rozdíly? Opravdu stojíme o vztah, ve kterém žena peskuje muže, aby si s výšivkou ubrusu dal trochu větší práci, a on ji na oplátku potrápí výměnou oleje v autě?

Vždyť my se i hádáme každý jinak. Muž se v hádce striktně drží tématu. Co udělá průměrná žena? Využije situace a pěkně od plic mu naservíruje výčet všech špatností za poslední kvartál.

Pozor na syndrom Pišty Hufnágla

Vzpomínáte na povzdech Gábi Smolíkové z populárního seriálu Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovi: „Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla“?

Hrábněte si do svědomí a přiznejte, že v životě máme každý svého Pištu. Partnera či partnerku, které si po letech idealizujeme. Zejména ve chvílích, kdy nás reálný protějšek pěkně našňupne.

 Muži to pojímají po svém, tedy stručněji. Když se u nich syndrom projeví, jde o nárazový efekt zpravidla shrnutý do povzdechu: „Hedvice ponožky na podlaze nikdy tolik nevadily.“

Ženám jede fantazie na plné obrátky a během několika minut vidí svůj ideální život s Pištou, vědí naprosto přesně, kolik metrů čtverečných obytné plochy má jejich společný dům, že se o zahradu stará stejná firma jako o úklid a Pišta nenechává zvednuté prkýnko na záchodě. NIKDY!

Co s tím?

Pomůže přiznat si, že jste Hedviku či Pištu nejspíš spoustu let neviděli. Ona tím pádem vůbec nemusí být sexy brunetka s tělem Emily Rajtakowski, protože má tři děti a dvacet kilo nadváhy. Pišta dost možná utopil svoje charisma v pivu, holil se naposledy, když vyhrál Obama první volby, a nosí ponožky do sandálů.

Zkrátka a dobře, klidně si pobrečte (rada pro ženy) nebo někde v ústraní dejte průchod sérii vulgarismů (rada pro muže), ale potom…

Zachovejte chladnou hlavu a použijte zdravý rozum. Následně většinou vystačíte s devatero dobrými radami:

1. Naučte se přiznat svou chybu

Hádky, ve kterých obhajujete svoje stanovisko, i když jste v hloubi duše ochotní připustit, že nemusí být zcela opodstatněné, patří k nejhorším. Nevedou totiž vůbec nikam.

Je to těžké, ale opravdu osvobozující, když umíte včas říct: „Za to můžu já,“ nebo „Prostě jsem na to úplně zapomněl“.

Zkuste někdy energii vynaloženou na výmluvy investovat do jednoduchého převzetí zodpovědnosti za to, co se zrovna nepovedlo.

2. Dělejte kompromisy

Jen pro pořádek – kompromis není, když někoho ubijete argumenty a on odevzdaně hlesne: Tak dobře.

Dělat kompromisy neznamená donekonečna tomu druhému ustupovat.

Je to hledání cesty, která bude akceptovatelná pro oba. Případně alternativ, díky nimž nebude jeden vítězem a druhý poraženým.

„S Borisem jsem se vlastně rozešla právě kvůli tomu, že jeho představa kompromisu byla přesvědčit mě o svojí pravdě,“ říká osmadvacetiletá Míša, která má za sebou rozchod po čtyřech letech intenzivního vztahu. „Já chtěla na dovolenou k moři, vyslechla jsem si, že tam bude vedro, spousta turistů a všechno drahý, zatímco když pojedeme k chalupu k jeho tetě, máme to zadarmo a v lese nepotkáme živou duši. Bylo mu fuk, že v tom starým kamenným baráku budeme muset topit i v červenci a že all-inclusive bude mít jenom on, protože já budu stát u sporáku. Dneska už vím, že jsem na jeho otázku: Seš s tím teda v pohodě?, neměla naštvaně odpovídat „jo“, protože on nevěnoval pozornost tónu hlasu, ale výhradně významovému obsahu sdělení.“

3. Naslouchejte

Zejména pro muže je nutno dodat – aktivně. Nedivte se, že tak často slýcháte: „Ale já jsem ti to říkala“, když se mnohdy jen tváříte, že posloucháte. Jasně, jde vám to dokonale, ale býváte odhaleni a věřte, že toho ženy umí skvěle využít.

„Nechtěla jsem se dohadovat, tak jsem mu o nákupu toho kávovaru nakonec neřekla a prostě ho objednala,“ vypráví třiatřicetiletá Jana, která už sedm let žije v celkem spokojeném manželství. „Petr se pak divil, že máme v kuchyni něco novýho, ale použila jsem obvyklý – já jsem ti to přece říkala, tos mě asi zase neposlouchal.“

Pozor – naslouchat neznamená v duchu si formulovat protiargumenty. To je stejné jako chystat se do bitvy. Navíc do bitvy, ve které vítězství nemusí být skutečným triumfem, protože se díky němu vzdálenost mezi vámi ještě zvětší.

Spokojený vztah
Víte, jak (za)chránit vztah?

4. Rozlišujte fyzickou vs. psychickou blízkost

Zachraňovat rozpadající se vztah před rozchodem velice často znamená čelit jevu, který můžeme charakterizovat slovy „blízko od sebe“.

„Dopracovali jsme to tak daleko,“ vzpomíná Hanka na dobu, kdy to vypadalo, že se s Petrem po šesti letech rozejdou, „že jsme spolu seděli večer v jedné místnosti, každý koukali do svého mobilu, v televizi běžel nějaký přiblblý pořad a my si neřekli ani jednu souvislou větu.“

Fyzická blízkost ještě neznamená blízkost psychickou, to je prvek, na kterém je třeba opravdu pracovat a pomůže zachránit nejeden vyhořelý vztah.

5. Neobviňujte

Zcela zásadní pravidlo pro ty, kteří zachraňují vztah v krizi. Její příčinou totiž bývá překvapivě často neschopnost dobré komunikace.

Je velký rozdíl, jestli řeknete: „Jak jsi mi tohle mohl udělat?“ nebo „Když se to stalo, cítila jsem se fakt hrozně“. V prvním případě čekejte protiútok. V tom druhém nemůže váš protějšek zpochybňovat vaše pocity a vy ho prvoplánově neobviňujete. Máte tím pádem šanci pokračovat v dialogu, který přinese nějaký výsledek. Asi sami cítíte, že takový prostor se v prvním případě opravdu nenabízí.

6. Mějte reálná očekávání

Jestli žijete třetím rokem s někým, kdo miluje country hudbu, kempování a buřt guláš, nečekejte, že si z něj vychováte posluchače Mozarta, člověka, který stráví dovolenou v hotelovém resortu a v restauraci bez michelinské hvězdy si neobjedná ani espresso.

Jednoduše řečeno, pokud vám na partnerovi znenadání něco hodně vadí, popřemýšlejte, zda se na něj v poslední době nedíváte zcela odlišnou optikou. Není na místě změnit úhel pohledu místo, abyste zahájili násilný převýchovný program s velmi mizernou prognózou?

„Před čtvrt rokem k nám na oddělení nastoupil Michal, charismatický čtyřicátník, který okouzlil veškeré ženské osazenstvo kanceláře. Takový ten typ, co se v obleku cítí jako doma, všimne si, když máte nový účes a podrží vám dveře,“ vzpomíná jednačtyřicetiletá Jana. „Stačil měsíc v jeho společnosti a když jsem pak doma viděla Romana v teplákách s pohledem upřeným na obrazovku, přišlo mi, že by si nevšimnul, ani kdybych se ostříhala dohola. Dlouhé týdny nám to doma neklapalo. Vyčítala jsem mu spoustu věcí, on se tvářil překvapeně a tím mě štval dvakrát tolik. Pak se jednoho dne vrátila odpoledne zpátky do kanceláře kolegyně s tím, že její auto má úplně prázdné kolo. Jestli by jí ho Michal nepomohl vyměnit, že musí během hodiny vyzvednout dceru v kroužku kreslení. A náš idol se svým charismatickým úsměvem odvětil, že bohužel nemůže, protože jeho na míru šitá košile stála tři tisíce a tu špínu by z ní už nikdy nedostal. Bublina ideálního muže praskla. Vzápětí jsem totiž zavolala Romanovi, ten sedl na kolo, během deseti minut přijel a Ivaně pomohl. Já jsem si uvědomila, jakého chlapa mám doma a ta nepříjemná tenze, co se u nás zabydlela, byla jednoduše pryč.“

7. Naučte se dát druhou šanci

Samozřejmě nikoliv bezvýhradně, jsou situace (například domácí násilí), kdy může druhá šance hraničit s ohrožením na životě. Nejcitlivější to bývá s druhou šancí, pokud je ve hře důvěra. Ztráta důvěry v partnera je nesmírně bolestivá a často takto zraněný člověk potřebuje hodně času, než v sobě najde sílu a odvahu svému protějšku znovu věřit.

Jen pro pořádek – řeč je o druhé šanci, nikoliv o třetí, čtvrté či páté.

8. Nezapomínejte na „děkuju“ a „prosím“

Pravidla slušného chování jsou důležitá a v dlouholetém vztahu zvlášť. Partneři se mohou vzájemně popichovat a tu a tam do sebe rejpnout, ale v obecné rovině jejich komunikace by mělo zůstat zakódované, že toho druhého o nějakou laskavost prosíme a umíme za ni poděkovat.

„Už jako teenager jsem si všimla u svých rodičů, jak vysloveně bezohledně se k sobě občas chovají. Táta mámě v podstatě přikazoval, co mu má podat nebo přinést. A skoro nikdy jí nepoděkoval. Jsem moc ráda, že ve vztahu s přítelem to máme nastavené úplně jinak,“ svěřuje se Edita, která žije se svým partnerem už jedenáct let a pořád k sobě umí být zdvořilí.

9. Vyhledejte odbornou pomoc

Tak jako půjdete se zlomenou nohou k ortopedovi a s angínou za svým praktickým lékařem, nebojte se vyhledat odborníka, když si nebudete vědět rady v rámci partnerských vztahů. Dobrý psycholog vám neřekne, co máte dělat, ale rozebere s vámi celou situaci a pomůže vám, abyste si optimální řešení našli sami.

Udělat z nefungujícího vztahu opět vztah funkční, takový, který vám bude přinášet radost, potřebnou oporu, pocit bezpečí a spokojenosti, není jednoduché ale ani nereálné.

V první chvíli stačí si uvědomit, že partnerský vztah je něco, co musíte pěstovat a chránit.

5/5 - (2 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Kvasinková infekce

Kvasinkové infekce se mohou plíživě vetřít do různých koutů našeho těla, od povrchové kůže a intimních oblastí až…

Kojení je jednou z nejkrásnějších a nejvzácnějších zkušeností, kterou může žena zažít s novým přírůstkem do rodiny. Ale…

Čerstvý vzduch

Kvalita vzduchu v místnosti může ovlivňovat nejen naši pohodu, ale také schopnosti vnímání a myšlení. V létě větráme obvykle často,…

Žena připravuje kávu v kávovaru

Když je spotřeba kávy vysoká Kávovary přichází do hry ve chvíli, kdy dojdete ke zjištění, že je u…

Jak vybrat nejlepší horkovzdušnou fritézu

Co je to horkovzdušná fritéza Nejsou tuky jako tuky. Zatímco od některých bychom se měli držet stranou, druhé,…

⭐Nejlepší krabičková dieta podle Poznej své zdraví⭐ Zdravé krabičky od NutritionPro si vás získají nejen svou chutí, ale…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma