Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Jaké změny čekat v šestinedělí?

Otec, matka a dítě
Obsah článku

Po porodu trvá nějakou dobu, než si tělo ženy zvykne na nový stav. Probíhá mnoho změn, které ženy nesou různě. Toto období nazýváme šestinedělí.

Fyziologické změny v šestinedělí

Po porodu se především výrazně mění děloha, které se zmenšuje. Mění se i její barva. V průběhu šestinedělí je ještě červená a postupně získává bílou barvu. Změnami prochází také děložní hrdlo a pochva. Hojí se poporodní zranění. Může dojít i ke změnám na kůži. Mnohdy zůstávají po těhotenství různé jizvičky.

Během šestinedělí by žena neměla mít pohlavní styk. Je tu riziko bakteriální infekce a navíc by mohl být bolestivý kvůli poporodnímu poranění. Nástup pohlavního života je individuální. Záleží na konkrétní ženě i na rychlosti jejího hojení.

Dítě, které drží matku za prst
Dítě, které drží matku za prst

Psychické změny v šestinedělí

U žen se v mnohých případech v šestinedělí objevují psychické změny. Můžeme je dělit do tří stupňů, které nazýváme:

poporodní blues: Objevuje se cca u 70 % maminek. Je to období lability, které se projevuje častou změnou nálad, plačtivostí, zvýšenou přecitlivělostí a úzkostí. Někdy se objevuje i negativní vztah k novorozenci. Tento stav trvá zhruba do 14. dne po porodu.

poporodní deprese: Objevuje se cca u 10 % šestinedělek. Může se objevit kdykoliv po porodu do jednoho roku. Ženy mají pocit úzkosti, selhání, strach ze samoty, prožívají sociální izolaci atd. Pojí se často s pocitem, že se o děti nedokáží postarat a vše kolem něj dělají špatně. Podceňují se a myslí si, že dítě raději neměly mít.

laktační psychóza: Trpí jí cca 0,1% šestinedělek. Jde o vážnou psychickou nemoc, která je druhem schizofrenie. První příznaky se objevují už druhý nebo třetí den po porodu. Projevuje se úzkostmi s maniodepresivními atakami a halucinacemi. Je to nebezpečné pro samotnou ženu, ale i pro její dítě.  Při podezření na laktační psychózu je nutné co nejdříve vyhledat pomoc psychiatra.

Ohodnoťte tento článek/recept

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

E-book - 12 efektivních cviků na břicho

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.