30 května, 2023
Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.
Co pomáhá na kocovinu? Víme, jak zatočit s nevolností a bolestí hlavy po alkoholu!
Zobrazit obsah článkuKocovina umí být pěkně nepříjemná. Únava, nevolnost a bolest hlavy po alkoholu vás mohou dostihnout, i když si dáte jen pár skleniček. Každý je totiž trochu jinak odolný, a tak se snadno může stát, že zatímco vaši kamarádi nebo kolegové zvládnou pěknou řádku panáků, vás překvapí silná kocovina po dvou sklenkách vína. Zjistěte, co je nejlepší na kocovinu, a objevte způsoby, jak tomuto stavu předcházet.
Co je to vlastně kocovina a jaké jsou její příznaky
I když by se mohlo zdát, že jakákoliv definice kocoviny je zbytečná, protože většina lidí se s nevolností a bolestí hlavy po alkoholu setkala, je potřeba si uvědomit, že každý kocovinu prožívá jinak. Liší se nejen jednotlivé příznaky, ale také jejich intenzita. Pojďme se proto detailněji podívat, jak taková kocovina může probíhat, jaké jsou symptomy a co se po nadměrné konzumaci alkoholu v našem organismu vlastně odehrává.
Kocovina je nepříjemný fyzický a psychický stav, který bývá důsledkem nadměrné konzumace alkoholických nápojů. Projevy se mohou různit člověk od člověka, nejčastěji se však můžete setkat s celkovou malátností, bolestí hlavy, nechutenstvím, závratěmi, žaludečními potížemi a sníženou schopností soustředit se. Kocovinu způsobuje především odbourávání alkoholu v těle, které organismus unavuje a oslabuje, v kombinaci s dehydratací a nedostatkem vitamínů a minerálů.
Doporučené produkty
Co se děje v organismu po konzumaci alkoholu?
Pokud vám toto jednoduché vysvětlení nestačí, vezmeme vás na exkurzi do lidského organismu, který se právě vyrovnává s pořádnou dávkou alkoholu. Ten působí na hormonální systém, konkrétně na antidiuretický hormon, jehož úkolem je bránit nadměrné ztrátě tekutin. Alkohol tento hormon v podstatě vyřadí z provozu. Tím se zvýší produkce moči a dochází ke ztrátě tekutin a elektrolytů. Právě proto se při kocovině cítíte vyždímaní jako citron, máte žízeň a sucho v ústech. Dehydratace navíc vede i k dalším problémům, jako je například bolest hlavy nebo únava.
Tím ale řádění alkoholu v těle ani zdaleka nekončí. Další problém totiž nastává při jeho odbourávání. Zde hrají klíčovou roli játra. Ta pomocí enzymu zvaného alkoholdehydrogenáza (ADH) mění alkohol (etanol) na acetaldehyd, který je vysoce toxický. Když konzumujeme více alkoholu než jsou naše játra schopna zpracovat, hladina acetaldehydu v krvi stoupá. To pak vede k řadě nepříjemných příznaků (nevolnost, zvracení, pocení, zarudnutí obličeje a rychlejší srdeční tep). Navíc se tím zvyšuje i produkce volných radikálů, které mohou poškozovat buňky a tkáně.
Po noci v alkoholovém opojení můžete zaznamenat také problémy se soustředěním. K těm dochází mimo jiné proto, že alkohol narušuje spánek. Urychluje sice usínání, ale zároveň způsobí, že se v průběhu noci budete častěji budit. Navíc prokazatelně snižuje dobu hlubokého spánku, který je nezbytný pro celkovou regeneraci a detoxikaci. Nadměrná konzumace alkoholu vede také ke snížení hladiny cukru v krvi (hypoglykemie), což může způsobit slabost, třes a podrážděnost.
Jaké jsou obvyklé příznaky kocoviny
Příznaky kocoviny se mohou projevovat různě, ale většinou mají společného jmenovatele – bolesti a nepříjemné pocity. Pojďme se podrobněji podívat na to, jaké potíže vám může nadměrná konzumace alkoholu způsobit:
- Bolest hlavy po alkoholu je poměrně běžná. Může být mírná až silná a často se projevuje pulsováním. Hodně lidí však zažívá i bolesti kloubů a svalů, které mohou být citlivé a ztuhlé.
- Motání hlavy je další nepříjemností, která vás může potkat v důsledku přehnaného pití. Často se projevuje jako závrať nebo pocit nestability, což může způsobit potíže s rovnováhou a pohybem.
- Nevolnost a pocit na zvracení jsou také běžnými příznaky kocoviny. Mohou být způsobeny podrážděním žaludku a střev, které má na svědomí alkohol.
- Nadýmání bývá způsobeno tím, že alkohol zpomaluje trávení a zvyšuje hladinu plynů ve střevech.
- Trávicí potíže jsou dalším nepříjemným příznakem kocoviny. Alkohol může dráždit střeva a způsobit průjem, což ještě zhorší dehydrataci organismu a přispěje k celkovému nepohodlí.
- Sucho v ústech je logickým důsledkem dehydratace organismu. Často se mu nedá vyhnout, ani když pijete dostatek vody, protože alkohol působí na funkci antidiuretického hormonu a podporuje produkci moči.
- Celková slabost je také běžným příznakem kocoviny. Po nadměrném pití alkoholu se můžeme cítit unavení, slabí a bez energie.
- Vysoká citlivost na světlo a hluk je další problém, který vás může při kocovině postihnout. Často bývá spojen také s bolestí hlavy.
- Nervozita a úzkost patří mezi další nepříjemnosti, které můžete při kocovině zaznamenat. Alkohol ovlivňuje hladinu neurotransmiterů v mozku, což může vést k pocitům nervozity a úzkosti.
Příznaků kocoviny však může být mnohem více. Někoho trápí pocení, jiného zase zimnice a výjimkou není ani zvýšený krevní tlak. Ať už zažíváte jakékoliv symptomy, důležité je naslouchat svému tělu a dát mu čas na regeneraci.
Jak se rychle zbavit kocoviny: tipy a triky
1. Co na bolest hlavy po alkoholu? Začněte rehydratací!
Pokud vás trápí únava, sucho v ústech a silná bolest hlavy, kocovina může být hodně nepříjemná. Jedním z nejdůležitějších kroků, které vám pomohou s těmito potížemi zatočit, je rehydratace – postup, který nahradí ztracené tělní tekutiny.
Můžete sáhnout po sklence obyčejné vody, jestli však máte možnost dát si sportovní nápoj nebo kokosovou vodu, určitě jí využijte. Obsahují totiž elektrolyty, které mohou pomoci doplnit minerály ztracené dehydratací. V ideálním případě byste měli vypít více tekutin než obvykle, aby se tělo co nejrychleji dalo dohromady. Proto je vhodné pít pravidelně po celý den, i když právě nemáte žízeň.
Věděli jste, že kokosová voda může být na kocovinu ještě lepší volbou než speciální iontové nápoje? Studie publikovaná v časopise Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Science zjistila, že při rehydrataci po cvičení byla kokosová voda účinnější než sportovní nápoje [1]! Kokosová voda obsahuje přirozený cukr a elektrolyty, které mohou být prospěšné při boji s kocovinou.
2. Nevolnost po alkoholu může zahnat jídlo a doplňky stravy
Kromě rehydratace je důležité zaměřit se na správnou výživu a doplnění klíčových živin, které v těle v důsledku konzumace alkoholu mohou chybět. Říkáte si, že nemáte na jídlo ani pomyšlení? Když sáhnete po tom správném, může vám dokonce pomoci zmírnit nevolnost po alkoholu!
- Banány jsou vynikajícím zdrojem draslíku, který je důležitý pro správnou funkci svalů a nervového systému. V důsledku dehydratace způsobené alkoholem však dochází ke snížení hladiny tohoto minerálu v těle. Když ho doplníte, dost možná se dočkáte zmírnění příznaků kocoviny, jako je únava, slabost nebo křeče.
- Zázvor se dá využít při nevolnosti a zvracení po alkoholu. Můžete ho konzumovat ve formě čaje, kandovaný nebo jako součást jídla. Nevěříte, že něco takového může fungovat? Existuje dokonce studie, která dokazuje, že zázvor může být účinný při zmírnění nevolnosti způsobené alkoholem [2].
- B-komplex může pomoci zlepšit náladu a zvýšit hladinu energie během kocoviny. Vyplývá to ze studie publikované v časopise Alcohol and Alcoholism, která ukázala, že skvěle fungují hlavně vitamíny B1, B6 a B12 [3].
3. Lupnout si Ibalgin na kocovinu? Hlavně opatrně!
Trápí vás bolest hlavy po alkoholu? V tom případě se přímo nabízí dát si na kocovinu Ibalgin. Dobrá zpráva je, že léky na bolest si vzít můžete. Měli byste po nich však sáhnout jako po poslední možné záchraně. Pokud totiž trpíte nevolností nebo pálením žáhy, mohlo by se vám ještě přitížit. Myslete na to, že užívání Ibalginu na prázdný žaludek může způsobit zažívací potíže, proto je vhodné užít ho spolu s jídlem, nebo po jídle. Vždy dodržujte dávku doporučenou v příbalovém letáku. V případě, že trpíte zdravotními problémy nebo užíváte jiné léky, je vhodné se před užitím Ibalginu poradit s lékařem.
Při kocovině vám může Ibalgin pomoci zmírnit bolest hlavy a svalů. Blokuje totiž produkci prostaglandinů, což jsou hormonu podobné látky, které způsobují zánět a bolest v těle. Pokud nemáte doma Ibalgin, můžete zvážit také Aspirin.
Vyhněte se však přípravkům s obsahem paracetamolu. Ten se totiž v organismu z části přeměňuje na toxický metabolit. Za normálních okolností si s ním tělo poradí, ale pokud už játra mají plno práce s vypitým alkoholem, zbytečně byste je zatěžovali.
4. Spánkem a odpočinkem proti kocovině
Co je nejlepší na kocovinu? Pro mnohé je odpověď jasná – pořádně se z toho vyspat! Tělo zkrátka potřebuje čas na to, aby se s důsledky nadměrné konzumace alkoholu vypořádalo. Spánek je důležitý pro regeneraci těla, podporuje jeho schopnost obnovit a opravit poškozené tkáně a snižuje stres a napětí, které jsou s kocovinou spojeny. Pokud tedy můžete, dopřejte si po flámu delší spánek nebo si dejte šlofíka v průběhu dne.
Když se vám nedaří usnout nebo se neustále budíte, můžete zkusit alespoň meditaci nebo procházku na čerstvém vzduchu. Pobyt venku a pohyb mohou podpořit váš metabolismus a detoxikaci těla. Navíc, čerstvý vzduch a přirozené světlo pozitivně ovlivňují náladu.
EXTRA TIP: Nadměrná konzumace alkoholu dává pořádně zabrat vašim játrům. Pokud se vám stane, že to na večírku přeženete, sáhněte po ostropestřci mariánském. Ten obsahuje vysoce účinný silymarin, který ochraňuje jaterní tkáň a doporučuje se také pro podporu regenerace jater.
Čeká vás oslava nebo večírek? Snažte se kocovině předejít
Nejlepším způsobem, jak předejít kocovině, je zcela logicky vyhnout se alkoholu. Co ale dělat, pokud si přeci jen chcete nějakou tu skleničku dát? Jednoduše se snažte pít s mírou. Pokud víte, že po třech „deckách“ vína na druhý den začínáte pociťovat nepříjemné příznaky, snažte se nepřekročit tuto hranici. Méně alkoholu znamená menší riziko kocoviny. Pijte pomalu a střídejte alkoholické a nealkoholické nápoje. Dáte tak tělu čas, aby alkohol vstřebalo a zpracovalo, a navíc podpoříte hydrataci organismu.
Dalším faktorem, který může ovlivnit intenzitu kocoviny, je kvalita alkoholických nápojů. Levné alkoholické nápoje často obsahují více nežádoucích látek, které mohou způsobit silnější kocovinu. Proto se vyplatí investovat do kvalitních alkoholických nápojů.
Prevence kocoviny však rozhodně nekončí u umírněného pití. Pomoci může také vhodná strava. Co tedy jíst před tím, než vyrazíte na večírek nebo posezení s přáteli? Vsaďte na vyvážené a výživné jídlo, které obsahuje dostatek bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny. Zpomalíte tak vstřebávání alkoholu do krevního oběhu a zároveň dodáte tělu energii, kterou pro zpracování alkoholu potřebuje.
Menší porce jídla můžete navíc konzumovat i během pití. Pomůžete tak udržet hladinu cukru v krvi stabilní a ještě trochu zpomalíte vstřebávání alkoholu. Ideální jsou lehké a zdravé snacky – ořechy, sušené ovoce, zeleninové tyčinky nebo sýrové kousky.
Zatočte s kocovinou jednou provždy
Tipy a triky, jak se rychle zbavit nepříjemných příznaků kocoviny, jako je nevolnost a bolest hlavy, už znáte. Po proflámované noci se hodí mít po ruce kokosovou vodu nebo sportovní nápoj, banán, zázvor a b-komplex. Snažte se dopřát svému tělu co nejvíce spánku, vyrazte na čerstvý vzduch a v případě nejvyšší nouze sáhněte po Ibalginu. Je však třeba zdůraznit, že prevence kocoviny je vždy nejlepším řešením. Pijte umírněně, a pokud už si alkohol nemůžete odpustit, vybírejte kvalitní nápoje. Skvělou možností jsou také nealko varianty, ať už sáhnete po pivu, které je poměrně běžné, po vínu, sektu, nebo dokonce po nealko vodce. Díky těmto možnostem si můžete užít večer s přáteli bez obav z následků druhý den.
Doporučené produkty
Máte s bojem proti kocovině své vlastní zkušenosti? Zajímá nás, jaké metody se vám osvědčily! Máte nějaké další rady pro ostatní čtenáře? Sdílejte své názory a zkušenosti v komentářích pod tímto článkem. Těšíme se na vaše příspěvky a přejeme vám příjemné a bezkocovinové zážitky!
Zdroje:
[1] Saat, M., Singh, R., Sirisinghe, R. G., & Nawawi, M. (2002). Rehydration after exercise with fresh young coconut water, carbohydrate-electrolyte beverage and plain water. Journal of Physiological Anthropology and Applied Human Science, 21(2), 93-104.
[2] Lien, H. C., Sun, W. M., Chen, Y. H., Kim, H., Hasler, W., & Owyang, C. (2003). Effects of ginger on motion sickness and gastric slow-wave dysrhythmias induced by circular vection. American Journal of Physiology-Gastrointestinal and Liver Physiology, 284(3), G481-G489.
[3] Wiese, J. G., Shlipak, M. G., & Browner, W. S. (2000). The alcohol hangover. Annals of internal medicine, 132(11), 897-902.
Začínající podzim s sebou přináší velké změny, a to hlavně v podobně výrazného ochlazení, zkracování délky dne a…
Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…
Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…
Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…
Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…
Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…