22 listopadu, 2022
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.
Kratom – co to je? A jaké jsou jeho účinky?
Zobrazit obsah článkuV poslední době si nelze nevšimnout, že lidé stále častěji hovoří o užívání kratomu – ať už jej sami berou, či si pouze povídají o jeho účincích. A pokud i vás zajímá, co je ten kratom vlastně zač a co od něj můžete očekávat, tak jste tu správně, neboť na následujících řádcích se dozvíte všechno podstatné o tomto přírodním produktu.
Jmenovitě se dozvíte třeba o tom, jaké druhy kratomu existují a jaké jsou mezi nimi rozdíly – není totiž kratom jako kratom. Dále si odnesete i praktické rady o dávkování kratomu a jeho efektech na lidské tělo – a to jak těch pozitivních, tak ale i těch negativních. Zkrátka tento článek je pojat opravdu komplexně, aby kratom představil ze všech jeho úhlů.
Co je to kratom?
Používání termínu kratom se vztahuje jak na rostlinu nesoucí název Mitragyna speciosa, která je přesněji řečeno stromem příbuzným kávovníku pocházejícím z jihovýchodní Asie, tak na produkty získávané z jejích listů, jež jsou prodávány jakožto bylinné doplňky. Kratom listy pak obsahují mnoho chemických sloučenin známých jako bioaktivní alkaloidy.
Kratom rostlina, přesněji řečeno výtažky z ní, se v jihovýchodní Asii používají po stovky let jakožto víceúčelový lék v tradiční medicíně a též ke zvýšení bdělosti a energie při práci nebo při společenských setkáních. Mezi sloučeniny, které jsou svými vlastnostmi nejvíce příbuzné kratomu, pak patří mitragynin a 7-hydroxymitragynin, neboť ty jsou v této rostlině nejhojněji zastoupené.
Co je to kratom navíc v posledních letech začíná objevovat stále více jeho uživatelů, protože studie o rozsahu užívání kratomu v USA i Evropě jasně poukazují na vzestupnou tendenci prodejů kratomu. Zkrátka naznačují, že užívání kratomu se v posledních dvou desetiletích stává v našich končinách daleko běžnějším jevem.
Na evropský trh byl kratom uveden především jakožto látka pro rekreační používání. Nicméně díky svým vlastnostem, které se dokáží zapříčinit třeba o zmírnění příznaků abstinenčního syndromu od opiátů, se taktéž někdy používá jako efektivní náhrada opiátů.
Kratom a jeho užívání
Nyní, kdy už víte, co je kratom vlastně zač, tak se pojďme pozastavit nad tím, jak užívat kratom. Jak se kratom konzumuje nejčastěji? Uživatelé kratomu jej obvykle konzumují tak, že jedí přírodní rostlinnou hmotu ve formě prášku nebo kapslí, míchají kratomový prášek s jídlem nebo pitím, připravují listy kratomu jako čaj nebo pijí tekutý extrakt z kratomu, případně konzumují drcené listy.
Co se týče dávkování kratomu, tak k pocítění účinku se obvykle používají jeden až tři rozžvýkané listy denně, i když lidé zvyklí na jeho užívání mohou žvýkat listy kratomu i vícekrát ve stejný den. Suchý list kratomu obvykle váží kolem 1,7 gramů, což znamená, že obvyklé dávky kratomu se pohybují mezi 1 až 5 gramy – pochopitelně dávkování by mělo záviset i na síle každé konkrétní rostliny (ne všechny druhy kratomu jsou stejné).
Kratom dávkování sušených listů se nicméně obecně rozděluje podle velikosti dávek na:
- Nízká dávka: 1 až 2 gramy
- Průměrná dávka: 2 až 4 gramy
- Vysoká dávka: nad 5 gramů
Toto dávkování je bezpečné pro všechny druhy kratomů, byť u některých prodejců slabších variant kratomu se můžete setkat s tím, že běžné dávkování se pohybuje v rozmezí od 2 do 10 gramů s tím, že hodnota pod 4 gramy je považována za nízkou dávku. Avšak dávka 10 gramů u silnějších typů kratomu by mohla být již silně sedativní a tělu nepříjemná.
Dobrou zprávou nicméně je to, že předávkovat se samotným kratomem je prakticky nemožné. Na druhou stranu je prokázané, že kratom negativně interaguje s alkoholem nebo jinými drogami a léky – v takovém případě může skutečně dojít až ke smrtelným následkům.
Navíc kratom rozhodně není doporučován ke každodenní konzumaci, neboť se jedná o přírodní látku na níž se dá relativně snadno vypěstovat závislost. Bohatě tedy stačí užívání kratomu jedenkrát až třikrát do týdne, případně v momentě, když se pro jeho užití objeví akutní důvody.
Jaké jsou účinky kratomu?
Účinky kratomu mohou být velmi rozmanité a na každého tedy může kratom působit jinak. Tudíž stejně jako u všech obdobných přírodních látek, tak i účinky kratomu mohou záviset na celé řadě proměnných. Na čem konkrétně záleží účinky kratomu, jež bude mít tato látka na vaše tělo? Účinek kratomu závisí na:
- spotřebovaném množství
- síle (koncentraci a intenzitě účinných látek)
- složení produktu
- způsobu jeho požití
- přítomnosti jiných léků v těle
- základním zdravotním stavu
- předchozí zkušenosti s touto látkou
Je tedy důležité mít vždy na paměti, že v důsledku toho, že žádná dávka kratomu nemůže být kvůli odlišným vlastnostem nikdy stejná a že produkty kratomu se tudíž vždy liší, je obtížné předvídat konkrétní účinky zrovna na váš organismus a psychiku. Mezi nejčastější kratom účinky se nicméně řadí tyto efekty na tělo a mysl:
Většina pravidelných uživatelů kratomu hlásí účinky podobné stimulantům. Mezi tyto stimulační účinky patří kupříkladu prakticky okamžité navýšení hladiny energie, zvýšení bdělosti či zrychlení srdeční frekvence. Stejně tak se ale objevují i účinky podobné opioidům a sedativům. Mezi ně se zas řadí například úleva od bolesti, pocit relaxace či pocit zmatenosti.
Konkrétní účinky jsou závislé především na velikosti dávky. Naprostá většina uživatelů kratomu uvádí, že menší dávky u nich vyvolávají účinky podobné stimulantům a naopak vyšší dávky mají účinky podobné opioidům nebo sedativům. Pokud tedy chcete, aby vás kratom povzbudil, tak upřednostněte menší dávku, naopak jestliže se chcete uklidnit a odbourat stres, tak volte vyšší dávku kratomu.
Jaká je vlastně nejčastější motivace lidí k užívání kratomu – co za účinky od něj očekávají? Lidé hlásí, že kratom používají zejména, aby dokázali lépe kontrolovat abstinenční příznaky a zmírňovali touhu po drogách (zejména po opioidech), a zároveň od kratomu očekávají úlevu od bolestí, únavy a problémů s duševním zdravím.
Má kratom nějaké vedlejší účinky?
Ano, pochopitelně existují i kratom vedlejší účinky. Nežádoucí účinky se pohybují na škále od těch mírných až po ty závažné, přičemž závažnější nežádoucí účinky jsou spíše vzácnějším jevem spojeným převážně s dlouhodobějším užíváním kratomu. Obvykle jsou tedy lidmi konzumujícími kratom hlášeny mírné vedlejší účinky. Jmenovitě nejčastěji jde o:
- nevolnosti
- zácpu
- závratě
- letargii
- ztrátu chuti k jídlu
- nespavost
- sucho v ústech
- bolest svalů
S užíváním kratomu ale souvisí i široká škála vzácnějších, ale o to závažných nežádoucích účinků. Jaké vedlejší účinky může mít v krajním případě užívání kratomu? Od mentálních a neurologických symptomů (zmatenost, třes a záchvaty) přes srdeční a plicní problémy (vysoký krevní tlak a pomalé dýchání) až po gastrointestinální problémy (nevolnost a zvracení) a problémy s játry.
Jaké existují druhy kratomu?
Jak již bylo zmíněno, tak existují odlišené druhy kratomu. Čím se od sebe tyto jednotlivé typy kratomu liší? Jejich hlavní vizuální odlišnost tkví v různé barvě žilek, kterou jsou obdařeny listy dané odrůdy kratomu. Konkrétně barva centrální žíly listu určuje, jak se danému druhu kratomu říká. Mezi základní druhy kratomu se pak řadí červený, bílý a zelený kratom – toto jsou základní skupiny kratomu.
V nadrcené podobě se nicméně odlišnosti kratom barvy dosti smazávají, neboť listy všech těchto druhů mají v nadrcené podobě primárně zelenou a hnědou barvou. Vizuálně odlišnější je pouze žlutý kratom, jehož žlutého zbarvení i po nadrcení je docíleno odlišným způsobem zpracování – nelze jej však řadit mezi základní druhy kratomu.
Stejně tak již bylo nastíněno, že různé typy kratomu vyvolávají odlišné účinky v lidském organismu a psychice. Pochopitelně se u jednotlivých druhů liší i doporučené dávkování. Pojďme se tedy podívat na charakteristiku jednotlivých druhů kratomu a vysvětlit si rozdíly mezi nimi, včetně popisu jejich obvyklých účinků.
Bílý kratom – energetický nakopávač
Všechny bílý kratom účinky mají jedno společné – jsou stimulující. Bílý kratom vám tedy může pomoci se cítit daleko více energetičtěji. Dále bílý kratom dokáže taktéž i pozvednout náladu, zvýšit duševní bystrost a zvýšit vaši motivaci do práce. Může být také použit jakožto stimulant pro zvýšení koncentrace a bdělosti pro lidi, kteří běžně pracují dlouhé hodiny. Je tedy alternativou k nezdravému kofeinu.
Červený kratom – pomůže s uvolněním
Červený kratom je nejsilnější kratom na trhu. Má silně relaxační účinky. Tento druh kratomu je tedy ideální pro uvolnění napětí v těle a uvolnění mysli. Mezi další červený kratom účinky se pak řadí boj se stresem či úzkostmi. V případě menších dávek nicméně dokáže způsobit i stimulační účinky.
Zelený kratom – zlatá střední cesta
Jednoduše řečeno, účinky zeleného kratomu jsou kombinací účinků bílého a červeného kratomu. Mezi nejčastější zelený kratom účinky tedy patří lehké navýšení energetické hodnoty, zvýšení bdělosti a koncentrace. Tím to ale zdaleka nekončí, protože po konzumaci zeleného kratomu se zároveň budete cítit i více uvolněněji a pohodlněji. Není tedy vůbec divu, že díky tomuto kompromisu mezi jednotlivými účinky dvou zbylých typů je zelený kratom nejoblíbenějším u rekreačních konzumentů.
Žlutý kratom – ideál pro začátečníky
Žlutý kratom účinky jsou podobné účinkům zeleného kratomu. Žlutý kratom tedy dokáže nabídnout zlepšení soustředění, vylepšení nálady či úlevu od bolestí a úzkostí. Podle mnohých konzumentů je žlutý kratom ideálním pro nové uživatele. Proč? Protože nabízí stejné účinky zvyšující koncentraci jako prášek z kratomu bílé žíly, ale v menší míře.
Je kratom v České republice legální?
V souvislosti s kratomem spoustu lidí zajímá, zdali je kratom legální, nebo je kratom droga, která je zákonem některak regulovaná? Přestože je prodej nebo konzumace kratomu v několika zemích zakázána, tak v České republice není na tuto přírodní látku vydán žádný zákon, jenž by zakazoval její výrobu, distribuci, konzumaci či její uchovávání ve větším množství.
Zkrátka kratom i produkty z něj jsou v současné době na území České republiky zcela legální a lze si je tedy bez problémů zakoupit jak v kamenných, tak i internetových obchodech, aniž by vám za to hrozil nějaký postih. To, že je kratom v ČR legální nicméně neznamená, že dle řady zahraničních vědců nenaplňuje charakteristiky nesyntetické drogy – častokráte je zmiňována zejména snadné vybudování psychické závislosti na něm.
Zatím nicméně neexistují žádné vědecké důkazy, které by jednoznačně dospěly k závěru, že nějaké zdravotní účinky kratomu jsou natolik závažné, že by bylo nutné jeho překlasifikování. Každopádně aktuálně se kratom již nachází na seznamu mezinárodně kontrolovaných látek, který spravuje OSN. Tento seznam sledovaných látek nese název ECDD.
Závěr
Kratom dokáže pomoci s celou řadou problémů. Je však potřeba míti na paměti, že se na něm dá vypěstovat závislost a že má i celou řadu vedlejších účinků. Navíc ne vždy lze odhadnout, jak vaše tělo vlastně na konzumaci kratomu zareaguje. Avšak nejde o látku, které by se měl člověk některak bát.
Zatímco někteří otěhotní bez obtíží, jiní čelí dlouhým měsícům nejistoty. Pojďte se s námi podívat na možnosti, jak…
Proč je pro hokejisty tak důležitá zdravá a vyvážená strava V každodenním životě má strava velký vliv na…
Také si pamatujete, když vám bylo špatně, jak rodiče nebo doktor hned koukli na váš jazyk? Ten vám…
Jen pár šťastlivců nikdy neřešilo akné na hýždích. Je to nepříjemné a nevzhledné. Proto pro vás máme tipy,…
Hubnutí po porodu je téma, které zajímá mnoho novopečených maminek. Po devíti měsících těhotenství a radostném příchodu dítěte…
Bolí vás záda a běžné rady nefungují? Věnujte se posílení středu těla! Cviky na hluboký stabilizační systém jsou…