Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Lymeská borelióza – příznaky, léčba a její následky

Lymeská borelióza - klíště v kleštích
Lymeská borelióza - klíště v kleštích
Obsah článku

Procházky po lesích jsou na programu dne nejen během léta. I když je pravdou, že pravděpodobnost podobných výletů je v době letních prázdnin daleko vyšší. A tím pádem je vyšší i riziko možných onemocnění, ke kterým velkou měrou přispívají i klíšťata či jiný hmyz. Takzvaná lymeská borelióza je jedním z mnoha nebezpečí, o kterých nyní bude řeč.

Až 5 tisíc nemocných lidí každý rok

Lymeská nebo také lymská borelióza je rizikovým onemocněním, jehož pravděpodobnost se každým rokem zvyšuje. Podle posledních statistik jenom v České republice onemocnění závažnou nemocí až 5 tisíc lidí.

Množství nemocných v žádném případě nekončí pouze u nás, borelióza řádí také v zahraničí, zejména v celé Evropě, také v Asii a koneckonců i na druhé straně polokoule, a sice v Americe (zejména v té Severní).

Co je to lymeská borelióza

Řeč je o infekčním onemocnění, které je způsobené bakteriemi přenášenými klíšťaty. Z historických pramenů vyplývá, že jsou s námi už od šedesátých let minulého století, ovšem až v roce 1982 jsou s boreliózou spojovány.

Nikde však není psáno a ani lékaři to není tvrzeno, že nebezpečným onemocněním se nakazí každý, kdo klíště chytne. Nakažené klíště sice není ničím výjimečným, ale statistiky mluví jasně – nakazí se v průměru 5 lidí ze 100, kteří na sobě našli přisáté klíště.

I když se možná nacházíte mezi většinou šťastlivců, přesto si místo, kde klíště bylo přisáté pravidelně kontrolujte. Borelióza je onemocnění přicházející po špičkách nepozorovaně.

Klíště zakousnuté v kůži
Klíště zakousnuté v kůži

Lymeská borelióza a její příznaky

Borelióza se v mnoha případech ani neprojevuje (nebo ne v prvotních stádiích nemoci). Někdy se však mohou vyskytnout symptomy, jež jsou však velice různorodé a často se borelióze ani nepřisuzují. Patří mezi ně například:

  • škubání ve svalech,
  • ochrnutí určité části těla,
  • poruchy vidění,
  • bolesti kloubů, svalů nebo otoky,
  • bolesti hlavy,
  • zdvojené vidění,
  • tiky nebo
  • artritida.

Mezi vůbec nejvíce specifické příznaky boreliózy však patří skvrna na kůži, která se vyskytne v osmdesáti procentech případů.

POZOR: vyskytnout se však nemusí pouze na místě, kde bylo klíště přisáté. Objevit se může kdekoliv na těle. A jak vypadá tento flek při borelióze? Obvykle však připomíná terč.

Lymeská borelióza a její léčba

Jelikož se jedná o infekční onemocnění, které je způsobené bakterií, léčí se tradičně antibiotiky. V porovnání s jinými nemocemi se borelióza léčí antibiotiky o něco déle. Nikoliv deset dnů, ale mnohdy až tři týdny.

Jelikož je nápor na organismus opravdu velký, lékaři doporučované jsou i doplňky stravy, které mají ponechat zažívání i další procesy v těle bez potíží. Doporučuje se zejména užívat probiotika na zmiňované zažívání, také vitamín B pro celkovou regeneraci těla a magnesium, které zase podporuje nervový systém člověka.

Lymeská borelióza a její následky

Borelióza není onemocnění, nad kterým byste mohli svévolně mávnout rukou. Jedná se o velmi závažný problém, který v případě, že se nepodchytí, může zanechat i trvalé následky. I proto se doporučuje očkování proti borelióze, aby se podobným černým scénářům předcházelo.

Nabízí se však otázka, k jakým černým scénářům může konkrétně dojít? Mezi následky boreliózy patří například ztuhlý krk, silné bolesti hlavy nebo záněty nervů či mozku. V dalších případech může dojít také k poruchám vidění, můžete se náhle potýkat s nedoslýchavostí nebo vás z čista jasna mohou trápit i závratě, které jste do té doby neevidovali.

Může vzniknout borelióza bez klíštěte?

Že by viníkem nemoci byl komár nebo jiný hmyz je velmi nepravděpodobné. I když je možné, že se bakterie stojící za boreliózou mohou dostat do těla i jiných živočichů, nikdy nebylo prokázáno, že by následně došlo k přenosu na člověka. Pokud k borelióze došlo a klíště jste na svém těle nenašli, možná jste ho přehlédli, nevědomky seškrábli nebo vás zkrátka a dobře opustilo, ovšem zanechalo po sobě nevítanou památku.

5/5 - (2 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

E-book - 12 efektivních cviků na břicho

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.