Procházky po lesích jsou na programu dne nejen během léta. I když je pravdou, že pravděpodobnost podobných výletů je v době letních prázdnin daleko vyšší. A tím pádem je vyšší i riziko možných onemocnění, ke kterým velkou měrou přispívají i klíšťata či jiný hmyz. Takzvaná lymeská borelióza je jedním z mnoha nebezpečí, o kterých nyní bude řeč.
Až 5 tisíc nemocných lidí každý rok
Lymeská nebo také lymská borelióza je rizikovým onemocněním, jehož pravděpodobnost se každým rokem zvyšuje. Podle posledních statistik jenom v České republice onemocnění závažnou nemocí až 5 tisíc lidí.
Množství nemocných v žádném případě nekončí pouze u nás, borelióza řádí také v zahraničí, zejména v celé Evropě, také v Asii a koneckonců i na druhé straně polokoule, a sice v Americe (zejména v té Severní).
Co je to lymeská borelióza
Řeč je o infekčním onemocnění, které je způsobené bakteriemi přenášenými klíšťaty. Z historických pramenů vyplývá, že jsou s námi už od šedesátých let minulého století, ovšem až v roce 1982 jsou s boreliózou spojovány.
Nikde však není psáno a ani lékaři to není tvrzeno, že nebezpečným onemocněním se nakazí každý, kdo klíště chytne. Nakažené klíště sice není ničím výjimečným, ale statistiky mluví jasně – nakazí se v průměru 5 lidí ze 100, kteří na sobě našli přisáté klíště.
I když se možná nacházíte mezi většinou šťastlivců, přesto si místo, kde klíště bylo přisáté pravidelně kontrolujte. Borelióza je onemocnění přicházející po špičkách nepozorovaně.
Lymeská borelióza a její příznaky
Borelióza se v mnoha případech ani neprojevuje (nebo ne v prvotních stádiích nemoci). Někdy se však mohou vyskytnout symptomy, jež jsou však velice různorodé a často se borelióze ani nepřisuzují. Patří mezi ně například:
- škubání ve svalech,
- ochrnutí určité části těla,
- poruchy vidění,
- bolesti kloubů, svalů nebo otoky,
- bolesti hlavy,
- zdvojené vidění,
- tiky nebo
- artritida.
Mezi vůbec nejvíce specifické příznaky boreliózy však patří skvrna na kůži, která se vyskytne v osmdesáti procentech případů.
POZOR: vyskytnout se však nemusí pouze na místě, kde bylo klíště přisáté. Objevit se může kdekoliv na těle. A jak vypadá tento flek při borelióze? Obvykle však připomíná terč. |
Lymeská borelióza a její léčba
Jelikož se jedná o infekční onemocnění, které je způsobené bakterií, léčí se tradičně antibiotiky. V porovnání s jinými nemocemi se borelióza léčí antibiotiky o něco déle. Nikoliv deset dnů, ale mnohdy až tři týdny.
Jelikož je nápor na organismus opravdu velký, lékaři doporučované jsou i doplňky stravy, které mají ponechat zažívání i další procesy v těle bez potíží. Doporučuje se zejména užívat probiotika na zmiňované zažívání, také vitamín B pro celkovou regeneraci těla a magnesium, které zase podporuje nervový systém člověka.
Lymeská borelióza a její následky
Borelióza není onemocnění, nad kterým byste mohli svévolně mávnout rukou. Jedná se o velmi závažný problém, který v případě, že se nepodchytí, může zanechat i trvalé následky. I proto se doporučuje očkování proti borelióze, aby se podobným černým scénářům předcházelo.
Nabízí se však otázka, k jakým černým scénářům může konkrétně dojít? Mezi následky boreliózy patří například ztuhlý krk, silné bolesti hlavy nebo záněty nervů či mozku. V dalších případech může dojít také k poruchám vidění, můžete se náhle potýkat s nedoslýchavostí nebo vás z čista jasna mohou trápit i závratě, které jste do té doby neevidovali.
Může vzniknout borelióza bez klíštěte?
Že by viníkem nemoci byl komár nebo jiný hmyz je velmi nepravděpodobné. I když je možné, že se bakterie stojící za boreliózou mohou dostat do těla i jiných živočichů, nikdy nebylo prokázáno, že by následně došlo k přenosu na člověka. Pokud k borelióze došlo a klíště jste na svém těle nenašli, možná jste ho přehlédli, nevědomky seškrábli nebo vás zkrátka a dobře opustilo, ovšem zanechalo po sobě nevítanou památku.