Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Pistácie a zdraví: jak oříšky člověku prospívají?

Pistácie
Pistácie
Obsah článku

Každodenní příprava oblíbených snídaní nebo svačin vyžaduje pořádnou dávku kreativity. A taky vymýšlení toho, jaké ingredience zakomponovat do kaší nebo buchet, aby byly výsledné pokrmy plnohodnotné a zdravé. Za zvážení stojí zakomponování pistácií, které se právě mezi skutečně zdravé ořechy řadí. Jak konkrétně nám prospívají?

Ořechy, které se pěstují více jak pět tisíc let

Není tajemstvím, že oříšky, i když jsou z nutričního hlediska spíše zdravými tuky, patří do našich vyvážených jídelníčků. S jejich konzumací bychom to neměli přehánět, na druhou stranu by nám v pokrmech neměly ani chybět. A to platí i pro pistácie, které jsou s námi už déle jak 5 tisíc let.

Právě před pěti tisíci lety se zhruba začaly pěstovat a lidé mohli těžit z benefitů, které jim přinesly. Svou cestu započaly v Asii, poté se rozprostřely dále do zbytku světa, kde se nápadně zelené ořechy staly ihned fenoménem.

Nutriční hodnoty pistácií

Právě díky svým zdraví prospěšným benefitům se staly nazelenalé oříšky tak oblíbené, i když samozřejmě jistou míru zde zahrála i jejich chuť. Pokud se je chystáte zařadit do jídelníčku, dobré je vědět jejich nutriční hodnotu. Konkrétně je tvoří:

  • z 48 % bílkoviny,
  • z 20 % sacharidy a
  • z 10 % vláknina.

Zbytek jsou tuky a řada vitamínů a minerálních látek, kam spadají například vápník, fosfor, draslík, měď nebo také vitamíny skupiny B a A.

Pistácie
Pistácie

Jsou pistácie zdravé?

Už jejich samotné složení a obsah zmiňovaných vitamínů či minerálních látek naznačuje tomu, že pistácie skutečně zdravé jsou. Ostatně jako jiné ořechy, se kterými se to však nesmí během dne přehánět. Jejich hlavním benefitem (minimálně z nutričního hlediska) je vysoký obsah bílkovin, který se jen tak u nějakých ořechů nevidí. Kromě toho jsou plné antioxidantů, které pomáhají tělu vyplavit škodliviny.

Pro snížení špatného cholesterolu a zdravější srdíčko

Kdybychom měli zmínit konkrétní zdravotní výhody, které pistácie jako ořechy přináší, vzpomeneme na um snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi. Ten vzniká vlivem nesprávné stravy (ale může být způsoben i jinými faktory) a jeho další zvyšování přispívá ke vzniku srdečních chorob. Tím, že díky pravidelné konzumaci pistácií snížíme hladinu cholesterolu, posílíme srdce a zlepšíme jeho celkovou kondici.

Tento efekt se pozitivním způsobem projeví i na dalších orgánech, které jsou součástí našeho těla. Dojít může i ke snížení dlouhodobě vysokého krevního tlaku, jenž je taktéž nemalým rizikem.

Pro zdravá střeva

Kromě posílení srdce a zlepšení celkového stavu tohoto orgánu jsou pistácie prospěšné i pro naše střeva. Ta vlivem těžkých a nezdravých jídel dostávají zabrat a jejich posílení je opravdu žádoucí. Jelikož jsou nazelenalé ořechy plné vlákniny, ta efektivně podporuje tvorbu dobrých bakterií ve střevech a napomáhá tím k udržení celkové rovnováhy v této části těla.

Pistácie jsou v praxi první pomocí ve chvíli, kdy člověk trpí zácpou. Díky obsažené vláknině bude se zdravotním problémem v cuku, letu amen.

Pro zdravou nervovou soustavu

Podobně jako řada jiných ořechů, i pistácie velkou měrou (a pozitivním způsobem) ovlivňují nervovou soustavu. I ta je v poslední době velmi zatěžována a její posílení se projeví na vyšším životním i zdravotním komfortu.

Pistácie v různých provedeních
Pistácie v různých provedeních

Proč jsou pistácie lepší než jiné ořechy

Velmi často se mluví o tom, že pistácie jsou lepší než jiné ořechy. Obsahují však podobné množství tuku čili kde se tedy vzalo toto tvrzení a je opravdu pravdivé?

I když jsou pistácie skutečně podobné, co se složení týče, přesto jsou méně kalorické. Konkrétně obsahují 561 kalorií na 100 g, což je oproti řadě jiných druhů velmi působivé skóre.

4.8/5 - (5 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

100 Kč sleva na Váš nákup od Pure rituals

Prvotřídní lipozomální vitamíny