Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Syndrom karpálního tunelu jako problém při home office

Syndrom karpálního tunelu
Syndrom karpálního tunelu
Obsah článku

Home office – pojem, který dnes už není neznámý. Lidé pracují z domova, minimálně vytahují paty z paneláku a jejich zdraví značně pokulhává. I když si člověk říká, že taková domácí kancelář je super v tom, že si lze práci krásně organizovat, nakonec to sklouzne k jednomu jedinému scénáři – prací trávíme více času, než je třeba. Sport a cvičení jde na druhou kolej, což vede ke vzniku řady onemocnění. Jedním z nich je i syndrom karpálního tunelu. 

Lékaři jistě potvrdí, že se s tímto pojmem hlavně kvůli pandemii a zavedené práci z domova setkávají víc než dříve. K problému totiž dochází právě kvůli ustavičné práci na počítači, kdy jsou ruce v jedné poloze dlouhou dobu. Začínají brnět, mravenčit, oslabuje se citlivost prstů a vyskytnout se může také pálení na zevní palcové straně dlaně nebo na palci. 

Co je to syndrom karpálního tunelu?

O syndromu karpálního tunelu můžeme mluvit ve chvíli, kdy se zúží prostor karpálního tunelu, čímž dojde k tlaku na střední nerv a tlaky v ruce. Pokud je tento nerv stlačen, dochází k otupělosti, také ke zmiňovanému brnění a ke slabosti, kterou však nepociťujeme pouze v ruce nebo v oblasti zápěstí, ale v celé paži. 

Bohužel mluvíme o zdravotním problému, který se v průběhu času zhoršuje. Aby nedošlo k pozdnímu odhalení nemoci a k těžší léčbě, jež bude trvat déle, je dobré zamířit už při prvních příznacích k lékaři. Díky včasnému zákroku se vyhnete nošení karpálního návleku nebo nutnosti používat ergonomické pomůcky. 

Problém, který znepříjemňuje každodenní činnosti

Brnění, mravenčení, bolest v prstech, oslabená citlivost prstů a ruky – to všechno jsou příznaky syndromu, se kterým se dnes setkává celá spousta z nás. Pokud i vás problém postihl, jistě potvrdíte, že vás do jisté míry ovlivňuje, a to při každodenních činnostech. Brnění v prstech a snížený cit v konečcích prstů se totiž negativně projeví při manipulaci s malými předměty, která bude rázem ztížená, dále při držení volantu nebo při držení knihy či při psaní. 

Co je příčinou zdravotní potíže?

K rozvoji nemoci došlo zejména v době pandemie, jak již bylo zmíněno. Ruce jsou při práci na počítači prakticky neustále ve stejné poloze, opakovaně se používají prsty, ruka se nadměrně, dlouhodobě a stereotypně přetěžuje. Bylo by však mylné se domnívat, že pouze práce na počítači je jedinou příčinou vzniku problému. Na vině mohou být i vysoké vibrace (čili když pracujete s pneumatickým kladivem nebo příklepovou vrtačkou), dále externí pohyby zápěstí nebo jiná činnost, při které ruce přetěžujeme. 

Ke vzniku zdravotní potíže mohou přispět i faktory, jako je poranění zápěstí, nedostatečně fungující štítná žláza nebo rozvíjející se revmatoidní artritida. Samozřejmě jistou roli na syndromu karpálního tunelu má věk, dědičnost a dále pak řada onemocnění, k nimž patří dna, cukrovka nebo hemodialýza.

Bolest zápěstí z práce na počítači
Bolest zápěstí z práce na počítači

Jak probíhá léčba?

Nabízí se otázka, dá se syndrom vůbec léčit? A pokud ano, jak léčba probíhá? Aby vůbec došlo k odhalení problému, probíhá takzvané EMG vyšetření, při kterém se určí nejen závažnost potíže, ale také místo poškození. Poté se pozornost upíná na zklidnění postižené oblasti. Naordinuje se fixace zápěstí a podle závažnosti se předepisují analgetika, která mají protizánětlivý účinek. Případně se také předepisují léky na uvolnění svalů. 

Bohužel se stává, že člověk k lékaři zamíří pozdě, a to až v takové fázi, kdy je na tom opravdu vážně. Léčba pak probíhá formou operace zápěstí a následné rehabilitace.

Jak problému přecházet

Máte sedavé zaměstnání a jste přesvědčeni o tom, že vaše ruce extrémně namáháte? Možná chcete problému předcházet. Naštěstí to není nic složitého nebo těžkého, osvojte si několik tipů, které budou tou nejlepší prevencí popsané potíže:

  • Dělejte si krátké a časté přestávky, během kterých ruce natahujte, ohýbejte je či se chvíli věnujte trochu jiné činnosti. 
  • Vylepšete své držení těla, což zamezí zkracování svalů na krku a ramenou. 
  • Pořiďte si novou počítačovou myš. V ideálním případě by se mělo jednat o takovou, která je pohodlná a pro zápěstí zcela přirozená.
  • Udržujte své ruce v teple, abyste předcházeli jejich ztuhlosti.

5/5 - (1 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

100 Kč sleva na Váš nákup od Pure rituals

Prvotřídní lipozomální vitamíny