Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Tradiční čínská medicína léčí člověka celostně dle jeho potíží

Tradiční čínská medicína má tisíciletou tradici
Tradiční čínská medicína má tisíciletou tradici
Obsah článku

Léčebný systém tradiční čínské medicíny vychází z taoistické filozofie, která se v Číně objevila před 3 000 lety. Podle ní se v každém přírodním jevu včetně člověka setkávají dvě základní prasíly jinu a jangu. Jedna nemůže existovat bez druhé. Pokud nejsou tyto síly v rovnováze, projeví se to na lidském těle formou poruch a nemocí. Jak tedy probíhá léčení pomocí tradiční čínské medicíny?

Co všechno byste měli o čínské medicíně vědět?

Tradiční čínská medicína, pro kterou se vžila zkratka TČM, má vlastní diagnostický systém, který se zdokonaloval a prověřoval stovkami generací po několik tisíc let. TČM staví na principu, že samotnému onemocnění můžete předcházet, pokud budete v těle udržovat rovnováhu a harmonii dvou protikladných složek: jinu a jangu.

Mezi první osobnosti tradiční čínské medicíny patří 3 mytičtí císaři:

 1. Fu-si – považuje se za zakladatele akupunktury, protože sám vyrobil 9 jehel, které se používaly pro různé léčebné úkony.
 2. Šen-nung – v překladu božský zemědělec, který měl blízko k říši rostlin. Měl by být zakladatelem fytoterapie neboli bylinné léčby.
 3. Chunag-ji – říká se mu také žlutý císař, který se zabýval tajemstvím věčného života, pěstováním životní síly a léčením nemocí.

Základním principem je nahlížení na člověka jako na celek

Západní a východní medicína se od sebe výrazně liší. Hlavními principy východní medicíny, tedy TČM jsou:

 • celostní přístup k člověku,
 • teorie energie čchi,
 • složky energie čchi (jin a jang),
 • teorie pěti prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda).

Podle tradiční čínské medicíny všechno souvisí se vším, v tom tkví tajemství celostního přístupu. Zatímco západní medicína člověka rozdělila na jednotlivé kusy, TČM na něj nahlíží jako na celek. Moderní medicína léčí jednotlivé části, na kterých se projevil důsledek určitého stavu. V TČM se na nemoc nahlíží v kontextu celého organismu. Terapeut tradiční čínské medicíny se dokáže dobrat kořenu problému, a tak neléčí jen jeho příznaky. Jednotlivé části těla spolu úzce spolupracují a vytváří celek, a právě z toho východní medicína vychází.

Terapeut se snaží svým postupem dovést organismus do stavu harmonie. Vychází z učení o prasílách jinu a jangu. Jedná se o dva aspekty, které se nachází ve všem, co se nachází v našem vesmíru. Jin a jang mají neustále tendenci převažovat jeden nad druhým, ale zároveň bez sebe nedokážou existovat. Lidský organismus je v podstatě harmonický, ale pokud v životním stylu začne převažovat například jang (rychlost, dynamika, uspěchanost, časté změny), dojde k nedostatku jinu. Kvůli této nerovnováze pak dochází ke zdravotním problémům a poruchám.

Důležitá je harmonie v těle
Důležitá je harmonie v těle

Diagnostika a léčba pomocí tradiční čínské medicíny

Aby terapeut zjistil, v čem tkví problém, provádí diagnostiku pomocí:

 • pohledu,
 • poslechu,
 • dotazováním,
 • pohmatem.

Praktik si s klientem nejdříve popovídá o zdravotních potížích a zeptá se ho na celkový stav. To je dotazování. Během rozhovoru si všímá, jak klient mluví, jaká je síla hlasu, případně jaké zvuky vydává. Jedná se o poslech. Terapeut sleduje barvu obličeje, ale také se podívá na jazyk. V tomto případě jde o pohled. Závěr patří pohmatu, kdy diagnostik kontroluje pulz z obou zápěstí klienta.

Principy léčby

Čínská medicína stojí na pěti základních pilířích:

 1. fytoterapii,
 2. akupunktuře,
 3. dietetice,
 4. cvičení Qi Gong,
 5. tuina masážích.

Fytoterapie je léčba čínskými léčivkami bylinného i živočišného původu, dále minerály nebo medicinálními houbami. Pro každého klienta je možné sestavit takovou směs, která přesně odpovídá jeho problémům.

Stimulací akupunkturních bodů je možné po několikerém opakování zlepšit zdravotní stav. Pracuje se s 12 řádnými a 8 mimořádnými drahami, na kterých leží stovky bodů. Praktik určí, které body budou pro léčení nejvhodnější. Akupunktura tkví v napíchávání bodů jehličkami, akupresura je tlaková stimulace bodů, která se obvykle provádí prstem. Existuje také stimulace teplem, které se říká moxibuce.

Dietika je o sestavení jídelníčku podle potřeb klienta. Číňané veškeré potraviny dělili na chladné, svěží, neutrální, teplé a horké. Klient dostane doporučení, jaké potraviny konzumovat a jakým se vyhnout.

Cvičením Qi Gong je v překladu práce s energií. Jedná se o jednoduché cviky, které by se měly praktikovat denně a nejlépe na čerstvém vzduchu. Během cvičení by lidé měli svoji pozornost obrátit do sebe a sledovat své vnitřní děje bez analýzy a posuzování.

Tuina je speciální masáž, která se provádí přes oblečení. Provádí se především při pohybových problémech. Dokáže uvolnit šlachy, klouby a svaly.

Akupunktura patří k základním pilířům východní medicíny
Akupunktura patří k základním pilířům východní medicíny

Tradiční čínská medicína dle potíží aneb co léčí?

Východní medicína pamatujte také na naše vnitřní zdraví. Každý člověk si s sebou nese nezpracované situace, emoce nebo traumata, která brzdí volné proudění energie v těle. Tyto věci člověk obvykle neřeší, pokud vše funguje tak, jak má. Jakmile se ale ozvou, mohou způsobit fyzické i psychické potíže. Proto je potřeba začít řešit i to, co se děje v duši. Nezpracované emoce totiž mohou stát za celou řadou nemocí.

 • Játra – hněv,
 • srdce – radost,
 • slezina – přemítání,
 • plíce – smutek,
 • ledviny – strach,
 • srdce/ledviny – děs.

Psychosomatika může mít vliv na opary, afty, bradavice, angínu, pískání v uších, štítnou žlázu, rýmu, bedra a další nemoci.

Tradiční čínská medicína může pomoci s celou řadou onemocnění:

 • ženské problémy,
 • zrak,
 • trávicí systém
 • kožní problémy,
 • únava,
 • úzkosti, deprese,
 • problémy se spánkem.

Při léčení západní medicínou se používá moderní technika, jako je fonendoskop nebo CT, které pomohou stanovit diagnózu. Tradiční čínská medicína naproti tomu používá techniky, jako je sledování, dotek, dotazování a naslouchání. Nemá seznam nemocí tak jako západní medicína. Jde o hledání různých typů nerovnováhy.

Jaké jsou výhody tradiční čínské medicíny?

Jedná se o přístup, který je prověřený tisíciletou tradicí. Navíc vychází z komplexního přístupu k člověku, který zahrnuje nejen péči o fyzické tělo, ale také o duši. Pro léčení se používají přírodní produkty, které nemají vedlejší účinky. Díky celostnímu přístupu se léčba plánuje individuálně na míru potřebám pacienta. Pokud chcete své zdraví řešit komplexně, anebo chcete předcházet různým onemocněním, svěřte se léty prověřené tradiční čínské medicíně.

5/5 - (4 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

100 Kč sleva na Váš nákup od Pure rituals

Prvotřídní lipozomální vitamíny