4 srpna, 2023
Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.
Bakuchiol: Objevte nový trend v péči o pleť
Zobrazit obsah článkuPokud sledujete trendy v oblasti kosmetiky, pravděpodobně vám neuniklo, že v poslední době se ve všech pádech skloňuje pojem „bakuchiol“. Tato přírodní látka získává stále více pozornosti jako „rostlinná alternativa retinolu“ a budí zájem u milovníků krásy z celého světa. Co je vlastně bakuchiol a jak funguje? Prozkoumejte s námi tento přírodní poklad a jeho využití v péči o pleť.
Co je bakuchiol a jak funguje?
Bakuchiol se získává extrakcí ze semen indické rostliny Psoralea corylifolia, známé také pod názvem babchi nebo bakuchee. Ta se tradičně pěstuje v Asii, zejména v Indii a Číně, kde byla využívána dávno předtím, než se bakuchiol dostal do povědomí západního světa. Tradiční čínská medicína tuto rostlinku využívá pro léčení různých kožních problémů, jako je akné, ekzémy, vitiligo a psoriáza. Lidoví léčitelé ji doporučují také pro podporu hojení ran a redukci zánětů.
Díky vzrůstajícímu zájmu o přírodní kosmetiku se bakuchiol v poslední době dostal také do hledáčku západních kosmetických společností, které ho začaly přidávat do svých produktů. Objevuje se v široké škále výrobků, jako jsou krémy, séra, oleje a pleťové masky.
Vědci předpokládají, že bakuchiol na pleť působí hned několika různými způsoby. Jedním z nich je podpora tvorby kolagenu – esenciální bílkoviny, která udržuje strukturu a pevnost pleti. Od 25 roku věku se produkce kolagenu v těle začne snižovat, a to přibližně o 1 % ročně, což vede k tvorbě vrásek a ztrátě elasticity. Bakuchiol je schopen stimulovat produkci kolagenu a zlepšit pružnost pokožky, čímž napomáhá redukovat známky stárnutí. Má také silné antioxidační vlastnosti – chrání před působením volných radikálů, které mohou poškozovat buňky a vést k předčasnému stárnutí pleti. Působí tak jako ochranný štít a posiluje obranyschopnost pokožky. Pro přesné pochopení mechanismu fungování bakuchiolu a všech účinků však budou potřeba ještě další výzkumy.
Bakuchiol vs. retinol: Jaký je rozdíl?
O bakuchiolu se často říká, že je rostlinnou alternativou retinolu – čisté a nejsilnější formy vitaminu A. Ten se využívá především při boji proti známkám stárnutí a umí si poradit s vráskami, pigmentacemi i nehezkou strukturou pleti. Na druhou stranu však zvyšuje citlivost pleti na světlo a pokud se špatně používá, může způsobit zarudnutí a svědění pokožky. Proto stále více milovníků kosmetiky dává přednost raději bakuchiolu, který může být šetrnější volbou.
Jedním z rozdílů mezi bakuchiolem a retinolem je původ těchto účinných látek – zatímco bakuchiol je přírodní, retinol je umělým derivátem vitamínu A. Pokud tedy tíhnete spíše k přírodní kosmetice, zapište si u bakuchiolu první plus.
Na druhou stranu, účinky retinolu jsou potvrzené nespočtem studií a jeho schopnost stimulovat obnovu buněk a produkci kolagenu si na vlastní kůži ověřily už tisíce žen. O bakuchiolu zatím tolik informací nemáme, i když v posledních letech získává na popularitě a novější výzkumy naznačují, že může nabízet podobné výhody jako retinol, aniž by měl některé z nežádoucích vedlejších účinků [1].
Ano, čtete správně. Retinol je totiž známý svou schopností způsobit zarudnutí, šupinky a podráždění, a to zejména při nesprávném použití nebo na citlivé pokožce. To je důvod, proč se této kosmetické složce mnoho lidí vyhýbá – jednoduše si nejsou jistí, jak produkty s retinolem používat správně, aby si na pleti nenapáchali více škody než užitku. Právě pro ně je vhodný bakuchiol, který je mnohem šetrnější a lépe tolerovaný citlivou kůží.
Navíc to vypadá, že používání bakuchiolu by mělo být bezpečné i v těhotenství, což se o retinolu říct nedá. Nadměrný příjem vitamínu A totiž může způsobit vrozené vady plodu nebo poškození jater. I přesto je však vhodné poradit se o používání bakuchiolu s ošetřujícím lékařem.
Vyzkoušejte bakuchiol! Účinky vás překvapí
Pokud vás trápí vrásky a jemné linky, produkty s bakuchiolem by rozhodně neměly chybět ve vaší skincare rutině. Podpoří totiž tvorbu kolagenu v pleti [2], který zvyšuje její pružnost a pevnost. Pokožka tak bude hladší a jemnější, což vede k mladistvějšímu vzhledu.
Bakuchiol by pro vás měl být jasnou volbou také v případě, že se potýkáte s pigmentovými skvrnami. Díky svým antioxidačním vlastnostem působí jako ochranný štít proti poškozujícím volným radikálům, které mohou způsobit nevyváženou produkci melaninu. Může tak pomoci předcházet vzniku tmavých skvrn a nerovnoměrnému tónu pleti nebo zlepšit vzhled už vzniklých nedokonalostí [2].
Tím, že bakuchiol posiluje kožní bariéru a pomáhá udržovat vlhkost, napomáhá také ke zlepšení hydratace pokožky. To může být prospěšné především pro suchou a dehydratovanou pleť, které tato přírodní látka dodá svěžejší a zdravější vzhled. Bakuchiol však ocení i mastnější pleť s akné. Díky jeho protizánětlivým vlastnostem, které podporují hojení a redukci zánětlivých stavů, může bakuchiol pomoci zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit stav akné.
Jak bakuchiol používat pro dosažení optimálních výsledků
Bakuchiol se hodí pro všechny typy pleti a je vhodné ho začít používat přibližně po 25. roku věku. Na rozdíl od retinolu, který se aplikuje především večer, bakuchiol můžete na pleť nanášet i ráno. Je totiž fotostabilní, což znamená, že nezpůsobuje větší citlivost pleti na sluneční záření.
Nemusíte se bát ani jeho kombinování s dalšími složkami. Rozumí si dokonce se samotným retinolem, který udržuje déle účinný a zároveň ho stabilizuje, díky čemuž může retinol působit efektivněji i při nižší koncentraci. Jediné, čemu byste se měli vyhnout, je používání bakuchiolu s kyselinou glykolovou, která by mohla znehodnotit jeho složení.
Zdroje:
[1] Dhaliwal S, Rybak I, Ellis SR, Notay M, Trivedi M, Burney W, Vaughn AR, Nguyen M, Reiter P, Bosanac S, Yan H, Foolad N, Sivamani RK. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. Br J Dermatol. 2019 Feb;180(2):289-296. doi: 10.1111/bjd.16918. Epub 2018 Sep 21. PMID: 29947134.
[2] Chaudhuri RK, Bojanowski K. Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects. Int J Cosmet Sci. 2014 Jun;36(3):221-30. doi: 10.1111/ics.12117. Epub 2014 Mar 6. PMID: 24471735.
Vrásky – drobné linie, které se na naší pleti objevují jako připomínka času, životních zážitků i starostí. Ať…
Zatímco někteří otěhotní bez obtíží, jiní čelí dlouhým měsícům nejistoty. Pojďte se s námi podívat na možnosti, jak…
Proč je pro hokejisty tak důležitá zdravá a vyvážená strava V každodenním životě má strava velký vliv na…
Také si pamatujete, když vám bylo špatně, jak rodiče nebo doktor hned koukli na váš jazyk? Ten vám…
Jen pár šťastlivců nikdy neřešilo akné na hýždích. Je to nepříjemné a nevzhledné. Proto pro vás máme tipy,…
Hubnutí po porodu je téma, které zajímá mnoho novopečených maminek. Po devíti měsících těhotenství a radostném příchodu dítěte…