4 srpna, 2023
Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.
Bakuchiol: Objevte nový trend v péči o pleť
Zobrazit obsah článkuPokud sledujete trendy v oblasti kosmetiky, pravděpodobně vám neuniklo, že v poslední době se ve všech pádech skloňuje pojem „bakuchiol“. Tato přírodní látka získává stále více pozornosti jako „rostlinná alternativa retinolu“ a budí zájem u milovníků krásy z celého světa. Co je vlastně bakuchiol a jak funguje? Prozkoumejte s námi tento přírodní poklad a jeho využití v péči o pleť.
Co je bakuchiol a jak funguje?
Bakuchiol se získává extrakcí ze semen indické rostliny Psoralea corylifolia, známé také pod názvem babchi nebo bakuchee. Ta se tradičně pěstuje v Asii, zejména v Indii a Číně, kde byla využívána dávno předtím, než se bakuchiol dostal do povědomí západního světa. Tradiční čínská medicína tuto rostlinku využívá pro léčení různých kožních problémů, jako je akné, ekzémy, vitiligo a psoriáza. Lidoví léčitelé ji doporučují také pro podporu hojení ran a redukci zánětů.
Díky vzrůstajícímu zájmu o přírodní kosmetiku se bakuchiol v poslední době dostal také do hledáčku západních kosmetických společností, které ho začaly přidávat do svých produktů. Objevuje se v široké škále výrobků, jako jsou krémy, séra, oleje a pleťové masky.
Vědci předpokládají, že bakuchiol na pleť působí hned několika různými způsoby. Jedním z nich je podpora tvorby kolagenu – esenciální bílkoviny, která udržuje strukturu a pevnost pleti. Od 25 roku věku se produkce kolagenu v těle začne snižovat, a to přibližně o 1 % ročně, což vede k tvorbě vrásek a ztrátě elasticity. Bakuchiol je schopen stimulovat produkci kolagenu a zlepšit pružnost pokožky, čímž napomáhá redukovat známky stárnutí. Má také silné antioxidační vlastnosti – chrání před působením volných radikálů, které mohou poškozovat buňky a vést k předčasnému stárnutí pleti. Působí tak jako ochranný štít a posiluje obranyschopnost pokožky. Pro přesné pochopení mechanismu fungování bakuchiolu a všech účinků však budou potřeba ještě další výzkumy.
Bakuchiol vs. retinol: Jaký je rozdíl?
O bakuchiolu se často říká, že je rostlinnou alternativou retinolu – čisté a nejsilnější formy vitaminu A. Ten se využívá především při boji proti známkám stárnutí a umí si poradit s vráskami, pigmentacemi i nehezkou strukturou pleti. Na druhou stranu však zvyšuje citlivost pleti na světlo a pokud se špatně používá, může způsobit zarudnutí a svědění pokožky. Proto stále více milovníků kosmetiky dává přednost raději bakuchiolu, který může být šetrnější volbou.
Jedním z rozdílů mezi bakuchiolem a retinolem je původ těchto účinných látek – zatímco bakuchiol je přírodní, retinol je umělým derivátem vitamínu A. Pokud tedy tíhnete spíše k přírodní kosmetice, zapište si u bakuchiolu první plus.
Na druhou stranu, účinky retinolu jsou potvrzené nespočtem studií a jeho schopnost stimulovat obnovu buněk a produkci kolagenu si na vlastní kůži ověřily už tisíce žen. O bakuchiolu zatím tolik informací nemáme, i když v posledních letech získává na popularitě a novější výzkumy naznačují, že může nabízet podobné výhody jako retinol, aniž by měl některé z nežádoucích vedlejších účinků [1].
Ano, čtete správně. Retinol je totiž známý svou schopností způsobit zarudnutí, šupinky a podráždění, a to zejména při nesprávném použití nebo na citlivé pokožce. To je důvod, proč se této kosmetické složce mnoho lidí vyhýbá – jednoduše si nejsou jistí, jak produkty s retinolem používat správně, aby si na pleti nenapáchali více škody než užitku. Právě pro ně je vhodný bakuchiol, který je mnohem šetrnější a lépe tolerovaný citlivou kůží.
Navíc to vypadá, že používání bakuchiolu by mělo být bezpečné i v těhotenství, což se o retinolu říct nedá. Nadměrný příjem vitamínu A totiž může způsobit vrozené vady plodu nebo poškození jater. I přesto je však vhodné poradit se o používání bakuchiolu s ošetřujícím lékařem.
Vyzkoušejte bakuchiol! Účinky vás překvapí
Pokud vás trápí vrásky a jemné linky, produkty s bakuchiolem by rozhodně neměly chybět ve vaší skincare rutině. Podpoří totiž tvorbu kolagenu v pleti [2], který zvyšuje její pružnost a pevnost. Pokožka tak bude hladší a jemnější, což vede k mladistvějšímu vzhledu.
Bakuchiol by pro vás měl být jasnou volbou také v případě, že se potýkáte s pigmentovými skvrnami. Díky svým antioxidačním vlastnostem působí jako ochranný štít proti poškozujícím volným radikálům, které mohou způsobit nevyváženou produkci melaninu. Může tak pomoci předcházet vzniku tmavých skvrn a nerovnoměrnému tónu pleti nebo zlepšit vzhled už vzniklých nedokonalostí [2].
Tím, že bakuchiol posiluje kožní bariéru a pomáhá udržovat vlhkost, napomáhá také ke zlepšení hydratace pokožky. To může být prospěšné především pro suchou a dehydratovanou pleť, které tato přírodní látka dodá svěžejší a zdravější vzhled. Bakuchiol však ocení i mastnější pleť s akné. Díky jeho protizánětlivým vlastnostem, které podporují hojení a redukci zánětlivých stavů, může bakuchiol pomoci zklidnit podrážděnou pokožku a zlepšit stav akné.
Jak bakuchiol používat pro dosažení optimálních výsledků
Bakuchiol se hodí pro všechny typy pleti a je vhodné ho začít používat přibližně po 25. roku věku. Na rozdíl od retinolu, který se aplikuje především večer, bakuchiol můžete na pleť nanášet i ráno. Je totiž fotostabilní, což znamená, že nezpůsobuje větší citlivost pleti na sluneční záření.
Nemusíte se bát ani jeho kombinování s dalšími složkami. Rozumí si dokonce se samotným retinolem, který udržuje déle účinný a zároveň ho stabilizuje, díky čemuž může retinol působit efektivněji i při nižší koncentraci. Jediné, čemu byste se měli vyhnout, je používání bakuchiolu s kyselinou glykolovou, která by mohla znehodnotit jeho složení.
Zdroje:
[1] Dhaliwal S, Rybak I, Ellis SR, Notay M, Trivedi M, Burney W, Vaughn AR, Nguyen M, Reiter P, Bosanac S, Yan H, Foolad N, Sivamani RK. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. Br J Dermatol. 2019 Feb;180(2):289-296. doi: 10.1111/bjd.16918. Epub 2018 Sep 21. PMID: 29947134.
[2] Chaudhuri RK, Bojanowski K. Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects. Int J Cosmet Sci. 2014 Jun;36(3):221-30. doi: 10.1111/ics.12117. Epub 2014 Mar 6. PMID: 24471735.
V každé domácnosti se v určitém okamžiku objeví stejný problém: kam s tím vším? V tu chvíli přichází…
Vitamíny a minerály naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Abychom jich měli optimální množství, je třeba mít vyváženou…
Unagi sushi je jedním z nejvybranějších pokrmů japonské kuchyně, který se vyznačuje jedinečnou chutí a unikátním způsobem přípravy.…
Běhání je jednou z nejoblíbenějších forem fyzické aktivity, která prospívá nejen tělu, ale i mysli. Jak běh ovlivňuje…
Pravidelné venčení přináší mnoho výhod, které zahrnují nejen zlepšení fyzické kondice a prevenci obezity, ale také mentální stimulaci,…
Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…