Rodiče dnešních dětí nosili do školy většinou ještě školní aktovky. Prvňáčci je ještě odnosily na zádech, posléze to však už bylo společenské faux pas. A tak je odvláčely na jednom ramenu (což byla velká móda a frajeřina) a v ruce. Na bolest zad se pak stěžovaly již na prvním stupni. Dnes naštěstí děti – mladší, starší, teenageři, všichni nosí batohy. Ty jsou pro záda mnohem zdravější. Stále však záleží na tom, jaký batoh nosíme. Na dětská záda patří zásadně ergonomický batoh.
Zátěž dětem škodí
Pediatři i ortopedi potvrzují, že zátěž dětem skutečně škodí – v ruce, na ramenou, ale i na zádech. Každodenní přetížení zad dokáže vést k trvalým poruchám pohybového aparátu. Nemusí jít pouze o bolesti zad, ale i kyčlí. Školy se za ta léta od mého dětství příliš nezměnily. Stále po dětech požadují nosit do školy knihy ke každému předmětu, k tomu pro každý samostatný sešit, dále psací, výtvarné i rýsovací pomůcky, přezuvky, věci na cvičení. Dítě si nosí i svačinu a pití.
Ve školách se chlubí, že k nim dorazila digitalizace v podobě interaktivních tabulí, ale je nejvyšší čas, aby se konečně digitalizovaly především učebnice. Do té doby, díky alespoň za firmy, které se pustily do vývoje a začaly vyrábět ergonomické školní batohy. A díky též za osvícené rodiče, kteří již při výběru školního batohu nehledí pouze na co nejnižší cenu.
Stále však existuje poměrně malá osvěta a mnozí tápou v tom, co má ergonomický, a i jinak pro dítě bezpečný batoh mít. Rozhodně nejde jen o polstrovaná záda, a už vůbec ne o taková, která jej udělají již bez zátěže těžkým.
Jak vypadá ergonomický batoh?
Zdravé školní batohy pro kluky a holky by měly mít především dobře navržený bederní pás. Málokdo ví, že právě on, samozřejmě zapnutý a správně výškově nastavený, dokáže odlehčit zátěž až o 50 %. Záda batohů by měla být anatomicky tvarovaná. Optimálně lehkou hliníkovou výztuží. Současně též polstrovaná a odvětrávaná. Veškeré popruhy, včetně hrudního, musí být nastavitelné. Žádný z těchto prvků by neměl batohu přidávat nadbytečnou hmotnost. Stejně tak by měl být lehkým, ale současně dostatečně pevným, materiál batohu. Školní batohy však musí našim dětem poskytovat i další ochranu. Tou je ochrana na ulici. Je tedy důležité, aby byly s reflexními odrazkami.
Batohy se musí dětem líbit
Výrobci batohů to nemají vůbec lehké. Kromě funkčních a ergonomických prvků, musí umět dětem nabídnout i líbivý design. Zejména školní batohy pro dívky a kluky od první do třetí třídy bývají pestřejší, s oblíbenými dětskými hrdiny a pohádkovými postavičkami. Ideální jsou pak batohy jako kompletní sety – s penálem, taškou na přezůvky, ev. i s boxem na svačinu a s lahví na pití.
Pro zdravé batohy raději na internet
Nekupte dětský batoh v prvním papírnictví. Už vůbec ne někde na trhu. Jeho výběr si zaslouží naši pečlivou pozornost, a to skutečně do posledního detailu. Lepší než ukvapený nákup, kdy vás bude dítě v obchodě přesvědčovat, že chce tento a žádný jiný, je nákup ve specializovaném obchodu s ergonomickými batohy na internetu.