Obsah článku
Michaela Moricová

Od mládí aktivně sleduje koňské dostihy, ve kterých se jakožto autorka rozborů angažuje dodnes. Kromě toho sleduje pečlivě politiku, zajímá se o literaturu jako čtenář i spisovatel a také o videohry. Cizí jí nejsou ani témata jako cestování a zdravý životní styl, o kterém se ráda dozvídá nové věci. Miluje být kreativní.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Jak poznat hormonální akné a co s ním dělat?

30 dubna, 2024

Hormonální akné

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Na světě je jen pár šťastlivců, kteří nikdy v životě nemuseli řešit nevzhledné pupínky. Většina z nás se s nimi setkala v pubertě a mnohé trápí hormonální akné i v dospělosti. Pokud pozorujete na své pleti akné před menstruací nebo zhoršení akné při ovulaci, je možné, že za vašimi problémy stojí právě hormony. V tomto článku si posvítíme na to, jak poznat hormonální akné a jak se ho zbavit.

Jak poznat hormonální akné?

Hormonální akné trápí především ženy. Zpravidla se u nich objevuje mezi 20 a 29 lety, někdy ovšem i mezi 40. a 49. rokem. Názory expertů na to, zda je hormonální akné skutečně spojeno se změnou hormonů v těle, se liší a z jejich pohledu může mít i jiné příčiny, než název napovídá. Poznat se dá nejlépe podle umístění. Hormonální akné se totiž často objevuje v krizové zóně neboli v zóně ve tvaru písmene T – tedy na čele, na nose a také na bradě. 

V dospělosti se hormonální akné přesunuje ze zóny T spíše na čelist či na spodní stranu tváří, časté je ale v i přímém okolí úst a někdy se objevuje také na krku. Důvodem je četnost žláz v těchto oblastech a jejich zvýšená činnost, respektive zvýšená produkce mazu. Ta je ovlivněna právě hormony, přičemž maz ucpává póry, načež vznikne zánět a akné je na světě.

Hormonální akné může mít několik podob, od černých teček přes akné s bílými špičkami, nicméně nejčastějším znakem hormonálního akné jsou boláky, jež jsou na dotek velmi citlivé. Nacházejí se totiž hluboko pod povrchem kůže a může trvat týdny i měsíce, než léčba vůbec zabere.

Akné na tvářích
Akné na tvářích

Jaké jsou příčiny hormonálního akné?

Navzdory tomu, že se vědci ne vždy shodnou, je z názvu tohoto problému zřejmé, že za vznikem hormonálního akné prostě hormony stojí. Otázku, jak srovnat hormony, si tak pokládají především lidé, kteří z nějakého, často velmi přirozeného důvodu, nemají hormony v rovnováze. Příčin takového stavu je několik:

 • Puberta
  Hormonální akné je typickým projevem puberty, neboť během této doby probíhají změny v produkci hormonů jako testosteron či estrogen, které ovlivňují činnost mazových žláz. Ty tak produkují více mazu, kvůli čemuž vzniká u mladistvých procházejících pubertou hormonální akné.
 • Menstruace
  S pubertou také úzce souvisí skutečnost, že dívky dostávají první menstruaci. Nicméně dívky a ženy na rozdíl od chlapců prožívají určitou hormonální změnu každý měsíc právě v době menstruace, a tudíž jsou na hormonální akné náchylnější. Kvůli tomu se až 50 % žen mezi 20. až 29. rokem s tímto problémem potýká.
 • Těhotenství
  Bohužel ani v této době se ženy obtížím s hormonálním akné nevyhnou, neboť těhotenství rovněž provází hormonální změny, a tedy vyšší činnost mazových žláz.
 • Menopauza
  Zatímco u mladších žen se objevuje akné před menstruací kvůli zvýšené hladině estrogenu, ženy o něco starší pak trápí akné v menopauze, tedy mezi 40. a 49. rokem života. Tehdy dochází zase k poklesu estrogenu.

Co se týče mužů, ti s hormonálním akné mají problémy především v pubertě, tehdy však může být vážnější než u žen. Přeci jen testosteron podporuje produkci mazu ve větší intenzitě než estrogen, navíc se v případě chlapců častěji stává, že léčbu hormonálního akné na rozdíl od dívek nevyhledávají.

Akné na mužích
Akné na mužích

V každém případě má ale na hormonální akné dopad také stres a životospráva, o čemž si povíme níže.

Čím se hormonální akné liší od jiného?

Hormonální akné se od bakteriálního liší příčinou. Za vznik toho bakteriálního nemůžou hormonální změny, o nichž jsme se zmínili výše, ale na vině je typ kůže a nedostatečná péče o ni. Pokud má člověk mastnější pleť, případně smíšenou, jednoduše je ke vzniku bakteriálního akné náchylnější než jiní a musí se o kůži starat svědomitě, aby měl pleť čistou.

Bakteriální akné se projevuje černými tečkami, bílými tečkami a také pupínky s bílou špičkou. Jizvy po nich zůstávají méně často než po hormonálním akné, přesto není důvod se kůži nevěnovat. Pro začátek stačí obličej každé ráno a večer svědomitě umýt vhodným čisticím produktem a vyhnout se používání kosmetiky, která ucpává póry. Dobré je si také hlídat životosprávu.

Venira Skin care - Čisticí gel na akné
Venira Skin care – Čisticí gel na akné
Some By Mi - AHA∙BHA∙PHA 30 Days Miracle
Some By Mi – AHA∙BHA∙PHA 30 Days Miracle
Cosrx - Master Patch Intensive
Cosrx – Master Patch Intensive

Existuje pak ještě třetí typ akné, a sice mykotické, které se objevuje ve vlasových folikulách po jejich napadení kvasinkami.

Jak léčit hormonální akné?

Samozřejmě doporučujeme návštěvu dermatologa, a to zejména v případě, kdy si nejste jistí, jakou formou akné vlastně trpíte. Lékař vám také může předepsat přípravek, který bude určen na léčbu obou typu akné, neboť jejich kombinace je hlavně v pubertě dosti běžná. 

Návštěva dermatologa
Návštěva dermatologa

Léčba hormonálního akné volně prodejnými léky a přípravky na předpis

Benzoylperoxid

Benzoylperoxid je organická sloučenina, která je v lécích na akné obsažena v koncentraci 2,5 %, 5 % až 10 %, přičemž se doporučuje začít s nejnižší koncentrací. Jakmile si pleť vybuduje rezistenci, je možné použít koncentrovanější produkt. Kůže je zpočátku léčby vysušená, brzy by se ale měly dostavit výsledky, protože Benzoylperoxid kůži čistí a pomáhá její obměně. Je vhodný na oba hlavní typy akné, leč těžší formu toho hormonálního nezvládne.

Orální podání

Zde již hovoříme o antibiotikách nebo o léčbě v podobě hormonální antikoncepce. Prášky povzbudí tvorbu hormonů dienogest a ethinylestradiol, které potlačují funkce estrogenu, a tudíž i zvýšenou činnost mazových žláz. Tato varianta je doporučována pouze v případě, že všechny jiné druhy léčby selhaly a žena zároveň souhlasí s tímto druhem antikoncepce.

Kosmetika, která pomáhá na hormonální akné

Retinol

Pokud nechcete přikročit k léčbě pomocí orálně podaných léků, je zde možnost využít přípravků s retinolem. I v tomto případě doporučujeme konzultaci s dermatologem. Retinol totiž může kůži učinit náchylnější ke spálení sluníčkem, tudíž je dobré nechat si od odborníka poradit, jak přípravky správně používat.

Neutrogena Retinol Boost
Neutrogena Retinol Boost
Elizabeth Arden Retinol
Elizabeth Arden Retinol
Biotherm Blue Therapy Pro-Retinol
Biotherm Blue Therapy Pro-Retinol

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je látka získávaná z březové či vrbové kůry nebo synteticky. Pomáhá snižovat tvorbu kožního mazu a čistí pleť. Navíc se dokáže dostat poměrně hluboko do kůže, a tudíž je vhodná i pro léčbu slabšího hormonálního akné. Pomáhá pleti regenerovat, zbavuje ji zarudnutí a sjednocuje tón kůže.

The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque
The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque
Kvitok Kyselina salicylová - extrakt z bílé vrby
Kvitok Kyselina salicylová – extrakt z bílé vrby
Caudalie Vinopure
Caudalie Vinopure

Přírodní léčba hormonálního akné

Přírodní léčba

Další možností, co na hormonální akné využít, jsou přírodní přípravky. Jejich účinnost ale opět záleží na závažnosti hormonálního akné. Oblíbeným způsobem, jak srovnat hormony, je například užívání macy peruánské. Ta obsahuje plno živin, od alkaloidů přes cholin až po glukosinoláty, a tradičně se využívá také pro posílení psychické a fyzické odolnosti. 

Viridian Maca Extract Organic 60 kapslí
Viridian Maca Extract Organic 60 kapslí
Aliver Nutraceutics Doctor´s 1st. choice Maca strong 120 kapslí
Aliver Nutraceutics Doctor´s 1st. choice Maca strong 120 kapslí
Natu BIO Maca 4 Mix 120 kapslí
Natu BIO Maca 4 Mix 120 kapslí

Doporučujeme zkusit i kvalitní zelené čaje nebo přípravky s olejíčkem z čajovníku

Životospráva a hygiena

Hormonální akné samozřejmě reaguje také na stravu. Je dobré omezit cukry, červené maso, bílý chleba, těstoviny a mléčné produkty. Dopřejte si dostatek spánku, pohybu a dbejte o celkové zdraví organismu. Snažte se eliminovat také stres, který se na tváři podle lidových léčitelů projeví především hormonálním akné na bradě.

Hormonální akné je velmi nepříjemné. Hlavně ženy může trápit podstatnou část života kvůli tomu, že se u nich objevuje hormonální nerovnováha častěji, a to vyšší činností mazových žláz. Vždy se s tím ale dá něco dělat. Nejprve je třeba hormonální akné poznat, tedy vědět, že v dospělém věku se objevuje na bradě, čelisti a na lících a že se jedná boláky, jež jsou na dotek citlivé. 

Starost o pleť
Starost o pleť

Na hormonální akné může zabrat přírodní léčba nebo si v lékárně nechejte poradit přípravek, se kterým mají lidé dobré zkušenosti. Když ani to nevyjde, vždy je dobré se obrátit na odborníka a s ním konzultovat další kroky. Pamatujte také na to, že stres a nadměrná konzumace cukru či červeného masa akné zhoršuje.

Zdroje:

[1] Cherney, K. (2023, February 13). Hormonal acne: Why it happens and how to treat it. Healthline. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hormonal-acne#_noHeaderPrefixedContent  

[2] Desk, D. (2023, March 21). Is it hormonal or bacterial acne? A guide to identifying and treating different types of acne. Clinikally. https://www.clinikally.com/blogs/news/is-it-hormonal-or-bacterial-acne

[3] Šustrová, K. (n.d.). Dienogest/ethinylestradiol – K Léčbě Akné pouze tehdy, pokud Selhal Jiný Druh Léčby. Státní ústav pro kontrolu léčiv. https://www.sukl.cz/dienogest-ethinylestradiol-k-lecbe-akne-pouze-pokud-selhal 

[4] What is the best way to treat hormonal acne. The Independent Pharmacy. https://www.theindependentpharmacy.co.uk/acne/guides/what-is-the-best-way-to-treat-hormonal-acne 

[5] Wikimedia Foundation. (2021, December 21). Benzoylperoxid. Wikipedia. https://cs.wikipedia.org/wiki/Benzoylperoxid 

[6] Wikimedia Foundation. (2024, March 17). Salicylic acid. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Salicylic_acid 

[7] Wisdom, B. (2023, October 10). The truth about acne: Is it always hormonal?: Enrich clinic. Enrich. https://www.enrichclinic.com.au/the-truth-about-acne-is-it-always-hormonal/

5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Akupresura

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se…

Jak vyléčit ploché nohy

Trápí vás ploché nohy? Chcete se zbavit bolesti chodidel? Máme pro vás seznam cviků na ploché nohy, tipy…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma