Obsah článku
pszprofil

Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Jak vybrat nejlepší kolečkové brusle v roce 2024

Vábí vás krásné jarní nebo letní počasí ven, ale ještě stále nemáte vybrané a koupené kvalitní kolečkové brusle? Tuto sportovní výbavu by neměl postrádat ani dospělý, ani dítě. Vždyť mluvíme o velmi atraktivním pohybu, při kterém můžeme vést dlouhé rozhovory a zároveň upevnit své zdraví. Co konkrétního hraje při výběru kolečkových bruslí prim a na co bychom neměli zapomínat?

Obsah srovnávače

Zobrazit obsah srovnávače

Proč jezdit na kolečkových bruslích?

Není lepší kolo?” ptají se mnozí. I když má každá sportovní aktivita něco do sebe, kolečkové brusle jsou jednou z nejlepších, kterou ve svém volném čase můžeme vykonávat. Stejně jako plavání, i při ježdění na in-linech se zapojuje hned několik svalových partií těla čili v případě, že se nacházíte v hubnoucím módu, spalujete kalorie na řadě míst zároveň. Navíc se jedná o způsob, jak efektivně posílit svou imunitu, ze které se rázem může stát neprůstřelné rytířské brnění, skrze něhož neprojde ani vir, ani bakterie.

Šetrné ke kloubům

Zmíněnými benefity by však výčet všech pozitiv ani zdaleka neskončil. Mluvíme také o sportu, který je šetrný ke kloubům. V porovnání s klasickým během je jízda na kolečkových bruslích daleko šetrnější (lékaři dokonce tvrdí, že je šetrnější až o 50 %). Klouby totiž nejsou při jízdě vystavovány nárazům, což v případě běhu ano.

Pro posílení svalů i rovnováhy těla

Dámské kolečkové brusle i ty pánské posilují svaly. Při jízdě se zabírá hned několik svalových partií, nejvíce jsou namáhány dolní končetiny čili stehna, boky nebo hýždě. Posilován je také trapézový sval.

Mimo jiné se učíme rovnováze, jelikož jsme nuceni přenášet váhu z jedné strany na druhou, respektive z jedné nohy na druhou. Přirozená koordinace či řádné balancování na bruslích může zlepšit celkové držení těla.

Další benefity jízdy na kolečkových bruslích

 • pro posílení srdce,
 • pro formování nohou i rukou či
 • pro uvolnění těla i psychické stránky člověka.

Než začnete s výběrem

Jenže jak vybrat kolečkové brusle? Nabídka na trhu je více než pestrá. A i když mohou být dost nápomocné reference a recenze, nejvíce nabídku zúží odpovědi na níže položené otázky:

 • Jaké má bruslař zkušenosti?
 • Komu se brusle pořizují?
 • Jak často se budou brusle používat?

Je velký rozdíl mezi tím, pokud si brusle pořizuje začátečník nebo pokud vybíráte brusle pro pokročilé. Zatímco začátečníci ocení modely s měkčími kolečky, pokročilí zvládají ovládání sportovní výbavy a mohou si dovolit nejen tvrdší kolečka, ale také náročnější terén o větší porci adrenalinu.

To, jak často budete brusle používat, má vliv na výběr modelu podle jeho konstrukce nebo kvality. Pokud se plánujete na bruslích jen učit nebo pokud nevyjedete častěji než jednou za měsíc, není třeba utrácet za drahé modely, které zvládnou i delší trasy. V opačném případě je kvalita zapotřebí.

Druhy bruslí, které známe

Máte zodpovězeno? Pravděpodobně se procházená nabídka kolečkových bruslí rapidně zúžila. Nápomocné však může být i vyznání se v jednotlivých typech. Aktuálně totiž nerozeznáváme jen dámské kolečkové brusle, pánské kolečkové brusle nebo dětské kolečkové brusle, druhů je daleko více.

Fitness brusle

Mezi univerzální modely patří bezesporu fitness brusle, které také patří mezi nejrozšířenější. Jsou totiž skvělou alternativou jak pro začínající jezdce, tak pro pokročilé. Jejich kolečka jsou velká zhruba 80-90 mm a jsou vhodné pro ty, kteří neplánují závodní trasy, spíše rekreační bruslení s partou přátel.

Závodní brusle

Pokud chcete jít cestou závodění, případně cestou profesionálního bruslení, vhodnější variantou jsou závodní brusle, které zdolávají dobře i náročný terén. Vhodné jsou však hlavně pro ty, kteří milují rychlou jízdu a kteří se už můžou označit za skutečně zdatné jezdce. Začátečníci by nemuseli být nadšení z horší ovladatelnosti, se kterou si však pokročilí zdatně poradí.

Trekové brusle

Kolečkové brusle trekové známe především z amerických filmů. Právě za oceánem se totiž nachází bruslařské parky vybavené obrovskou bruslící plochou, na které se můžete volně pohybovat. Definovat je lze jako modely s kolečky vedle sebe, nikoliv za sebou. Toto uskupení sice může vypadat jako velmi atraktivní, vyžaduje však kompletně hladký terén. Pokud je ale vaší vášní tanec, s těmito typy bruslí se do tancování můžete pustit.

Street brusle

Neboli také městské brusle jsou dnes hojně vyhledávané. Města jsou totiž doslova protkaná cyklostezkami. Tento model je prakticky uzpůsobený k hladkému jejich hladkému povrchu. Má poměrně pevnou konstrukci čili se nezastraší ani kamínků či jiných překážek na cestě.

Parametry, které jsou při výběru kolečkových bruslí klíčové

Jak vybrat kolečkové brusle pro děti nebo začátečníky či pokročilé? Jednoduše – zaměřte se na základní parametry, které není radno podceňovat. Mezi ně patří:

 • kolečka (a jejich počet, tvrdost a velikost),
 • materiál,
 • ložiska,
 • velikost,
 • hmotnost a
 • brzda.

Kolečka

Samostatnou kategorií jsou kolečka, na kterých nejvíce záleží. Obvykle se setkáváme s modely se čtyři kolečky, na jejichž bedrech visí základní vlastnosti kolečkových bruslí celkově. Mezi ony vlastnosti patří rychlost, stabilita a také obratnost.

Kromě jejich počtu se díváme i na jejich velikost. Platí, že čím větší kolečko bude, tím vyšší rychlost slibuje. Bohužel s tím jde ruku v ruce i fakt, že tím hůře, respektive složitěji se budou ovládat. Proto se zejména příliš velká kolečka rozměrově se pohybující nad 100 mm nedoporučují začátečníkům (ti, stejně jako rekreační bruslaři, by měli sáhnout výhradně po velikostech 80-90 mm).

A nesmíme opomenout ani jejich tvrdost. Platí, že čím vyšší je číslo uvedené na kolečkách, tím jsou tvrdší a tím jsou méně vhodné pro začátečníky. Začínající jezdci by měli startovat u koleček měkkých, které si velmi dobře poradí s nerovnostmi nebo podobnými překážkami.

Materiál

Když přejdeme od koleček k bruslím jako takovým, sledujeme výhradně jejich materiál. Vyrobeny mohou být jak z plastu, tak kompozitu nebo sklolaminátu, samozřejmě mohou mít i textilní nebo kožené prvky. To, pro jaký konkrétní materiál se nakonec rozhodnete, je ryze na vás – důležité je, aby byla látka dostatečně pevná a odolná, dobře fixující nohu a chránící ji proti případným nárazům a pádům.

Ložiska

Při výběru levných kolečkových bruslí či kolečkových bruslí nastavitelných je mezi parametry napsaný i materiál, z něhož jsou vyrobeny ložiska. Takzvaná ložiska jsou nedílnou součástí kolečkových bruslí a stojí na nich nejen rychlost, ale i komfort při jízdě. Hledejte proto takové, které jsou vyrobeny s maximální přesností.

Brzda

Mezi důležité a spíše až bezpečnostní prvky patří brzda, která nesmí chybět bruslím určeným dětem, začátečníkům nebo mírně pokročilým jezdcům, jež ještě neovládají jízdu kolmo ke směru jízdy.

Velikost

Stejně jako při výběru jiné sportovní výbavy, respektive obuvi sledujeme, jestli nám daný kousek dobře sedne, nejinak je tomu i v případě kolečkových bruslí. Brusle by nám měly ideálně dobře sednout, pokud však budou o číslo větší, nic se neděje. Je důležité, aby brusle dokonale fixovala nohu a nikde netlačila.

Hmotnost

A nakonec by nám neměla být lhostejná ani hmotnost. Pro pokročilé jsou vhodné lehčí alternativy, s nimiž se lépe manévruje, těžší drží hezky na silnici nebo cyklostezce. Zpravidla jsou dámské kolečkové brusle lehčí než ty pánské.

Nejlepší kolečkové brusle do 2 000,-

Tempish Wire 3.0 - pánské

Tempish Wire 3.0
+ kolečka vhodná pro začátečníky
+ kvalitní vnější materiál s vysokou odolností
+ cena
- nejsou pro pokročilé
- základní

Patříte mezi začátečníky? Pak nevyžadujete kolečkové brusle příliš drahé, nýbrž funkční a takové, které vaše snažení budou dobře snášet. A modely Tempish Wire 3.0 jsou trefou do černého zejména, pokud se mezi začátečníky řadíte.

ORIENTAČNÍ CENA
2 100 Kč

Tempish Wire 3.0 Lady - dámské

Tempish Wire 3.0 Lady

Naleznete je i v dámské variantě.

ORIENTAČNÍ CENA
2 100 Kč

Nejlepší kolečkové brusle do 3 000,-

Tempish Ayroo Top - pánské

Tempish Ayroo Top - pánské
+ cena
+ vhodné pro začátečníky
+ sada pro výměnu koleček
- nic

Rekreační bruslaři dávají zase přednost modelu Tempish Ayroo, který je nejprodávanější v kategorii „nejlepší kolečkové brusle do 3 000,-”. Svým uzpůsobením jsou vhodné i pro začátečníky a krabice se sportovním vybavením obsahuje také pomůcky pro výměnu koleček.

ORIENTAČNÍ CENA
3 000 Kč

Tempish Ayroo Top Lady - dámské

Tempish Ayroo Top Lady - dámské

Opět existuje také existují v dámské variantě.

ORIENTAČNÍ CENA
2 500 Kč

Nejlepší kolečkové brusle do 5 000,-

Rollerblade Macroblade 80 - pánské

Rollerblade Macroblade 80 - pánské
+ cena
+ vhodné pro začátečníky
+ pevná konstrukce
+ bezpečnost
- nenašli jsme

Nezáleží na pohlaví kolečkové brusle Rollerblade Macroblade 80 jsou ve variantě pro muže a pro ženy model Rollerblade Macroblade 80 W. Zapínání je na přezky. Mají kolečka s průměrem 80 mm čili se jedná o model vhodný i pro začínající bruslaře. Ideální parťák pro rekreační bruslení.

ORIENTAČNÍ CENA
2 600 Kč

Rollerblade Macroblade 80 W - dámské

Rollerblade Macroblade 80 W - dámské

Dámská varianta nabídne originální barevné provedení.

ORIENTAČNÍ CENA
4 600 Kč

Nejlepší kolečkové brusle do 7 000,-

K2 F.I.T. 90 Boa - pánské

K2 F.I.T. 90 BOA - pánské kolečkové brusle
+ pro začínající i zkušenější bruslaře
+ kovová ložiska
+ pevná konstrukce
+ odolnost
- cena

Hledáte už kvalitnější kolečkové brusle do 7 000,-, které by odpovídaly požadavkům začátečníků, ale i pokročilejších bruslařů? Model K2 F.I.T. 90 Boa patří k horkým kandidátům na vítěze. Navrženy jsou 2 varianty pro muže i ženy a ujet na nich lze i několik desítek kilometrů.

ORIENTAČNÍ CENA
6 500 Kč

K2 Alexis 90 Boa - dámské

K2 ALEXIS 90 BOA - dámské kolečkové brusle

Kvalitní dámské kolečkové brusle K2 Alexis 90 Boa.

ORIENTAČNÍ CENA
5 200 Kč

Nejlepší kolečkové brusle nad 7 000,-

Powerslide Swell Bolt 110 Trinity - Unisex

Powerslide Swell Bolt 110 Trinity - Unisex kolečkové brusle
- cena

Potřebujete kolečkové brusle, které jsou vhodné už pro sportovní bruslaře, kteří jedou s větrem o závod? Vhodný je model Powerslide Swell Bolt 110 Trinity, který je navržen jako Unisex. Průměr koleček je 110 mm. Tento rozměr doporučujeme zkušenějším bruslařům. Zapínání je na tkaničky, a i když se na první pohled nezdají, jsou snadno ovladatelné.

ORIENTAČNÍ CENA
6 000 Kč
Ohodnoťte tento článek/recept
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

E-book - 6 tipů,
jak rychle zhubnout
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma