Vábí vás krásné jarní nebo letní počasí ven, ale ještě stále nemáte vybrané a koupené kvalitní kolečkové brusle? Tuto sportovní výbavu by neměl postrádat ani dospělý, ani dítě. Vždyť mluvíme o velmi atraktivním pohybu, při kterém můžeme vést dlouhé rozhovory a zároveň upevnit své zdraví. Co konkrétního hraje při výběru kolečkových bruslí prim a na co bychom neměli zapomínat?
Proč jezdit na kolečkových bruslích?
„Není lepší kolo?” ptají se mnozí. I když má každá sportovní aktivita něco do sebe, kolečkové brusle jsou jednou z nejlepších, kterou ve svém volném čase můžeme vykonávat. Stejně jako plavání, i při ježdění na in-linech se zapojuje hned několik svalových partií těla čili v případě, že se nacházíte v hubnoucím módu, spalujete kalorie na řadě míst zároveň. Navíc se jedná o způsob, jak efektivně posílit svou imunitu, ze které se rázem může stát neprůstřelné rytířské brnění, skrze něhož neprojde ani vir, ani bakterie.
Šetrné ke kloubům
Zmíněnými benefity by však výčet všech pozitiv ani zdaleka neskončil. Mluvíme také o sportu, který je šetrný ke kloubům. V porovnání s klasickým během je jízda na kolečkových bruslích daleko šetrnější (lékaři dokonce tvrdí, že je šetrnější až o 50 %). Klouby totiž nejsou při jízdě vystavovány nárazům, což v případě běhu ano.
Pro posílení svalů i rovnováhy těla
Dámské kolečkové brusle i ty pánské posilují svaly. Při jízdě se zabírá hned několik svalových partií, nejvíce jsou namáhány dolní končetiny čili stehna, boky nebo hýždě. Posilován je také trapézový sval.
Mimo jiné se učíme rovnováze, jelikož jsme nuceni přenášet váhu z jedné strany na druhou, respektive z jedné nohy na druhou. Přirozená koordinace či řádné balancování na bruslích může zlepšit celkové držení těla.
Další benefity jízdy na kolečkových bruslích
- pro posílení srdce,
- pro formování nohou i rukou či
- pro uvolnění těla i psychické stránky člověka.
Než začnete s výběrem
Jenže jak vybrat kolečkové brusle? Nabídka na trhu je více než pestrá. A i když mohou být dost nápomocné reference a recenze, nejvíce nabídku zúží odpovědi na níže položené otázky:
- Jaké má bruslař zkušenosti?
- Komu se brusle pořizují?
- Jak často se budou brusle používat?
Je velký rozdíl mezi tím, pokud si brusle pořizuje začátečník nebo pokud vybíráte brusle pro pokročilé. Zatímco začátečníci ocení modely s měkčími kolečky, pokročilí zvládají ovládání sportovní výbavy a mohou si dovolit nejen tvrdší kolečka, ale také náročnější terén o větší porci adrenalinu.
To, jak často budete brusle používat, má vliv na výběr modelu podle jeho konstrukce nebo kvality. Pokud se plánujete na bruslích jen učit nebo pokud nevyjedete častěji než jednou za měsíc, není třeba utrácet za drahé modely, které zvládnou i delší trasy. V opačném případě je kvalita zapotřebí.
Druhy bruslí, které známe
Máte zodpovězeno? Pravděpodobně se procházená nabídka kolečkových bruslí rapidně zúžila. Nápomocné však může být i vyznání se v jednotlivých typech. Aktuálně totiž nerozeznáváme jen dámské kolečkové brusle, pánské kolečkové brusle nebo dětské kolečkové brusle, druhů je daleko více.
Fitness brusle
Mezi univerzální modely patří bezesporu fitness brusle, které také patří mezi nejrozšířenější. Jsou totiž skvělou alternativou jak pro začínající jezdce, tak pro pokročilé. Jejich kolečka jsou velká zhruba 80-90 mm a jsou vhodné pro ty, kteří neplánují závodní trasy, spíše rekreační bruslení s partou přátel.
Závodní brusle
Pokud chcete jít cestou závodění, případně cestou profesionálního bruslení, vhodnější variantou jsou závodní brusle, které zdolávají dobře i náročný terén. Vhodné jsou však hlavně pro ty, kteří milují rychlou jízdu a kteří se už můžou označit za skutečně zdatné jezdce. Začátečníci by nemuseli být nadšení z horší ovladatelnosti, se kterou si však pokročilí zdatně poradí.
Trekové brusle
Kolečkové brusle trekové známe především z amerických filmů. Právě za oceánem se totiž nachází bruslařské parky vybavené obrovskou bruslící plochou, na které se můžete volně pohybovat. Definovat je lze jako modely s kolečky vedle sebe, nikoliv za sebou. Toto uskupení sice může vypadat jako velmi atraktivní, vyžaduje však kompletně hladký terén. Pokud je ale vaší vášní tanec, s těmito typy bruslí se do tancování můžete pustit.
Street brusle
Neboli také městské brusle jsou dnes hojně vyhledávané. Města jsou totiž doslova protkaná cyklostezkami. Tento model je prakticky uzpůsobený k hladkému jejich hladkému povrchu. Má poměrně pevnou konstrukci čili se nezastraší ani kamínků či jiných překážek na cestě.
Parametry, které jsou při výběru kolečkových bruslí klíčové
Jak vybrat kolečkové brusle pro děti nebo začátečníky či pokročilé? Jednoduše – zaměřte se na základní parametry, které není radno podceňovat. Mezi ně patří:
- kolečka (a jejich počet, tvrdost a velikost),
- materiál,
- ložiska,
- velikost,
- hmotnost a
- brzda.
Kolečka
Samostatnou kategorií jsou kolečka, na kterých nejvíce záleží. Obvykle se setkáváme s modely se čtyři kolečky, na jejichž bedrech visí základní vlastnosti kolečkových bruslí celkově. Mezi ony vlastnosti patří rychlost, stabilita a také obratnost.
Kromě jejich počtu se díváme i na jejich velikost. Platí, že čím větší kolečko bude, tím vyšší rychlost slibuje. Bohužel s tím jde ruku v ruce i fakt, že tím hůře, respektive složitěji se budou ovládat. Proto se zejména příliš velká kolečka rozměrově se pohybující nad 100 mm nedoporučují začátečníkům (ti, stejně jako rekreační bruslaři, by měli sáhnout výhradně po velikostech 80-90 mm).
A nesmíme opomenout ani jejich tvrdost. Platí, že čím vyšší je číslo uvedené na kolečkách, tím jsou tvrdší a tím jsou méně vhodné pro začátečníky. Začínající jezdci by měli startovat u koleček měkkých, které si velmi dobře poradí s nerovnostmi nebo podobnými překážkami.
Materiál
Když přejdeme od koleček k bruslím jako takovým, sledujeme výhradně jejich materiál. Vyrobeny mohou být jak z plastu, tak kompozitu nebo sklolaminátu, samozřejmě mohou mít i textilní nebo kožené prvky. To, pro jaký konkrétní materiál se nakonec rozhodnete, je ryze na vás – důležité je, aby byla látka dostatečně pevná a odolná, dobře fixující nohu a chránící ji proti případným nárazům a pádům.
Ložiska
Při výběru levných kolečkových bruslí či kolečkových bruslí nastavitelných je mezi parametry napsaný i materiál, z něhož jsou vyrobeny ložiska. Takzvaná ložiska jsou nedílnou součástí kolečkových bruslí a stojí na nich nejen rychlost, ale i komfort při jízdě. Hledejte proto takové, které jsou vyrobeny s maximální přesností.
Brzda
Mezi důležité a spíše až bezpečnostní prvky patří brzda, která nesmí chybět bruslím určeným dětem, začátečníkům nebo mírně pokročilým jezdcům, jež ještě neovládají jízdu kolmo ke směru jízdy.
Velikost
Stejně jako při výběru jiné sportovní výbavy, respektive obuvi sledujeme, jestli nám daný kousek dobře sedne, nejinak je tomu i v případě kolečkových bruslí. Brusle by nám měly ideálně dobře sednout, pokud však budou o číslo větší, nic se neděje. Je důležité, aby brusle dokonale fixovala nohu a nikde netlačila.
Hmotnost
A nakonec by nám neměla být lhostejná ani hmotnost. Pro pokročilé jsou vhodné lehčí alternativy, s nimiž se lépe manévruje, těžší drží hezky na silnici nebo cyklostezce. Zpravidla jsou dámské kolečkové brusle lehčí než ty pánské.