6 května, 2023
Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.
Kuří oko: Proč vzniká a jak se ho zbavit?
Zobrazit obsah článkuObjevili jste na noze podezřelý výstupek, který vám způsobuje bolest a nepohodlí? Může to být kuří oko. I když nejde o závažný problém, rozhodně se nevyplatí ho podceňovat. V první řadě byste měli určit, zda se jedná o kuří oko, bradavici nebo mozol. Každý z těchto kožních problémů se totiž léčí trochu jinak. Proto je potřeba vědět, jak vypadá kuří oko a co to vlastně je. Až pak můžete začít řešit, jak ho odstranit a co dělat, abyste jeho vzniku předcházeli. Proto jsme pro vás všechny potřebné informace shrnuli do tohoto článku. Čtěte dál a zjistěte, jak na kuří oko!
Kuří oko, odborně označované jako clavus, je bolestivý výstupek, který se objevuje na nohou. Jde vlastně o ztvrdlou odumřelou kůži nahromaděnou na místě, kde nějakým způsobem vzniká tlak. Není to závažný problém, ale často se stává, že kuří oko je velmi bolestivé. V případě, že se do něj dostane infekce, neléčené kuří oko může navíc zapříčinit zánět. Proto je dobré snažit se vzniku kuřího oka předejít, a pokud už vznikne, pracovat na jeho odstranění, ať už pomocí speciálních přípravků z lékárny nebo babských rad.
Co je kuří oko a jak vypadá
Kuří oko je ztluštění kůže, obvykle kuželovitého tvaru a žlutavé barvy. Jde vlastně o jakýsi bolák, který vznikne nejčastěji na místech vystavených tlaku, především na kloubech, palcích a patách. Střed kuřího oka (označovaný také jako trn) je ve srovnání s okolní nahromaděnou kůží trochu propadlý – roste totiž směrem dovnitř. A právě proto kuří oko způsobuje takovou bolest. Trn může začít tlačit na kost a okolní nervy a cévy.
Víte jak poznat kuří oko?
Pokud si nejste jistí, jestli se vám na kůži objevil mozol, kuří oko, nebo bradavice, je dobré zaměřit se na několik detailů, které vám pomohou problém identifikovat.
Kuří oko vs. bradavice
Kuří oko od bradavice poznáte poměrně jednoduše. V první řadě se zaměřte na tvar. Bradavice jsou vystouplé nebo ploché, u kuřího oka většinou bývá patrné, že se formuje směrem dovnitř do těla. Ve střední části kuřího oka bývá světle hnědé místo – trn, zatímco na bradavicích může být vidět větší množství malých černých teček – kořínků. Hodně vám napoví také umístění. Je velmi nepravděpodobné, že by kuří oko vzniklo na jiném místě než na noze. Dalším rozdílem je také to, že bradavice většinou tolik nebolí.
Když nevíte, zda máte bradavici, nebo kuří oko, navštivte raději lékaře. Kuří oko totiž není nakažlivé, zatímco bradavice je virového původu a neodbornou manipulací v jejím okolí ji můžete roznést na další místa na těle.
Kuří oko vs. mozol
Jak kuří oko, tak i mozol jsou zrohovatělé oblasti kůže vznikající v důsledku opakovaného tření nebo tlaku. Existují však určité rozdíly, které vám pomohou je rozeznat. Kuří oko bývá více ohraničené, často je menší a má spíš žlutavou nebo šedou barvu, zatímco barva mozolu je podobná kůži. Mozoly jsou obvykle plošší, širší a nemají viditelné jádro.
Kuří oka vznikají hned z několika důvodů
Mezi hlavní důvody, proč tento nepříjemný problém vzniká, patří jednoznačně nošení nevhodné obuvi. Nejhorší jsou boty, které jsou moc úzké, modely do špičky a vysoké podpatky. Pozor byste si však měli dávat také při nákupu pracovní obuvi. Čím více času v botách jste, tím je větší pravděpodobnost, že v důsledku dlouhodobého tlaku si kuří oko vypěstujete. Pokud v práci navíc trávíte hodně času na nohou, riziko vzniku kuřího oka je u vás ještě vyšší.
Je tedy potřeba kupovat kvalitní boty a vždy si důkladně přeměřit stélku obuvi, ať přesně víte, jaká velikost je pro vás ideální. Myslete na to, že nevhodné boty mohou způsobit i řadu dalších problémů, jako je například plochá noha nebo kladívkové prsty.
Existují však také další příčiny vzniku kuřích ok, které nemůžete tak jednoduše ovlivnit. Jde třeba o deformity prstů dolních končetin – například palce vbočené dovnitř mohou vést ke zvýšenému tlaku na určité oblasti nohy a vytvoření kuřího oka. Problémem může být také tenká kůže na chodidlech, plochá noha nebo naopak příliš klenuté chodidlo.
Jednoduché tipy, jak předejít vzniku kuřího oka
Pokud chcete vzniku kuřího oka předejít, zaměřte se především na výběr obuvi. Nikdy nenoste boty, které vás tlačí nebo jsou vám těsné, a pokud na kuří oka trpíte pravidelně, zvažte vyzkoušení barefoot obuvi, která poskytuje prstům tolik potřebnou volnost. Do bot vždy noste kvalitní ponožky, a pokud je to potřeba, pořiďte si i vložky.
Důležitá je také pravidelná péče o nohy. Odstraňujte zrohovatělou kůži a promazávejte chodidla hydratačním krémem. Čas od času můžete zařadit i speciální masku na nohy, která pokožku hezky zvláční.
Další možností jsou exfoliační „ponožky“ naplněné směsí různých účinných látek, nejčastěji sérem s AHA a BHA kyselinami. Jde vlastně o jakési pytlíčky, které nazujete na nohy a vlijete do nich tekutinu obsaženou v balení. Necháte působit podle návodu na obalu, většinou až 90 minut, a pak nohy opláchnete. Efekt by se měl dostavit do několika dní až týdnů. Zmizí nánosy odumřelých a ztvrdlých buněk, kůže se začne pomalu loupat a bude jemnější a pružnější.
Využít můžete také služeb pedikérky, které jsou vhodné jak v rámci prevence, tak i v případě, že kuří oko už vzniklo. Pedikérka vám může pomoci ho odstranit, počítejte však s tím, že jedna návštěva stačit nemusí.
Jak se zbavit kuřího oka?
Existuje více způsobů, jak odstranit kuří oko na noze. Vždy je však potřeba postupovat pozvolna. Určitě nezkoušejte celé kuří oko vydloubnout, sahá totiž až překvapivě hluboko a tento způsob většinou nadělá více škody než užitku.
Místo toho raději kuří oko jemně obruste pemzou a následně použijte speciální přípravek, který ho změkčí a usnadní jeho odstranění.
Připravte si vaničku nebo lavor s horkou vodou, můžete přidat i sůl na změkčení pokožky. Namočte nohy a až kůže trochu změkne, vysušte je a vezměte do ruky pemzu. Tou jemně odstraňte ztvrdlou kůži. Pak můžete aplikovat účinnou látku. V lékárně seženete například tužku na kuří oka nebo třeba různé tyčinky, které pomohou kuří oko rozpustit.
Další možností je po koupeli aplikovat speciální náplasti s kyselinou salycilovou. Ta však není vhodná pro každého (nedoporučuje se například pro diabetiky), takže se před nákupem raději poraďte s lékárníkem. Náplasti je nutné měnit každý den po dobu 3 až 5 dní a zároveň je potřeba pravidelně kontrolovat jejich umístění. Kdyby se totiž náplast pohnula, účinná látka by působila na zdravou kůži, což není žádoucí. Tyto náplasti tedy vyžadují velkou přesnost lepení.
Pokud je kuří oko příliš velké a odolává běžně dostupným přípravkům, je vhodné vyrazit k lékaři. Ten může kuří oko odstranit skalpelem, nebo doporučit jiný typ léčby, například odstranění tekutým dusíkem.
Raději než na přípravky z lékárny spoléháte na sílu z přírody? Použijte na odstranění kuřího oka bylinky. Jednou z těch nejznámějších je vlaštovičník větší. Ze stonků této rostlinky vytéká žlutooranžová šťáva a právě tu lidoví léčitelé používají nejen na kuří oko a bradavice, ale také na nehtové či kožní mykózy. Postižené místo je potřeba pravidelně jednou denně potírat, dokud problém nezmizí. Při aplikaci vlaštovičníku je však potřeba vyhnout se zdravé pokožce. Se šťávou je proto nejlepší pracovat v rukavicích.
Další možností je sáhnout po řebříčku obecném. Ten najdete téměř na každé mezi nebo louce a můžete si z něj připravit nálev na koupání nohou. Budete potřebovat hrst řebříčku, lžičku soli a 3 litry vody. Řebříček zalijte vroucí vodou, přidejte sůl a přikryjte pokličkou. Nechte vyluhovat a jakmile bude odvar tak akorát teplý, namočte si do něj nohy přibližně na 20 minut. Opakujte každý den.
Mezi další doporučované metody patří také aplikace octa na postižené místo. Jednotlivé návody se však liší. Některé zdroje doporučují připravit obklady z cibule a octa. Plátky cibule vyluhujte v octu a přiložte na kuří oko. Upevněte obvazem a nechte přes noc. Podobného postupu využívají i další babské rady, jak se zbavit kuřího oka, s tím rozdílem, že místo cibule do octa namáčejí kousek chleba. Jinak je postup stejný. Tyto metody by se měly opakovat každou noc, dokud nedojde k vyloupnutí kuřího oka. Je však potřeba si uvědomit, že takový obklad jen těžko přiložíte pouze na postižené místo, a bude tak dlouhodobě působit i na kůži kolem. Navíc si každé ráno musíte pečlivě umýt nohy, abyste se zbavili nepříjemného zápachu.
Obklady však můžete udělat i z ricinového oleje. Stačí ho nakapat na vatový tampon a náplastí připevnit na kuří oko. Olej ho hezky změkčí a problém by měl za nějakou dobu postupně zmizet. Pokud rádi experimentujete a věříte „zaručeným radám“ našich babiček, můžete vyzkoušet i obklad z rozpůlené rozinky nebo kolečka citronu.
Neléčené kuří oko může způsobit nepříjemnosti
Trápí vás kuří oko už delší dobu a stále se nemůžete odhodlat k jeho léčbě? Možná vás popostrčí fakt, že neléčené kuří oko obvykle vede k řadě nepříjemností. Postupem času může způsobovat stále větší bolest a nepohodlí při chůzi nebo nošení bot, což může ovlivnit vaši mobilitu a kvalitu života. V konečném výsledku může dojít dokonce k tomu, že si vytvoříte kompenzační chůzi, která může způsobit další problémy s kotníky, koleny nebo zády.
Existuje také riziko zanesení infekce. Pokud kuří oko popraská, případně když budete při jeho odstraňování nešetrní a zajedete příliš hluboko, bakterie se mohou dostat do rány a infekce je na světě. V některých případech neléčené kuří oko může způsobit také zhoršení existující deformity prstů u nohou, jako jsou například palce vbočené dovnitř (halux valgus).
Nyní už víte, že kuřímu oku je nejlepší předcházet. Naučte se vybírat správnou velikost bot a nakupujte takovou obuv, která není příliš úzká nebo špičatá. Pravidelně o svá chodidla pečujte a čas od času si dopřejte také pedikúru. Pokud už se kuří oko objeví, postupujte opatrně a snažte se ho obrousit pemzou. Můžete si také pomoci speciálními přípravky z lékárny nebo bylinkami.
Také si pamatujete, když vám bylo špatně, jak rodiče nebo doktor hned koukli na váš jazyk? Ten vám…
Jen pár šťastlivců nikdy neřešilo akné na hýždích. Je to nepříjemné a nevzhledné. Proto pro vás máme tipy,…
Hubnutí po porodu je téma, které zajímá mnoho novopečených maminek. Po devíti měsících těhotenství a radostném příchodu dítěte…
Bolí vás záda a běžné rady nefungují? Věnujte se posílení středu těla! Cviky na hluboký stabilizační systém jsou…
Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…
Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…