Obsah článku

Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Kustovnice čínská: Objevte účinky goji

1 srpna, 2023

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Goji (kustovnice čínská) se často označuje za superpotravinu. Zjistěte, co tyto oranžovočervené bobulky obsahují, a objevte účinky goji na zdraví. Prozradíme, k čemu se kustovnice využívala v tradiční čínské medicíně, jaké je optimální dávkování goji, a posvítíme si také na možnosti pěstování v našich zeměpisných podmínkách.

Co je goji a kde roste?

Kustovnice je keř s drobnými listy a nenápadnými květy, který původně pochází z jihu Ameriky, Afriky a z Asie. Můžete na něj však narazit také u nás, v Česku, kde se pěstuje jako okrasná rostlina, případně se vysazuje kolem dálnic, především tam, kde se jiným keřům moc nedaří.

Existuje mnoho druhů kustovnice, nejrozšířenější je Kustovnice čínská (Lycium chinense) a Kustovnice cizí (Lycium barbarum). Tyto dva keře jsou si velmi podobné, oba druhy pocházejí z Asie, pěstují se převážně v Číně a v čínské medicíně se dokonce označují jednotně, jako Fructus lycii [1].

Kustovnice čínská

Plody těchto konkrétních druhů kustovnice, nazývané jako goji nebo godži, mají již tisíce let své čestné místo v tradiční asijské medicíně. Léčitelé věří, že goji podporuje dráhu ledvin, jater a plic, čímž pomáhá posilovat životní energii – Chi („čchi“). Proto kustovnici využívají především pro boj s únavou, zvýšení fyzické i psychické odolnosti a na potlačení projevů stárnutí. Mimo to ji však doporučují také na prevenci očních vad, zejména tupozrakosti.

V našich podmínkách seženete buď sušené bobule goji, které vypadají jako načervenalé rozinky, nebo šťávu z plodů. Koupíte je v prodejnách zdravé výživy a na e-shopech velkých lékáren. Chutnají trochu jako rajčata a voní po datlích či brusinkách.

Doporučené produkty

goji kustovnice cinska
Kustovnice čínská Premium Natural
goji brainmarket 1
BrainMax Pure Goji sušené BIO, 200 g
ochutnej orech goji stava
Goji šťáva s dužinou – Natural 500ml

Kustovnice čínská a účinky na zdraví

Účinky goji na zdraví jsou dány tím, že bobulky obsahují velké množství tělu prospěšných látek. Najdete v nich přibližně 18 druhů aminokyselin, přes 20 minerálů a stopových prvků, od selenu přes vápník až po železo, karotenoidy a řadu vitamínů, například vitamín C, E a vitamíny skupiny B. Nechybí ani polysacharidy, flavonoidy a rostlinný sterol zvaný betasisterol, který se zkoumá pro možné protizánětlivé účinky.

Vitamíny v goji

Plody kustovnice jsou považovány za jeden z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu C. Často ho obsahují dokonce více než citrusy. Přesné množství vitamínu C v bobulkách goji se však může velmi lišit. Podle zveřejněných zpráv některé plody mají pouze 29 mg na 100 gramů, zatímco jiné mohou mít až 148 mg na 100 gramů bobulí. Pro srovnání, v pomerančích najdete zhruba 53 mg vitamínu C na 100 gramů. Vitamín C je důležitý mimo jiné pro imunitní systém, pro podporu tvorby kolagenu v těle a přispívá také ke správné funkci nervové soustavy. Mimo něj však goji obsahuje i vitamín E a vitamíny skupiny B, především B2 (riboflavin) a B1 (thiamin).

citrusy

Minerály v goji

Goji patří k bohatým zdrojům železa, které hraje v organismu roli například při tvorbě hemoglobinu a transportu kyslíku v krvi. V plodech z Číny bylo zjištěno přibližně 67 mg železa na 1 kg suchých plodů. Obsahuje však také pořádnou porci zinku, který přispívá ke správné funkci imunitního systému, manganu, mědi a chromu.

Karotenoidy

Karotenoidy jsou vlastně pigmenty zodpovědné za různé barvy ve světě rostlin, mikroorganismů a živočichů. Nejběžnější karotenoidy jsou například beta-karoten, alfa-karoten, lutein, lykopen, zeaxantin a kryptoxantin. Jde o silné antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály – nestabilní molekuly, které mohou poškozovat buňky a způsobovat oxidační stres [2].

Bobule goji obsahují například beta-karoten, který je zodpovědný za oranžovou barvu některých plodů a zeleniny, například mrkve. Jde o prekurzor pro tvorbu vitamínu A v těle, který přispívá ke zdraví zraku, správné funkci imunitního systému a ke zdraví pokožky. Dále v kustovnici čínské najdete i zeaxantin, žlutý pigment, který se nachází především v sítnici, kde pomáhá chránit oči před poškozením způsobeným slunečním zářením a modrým světlem.

poskozeni zraku modrym svetlem
Zeaxantin pomáhá chránit oči před poškozením způsobeným slunečním zářením a modrým světlem.

Polysacharidy

Polysacharidy pro tělo slouží jako zásobárna energie. Existuje mnoho různých druhů polysacharidů, ale mezi ty nejznámější patří škrob, glykogen a vláknina. Právě škrob a glykogen jsou uloženy v játrech a svalech a mohou být uvolněny a metabolizovány, když tělo potřebuje energii. Vláknina zase podporuje zdravé trávení tím, že zvyšuje objem stolice a reguluje střevní pohyby.

Mezi polysacharidy, které obsahuje kustovnice čínská, patří například xylóza, glukóza, galaktóza, arabinóza a různé další sloučeniny. Největší zájem vědců vzbuzují polysacharidy označované zkratkou LBP a glykopeptidy. Některé studie totiž naznačují, že právě ty dávají goji bobulím jejich pověst jako superpotraviny s mnoha zdravotními prospěchy.

Účinky kustovnice ovlivňují také další látky

Kustovnice čínská dále obsahuje různé aminokyseliny, které jsou základními stavebními bloky proteinů, flavonoidy, například kvercetin často spojovaný s dlouhověkostí, vitalitou a imunitou, a betasisterol. Ten aktuálně zajímá vědce především pro své možné účinky na snižování zánětu a hladiny cholesterolu. Zkoumá se také jeho vliv na prostatu.

kase s ovocem a goji

Má goji i nežádoucí účinky?

Většině lidí nezpůsobuje kustovnice čínská nežádoucí účinky, pokud je konzumována v mírném množství. Když jí sníte více, mohou se u některých jedinců dostavit trávicí potíže, jako je například průjem či nadýmání. Mimo to může goji interagovat s některými léky, zejména s léky na ředění krve nebo na snižování krevního tlaku.

Pokud jde o užívání goji v těhotenství, pár sušených plodů v rámci vyvážené stravy by vám nemělo uškodit. Před použitím doplňků založených na výtažku z kustovnice nebo zahájením jakékoliv jiné bylinné léčby je však důležité poradit se s lékařem. Plody totiž obsahují betain, který mimo jiné podporuje trávení a napomáhá při detoxikaci organismu. V těhotenství však jeho vyšší hladina může být problematická.

tehotenstvi

Pěstování goji: Vyroste mi na balkoně?

Pěstování kustovnice čínské v našich podmínkách je možné, a to jak na zahradě, tak i na balkoně. Pokud vám nevadí počkat si na první plody 3 roky, můžete ji vysadit ze semínka, v opačném případě se dají koupit i rostlinky, které produkují plody už od druhého roku. Je důležité vědět, že goji vyžaduje hodně slunce a může dosáhnout výšky až 3 metry, takže s tím při vysazování počítejte. Při pěstování goji v květináči rostlinka přestane růst, jakmile kořeny dosáhnou dna nádoby. Bude proto menší než kustovnice vysazená na zahradě.

Pokud jde o účinky kustovnice, ty se odvíjí od množství aktivních látek, jejichž obsah je závislý především na půdě a klimatických podmínkách. Plody vypěstované na území Tibetu a Číny tedy mohou být po nutriční stránce bohatší, než ty, které si vypěstujete sami doma. Na druhou stranu však budete mít jistotu, že bobule jsou bez pesticidů, což u méně kvalitních produktů z obchodu není pravidlem. Proto vždy kupujte goji jen od ověřených výrobců, i za cenu, že bude dražší.

Dávkování: Jak konzumovat goji

Vzhledem k tomu, že goji je doslova nabité účinnými látkami, nemělo by se to s konzumací přehánět. Optimální je jedna hrst denně, což by mělo odpovídat přibližně ¼ hrnku sušených goji. Kustovnici můžete přidat do jogurtů, ovesné kaše nebo na salát. Krásně nasaje vlhkost, takže ji můžete také namočit, aby změkla a nabobtnala. Dá se dokonce využít i k pečenému či mletému masu. Další variantou, jak goji konzumovat, je připravit si z něj čaj.

Doporučené produkty

goji kustovnice cinska
Kustovnice čínská Premium Natural
goji brainmarket 1
BrainMax Pure Goji sušené BIO, 200 g
ochutnej orech goji stava
Goji šťáva s dužinou – Natural 500ml

Nyní už znáte všechny prospěšné látky, které plody kustovnice čínské a cizí obsahují, a víte, jak tuto superpotravinu konzumovat. Nezbývá tedy nic jiného než zařadit chutné plody goji do jídelníčku. Nezapomeňte však dodržovat doporučené dávky a poradit se s lékařem – hlavně v případě, že máte zdravotní problémy, nebo berete léky.

caj konvicka

Zdroje:

[1] ARAMWIT, Pornanong; WIROTSAENGTHONG, Suntchai. Overview of commonly used Chinese herbs. Journal of Medicinal Plants Research. Aug 2012, čís. 6(29), s. 4505–4521. ISSN 1996-0875.

[2] Ma ZF, Zhang H, Teh SS, Wang CW, Zhang Y, Hayford F, Wang L, Ma T, Dong Z, Zhang Y, Zhu Y. Goji Berries as a Potential Natural Antioxidant Medicine: An Insight into Their Molecular Mechanisms of Action. Oxid Med Cell Longev. 2019 Jan 9;2019:2437397. doi: 10.1155/2019/2437397. PMID: 30728882; PMCID: PMC6343173.

5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Fototerapie

Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Akupresura

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma