Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Pálení žáhy: Co na problém platí a jak mu předcházet

Pálení žáhy
Pálení žáhy
Obsah článku

Pálení žáhy lze definovat jako pálení či pocit horka v hrudi, a to směrem nahoru do hrdla. Jedná se o nepříjemný problém, který může trvat i několik hodin. Pokud patříte mezi jedince, kteří na problém trpí, pravděpodobně vás pocit horka přepadne v noci nebo po jídle. A jelikož vám dokáže pořádně znepříjemnit den, ptáte se, co na potíž opravdu platí. A to vám poradíme!

Je třeba konstatovat, že pálení žáhy nelze definovat jenom pocitem horka v hrudi, i když je to nejčastější příznak tohoto zdravotního problému. Mezi příznaky pálení žáhy patří také tlak v hrudní kosti, taktéž pocit nadmutí nebo říhání či pocit na zvracení. Způsobeno je to návratem kyselé žaludeční šťávy, což způsobují kupříkladu některé potraviny, jako jsou:

  • Tučná masa
  • Káva nebo alkohol
  • Pikantní jídla
  • Plnotučné mléčné výrobky

K nepříjemnému pocitu však u mnoha pacientů nedochází vlivem jídla, ale kupříkladu proto, že se nachází ve stresu nebo že patří k obézním jedincům (obezita pálení žáhy výrazně zvyšuje). 

Brazilské jídlo
Brazilské jídlo

Jak předcházet pálení žáhy

Stejně jako jiné zdravotní potíže, i pálení žáhy patří k neduhům, kterému lze předcházet. Jelikož nás žáha pálí hlavně po jídle, vyhněte se těm, které vám pocit horka způsobují. V praxi se tak vyhněte kupříkladu tučnému jídlu, kávě nebo alkoholu (zejména se vyvarujte bílému vínu). Dále omezte počet cigaret, pokud patříte ke kuřákům. A v neposlední řadě se vyvarujte sladkým pečeným jídlům, které v sobě obsahují mnoho cukru a tuku. 

Samozřejmě u každého pacienta je trochu jiný “spouštěč” tohoto problému, proto se snažte vypozorovat, co vám dělá špatně, respektive co je u vás onou potravinou vyvolávající horkost v hrdle. 

První pomoc při pálení žáhy

Ptáte se, co pomáhá na pálení žáhy? Ať už vás trápí pálení žáhy v noci nebo přes ten po jídle, první pomocí mohou být léky na pálení žáhy. V lékárnách najdete několik volně dostupných léčiv, jež v sobě obsahují účinné látky ulevující od zmiňovaného problému (mimochodem kromě pálení žáhy umí ulevit i od překyselení žaludku nebo od podobných zažívacích obtíží). 

Léky proti pálení žáhy

Mezi často doporučované (lékárníky i lékaři) patří Rennie na pálení žáhy, dále Tums nebo Talcid na pálení žáhy či Gaviscon.

Babské rady na pálení žáhy

Pokud vás pálení žáhy trápí dlouhodobě nebo pokud nejste zastánci farmaceutických produktů, určitě se spíše ptáte, jaké babské rady na zdravotní potíž účinkují. Co se mnoha lidem osvědčilo, tak citron na pálení žáhy, respektive citronová šťáva, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku. Abyste se vyvarovali nepříjemnému horku v hrdle, vyplatí se vymačkat si citron do sklenice s vodou a vypít po jídle nebo před spaním. 

Pomáhá také česnek a zázvor, které fungují na podobné bázi. Mají antibakteriální a stejně tak i protizánětlivé účinky a umí zmírnit nepříjemnou bolest. 

Mezi další přírodní pomocníky na pálení žáhy patří:

  • Med
  • Šťáva z brambor
  • Hořčice s vodou

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy je velice častým problémem v těhotenství. Důvodem v tomto případě můžou být i hormonální změny nebo případně zvětšující se děloha. Jelikož v těhotenství se pálení žáhy projevuje také křečemi v žaludku nebo hořkostí v ústech, nastávající maminky se taky ptají, co na pálení žáhy opravdu funguje. 

Odborníci doporučují hlavně přehodnotit svůj stravovací režim. Mezi jednotlivými pokrmy dne by se mělo pít hodně vody a měla by se vyřadit konzumace potravin, které jsou hlavními spouštěči obtíže. Zamezit by se také mělo přenášení těžkých předmětů, udržování své hmotnosti nebo se doporučuje vyvarovat se stresu. To vše mohou být také spouštěči nepříjemného zdravotního problému. 

Co se týče léků na pálení žáhy, v tomto případě je zapotřebí poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Ženy v těhotenství nemohou vždy užívat všechna léčiva. Některá pro ně či dítě mohou být nebezpečím.

5/5 - (1 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

E-book - 12 efektivních cviků na břicho

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.