Obsah článku

O autorovi

Jsem měšťák tíhnoucí k přírodě, který ovšem miluje oba světy. Obzvláště, když se jedná o kuchyni....

jkgregor

E-BOOK

ebook

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

Plánujete zimní túru? Máme pro vás pár tipů, jak přežít spaní v zimní přírodě

Zimní túra
Zimní túra
Obsah článku

Vyrazit do zimní přírody a strávit tam i noc je jedinečný zážitek, který by si měl alespoň jednou za život zkusit každý. Probudit se s pohledem na zasněženou krajinu zalitou v prvních slunečních paprscích a k tomu popíjet čerstvou kávu uvařenou na vařiči… to je věc, která se nedá s ničím srovnat. Máte dost odvahy na to do zimní přírody vyrazit a hledáte tipy, jak noc přežít? Právě dnes jich pro vás pár máme.

Základem je kvalitní spacák a hlavně karimatka

Možná si říkáte, že nejdůležitějším kusem vybavení pro přežití zimního spánku v přírodě je co nejkvalitnější spacák. A přestože nejste tak úplně vedle, přece jen je tu ještě jeden o trochu důležitější kus a tím je karimatka.

Jak poznat karimatku, která vás v zimní noci kvalitně odizoluje od chladné země? Důležitým parametrem je číslo R – čím vyšší je, tím lepší izolační vlastnosti karimatka má. Pro zimní dobrodružství byste měli sáhnout po nafukovací karimatce s číslem R alespoň 3,5.

U spacáku je pak důležité sledovat limitní teplotu, která říká, v jaké minimální teplotě se ve spacáku pohodlně vyspíte. Extrémní teplota pak ukazuje na teplotu, ve které neumrznete, současně se vám ale rozhodně nebude spát ani trošku dobře.

Obecně platí, že zvlášť v zimě je vhodné sáhnout po péřovém spacáku.

Výběr stanu není tím nejdůležitějším. Rozhodně by měl ustát i trochu drsnější větrné podmínky, ale pokud je venku dostatek sněhu, můžete si postavit přístřešek (záhrab) z něj a bez stanu se obejít úplně. To ale samozřejmě doporučujeme spíše pokročilejším dobrodruhům.

Kvalitní vybavení
Kvalitní vybavení

Pozor na kulminaci vlhkosti

Jednou z nejhorších chyb, kterých se můžete dopustit, je kulminace vlhkosti ve stanu či dokonce spacáku. Té se můžete dopustit poměrně snadno. Například takové dýchání do spacáku může vypadat na první pohled jako dobrý nápad, jak se zahřát – rozhodně se mu ale vyhněte, pokud nechcete spát v namrzající vlhkosti. Stejně tak je špatný nápad sušit ve stanu prádlo nebo si v něm dokonce vařit.

Jak správně sušit oblečení?

A jak propocené nebo navlhlé oblečení usušit, když ne ve stanu? Pokud venku dostatečně mrzne, stačí ho pověsit na čerstvý vzduch a mráz ho usuší lépe než sluníčko nebo sušička. Koukněte se však na předpověď. Pokud má v noci vydatně sněžit, mráz vám příliš nepomůže.

Nepodceňte přípravu

Nezapomeňte ani na to, že v zimě slunko zapadne dřív. Proto je dobré spaní přichystat už v odpoledních hodinách, abyste pak nemuseli pracovat ve tmě. S kvalitní čelovkou byste to sice určitě zvládli, ale rozhodně se nejedná o příliš příjemný zážitek.

5/5 - (2 hodnocení)

Sdílejte článek s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

100 Kč sleva na Váš nákup od Pure rituals

Prvotřídní lipozomální vitamíny