Obsah článku

Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Ricinový olej: Multifunkční pomocník pro vaši krásu

17 července, 2023

Žena aplikuje ricinový olej na pleť

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Ricinový olej by neměl chybět na žádném kosmetickém stolku. Tento multifunkční pomocník je totiž skvělý jak pro krásné vlasy a pleť, tak také pro zahuštění řas nebo na podporu hojení jizev. Zjistěte, jak tento poklad z přírody co nejlépe využít pro vaši krásu.

Co je ricinový olej?

Ricinový olej se získává ze skočce obecného (Ricinus Communis), který se často označuje jednoduše jako ricinovník. Ne každý o tom ví, ale tato rostlinka se hojně vyskytuje také v našich končinách. Původně však rostla hlavně v tropických oblastech Afriky a Asie. Poznáte ji podle červenofialových listů a stonků, typické jsou však také velká lesklá semena, která obsahují olej bohatý na mastné kyseliny. Ricinový olej je průhledný, bez chuti a bez zápachu.

ricinovy olej
Ricinový olej a semena skočce obecného

Možnosti použití ricinového oleje jsou široké

Ricinový olej nabízí širokou škálu využití. Například v průmyslu hraje klíčovou roli při výrobě brzdových kapalin. Přidává se však i do léků nebo parfémů a velmi často se používá také samostatně, jako kosmetický olej.

Doporučené produkty:

ricinovy olej renovality 1 1
Ricinový olej za studena lisovaný, 100ml
ricinovy olej saloos 1
SALOOS Bio Ricinový olej 50 ml
ricinovy olej purity 1
PURITY VISION Bio Ricinový olej 100 ml

Ve starověkém Egyptě se využíval jako hořlavá látka do lamp, pro vykreslení očních linek nebo jako součást různých tělových balzámů. Sloužil však také jako projímadlo nebo k vyvolání porodu. Pro své vlastnosti byl ricinový olej využíván i v Ayurvedě, tradiční indické medicíně. Byl oblíbený především k léčení různých onemocnění, včetně artritidy, bolesti břicha a kožních problémů.

V 19. století se stal populárním domácím lékem v Evropě a Severní Americe. Byl používán mimo jiné při zácpě. V této době také našel uplatnění v průmyslu, například jako mazivo v motorových vozidlech a letadlech.

ricnovy olej s kapatkem
Ricinový olej v lahvičce s kapátkem

Účinky ricinového oleje na lidský organismus

I když možností použití ricinového oleje je mnoho, v tomto článku se zaměříme především na jeho kosmetické a léčivé účinky. Tato hustá, čirá tekutina je proslulá především schopností podporovat růst vlasů, řas a obočí, využívá se však také pro péči o suchou pleť nebo pro urychlení hojení jizev a bradavic. Pojďme tedy podrobněji prozkoumat různé způsoby, jak využít ricinový olej.

Ricinový olej na řasy

Důvodů, proč používat ricinový olej na řasy, je hned několik. Jeho hlavní složkou je ricinolejová kyselina, mastná kyselina, která má hydratační a protizánětlivé vlastnosti. Ricinový olej obsahuje také další účinné látky důležité pro růst řas, jako je vitamin E a omega-6 mastné kyseliny. Všechny tyto složky mohou vyživovat a hydratovat řasy, a napomoci tak k tomu, aby vypadaly zdravější a hustější.

Jak tedy používat ricinový olej na řasy? Je to poměrně jednoduché. Nejprve si důkladně očistěte obličej a odstraňte veškerý make-up, zejména z očí. Poté naneste malé množství ricinového oleje na čistý kartáček na řasy, měkký mezizubní kartáček nebo na vatovou tyčinku a jemně ho aplikujte na řasy, od kořenů až po konečky. Tento postup opakujte každý večer před spaním a nechte olej působit přes noc. Podobným způsobem můžete aplikovat ricinový olej i na obočí. Nanášejte ho pravidelně, ráno i večer.

ricinovy olej na oboci
Aplikace ricinového oleje na obočí

Při nanášení však vždy dávejte pozor, aby se olej nedostal do očí. I když je ricinový olej obecně považován za bezpečný pro vnější použití, raději byste se měli vyhnout jeho kontaktu s očima. Pokud dojde k podráždění nebo nepohodlí, přestaňte olej používat a poraďte se s lékařem.

Ricinový olej na vlasy

Účinné látky obsažené v ricinovém oleji (kyselina ricinolejová, vitamin E, omega-6 mastné kyseliny, zinek a hořčík) mohou pozitivně působit také na poškozené a slabé vlasy. V minulosti se ricinový olej dokonce používal při vypadávání vlasů, v dnešní době je oblíbený především pro hydrataci, rozplétání zacuchaných kadeří a podporu růstu, síly a hustoty.

Existují dva způsoby, jak používat ricinový olej na vlasy. Jednou z nich je olejový zábal. Ideální je olej nanášet na vlhké vlasy a zaměřit se především na vlasovou pokožku a kořínky. Pak můžete hřívu pročesat hřebenem s velkými zuby, aby se olej dostal i do délek. Nakonec zabalte hlavu do igelitového sáčku, zamotejte do ručníku a nechte ricinový olej působit minimálně půl hodiny.

zabal z ricinoveho oleje
Zábal z ricinového oleje

Další možností je udělat si masáž pokožky hlavy. Postup je jednoduchý. Vlasy u kořínků navlhčete, aplikujte olej a bříšky prstů (nikoliv nehty) si masírujte hlavu. Dodáte tak pokožce výživu a zároveň ji hezky prokrvíte.

Tím, jak efektivní mohou být různé masáže hlavy, se zabývalo hned několik studií. Jedna z nich například sledovala 9 zdravých mužů, kteří si každý den po dobu 24 týdnů masírovali hlavu pomocí speciálního zařízení. Vědci zjistili, že po provedení experimentu byly vlasy těchto mužů silnější [1].

Můžete také zkusit kombinaci obou metod. Umyjte si vlasy, aby pokožka hlavy byla čistá a mohla přijímat živiny z ricinového oleje. Na vlhké kořínky aplikujte olej a důkladně promasírujte. Můžete použít buď samostatný ricinový olej, nebo ho promíchat s jinými oleji, aby se lépe nanášel. Pak vlasy rozčešte, aby se olej dostal i ke konečkům. Zabalte do igelitu, zamotejte do ručníku a nechte působit minimálně hodinu. Vlasy umyjte dvakrát šamponem a dále postupujte tak, jak jste při péči o vlasy zvyklí.

zdrave vlasy
Krásné a zdravé vlasy

Ricinový olej na pleť

Ricinový olej má regenerační a hojivé účinky, takže je vhodný hlavně na suchou, podrážděnou a stárnoucí pleť. Může však dobře posloužit také v případě, že vás trápí akné. Podle studie, která se zabývala srovnáním účinku roztoků chlornanu sodného a ricinového oleje na specifické mikroorganismy, totiž ricinový olej dokázal zničit bakterie typu Bacillus subtilis a snížit počty dalších kmenů. Lze tedy vyvodit, že má určité antimikrobiální vlastnosti [2], které by mohly pomoci v boji proti zaníceným pupínkům.

Při nanášení ricinového oleje na pleť však pamatujte na to, že olej jako takový nemůže ji hydratovat, ale má schopnost uzamknout v ní vodu. To znamená, že ho musíte vždy nanášet na navlhčenou pleť. Skvělé je před aplikací oleje nastříkat na pokožku třeba růžovou vodu.

ricinovy olej na pokozku
Aplikace ricinového oleje na pokožku

Ricinový olej na jizvy a bradavice

Kyselině ricinolejové obsažené v ricinovém oleji se připisují protizánětlivé vlastnosti. Vitamín E je zase silný antioxidant, který může pomoci chránit pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály a podporovat její hojení. Proto se ricinový olej často využívá na jizvy a bradavice.

Aplikace ricinového oleje na jizvy je jednoduchá. Nejprve si důkladně očistěte oblast jizvy, poté naneste malé množství ricinového oleje a jemně ho vmasírujte do pokožky. Tento postup opakujte ráno a večer. Při použití na bradavice olej vmasírujte do okolní pokožky, a to taktéž dvakrát denně. Bradavice se začne zmenšovat a už do týdne může úplně zmizet.

jizva na brise
Ricinový olej lze aplikovat i na jizvy

Vnitřní užití ricinového oleje se nedoporučuje

I když jsme zmínili, že ricinový olej se v minulosti často využíval jako projímadlo, v dnešní době už se vnitřní užití ricinového oleje nedoporučuje. Je totiž velmi obtížné odhadnout správnou dávku, protože každý člověk je trochu jiný a není ověřeno, jaké množství je optimální. Při předávkování vás čeká silný průjem a velmi nepříjemné křeče. Proto se vnitřnímu užití ricinového oleje vyhněte.

Kde koupit ricinový olej?

ricinovy olej renovality 1 1
Ricinový olej za studena lisovaný, 100ml
ricinovy olej saloos 1
SALOOS Bio Ricinový olej 50 ml
ricinovy olej purity 1
PURITY VISION Bio Ricinový olej 100 ml

Zdroje:

[1] Koyama T, Kobayashi K, Hama T, Murakami K, Ogawa R. Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue. Eplasty. 2016 Jan 25;16:e8. PMID: 26904154; PMCID: PMC4740347.

[2] Salles MM, Oliveira Vde C, Souza RF, Silva CH, Paranhos Hde F. Antimicrobial action of sodium hypochlorite and castor oil solutions for denture cleaning – in vitro evaluation. Braz Oral Res. 2015;29:1-6. doi: 10.1590/1807-3107BOR-2015.vol29.0104. Epub 2015 Aug 21. PMID: 26313346.

5/5 - (2 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Fototerapie

Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Akupresura

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma