Obsah článku
pszprofil

Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Jak vybrat nejlepší běžecké boty v roce 2024

Není tajemstvím, že běh patří mezi nejpřirozenější pohyby na světě. A když se k tomu přidá fakt, že ho lze vykonávat prakticky kdekoliv, kdykoliv a bezplatně, zvýšenému zájmu o sportovní aktivitu se nemůžeme divit. I když se běhání prezentuje jako sport zdarma, předchází mu nakoupení potřebného vybavení. A běžecké boty jsou jednou z nepostradatelností. Jak konkrétně vybrat nejlepší běžecké boty, aby se z běhu stala skutečně návyková aktivita?

Nejlepší celkově

MIZUNO WAVE RIDE NEO 2

MIZUNO WAVE RIDE NEO 2 - žlutá - modrá
Pro náročné
Za velkou a dlouho očekávanou novinku byly označovány běžecké boty MIZUNO WAVE RADE NEO 2, které jsou výhradně určené na silnice. Jsou velmi oblíbenou tréninkovou obuví, která má neutrální došlap a velmi prodyšné zpracování.
Do obchoduPorovnat ceny

Nejlepší cena/výkon

MIZUNO WAVE PRODIGY 3

MIZUNO WAVE PRODIGY 3 - Modré
Zlatý střed
Pro silniční běžce jsou určeny běžecké boty MIZUNO WAVE PRODIGY 3, které se pyšní především středním tlumením, neutrálním došlapem a velmi kvalitním zpracováním. Jsou dostatečně prodyšné, což z nich dělá pohodlnou a vhodnou obuv pro volnočasovou aktivitu.
Do obchoduPorovnat ceny

Nejlepší levná

Puma NRGY Comet

Puma NRGY Comet - černé
Levný základ
I do tisícikoruny se dají sehnat skutečně kvalitní běžecké boty. Potvrzuje to model Puma NRGY Comet, který je zákazníky velmi kladně hodnocen. Pyšní se neutrálním došlapem, poměrně vysokým tlumením, a tak jsou vhodné i do terénu. Syntetická podešev a nízká hmotnost slibují záživný běh.
Do obchoduPorovnat ceny

Obsah srovnávače

Zobrazit obsah srovnávače

Než začnete běhat, uvědomte si benefity

I když samy boty na běh, které budou nejen funkční, ale také vkusné, jsou pohonným motorem pro zdolávání kilometrů, jistou motivací mohou být i benefity, které tento sport přináší. Konkrétně mluvíme o:

 • posílení srdce,
 • zlepšení imunitního systému,
 • zkvalitnění spánku,
 • zlepšení nálady nebo
 • odbourání stresu.

Bez správných bot neběhejte

Každá sportovní aktivita potřebuje konkrétní sportovní vybavení. Stejně jako bychom nechodili plavat bez plavek nebo lyžovat bez lyží, neběháme bez adekvátních běžeckých bot. Ptáte se, proč jsou běžecké boty tak důležité či proč jsou označovány za alfu i omegu tohoto sportu? Důvodů je hned několik:

 • Pomocí správného obutí dokážeme lépe dodržovat správnou techniku běhu.
 • Díky botám chráníme dolní končetiny před zraněním nebo alespoň minimalizujeme pravděpodobnost způsobených zranění.
 • Běžecké boty tlumí dopady nohou při běhu, a tím do jisté míry ochraňují naše klouby, které jsou při sportovní činnosti velmi namáhány.
Tip na článek: Jak vybrat nejlepší rotoped

Než začnete s výběrem

Jelikož nám trh nabízí řadu skvělých druhů běžeckého obutí, abyste si výběr alespoň trochu usnadnili, vyplatí se odpovědět si na několik otázek, a to:

 • Kde budete běhat? Plánujete běžecké trasy do terénu, nebo dáte přednost asfaltové silnici či cyklostezce?
 • Jak dlouho budete běhat? Chcete uběhnout maraton, nebo vám stačí pět až sedm kilometrů denně pro udržení kondice?

A také pamatujte, že vzhled je druhořadý. Zejména ženy chtějí vykouzlit dokonalý běžecký outfit, a tak hledají boty hlavně podle jejich designu. Daleko důležitější jsou však vlastnosti obuvi, o kterých se informujte ještě před přiložením kreditní karty k terminálu.

Běžecké boty do terénu
Běžecké boty do terénu

Seznamte se s druhy běžeckých bot

Výběr odpovídajícího obutí nebude tak snadný, jak se lidem možná jeví. Existuje rovnou několik druhů běžeckých bot, které se budoucímu nebo aktivnímu běžci nabízí:

Tlumivé

Vyžadujete maximální tlumení, protože vaše chodidla mají vyvýšenou klenbu? Pozornost se upne na tlumivé běžecké boty, které jsou vhodné také pro velmi zdatné běžce (nemusí se jednat o profesionály v oboru, patří sem i aktivní sportovci).

Stabilní

Vedle tlumivých jsou trendem také stabilní běžecké boty, které také disponují jemnou podporou klenby chodidel. Jsou menšího tlumení než předcházející modely, vhodné jsou prakticky pro jakéhokoli běžce.

Tréninkové

Hledáte spíše kvalitní běžecké boty, které by byly těmi nejlepšími parťáky na každodenní ranní výklus? Tréninková obuv je vhodným kandidátem na vítěze. Je totiž perfektně vyvážená, určená jak pro rychlejší a výkonnější běžce, tak pro začínající sportovce, kteří běh zatím hodnotí jako zdraví prospěšnou volnočasovou aktivitu.

Závodní

Když to však s tímto typem sportu budete myslet vážně, nabízí se závodní běžecké boty, které jsou velmi lehké, což je jejich hlavní benefit.

Krosové

A v neposlední řadě musíme zmínit krosové běžecké boty, jež jsou určené výhradně do terénu. Jsou v porovnání s ostatními masivnější a těžší čili do terénu jako dělané. Obvykle bývají i vybaveny ochranou proti vodě nebo podobným vlivům počasí.

Běžecké boty dále rozdělujeme na:

 • silniční,
 • trailové a
 • dráhové.

Silniční běžecké boty na asfalt

Nejlepší běžecké boty jsou určeny na asfalt, protože dominují ve většina prodyšnou stavbou i hladkou podrážkou. Tlumení je poměrně velké, aby se zvýšilo pohodlí při běhu. Díky svému zpracování dokonale přilnou k asfaltu.

Trailové běžecké boty do terénu

Pokud vaší hlavní běžeckou trasou bude polní cesta, svou pozornost při výběru směřujte hlavně na nejlepší trailové běžecké boty do terénu, které mají propracovanější podrážku a jsou trochu těžší než silniční alternativy. Pyšní se však velice odolnou stavbou a celkově tolik nekloužou na šiškách ani po kamenech.

Dráhové běžecké boty jako univerzální obutí

Za univerzální obutí lze pojmout dráhové běžecké boty, které jsou upraveny tak, aby se v nich zvládly jak kratší, tak delší vzdálenosti, ať už je poběží amatérští nebo profesionální sportovci. Jejich hlavním benefitem je velmi nízká hmotnost, která umožňuje nejen snadný, ale také komfortní pohyb.

Jak vybrat běžecké boty podle jejich vlastností

I když už samotný druh obutí mnohé prozradí, daleko důležitější jsou vlastnosti, které obuv definují. Při výběru svou pozornost zaměřte hlavně na tři věci, a to:

 • velikost,
 • tlumení a
 • došlap.

Velikost

Stejně jako jiné typy obuvi, i běžecké boty musí padnout. Odborníci velmi často apelují na to, že je dobré vybrat si botu o půl čísla větší. Dolní končetiny totiž mají tendenci při sportovní aktivitě trochu otékat, a tím pádem se ocení prostor v obuvi. Při výběru botu vyzkoušejte a sledujte, jestli vám nabízí dostatek místa na prsty (zejména pak palce) a jestli se v nich celkově cítíte pohodlně. Pokud ano, je to ta pravá běžecká obuv.

Tlumení

I když je běh jedním z nejpřirozenějších pohybů vůbec, musíme pamatovat na jedno – při každém dopadu naše klouby trochu trpí. Abychom předcházeli vysoké bolestivosti nebo zraněním, běžecké boty se pyšní tlumením, a to vysokým, středním nebo nízkým.

Této vlastnosti si všímejte hlavně v případě, že plánujete běhat po asfaltové silnici. Zde jsou nárazy znatelnější, tvrdší, a tak se tlumení vyžaduje.

Došlap

Neboli technika došlapu. Každé běžecké boty dominují nějakým došlapem. Buďto neutrálním, při kterém je zátěž na botu rovnoměrně rozložena, nebo pronačním či supinačním.

Před výběrem ideálních bot proto zjistěte, jaký došlap je ten váš. Pomocníkem při určování budou bývalé boty, u kterých sledujte, jaká strana bot je nejvíce opotřebená. Jsou opotřebené hlavně z vnitřní strany? Pak máte pronační došlap. Jsou opotřebené spíše z vnější strany? Týká se vás došlap supinační.

Jak vybrat běžecké boty na zimu?

Běh je sportovní aktivita, která se dá vykonávat prakticky kdykoliv a kdekoliv. A to i během jakéhokoli ročního období. Pokud však hledáte nejlepší běžecké boty na zimu, pohlídejte si několik věcí:

 • Obuv musí mít dostatečně odolnou podrážku, která bude běžce dostatečně izolovat od chladné země.
 • Hledejte boty s vzorkovanou podrážkou, která slibuje lepší záběr a snazší pohyb i ve sněhu.

Nejlepší běžecké boty do 1000 Kč

Puma NRGY Comet

Puma NRGY Comet - černé
+ Cena
+ Vysoké tlumení
+ Vhodné i do terénu
- Nic

I do tisícikoruny se dají sehnat skutečně kvalitní běžecké boty. Potvrzuje to model Puma NRGY Comet, který je zákazníky velmi kladně hodnocen. Pyšní se neutrálním došlapem, poměrně vysokým tlumením, a tak jsou vhodné i do terénu. Syntetická podešev a nízká hmotnost slibují záživný běh.

ORIENTAČNÍ CENA
1000 Kč

Nejlepší běžecké boty do 1500 Kč

MIZUNO SPARK 6

MIZUNO SPARK 6 - červené
+ Cena
- Těžší než levnější modely

Neutrální došlap, střední tlumení – to jsou vlastnosti běžeckých bot MIZUNO SPARK 6, které se řadí mezi tréninkové boty. I když jsou o pár gramů těžší než levnější modely, mezi zákazníky jsou stejně oblíbené.

ORIENTAČNÍ CENA
1500 Kč

Nejlepší běžecké boty do 2000 Kč

MIZUNO WAVE PRODIGY 3

MIZUNO WAVE PRODIGY 3 - Modré
+ Prodyšnost
+ Kvalitní textilní zpracování
- Nic

Pro silniční běžce jsou určeny běžecké boty MIZUNO WAVE PRODIGY 3, které se pyšní především středním tlumením, neutrálním došlapem a velmi kvalitním zpracováním. Jsou dostatečně prodyšné, což z nich dělá pohodlnou a vhodnou obuv pro volnočasovou aktivitu.

ORIENTAČNÍ CENA
2000 Kč

Nejlepší běžecké boty do 3000 Kč

Salming enRoute 3 Men

Salming enRoute 3 Men - Oranžové
+ Tréninkové
+ Tlumení
- Cena
- Pouze na silnice/nevhodné do terénu

Vhodné na silnice nebo cyklostezky, nevhodné do polního terénu – Salming enRoute 3 Men jsou ideální volbou pro městské běžce, kteří nemají za domem polní cestu, jíž by využívali pro svou oblíbenou sportovní aktivitu. Běžecké boty jsou tréninkové, se středním tlumením a neutrálním došlapem.

ORIENTAČNÍ CENA
3000 Kč

Nejlepší běžecké boty do 5000 Kč

MIZUNO WAVE RIDE NEO 2

MIZUNO WAVE RIDE NEO 2 - žlutá - modrá
+ Prodyšnost
+ Došlap
- Cena

Za velkou a dlouho očekávanou novinku byly označovány běžecké boty MIZUNO WAVE RADE NEO 2, které jsou výhradně určené na silnice. Jsou velmi oblíbenou tréninkovou obuví, která má neutrální došlap a velmi prodyšné zpracování.

ORIENTAČNÍ CENA
5000 Kč
Ohodnoťte tento článek/recept
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

E-book - 6 tipů,
jak rychle zhubnout
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma