Manuální vs elektrický zubní kartáček

Co je to zubní kartáček nemusíme dlouze vysvětlovat. Rozdíl mezi manuálním (nebo také normálním) a elektrickým (či taktéž sonickým) však ano. Mezi námi existuje stále mnoho jedinců, kteří si nejsou jistí tím, proč raději upřednostnit moderní, inovativní verzi před zastaralou. 

Odstranění až 2x více zubního plaku

Proč si každý den čistíme zuby? Abychom je zbavili nečistot, bakterií a také zubního plaku, který je základem pro tvorbu zubního kazu. Z nedávných studií vyplývá, že elektrické zubní kartáčky zastanou daleko více práce než normální, manuální. Konkrétně dokážou odstranit až dvakrát více plaku. Jsou tedy mnohonásobně výkonnější, elektrický zubní kartáček dokáže učinit až 40 000 pohybů za minutu. 

Praktické používání

Říkali jste si někdy, jak vás z dvouminutového čištění zubů bolí ruka? Holt setrvávat dvě minuty dvakrát denně je trochu náročné. A tím se dostáváme k dalšímu benefitu sonického kartáčku, který člověku šetří práci i čas. Čistí prakticky sám a jelikož pohybů dokáže učinit daleko více za stejný čas v porovnání s normálním kartáčkem, nemusíte čištěním strávit tak dlouhou dobu. 

Chvályhodná funkčnost

Rozdíl mezi sonickým kartáčkem a tím běžným poznáte na první dobrou. Ve chvíli, kdy elektrickou verzi zapnete se vám však rozprostře řada dalších odlišností. A jsou to konkrétně funkce, které sonický kartáček má. 

Kromě časovače si lze moderní modely spárovat také s aplikací, která vám ukáže, jaký zub potřebuje ještě trochu pozornosti a který je už zcela čistý. A to se hodí, nemyslíte?

Elektrický zubní kartáček ano či ne?

Mezi normálním a elektrickým kartáčkem jsou značné odlišnosti, které však nahrávají do karet modernější alternativě. Na otázku, zdali je elektrický zubní kartáček lepší než normální je tedy jednoznačná odpověď – ANO, JE. 

Elektrický zubní kartáček
Elektrický zubní kartáček

Seznamte se s typy elektrických kartáčků

Rozhodli jste se koupit chytrou a efektivnější verzi každodenního parťáka při zubní hygieně? Výběr nebude tak snadný, jak se to na první pohled jeví. Existuje totiž několik typů elektrického kartáčku, konkrétně rozlišujeme:

Sonický zubní kartáček

Šetrnost, tichost, dlouhá výdrž a také různé režimy čištění zubů – přesně to slibuje sonický zubní kartáček, který je středem pozornosti hlavně majitelů citlivých zubů. I když i tento druh kartáčku produkuje velmi rychlé vibrační pohyby (za jednu minutu jich může být až 10 000), bolest nebo zvýšená citlivost se při čištění prakticky nepociťuje. Pořizovací cena je sice poněkud vyšší v porovnání s normálními kartáčky, po stránce cena-kvalita-životnost-výkonnost je to však jednoznačný vítěz.

Elektrický oscilačně rotační zubní kartáček

Poněkud dlouhé jméno, které mu však na ničem neubírá. Tento druh elektrického kartáčku má poněkud malou hlavici, která se však dokáže otočit až o 90°. S tímto kartáčkem se tedy zuby čistí krouživými pohyby, jak je velmi často doporučováno v ordinacích dentálních specialistů. 

Stejně jako s prvním zmíněným, i s tímto se velmi snadno manipuluje, má různé režimy čištění a velmi efektivně odstraňuje zubní plak, čímž se předchází vzniku zubního kazu. 

Magnetický kartáček

Kombinace sonického a oscilačně rotačního kartáčku – přesně tak lze popsat magnetický zubní kartáček, který si od předcházejících modelů převzal šetrnost, funkce a tichost. Navíc lze spárovat s mobilním telefonem, dlouho vydrží (čistit zuby si s ním můžete klidně i tři hodiny v kuse) a ukrývá v sobě umělou inteligenci, což se promítne na praktičnosti a jednoduchosti používání. 

Dětský elektrický zubní kartáček

Správně o svůj chrup mohou pečovat také děti. Elektrický zubní kartáček pro děti uzavírá náš seznam typů těchto řešení a je určen výhradně těm nejmenším. I proto většinou nese potisk komiksových nebo pohádkových hrdinů. V porovnání s kartáčky pro dospělé je levnější, ovšem napojení na aplikaci je taktéž možné. 

Jak vybrat nejlepší elektrický kartáček

Ať už vybíráte kartáček sobě nebo svému dítěti, stejně jako při výběru nějakého domácího spotřebiče vás bude zajímat několik parametrů, respektive vlastností. Konkrétně sledujte:

Senzor tlaku

Nejdůležitějším parametrem, který by neměl postrádat žádný elektrický kartáček je senzor tlaku. Bohužel ne každý model je touto vlastností vybaven, proto opravdu pečlivě čtěte popis produktu v e-shopu nebo na krabicích výrobku při nákupu v kamenné prodejně. I když elektrický zubní kartáček slibuje efektivnější čištění, nesmí na zuby příliš tlačit, což vede k jejich poškození nebo zvýšené citlivosti. 

Senzor tlaku pomáhá regulovat vibrace tak, aby k poškození zubní skloviny nebo dásní při čištění zubů nedocházelo. 

Propojení s telefonem

Funkce, kterou ocení nejen dospělí, ale také děti. Je to možnost, jak kontrolovat, jestli jsou vaše zuby dostatečně vyčištěny či nikoliv. Vyhodnocování, ale také kontrola správné techniky čištění – přesně to mobilní aplikace slibuje. 

Čistící režimy

Náš chrup si čistíme několikrát denně. Zatímco někdy musí být čištění skutečně pečlivé, alespoň jednou denně bychom neměli zapomínat také na jazyk nebo dásně. Pokud elektrický zubní kartáček nabízí čistící režimy, znamená to, že kromě čištění může zuby také leštit, bělit, že poskytuje masáž dásním a umí se snadno vypořádat s citlivým chrupem. 

Způsob napájení

V porovnání s normálním kartáčkem vyžaduje elektrický energii. Zjistěte si proto předtím, než pípnete kreditní kartou o platební terminál, jak se mu konkrétně „doplňuje šťáva”. Zatímco některé se tradičně nabíjí, jiné bývají na baterie typu AA nebo AAA. 

Funkce

Časovač a další funkce značně usnadňují každodenní čištění zubů. Tím, že takových funkcí bude kartáček ukrývat několik, zvýšíte komfortnost pravidelné činnosti. 

Příslušenství

Pokud chcete, aby s vámi kartáček dlouho vydržel, bude zapotřebí mu jednou za čas vyměnit hlavici nebo dokoupit případně nějaké příslušenství k němu. O možnostech nebo množství příslušenství se proto informujte ještě před pořízením modelu. Ne každá značka nabízí samostatnou koupi doplňků. 

Jak si čistit zuby sonickým kartáčkem

Jak vybrat elektrický zubní kartáček pro děti i dospělé víme. Ale jak si s ním následovně čistit zuby? Je nutné si čistit zuby také dvě minuty, když za tu dobu vyvine mnohonásobně více pohybů?

Podle zubařů a dentálních hygienistek máme pamatovat na následující:

  1. Sonický kartáček držíme konečky prstů a zapínáme ho až ve chvíli, kdy ho máme v ústech. 
  2. Zuby začínáme čistit od vnějšího zubního oblouku, poté přecházíme k vnitřnímu zubnímu oblouku. 
  3. S kartáčkem pohybujeme nahoru a dolů, při čištění kartáček kmitá a vibruje. 
  4. Po vyčištění vnějšího a vnitřního zubního oblouku přecházíme na kousací plochy dolního a horního patra. 
  5. Celý proces zakončujeme stíráním, kdy setřeme dásně směrem ven. Nezapomínáme ani na jazyk, pro který má řada modelů speciální funkci. 
  6. Hlavici kartáčku důkladně oplachujeme.
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma