Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Recepty

Články

Jak vybrat nejlepší rýžovar v 2022

Jak vybrat nejlepší rýžovar
Jak vybrat nejlepší rýžovar
Obsah recenze

Přemýšlíte nad tím, co si udělat k obědu nebo večeři? Nabízí se kuře nebo jiný druh masa, případně něco vegetariánského. V mnoha případech však budete řešit také přílohu. Rýže se jeví jako ideální kandidát, ale říkáte si, že ji jistě znovu uvaříte rozvařenou. Tomuto scénáři naštěstí můžete předcházet a oblíbené přílohy se tím pádem nevzdávat. Rýžovar se totiž hlásí o slovo. Co to je, jak funguje a jak ho vlastně vybrat?

Co je to rýžovar

I mezi kuchyňskými spotřebiči bychom narazili na moderní trendy. A rýžovar je aktuálně jedním z nich. Vychytané zařízení pracující na principu vaření v páře. Připravovaná ingredience si tedy ponechává množství cenných minerálů a vitamínů a po chuťové stránce je takřka dokonalá. Už nikdy se vám tedy nestane, že by byla rýže příliš měkká, nebo naopak tvrdá.

Rýžovar je domácí spotřebiče zcela automatický, což člověku šetří při vaření nemálo času. Stačí pomocí odměrky do nádobky nasypat množství rýže, k tomu nalít odpovídající množství vody a stisknout START. A to ostatní rýžovar přebírá na svá bedra.

Zdravé vaření rychlostí blesku

Není to jen o úspoře času, i když tato stránka vaření v rýžovaru se jeví jako největší benefit. Za důležitější plus bychom označili fakt, že se vaří v páře. Tento způsob přípravy jídla je šetrný k jednotlivým ingrediencím, z nichž se neztrácí takové množství zdraví prospěšných složek. Člověku se tak skutečně dostává kvalitního pokrmu, který výrazně posílí imunitní systém.

V případě rýže není ani sporu o tom, že se jedná o zdraví prospívající přílohu (tedy pokud je správně připravená, což rýžovar zajistí). V popisu práce má například odbourávat škodlivé toxiny z těla, zpomalovat stárnutí, dokonce ulevuje lidem od trávicích potíží způsobených například i cukrovkou. Jelikož nenadýmá, nemusíte se obývat trapných okamžiků v blízkých okamžicích. Naopak oceníte schopnost rýže lehounce tělo odvodňovat.

Pro všechny typy rýže

Při používání rýžovaru se nemusíte obávat toho, že by se váš jídelníček stáhl pouze k jednomu druhu této přílohy. Samozřejmě se zde mohou připravit prakticky všechny druhy rýže, mezi které patří nejen klasická bílá loupaná, ale také basmati či jasmínová, které jsou od tradiční odlišné nejen svou chutí, ale také specifickou vůní.

V posledních letech, kdy výrazně stoupla poptávka po sushi, se v domácím rýžovaru připravuje i tento typ rýže určený výhradně pro japonskou specialitu. V obchodech a restauracích příliš drahou dobrotu si tak doma můžete připravit ve srovnatelné kvalitě.

Rýže z rýžovaru
Rýže z rýžovaru

Není to jen o rýži

I když název trochu zavádí, ve skutečnosti nemusíte v rýžovaru vařit pouze rýži. Je to takový multifunkční hrnec, který bez problémů připraví luštěniny, pohanku, případně i vejce, pokud zrovna připravujete chlebíčky pro návštěvu, které vajíčkem chcete dozdobit.

Jak vybrat rýžovar

Na trhu se však aktuálně nachází celá spousta tohoto chytrého řešení, které vám značně usnadní práci při vaření. Jenže jak vybrat jeden model, se kterým budete maximálně spokojení? Opomineme-li to, že by součástí balení mělo být základní vybavení (a to lžíce, odměrka, parní koš a špachtle na rýži), důležité jsou také následující parametry:

  • příkon ovlivňující výkon,
  • objem hrnce,
  • udržování teploty,
  • materiály a
  • funkce.

Příkon ovlivňující výkon

Člověk má tendenci okamžitě hledat takový spotřebič, který odpovídá svým výkonem stanoveným požadavkům. Jenže v případě rýžovaru platí, že příkon ovlivňuje výkon čili nejlepší rýžovar hledejte podle tohoto kritéria. Obvykle se parametr pohybuje mezi 300 až 1500 W. Platí, že čím větší bude, tím efektivnější bude také přístroj.

Objem hrnce

Ryze individuální kritérium, kdy to správné musí určit každý člověk sám. Objem hrnce se odvíjí od množství strávníků, pro které budete nejčastěji vařit. Můžete mít rýžovař o objemu půl litru, ale také si můžete pořídit verzi větší, a to až o objemu pěti litrů.

Od objemu hrnce se samozřejmě odvíjí také rozměry spotřebiče. Čím větší objem rýžovaru bude, tím prostornější bude i sám přístroj.

Udržování teploty

Když dojde k dovaření přílohy, zařízení se automaticky přepíná do fáze „udržování teploty pokrmu”. Při výběru budoucího parťáka při vaření si zkontrolujte, jestli je tato funkce skutečně přítomná. Tato dovednost totiž zajišťuje, že bude rýžovar skutečně plně automatický a že ho nebudete muset hlídat ani po uvaření rýže nebo jiné potraviny.

Materiály

Stejně jako u řady jiných domácích spotřebičů, i v tomto případě platí, že na materiálu záleží. Vyjímatelná nádoba rýžovaru je většinou nerezová, opatřená nepřilnavým povrchem, lišit se může především zpracování těla samotného spotřebiče.

Zatímco plast je častější verzí, na kterou v českých domácnostech narazíte (protože je levný, dobře se udržuje a taky něco vydrží), nesmíme zapomínat ani na nerezovou alternativu, která působí honosněji, ke dražší, na druhou stranu velmi odolná vůči jakémukoli poškození zvenčí.

Další funkce

I když to člověka možná překvapí, rýžovar může práci usnadňovat ještě více. Může totiž disponovat řadou dalších funkcí, které zvýší komfort samotné přípravy pokrmu. Sem patří například funkce dušení nebo parního vaření.

Do každé moderní domácnosti

Mimochodem, věděli jste, že rýžovar se může stát hravě součástí každé moderní domácnosti, kde se prakticky všechno ovládá skrze mobilní telefon? Existují totiž i takové modely, které můžete ovládat, aniž byste museli stoupnout z pohovky. Pomocí čárového kódu si zařízení přidáte do svého smartphonu, a i na dálku můžete spustit odložený start čili můžete začít připravovat přílohu dříve, než se vůbec vrátíte z práce domů.

Nejlepší rýžovary do 500 Kč

Rýžovar SENCOR SRM 0600WH

Rýžovar značky SENCOR se stane žádoucím pomocníkem ve vaší domácnosti. Díky automatickému provozu usnadňuje vaření nejen rýže, ale také dalších surovin, díky schopnosti udržovat teplotu ponechá přílohu teplou po dobu neuvěřitelných šesti hodin. Svou velikostí je ideální, pohodlný pro skladování a praktický i díky kontrolkám, které rýžovar bedlivě sledují.

ORIENTAČNÍ CENA
500 Kč

Nejlepší rýžovary do 1 000 Kč

Rýžovar Lauben Rice Cooker 1000WB

Při vaření člověk ocení mít pomocníka, kterého může snadno ovládat. A rýžovar značky Lauben je přesně tím, co hledáte. Snadné ovládání jedním tlačítkem, prémiový design zapadající do každé moderní domácnosti a všestranné využití slibující nejen perfektní rýži, ale i uvaření dalších pokrmů, jako jsou cereální kaše, polévky nebo luštěniny. Zkrátka spotřebič, který splňuje všechno, co od něj očekáváte, a ještě něco víc.

ORIENTAČNÍ CENA
1 000 Kč

Nejlepší rýžovary do 1 500 Kč

Rýžovar Tefal RK102811 Classic 2

Kdo kdy řekl, že domácí spotřebič, jako je rýžovar, musí být nevzhledný? I tento praktický pomocník může být designový natolik, že se na něj nebudete moct vynadívat! Potvrzuje to také model značky Tefal RK102811 Classic 2, který uživateli nabízí možnost vařit dvě jídla v jeden čas. Díky tomu, že se snadno omývá a může se vložit také do myčky nádobí, spokojenost bude setrvávat i po dokončení přípravy jídla.

ORIENTAČNÍ CENA
1 500 Kč

Nejlepší rýžovary do 3 000 Kč

Rýžovar WMF 415260011 KITCHENminis

Vyroben z kvalitní nerezové oceli, vybaven vnitřním hrncem a dvojitou nepřilnavou vrstvou a se speciálním víkem, díky kterému se z vnitřní části hrnce stane svačinový box či úložný prostor pro oblíbenou přílohu. Celkové zpracování je tedy nadmíru praktické, proto se nelze divit uživatelské oblíbenosti. Díky své velikost se hodí hlavně do domácností jednotlivce nebo páru.

ORIENTAČNÍ CENA
3 000 Kč

Nejlepší rýžovary do 5 000 Kč

Rýžovar Tefal CY851130 Cook4me+ white

Rýžovar a nejen ten – multifunkční hrnec Tefal, model CY851130 Cook4me+ splňuje očekávání prakticky každého, kdo rád vaří sobě nebo svým blízkým. Uživateli oblíbený je především díky šesti režimu vaření – kromě rýžovaru se jedná také o tlakový hrnec nebo parní hrnec. K čemu konkrétně budete používat hrnec vy?

ORIENTAČNÍ CENA
5 000 Kč
5/5 - (2 hodnocení)

Sdílejte recenzi s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další srovnávače

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

100 Kč sleva na Váš nákup od Pure rituals

Prvotřídní lipozomální vitamíny