/
/
40+ nejlepších dárků pro sportovce

Obsah článku

O autorovi

Katka Götzová
Stála v roce 1996 u zrodu časopisu FITNESS a tvorbě jeho obsahu věnovala dlouhých 24 let na pozic...

Katka Götzová

E-BOOK

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Další články

40+ nejlepších dárků pro sportovce

Katka Götzová

Katka Götzová

28 dubna, 2022

Sdílejte:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Když si nevíte rady, jaký dárek vybrat, odpovězte si na otázky: Co má oslavenec rád? Kolik chcete do dárku investovat? Budete ho předávat osobně nebo posílat? Jestli kupujete dárek pro sportovce a příznivce zdravého životního stylu, využijte naše tipy a nemůžete udělat chybu.

Vysvětlivky použitých ikonek:  

garsonka   vhodný i do garsonky

 kabelka   vejde se do kabelky

 image 3  Indoor využití

 tree with leaf 64x64 1 Outdoor využítí

 gift 64x64 1 spíše pro osobní předání

  image 4 vhodný i pro zaslání

Dárky pro sportovce začátečníky (i ty věčné)

On-line kurz

image 3 image 4

Sportovní on-line kurzy dnes nabízí celou řadu nejrůznějších aktivit. Z pohodlí svého domova se tak můžete naučit základy tenisu, cvičení pilates, zvládnete posilovací trénink celého těla, správnou techniku běhu, ale třeba i břišní tance.

Takový dárek zařídíte během několika kliknutí, dárkový poukaz je obvykle samozřejmostí.

On-line trénink

image 3 image 4

Skvělá příležitost zlepšit si formu, i když se zrovna nenabízí možnost navštěvovat fitness centrum. Na výběr je dnes bezpočet nejrůznějších typů tréninků od kardio aktivit, přes HIIT trénink, cílené posilování problémových partií až po jógu a rehabilitační cvičení. Službu jednoduše předplatíte na danou dobu, provozovatelé většinou nabízí dárkové poukazy.

Lekce s trenérem

image 4

Pohyb před monitorem je samozřejmě lepší než ležení na gauči, ale trénink s „živým“ trenérem nic nenahradí. Když se rozhodnete pro dárek tohoto typu, vždy zohledněte, aby se předplacený trénink odehrával v lokalitě, která je pro obdarovaného dobře dostupná a otevírací doba vyhovuje jeho časovým možnostem. Výběr zkušeného trenéra s adekvátní kvalifikací je zárukou spokojenosti a také bezpečnosti. Ohledně dárkového certifikátu se jistě domluvíte.

Tréninkoví pomocníci

Posilovací gumy

garsonka kabelka image 3 tree with leaf 64x64 1 image 4

Ideální cvičební pomůcka pro začátečníky (ale i pokročilé), skvělý dárek, když chcete něco malého (rozměrem i financemi). Vybírejte, pokud možno sadu více různých gum (liší se sílou odporu), aby měl oslavenec možnost volby zátěže. Více informací ohledně parametrů najdete zde.

Expandéry

garsonka kabelkaimage 3tree with leaf 64x64 1 image 4

„Vylepšené“ posilovací gumy vhodné zejména pro cviky, při kterých konce gumy držíte v rukou. Parametry pro výběr jsou podobné jako u posilovacích gum, pozornost je třeba věnovat také materiálu použitému u madel (detailněji vše rozebíráme v tomto článku). Cvičení s gumou i s expandéry vyhovuje nárokům cvičenců všech úrovní i věkových skupin.

TRX

garsonka image 3tree with leaf 64x64 1image 4

Tzv. závěsný posilovací systém, díky němuž má sportovec (rekreační i profík) výbornou možnost aktivovat svalstvo celého těla, včetně často opomíjených svalů stabilizačních. Cvičení s TRX klade nároky mimo jiné i na udržení rovnováhy. Rady, podle čeho vybírat, najdete tady.

Švihadlo

garsonka kabelkaimage 3tree with leaf 64x64 1image 4

Už dávno neslouží jen pro zábavu dětem, švihadlo je dnes plnohodnotnou tréninkovou pomůckou a když vyberete opravdu kvalitní, bude mít váš dárek určitě úspěch. Vzhledem k jisté náročnosti je dobré zvážit, zda je švihadlo určeno pro sportovce v poměrně dobré kondici. V našem článku o domácím tréninku si můžete přečíst, z jakých typů švihadel vybírat.

Gymnastický míč

garsonka image 3tree with leaf 64x64 1image 4

Velmi univerzální dárek, kterým potěšíte špičkového atleta (využije míč v rámci kompenzačních tréninků a při regeneraci) i vitálního seniora (míč je výbornou rehabilitační pomůckou). Velikost vybírejte podle výšky postavy a nosnosti.

Overball

garsonka kabelkaimage 3tree with leaf 64x64 1image 4

Možná jste někdy viděli ve fitku nebo u fyzioterapeuta podivný, napůl vyfouknutý menší míč. Tak to byl overball – praktická rehabilitační i posilovací pomůcka. Míč má průměr 20-23 cm, míru nafouknutí volíte podle svých potřeb a využití je skutečně široké. Při potížích s bederní páteří poslouží jako příjemná opora zad, hodí se pro celou řadu balančních cvičení a využití nachází i v józe.

BOSU

image 3tree with leaf 64x64 1gift 64x64 1

Původně rehabilitační pomůcka, která v uplynulých dekádách jasně ukázala, že má své místo i v tréninku sportovců všech odvětví a úrovní. BOSU už doma nějaké místo zabere a kvalitnější produkty nepatří k nejlevnějším, proto zvažte, jestli najde u obdarovaného uplatnění.

Zátěže na ruce a nohy

garsonka kabelkaimage 3tree with leaf 64x64 1image 4

Když váha vlastního těla nestačí, přichází ke slovu další zátěž. Ne každý si hned troufne na zátěžovou vestu a takovým dobrým mezistupněm jsou pak speciální zátěže, které se pomocí suchého zipu upevňují na kotníky či zápěstí. Ty nejlehčí váží většinou 0,5 kg, nejtěžší zhruba 3 kg. Osvědčují se při běhu (ale i svižné chůzi), Pilates, posilovacím či rehabilitačním cvičení.

Podložka na cvičení

garsonka image 3tree with leaf 64x64 1image 2

Nejste si jistí, jaké náčiní vybrat? Začněte od podlahy a kupte kvalitní podložku na cvičení. Pohlídejte si nesmekavou úpravu a otěruvzdornost. Samozřejmě platí, že čím je podložka silnější, tím je pohodlnější a lépe tlumí nárazy.

Rukavice na cvičení

garsonka kabelkaimage 3tree with leaf 64x64 1image 4

Rukavice nejsou pomůckou pro padavky, které se bojí puchýřů. Samozřejmě chrání ruce i před nepříjemnými mozoly, ale především zajistí pevný úchop a zpevní zápěstí. Obvykle se nabízí zvlášť dámské a pánské, některé mají navíc ještě omotávky zápěstí pro opravdu náročný trénink.

Sportovní oblečení

Funkční trička

kabelkaimage 3tree with leaf 64x64 1image 4

Triček na cvičení není nikdy dost. Moderní funkční materiály zajistí regulaci vlhkosti, pot odvádějí od těla a postarají se tak o maximální komfort i při těch nejnáročnějších výkonech. U některých typů jsou určité díly ze speciální síťoviny pro zajištění ideální prodyšnosti. Pokud kupujete tričko pro outdoorové aktivity, pohlídejte si, aby bylo opatřeno bezpečnostními reflexními prvky, které jsou při snížené viditelnosti opravdu na místě.

Nebbia 90s Hero, černé funkční tričko
Nebbia 90s Hero, černé funkční tričko

Ponožky

kabelkatree with leaf 64x64 1image 4

Ponožky už zdaleka nemusí být dárkem nevítaným, v řadě sportovních aktivit hrají při výběru outfitu jednu z hlavních rolí. Například při běhu. Ideální je vybírat ponožky podle zaměření, tzn. dle sportu, kterému se obdarovaný věnuje. Řada výrobců odlišuje ponožky cyklistické, běžecké, trekové atd. Zvláštní skupinou jsou pak podkolenky, kdy například běžci rádi využívají kompresní, napomáhající lepšímu oběhu krve. Speciální pozornost si zaslouží tzv. ponožky nepromokavé, opatřené speciální membránou. Ocení je všichni příznivci outdoorových aktivit, protože nohy v suchu jsou základem úspěchu, na výběr máte více možností pro zimní i letní období, na běh, trekking atd.

Vitaminy a minerály

garsonka image 4

Tělo sportovce je podrobováno zvýšené zátěži a s tou úzce souvisí i nároky na přísun vitaminů a minerálů. Při výběru těchto produktů dává smysl zohlednit, že chcete suplement určený pro aktivního člověka. Trendem poslední doby jsou pak produkty lipozomální, jejichž velkou předností je vysoká vstřebatelnost. Z minerálů jsou pro sportovce zcela zásadní především zinek a hořčík, které mimo jiné zajišťují správnou funkci svalů.

Něco na zub

Ořechová másla

garsonka image 2

Arašídové máslo už dávno není jen populární potravinou Američanů. Stejně jako ostatní ořechová másla se zabydlelo ve zdravém jídelníčku i u nás. Když se kvalitní tuky a cenné živiny potkají s báječnou chutí, máte dárek, kterým stoprocentně zabodujete.

Big Boy Spring Box 970 g
Big Boy Spring Box 970g

Koncentrované zdraví

Supergreens

garsonka image 4

Opravdovou výživovou bombou z hlediska podílu vitaminů, minerálů a dalších cenných živin jsou speciální směsi s obsahem extraktů z ovoce a zeleniny obohacené tzv. superpotravinami (nejčastěji je to mladá pšenice či ječmen, řasy Spirulina a Chlorella). Pokud chcete opravdu výjimečný dárek pro výjimečného člověka, právě jste ho našli.

Amix Nutrition SuperGreens Drink, 360g, Apple
Amix Nutrition SuperGreens Drink, 360g, Apple

Dárky pro zkušené sportovce

Chytré hodinky

kabelka image 3tree with leaf 64x64 1image 4

Máte zálusk na dárek, který nebude z nejlevnějších, ale skýtá obrovskou šanci, že zabodujete? Pak vybírejte z široké nabídky sportovních chytrých hodinek. V mnoha ohledech kopírují funkce chytrého telefonu, ale navíc nabízí také měření tepu, monitoring spánku, výškoměr, krokoměr atd. Výhodou pak během aktivity je, že má sportovec volné ruce. A pokud si stěžuje na výdrž baterie svého mobilního telefonu, hodinky ho potěší tím, že obvykle vydrží bez nabíjení i několik dnů.

Fitness náramky

kabelka image 3tree with leaf 64x64 1image 4

Levnější a méně „chytrá“ varianta hodinek. Současně jsou fitness náramky jednodušší na obsluhu a také levnější. Monitorují každodenní aktivitu, tzn. počet kroků, odhadovaný výdej kalorií, kvalitu spánku, tep atd. Vodotěsné varianty jsou využitelné například pro plavce. I ony se propojují s chytrým telefonem

Sportovní pouzdro na mobil

kabelkatree with leaf 64x64 1image 4

Mít s sebou mobil venku při sportu je dnes nejenom otázka možnosti sledovat a následně porovnávat výkonnost, ale především jde o zajištění bezpečí. V případě jakýchkoliv nesnází máte možnost okamžitě přivolat pomoc. Telefon by měl být umístěn tak, aby co nejméně narušoval pohyb. A k tomu slouží sportovní pouzdra s upevněním na paži. Jsou oblíbenou volbou běžců, cyklistů i bruslařů. Součástí mnoha z nich je i malá kapsička na klíč, pouzdro se upevňuje pomocí suchého zipu.

Pozor – potřebujete znát typ mobilního telefonu obdarovávaného, abyste zvolili správnou velikost pouzdra.

Tréninkoví pomocníci

Činky

garsonka image 3image 2

Činku vezme do ruky nejenom ten, kdo se snaží nabrat svalovou hmotu. Posilovací cvičení zařazují sportovci i v dalších disciplínách, takže tyhle pomůcky mají poměrné široké využití. A vy můžete vybírat z činek jednoručních či „olympijských“ (tzn. velkých), volit takové, u nichž se dá měnit zátěž, popřemýšlet, jestli by oslavenec vyzkoušel i nějaké „vychytávky“ typu kettlebell činek atd.

Hrazda

garsonka image 3image 2

Skvělý dárek především pro muže všech věkových skupin, hrazdu koupíte v různých provedeních. Nejoblíbenější variantou je hrazda upevněná do dveří, ale existují i hrazdy na zeď či strop nebo volně stojící. Jestli víte, že má oslavenec doma ribstole, zapátrejte po hrazdě, která se dá na ně zavěsit.

Pozor! U hrazdy do dveří potřebujete znát jejich šířku.

Capital Sports Tyro S4
Capital Sports Tyro S4

Multifunkční posilovací lavice

image 3image 2

Pokud máte jasné, že dárek putuje člověku, který patří v posilování minimálně k začátečníkům, mohla by být posilovací lavice tím pravým, na co uvážete červenou mašli. U laviček zohledňujte nejenom jejich nosnost (jde o celkovou hodnotu sportovce se zátěží), ale také skutečnost, zda chcete lavičku polohovatelnou či nikoliv. Na prostor a finance náročnější jsou pak lavice spojené s nejrůznějšími stojany, tzv. multifunkční.

Capital Sports Flaptor stříbrná
Capital Sports Flaptor stříbrná

Trampolína

image 3tree with leaf 64x64 1image 2

K dobré kondice se člověk může proskákat – třeba na trampolíně. Nejde tedy jen o volnočasovou pomůcku pro děti, na trhu jsou i speciální minitrampolíny nebo trampolíny s madlem, obvykle se zesílenou konstrukcí i výpletem, aby lépe zvládly tréninkovou zátěž. Při nákupu trampolíny věnujte pozornost nosnosti, stejně jako rozměrům a skutečnosti, jestli je vhodná pro vnitřní či vnější použití.

Klarfit Jumpanatic černá
Klarfit Jumpanatic černá

Medicinbal

image 3tree with leaf 64x64 1image 2

Zapomeňte na ohmatané míče ze školních tělocvičen, moderní pojetí medicinbalu je jim na hony vzdáleno. S medicinbalem si rádi zacvičí bojovníci MMA i crossfitoví nadšenci. Současně z něj může být i posilovací či rehabilitační pomůcka pro rekreačního sportovce. Pečlivě volte hmotnost, v nabídce jsou obvykle míče od 1 do 8 kg.

Gala Medicine Ball 2 kg
Gala Medicine Ball 2 kg

Plyo box

image 3tree with leaf 64x64 1image 2

Plyometrické cviky budující výbušnost, vytrvalost a sílu patří v posledních letech k velmi oblíbeným. Jsou součástí kompenzačních tréninků fotbalistů, atletů či tenistů a do svých cvičebních programů je stále častěji zařazují i běžní návštěvníci fitcenter. Jestli sháníte dárek pro někoho z nich a nejste příliš finančně limitováni, zkuste vybrat plyo box nebo-li plyometrickou bednu.

Posilovací vak

image 3tree with leaf 64x64 1image 2

Dárek pro skutečné „fajnšmekry“, kteří si zakládají na dynamické síle a milují funkční trénink. Výhodou této tréninkové pomůcky je mimo jiné i možnost regulace zátěže, využití nejrůznějších úchopu při široké škále cviků. Více si o typech a parametrech posilovacích vaků přečtěte v našem článku.

Zátěžová vesta

image 3tree with leaf 64x64 1image 2

Hledáte dárek pro sportovce, který rád překonává hranice svých možností? Pak sklidíte úspěch se zátěžovou vestou – hodí se skvěle pro běžce i příznivce posilování. Vesty jsou obvykle opatřeny suchými zipy, díky nimž se přizpůsobí postavě, dobře sedí a nebrání pohybu. Na výběr máte vesty s pevně danou zátěží, případně existují varianty, u nichž je možnost pomocí vyjímatelných závaží zátěž měnit.

Capital Sports Monstervest 15 kg
Capital Sports Monstervest 15 kg

Doplňky ke cvičení

Posilovací kroužky a míčky

kabelka image 3tree with leaf 64x64 1image 4

Potřebujete jen drobný dárek, nenáročný na prostor i finance, ale smysluplný a účinný? Pak můžete vybírat z široké nabídky posilovacích kroužků či míčků. Jde o pomůcky vhodné pro rehabilitační cvičení po úrazech (navrátí sílu prstů i celkového stisku, zlepší prokrvení dlaně atd.) i sloužící k posílení úchopu a svalstva předloktí sportovců všech úrovní. Vždy sledujte sílu tvrdosti a průměr.

Podložky pod činky

image 3image 2

Jestli už má doma oslavenec sérii činek a dalšího vybavení, nabízí se jako dárek například kvalitní podložka, která chrání podlahovou krytinu, odhlučňuje, tlumí vibrace a díky protiskluzové úpravě také zvyšuje bezpečnost tréninku. Na výběr jsou většinou podložky nejrůznějších rozměrů, případně jednotlivé díly, které do sebe napojíte jako puzzle a můžete jimi vyplnit plochu potřebné velikosti.

Tlumící podložky PUSH PRO MT pod činky, kettlebell a těžké stroje 8mm
Tlumící podložky PUSH PRO MT pod činky, kettlebell a těžké stroje 8mm

Masážní míčky

kabelka image 3tree with leaf 64x64 1image 4

Masážním míčkem potěšíte vrcholového sportovce i seniora se zdravotními problémy. Nabízí se většinou míčky hladké, molitanové (používají se při tzv. míčkování, k posílení rukou či k masáží chodidel) nebo tvrdší míčky s bodlinkami, které aktivují akupresurní body a podporují cirkulaci krve v dané části těla. Při výběru řešíte obvykle průměr míčku, případně u některých typů tvrdost materiálu.

Trigger Point Mobipoint™
Trigger Point Mobipoint™

Pěnový válec

image 3image 2

Tímhle dárkem uděláte radost sportovcům i rekonvalescentům a seniorům. Jednoduše každému, kdo potřebuje lépe a rychleji regenerovat, koho pronásleduje bolest a zatuhlost svalů. Válce se liší velikostí, průměrem, tvrdostí materiálu a také masážními výstupky či bodlinkami. Bodlinky se doporučují zejména těm, který potřebují posílit krevní a lymfatický oběh, plošné výstupky mírní bolest svalů. některé typy válců se dají využít i při cvičení pilates, jógy či v rámci posilování svalstva trupu.

Stormred Roller 33cm Grey
Stormred Roller 33cm Grey

Suplementy a doplňky stravy na cvičení

Proteinové nápoje

garsonka image 2

Sportovci jednoznačně potřebují ve stravě vyšší podíl bílkovin než lidé, kteří tráví volné chvíle na gauči. A protože ne vždy je možné pokrýt nároky běžnou stravou, přichází ke slovu výživové doplňky ve formě proteinových prášků. Výběr je neuvěřitelně široký a problematika by vydala na obsáhlou publikaci. Chybu ovšem neuděláte, když zvolíte kvalitní produkt s obsahem syrovátkové bílkoviny.

Levnější variantou je tzv. koncentrát, který obvykle obsahuje 70-80 % bílkovin,

Zlatou střední cestu představuje izolát s obsahem bílkovin kolem 90 %.

A pokud chcete skutečný skvost mezi proteinovými suplementy, zvolte hydrolyzát Super Hydro 80 DH32, který má opravdu vysokou vstřebatelnost a stejně jako obě předchozí varianty je rychle stravitelný. Jedinou nevýhodou může být hořkokyselá chuť, která je způsobena mimořádně vysokým stupněm hydrolyzace syrovátkového proteinu.

Speciální skupinu představují proteinové směsi složené z více typů bílkovin, ideálně obohacené o trávicí enzymy.

Jestli chcete svůj dárek doladit k dokonalosti, přidejte k proteinovému prášku ještě kvalitní shaker.

Extrifit Super Hydro DH32, 1000g, čokoláda
Extrifit Super Hydro DH32, 1000g, čokoláda

Kreatin

garsonka image 4

Jeden z nejpoužívanějších výživových doplňků, který příznivě ovlivňuje nárůst svalové hmoty i síly, zvyšuje výkonnost, potlačuje únavu a podle posledních výzkumů dokonce zlepšuje mozkové funkce. Na trhu jsou dnes stovky produktů, jestli nechcete šlápnout vedle, zvolte renomovanou značku a špičkovou kvalitu.

Czech Virus Supreme Creatine 500 g
Czech Virus Supreme Creatine 500 g

Kloubní výživa

garsonka image 4

Klouby namáhané náročným tréninkem vyžadují adekvátní péči. Ideálně preventivní, abyste předešli nepříjemným potížím. Zejména pokud vybíráte dárek pro sportovce nad čtyřicet, je kvalitní kloubní výživa skvělou volbou. Doporučujeme tu v lipozomální podobě s největší možnou vstřebatelností a s kyselinou hyaluronovou využívá speciální patentované formule Acti-Joint®.

Lipozomální kloubní výživa Pure rituals
Lipozomální kloubní výživa Pure rituals

Předtréninkové „nakopávače“

garsonka image 4

Tyhle produkty zažívají skutečný boom. Každému se občas stává, že je před tréninkem unavený a bez nálady, chybí mu potřebná chuť dát do výkonu maximum. A pak přichází ke slovu „nakopávač“. V prémiových produktech spolu jednotlivé ingredience ladí jako symfonický orchestr a sportovec se může těšit na příliv energie, lepší prokrvení a okysličení svalů, zvýšenou absorpci živin a samozřejmě i na nárůst celkové výkonnosti.

Tímto výčtem jsme samozřejmě zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, jedno je ale jisté – pro sportovce máte možnost vybrat dárek bez ohledu na vaše finanční možnosti. Najdou se drobné, levné maličkosti, které udělají velkou radost, stejně jako hodnotné a dražší produkty pro výjimečné příležitosti a situace, kdy se na dárek skládá více lidí.

Czech Virus Beast Virus V2.0 417,5 g
Czech Virus Beast Virus V2.0 417,5 g

Mějte vždy na paměti, že dokonalost dárku spočívá v jeho vhodnosti, nikoliv v hodnotě.

Obsah článku

Líbí se vám článek? Sdílejte ho s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Registrujte se zdarma

Získejte možnost si zcela zdarma ukládat oblíbené články, autory a recepty. Můžete také přidávat vlastní recepty.