Obsah článku

Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Zimomřivost: Dá se zbavit neustálého pocitu zimy?

9 května, 2023

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Máte pocit, že vám je neustále zima, a to i při teplotách, kdy kolem vás ostatní chodí v tílku a kraťasech? Možná trpíte zimomřivostí. Čtěte dál a zjistěte, v čem přesně tato nepříjemná obtíž spočívá a jaké faktory ji mohou způsobovat. Na závěr najdete také tipy a rady, jak se zbavit zimomřivosti, případně jak s ní pracovat, abyste se cítili komfortněji. Neváhejte a pusťte se do čtení –⁠ možná právě dnes objevíte řešení svých potíží s pocity chladu!

Co je zimomřivost?

Je naprosto normální, když je vám zima v chladné místnosti nebo ve studeném počasí. Pokud však neustále otáčíte kohoutkem na topení, na noc nazouváte své nejtlustší ponožky a nechápete, jak vaši kolegové vydrží v kanceláři tak málo oblečení, zimomřivost zřejmě bude vaším velkým tématem.

Jde o stav, kdy člověk trpí neustálým pocitem zimy a chladu v těle, a to i při teplotách, které jsou pro většinu lidí přijatelné či dokonce příjemné. Zimomřivost může způsobovat mnoho faktorů – například špatná cirkulace krve, nízká hladina tukových vrstev v těle nebo hormonální nerovnováha. Může však být také důsledkem některých onemocnění, jako je anémie, hypotyreóza nebo Raynaudův syndrom.

zimomrivost

Přestože zimomřivost není mezi lidmi až tak neobvyklá a může postihnout každého bez ohledu na věk či pohlaví, většinou na neustálý pocit zimy trpí spíše ženy. Dokazují to i studie.

Jedna z nich například zkoumala rozdíly v termoregulaci mezi jednotlivými pohlavími. Výsledek vás asi nepřekvapí – ženy mají nižší bazální metabolismus a nižší průměrnou teplotu těla než muži, což může vést k tomu, že jsou náchylnější k pocitu chladu v těle a zimomřivosti [1].

Je však důležité poznamenat, že zimomřivost je individuální záležitost a každý člověk může mít jinou toleranci vůči chladu.

teple obleceni

Proč je mi pořád zima?

Existuje několik různých příčin zimomřivosti. Jedním z důvodů mohou být zdravotní problémy, jako je cukrovka, hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy) nebo Raynaudův syndrom (porucha průtoku krve v končetinách). Za neustálým pocitem chladu však bývá také probíhající zánět nebo anémie (nedostatek červených krvinek). Studie publikovaná v časopise American Journal of Hematology například ukázala, že pacienti s anémií mají sníženou schopnost termoregulace a vyšší náchylnost k pocitu chladu [2].

Další příčinou zimomřivosti bývají také problémy s krevním oběhem. Ty často vznikají v důsledku kouření, obezity nebo sedavého životního stylu, mohou však být spojeny také s výše uvedenými onemocněními, jako je například diabetes nebo kardiovaskulární choroby.

Pokud vás tedy trápí studené ruce, nohy a pocit chladu v těle, měli byste se pro jistotu vypravit do ordinace svého praktického lékaře a celou záležitost s ním zkonzultovat. Ne vždy však za zimomřivostí stojí zdravotní problémy.

pocit chladu

Pocit zimy a chladu můžete zažívat také v případě, že máte špatné stravovací návyky. Jakkoliv zvláštně to zní, je to tak. Potvrzuje to dokonce studie publikovaná v časopise Nutrients, která ukázala, že strava bohatá na antioxidanty a vitamíny může pomoci zlepšit termoregulaci těla a snížit zimomřivost [3].

Dalším faktorem, který přispívá k pocitu vnitřní zimy, je malé procento tělesného tuku. Pokud máte podváhu a vaše tělo není dostatečně obaleno tukem, není divu, že je vám neustále zima. Tuková vrstva totiž působí jako izolace a pomáhá udržet tělo v teple.

Pro celkové zdraví je mimo vyvážené stravy důležitý pohyb. A světe div se, má vliv také na zimomřivost. Fyzická aktivita totiž stimuluje průtok krve a pomáhá udržet tělo v teple. Studie publikovaná v časopise PLoS ONE zjistila, že pravidelný pohyb a cvičení mohou zlepšit cirkulaci krve a snížit pocit chladu u zimomřivých jedinců [4].

sportovni aktivita

Mezi další příčiny zimomřivosti patří také stres a úzkost. V procesu termoregulace (udržování stálé teploty tělesného jádra) totiž hrají velkou roli hormony. A právě jejich hladinu může stres narušovat. Stres nastartuje somatický nervový systém a tělo se začne připravovat na boj nebo útěk. To může způsobit, že krev se stahuje z povrchu těla do vnitřních orgánů, což vede k pocitu chladu.

Někdy však za zimomřivostí nemusíme hledat nic složitého. Někteří lidé jsou jednoduše zvyklí na vyšší teploty, nejsou otužilí a málo se vystavují chladu. Pokud si doma hodně vytápíte, může být příčinou problému prostě jen „tepelná pohodlnost“.

teplo krb

Jak se zbavit zimomřivosti a neustálého pocitu chladu?

Neustálý pocit chladu v těle může být velmi nepříjemný a často ovlivňuje i každodenní život člověka. Pokud tedy víte, že za vaší zimomřivostí nestojí žádný závažnější zdravotní problém, určitě vás zajímají způsoby, jak se neustálého pocitu zimy zbavit.

1. Změna životního stylu

Snažíte se najít důvod, proč je vám pořád zima? Udělejte si revizi svého životního stylu. Pokud se nevěnujete žádné fyzické aktivitě, nehlídáte si jídelníček a nepracujete se svým stresem a úzkostmi, vaše tělo se vám odvděčí celou škálou zdravotních potíží a jako bonus vám může nadělit právě zimomřivost. Proto se zkuste pustit do změn co nejdříve.

V první řadě se snažte svému tělu dodat dostatek živin. Zaměřte se především na příjem železa, vitamínu B12 a jódu. K vyvážené stravě pak přidejte i fyzickou aktivitu. Cvičení zvyšuje průtok krve, což pomáhá udržovat tělo v teple. Navíc také posiluje imunitní systém a zlepšuje celkovou kondici. Pokud jde o redukci stresu, pomoci vám mohou meditace, jóga nebo různé dechové techniky. Můžete si zkusit psát také deník vděčnosti, kam si budete zaznamenávat vše, co vám v životě dělá radost a za co jste vděční.

meditace 2

2. Teple se oblečte a nezapomínejte vrstvit

Příčina vaší zimomřivosti nemusí být skryta v nemoci, ani v nezdravém životním stylu. Roli hraje i pohlaví. U žen se teplo soustředí spíše v oblasti středu těla, a ruce tak mohou být dokonce až o stupeň a půl chladnější. V takovém případě proti pocitům chladu můžete bojovat pomocí vhodného oblečení. Při nákupu sáhněte po materiálech, jako je merino vlna nebo flísová tkanina. Dobře izolují a zároveň odvádějí vlhkost od těla.

Vyrážíte-li ven, vždy myslete na správné vrstvení oblečení. Na procházku můžete obléknout termoprádlo, které dobře odvádí pot. Poté přidejte izolační vrstvu, jako je flísová mikina nebo svetr. Nakonec přijde vrchní vrstva, která chrání před větrem a deštěm.

3. Využijte tepla z okolí

Pokud trpíte zimomřivostí, zřejmě už vás napadlo pořádně si doma zatopit. Než však otočíte všechny kohoutky u topení na maximum, je dobré si ověřit, že radiátory jsou čisté a nejsou blokovány nábytkem. Jen tak budou teplo vyzařovat opravdu efektivně.

radiator

Pokud váš partner citlivost na chlad nesdílí a doma chodí v kraťasech, zatímco vy se klepete ve svetru, není úplně nejlepší nápad výrazně přitápět. Samozřejmě se můžete domluvit na kompromisu, skvělou možností však může být využití vyhřívané elektrické deky. V obchodech seženete mnoho různých druhů a typů. Když vás trápí hlavně studené nohy, můžete si pořídit malou dečku, pro zahřátí celé postele před spaním sáhněte po větším modelu. Vždy však vybírejte deky s bezpečnostními funkcemi, jako je automatické vypnutí po určité době.

EXTRA TIP: Na studené ruce je skvělý malý hřejivý gelový polštářek. Stačí jen promáčkout plíšek uvnitř a ohřívač začne vydávat teplo. Další variantou může být i starý dobrý termofor napuštěný horkou vodou (teplotu vždy volte podle pokynů výrobce, nikdy by neměla být úplně vřelá).

4. Zahřejte se něčím dobrým

Dobře vám může udělat i teplé jídlo. Místo studeného jogurtu si ráno dejte třeba cereálie zalité teplým mlékem nebo vajíčka. Salát zase nahraďte pečenou zeleninou. Skvěle funguje také zázvor, který můžete mlsat samotný, přidat do jídla nebo zalít horkou vodou a udělat z něj čaj. Pocit chladu vám pomůže zahnat i hrnek polévky, kávy nebo kakaa. Horké nápoje můžete obohatit o koření, jako je skořice nebo kardamom, které má termogenní účinky. Další možností mohou být i doplňky stravy, například kajenský pepř v kapslích.

Nyní už víte, čím je zimomřivost způsobena, a znáte možnosti, jak proti ní bojovat. Snažte se zlepšovat svůj životní styl, dobře se oblékejte a zkuste chytře využít teplo z okolí. I když se vám nepodaří zbavit se zimomřivosti úplně, je důležité, abyste se s ní naučili žít co nejvíce komfortně.

Zdroje:

[1] Mäkinen, T. M. (2001). Different types of cold adaptation in humans. Frontiers in Bioscience, 6(3), D1047-D1057.

[2] Roy, C. N. (2010). Anemia and the Hypoxic Niche: The Search for the “Hypoxicome”. American Journal of Hematology, 85(9), 643-644

[3] Casanova, N., Palacios, G., & Gibson, C. J. (2018). The impact of low vitamin B status on neurodegenerative disorders and cognitive performance in aging. Nutrients, 10(11), 1625.

[4] Sund-Levander, M., Forsberg, C., & Wahren, L. K. (2009). Normal oral, rectal, tympanic and axillary body temperature in adult men and women: a systematic literature review. Scandinavian Journal of Caring Sciences, 23(2), 266-274.

5/5 - (2 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Kvasinková infekce

Kvasinkové infekce se mohou plíživě vetřít do různých koutů našeho těla, od povrchové kůže a intimních oblastí až…

Kojení je jednou z nejkrásnějších a nejvzácnějších zkušeností, kterou může žena zažít s novým přírůstkem do rodiny. Ale…

Čerstvý vzduch

Kvalita vzduchu v místnosti může ovlivňovat nejen naši pohodu, ale také schopnosti vnímání a myšlení. V létě větráme obvykle často,…

Žena připravuje kávu v kávovaru

Když je spotřeba kávy vysoká Kávovary přichází do hry ve chvíli, kdy dojdete ke zjištění, že je u…

Jak vybrat nejlepší horkovzdušnou fritézu

Co je to horkovzdušná fritéza Nejsou tuky jako tuky. Zatímco od některých bychom se měli držet stranou, druhé,…

⭐Nejlepší krabičková dieta podle Poznej své zdraví⭐ Zdravé krabičky od NutritionPro si vás získají nejen svou chutí, ale…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma