Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.
Jak vybrat nejlepší elektrokolo v roce 2024
Cyklistická sezona nám klepe na dveře, což znamená jediné – oprášit kolo schovávané celou zimu v kůlně a dát ho zase po roce do pořádku. Pokud pro letošní rok máte naplánované především delší trasy, nebo váš dlouhodobý společník vykazuje známky opotřebovanosti, za zvážení stojí koupě aktuálního hitu mezi dopravními prostředky – elektrokola. Co to je a jak vybrat nejlepší elektrokolo?
Nejlepší celkově
Sava 29” DECK 9.3
Nejlepší cena/výkon
Sava 29” DECK 9.1
Nejlepší levná
Cyclamatic CX 3
Obsah srovnávače
Co je to elektrokolo
Elektrokolem se rozumí jízdní kolo, které je poháněné kombinací lidské síly a elektrické energie. V praxi se tedy jedná o tradiční jízdní kolo doplněné o motor, baterii a ovládání. Aktuální trend na poli cyklistiky spadá do kategorie EPAC, což je norma zpřesňující jízdu na elektrokole. V platnost vešla v roce 2009 a jejím úkolem je především řídit výkon nebo maximální výkon elektrokol a další vlastnosti provozu
Historie elektrokol sahá sice dávno před rok 2010, ovšem právě tohoto roku jejich popularita začala enormně růst. I když na počátku vzniku se tehdejší modely od moderních velmi lišily, dnešní moderní elektrokola překonávají očekávání i zlých jazyků. V nabídce na trhu se nachází horské elektrokolo ideální do náročnějšího terénu, ale také skládací elektrokolo, které se hodí do města i menších bytů, jelikož je velmi skladné. Ať už vám nakonec učaruje to či ono, kvalitní elektrokolo se velmi rychle stane oblíbeným parťákem na cesty.
Benefity elektrokola
Proč ale jít cestou tohoto inovativního řešení a nedát přednost tomu klasickému, které je z finančního hlediska výhodnější? Důvodů je k tomu hned několik:
- Elektrokola jsou rychlejší než běžné kolo (ujíždět můžete rychlostí až 25 km/h).
- Elektrokola jsou nenáročná (šlapání usnadňuje elektrický pohon).
- Elektrokola jsou poměrně tichá (dokonce tišší než běžné modely).
- Jsou prakticky nenákladná na údržbu (udržuje se výhradně plášť a pneumatiky kola).
Proč jezdit na kole?
Sice platí, že každý pohyb je prospěšný, ale jízda na kole je o chlup prospěšnější než jiné venkovní aktivity. Předně totiž prospívá našemu zdraví tím stylem, že zlepšuje práci trávicího traktu i celkovou kondici. Podporuje růst obranyschopnosti organismu a také snižuje riziko obezity. Navíc předchází vzniku kardiovaskulárních onemocnění (podle lékařů dokáže jízda na kole snížit riziko infarktu až o polovinu).
Jízda na elektrokole je prospěšná ještě z řady dalších důvodů, mezi které patří například:
- Zlepšení duševního výkonu a paměti obecně.
- Pozitivní ovlivnění sexuálního života (zvyšuje se zdatnost jedinců).
- Doplnění pocitu štěstí a spokojenosti.
TIP na článek: Jak se zbavit stresu |
Pro koho je elektrokolo vhodné?
Inovativní řešení běžného dopravního prostředku je vhodné prakticky pro kohokoliv. Nejvíce z něj budou těžit jedinci, kteří ho plánují využívat denně například na cesty do práce nebo nákupy. Zatímco ve městě bude člověkem s tímto elektrickým parťákem rychlejší, na kopcích nebo při větších vzdálenostech bude vytrvalejší. Oblíbili si jej také lidi pokročilejšího věku, kteří rádi jezdí na hory, ale potřebují občas extra sílu.
Seznamte se s druhy elektrokol
Plánujete si skutečně pořídit elektrického pomocníka na cesty, se kterým bude velmi snadný každý jeden výšlap i pohyb do kopce? Než se pustíte do výběru elektrokola, které slibuje svobodu pohybu bez ohledu na terén, pohlaví nebo věk sportovce, seznamte se s několika druhy. Aktuálně rozlišujeme 4 typy elektrokol, a to:
- horská elektrokola,
- krosová elektrokola,
- skládací elektrokola a
- městská elektrokola.
Horská kola mají silnější motor
Jste spíše aktivním cyklistou, který nedá dopustit na dlouhé treky do přírody? Zdoláváte prakticky neustále náročný typ terénu, proto hledáte řešení, které by dominovalo vysokou pevností konstrukce a širšími koly? Horské elektrokolo je ideálním kandidátem na vítěze. Kromě zmíněných vlastností má také silný motor hodící se právě do terénu.
Naopak není vhodné příliš pro klasickou silniční cyklistiku. I motor tohoto typu počítá spíše s náročným terénem, na němž bude muset zdolávat prach, bahno nebo další nepříznivé vlivy.
Krosové kolo jako ideální kompromis
Patříte však mezi cyklisty, kteří chtějí to i ono? Čili kteří jezdí na kolech do přírody a do terénu, ale také potřebují zdolávat běžnou silniční komunikaci, protože na kole jezdí například do práce? Krosové kolo je ideálním kompromisem mezi horskými a městskými koly a jsou vhodné do města i na výlety.
Tato alternativa je velmi oblíbený u rodin s dětmi, u nichž se nikdy neví, po jakém povrchu zrovna pojedou.
Skládací kola jako typicky městské řešení
Zatímco horské elektrokolo lze označit za nejsilnější elektrokolo vůbec, skládací jsou skvělou alternativou do města. Jsou velmi skladná čili nezavazí v bytě a způsobená pro jízdu na asfaltové silniční komunikaci.
Jejich benefitem je také lehkost, což oceníte hlavně při vynášení kola do patra.
Městská kola ideální pro seniory
Poslední typ elektrokola je takzvané městské kolo, které je trefou do černého pro seniory. Jeho hlavními benefity je především snadné nasedání a sesedání či možnost jezdit ve vzpřímené poloze (konstrukce kola k tomuto velkou měrou přispívá).
I když se nejedná o zdatnou alternativu do terénu, krátké vyjížďky mimo město hravě zvládne.
Jaké parametry hrají roli při výběru elektrokola?
I když informování se o typech elektrokol může do značné míry usnadnit výběr budoucího parťáka na cesty, roli hraje ještě několik parametrů, mezi něž patří výhradně:
- dojezd,
- motor,
- umístění baterie,
- rychlost a
- velikost kola.
Dojezd elektrokola
Jak daleko budete jezdit? Jaké dlouhé trasy plánujete? Dojezd elektrokola velmi ovlivňuje styl jízdy celkově. Tento parametr se odvíjí i od samotného typu (například terénní vydrží déle než městské alternativy). Napoví také takzvaný silnější záběr, který, když budete využívat, výrazně snižuje plánovaný dojezd.
Umístění motoru
Motory bývají umístěny buďto v náboji zadního kola, nebo ve středu rámu. Nelze stoprocentně říct, která z verzí je výhodnější. I v tomto případě platí, že mají svůj rub i líc. Konečné rozhodnutí je proto na člověku jako takovém a na jeho osobních preferencích a požadavcích.
Obecně ale platí, že motor bývá nejčastěji umístěn v zadní části kola. V tomto případě je vytížení kola poměrně nerovnoměrné, na druhou stranu servis je jednoduchý a zrychlení dostačující. Pokud je motor umístěn ve střední části rámu, skvělé je vyvážení i jízdní vlastnosti. Toto řešení je však dražší.
Umístění baterie
Podobné je tomu v případě baterie, kde také hrají největší roli osobní preference. Vedle motoru mluvíme o druhé nejdůležitější části kola a umístěny bývají buďto na rámu, nebo na nosiči.
Rychlost elektrokola
Při výběru elektrokola nás taktéž zajímá jeho rychlost. V porovnání s běžným kolem je tato elektrická alternativa rychlejší, dosáhnout se může až 25 km/h. Řada výrobců dokonce slibuje rychlost až 27,5 km/h.
Tento parametr je však spíše orientační. Při jízdě na silničních komunikacích je nutné brát v potaz zákony a předpisy, které takovou rychlost na veřejných silnicích zakazují.
Velikost a hmotnost elektrokola
Jaké elektrokolo je nejvhodnější? Takové, které bude sedět velikostí. Velikostí se myslí přeevším délka sedlové trubky čili vzdálenost mezi středovou osou a koncem této části kola. Při výběru budoucího parťáka na cesty mějte na paměti, kdo na kole bude jezdit. Jiné kolo si koupí člověk měřící 160 cm a jiný měřící 180 cm.
Jak probíhá nabíjení elektrokola
Elektrokolo a baterie jdou dohromady. Každý model má baterii s jistou životností (obvykle vydrží zhruba čtyři roky při běžném používání). Aby byla zachována bezproblémová jízda, nezapomínejte kolo nabíjet. Tím předejdete tomu, že byste při plánovaném výletu museli vykázat více své vlastní síly.
K nabízejí elektrokola se používá takzvaný akumulátor. Zapotřebí je však originální nabíječka, kterou dodává sám výrobce. Při nabíjení pamatujte na jedno – elektrokolo se nikdy nenabíjí ve chvíli, kdy je baterie ještě horká. Stejně tak se nenabíjí, pokud je poškozená.
Nejlepší elektrokolo do 30 000,-
Cyclamatic CX 3
Mezi nejlepší elektrokola do 30 tisíc korun patří kolo Cyclamatic CX 3, které je spíše rekreačního zaměření. Výkon motoru rovná se 250 W, hmotnost je poměrně nízká a vyrobeno je z hliníku. Ideální alternativa pro městské využití.
28 900 Kč
Nejlepší elektrokola do 40 000,-
Ratikon EHT 9.1
Do přírody i do města – přesně to slibuje model Ratikon EHT 9.1., který je ideální pro ty, jež se chtějí projíždět na kole, aniž by měli odpovídající fyzičku. Mezi hlavní benefity spadá nízká hmotnost i sama cena i fakt, že se dodává skoro složené, což oceňují hlavně sami zákazníci.
34 900 Kč
Nejlepší elektrokolo do 50 000,-
Sava 29” DECK 9.1
Ideální společník na kratší i delší výlety – to je kolo Sava 29” DECK 9.1, které se pyšní skvělým dojezdem i dlouho životností. Když vezmeme v potaz cenu, která je stále velmi sympatická, je to horký kandidát na vítěze, pakliže elektrokolo aktuálně sháníte.
36 600 Kč
Nejlepší elektrokolo do 70 000,-
Sava 29” DECK 9.2
Propracovanější, dražší i kvalitnější model – Sava 29” DECK 9.2 slibuje vášnivým cyklistům především dlouhý dojezd a nízkou hmotnost, což zvyšuje celkový komfort při jízdě.
49 900 Kč
Nejlepší elektrokolo do 100 000,-
Sava 29” DECK 9.3
A ještě o chlup lepší model je Sava 29” DECK 9.3, který má především velice kvalitní baterii a motor. To slibuje dlouhé dojezdy bez potíží čili dlouhé výlety, které mohou vyplnit vaše volné dny během víkendu i týdne.
56 500 Kč
jak rychle zhubnout