Každý potřebuje pomoct, a v kuchyni obzvlášť. Zejména když se připravují náročné dezerty nebo slavnostní hostina pro několik členů rodiny. Touto pomocnou rukou však nemusí být partner či partnerka nebo děti, může to být kuchyňský robot, který si za poslední roky našel cestu do každé druhé české domácnosti. Že revoluční výrobek na poli kuchyňských spotřebičů ještě nevlastníte? Poradíme vám, jak vybrat nejlepší kuchyňský robot a na co konkrétního si dát pozor.
Strouhá, krájí, šlehá
Definovat kuchyňský robot asi není třeba. Multifunkční pomocník, se kterým jde nejen vaření, ale také pečení hezky od ruky. V popisu práce totiž nemá jen šlehání, jak by se na první pohled mohlo zdát. Umí také krájet, strouhat, mixovat, mlít nebo hníst. Zejména pokud jste v kuchyni jako doma byste měli zvážit pořízení praktického výrobku, který jistojistě „uživíte”.
Než se pustíte do výběru
Samozřejmě si výběr kuchyňského parťáka můžete usnadnit tak, že se mrknete pouze na seznam nejprodávanějších kuchyňských robotů současnosti, nebo si dáte tu práci a najdete si model, který bude přesně odpovídat vašim požadavkům a představám, čímž se zajistí vaše vysoká spokojenost. Aby se druhý zmíněný scénář naplnil, zodpovězte si především několik otázek, a to:
- Jak často s ním budete pracovat?
- K jakému účelu ho budete nejvíce využívat?
- Jak širokou výbavu potřebujete?
- Jaká je vaše cenová hranice?
- Pro kolik osob budete vařit/péct/připravovat jídlo pomocí robota?
Odpověďmi na výše uvedené otázky si rapidně zúžíte nabídku na trhu, která je nyní opravdu široká. Poté se vaše pozornost upne na několik základních parametrů, jež při vybírání taktéž hrají svou roli.
Důležité parametry, které zvážit při výběru
Mezi klíčové vlastnosti či parametry, na které při výběru kuchyňského robota myslet a co si zkontrolovat předtím, než pípnete kreditní kartou o platební terminál, patří:
- rozměry,
- příkon a výkon,
- rychlostní stupně,
- funkce,
- objem mísy,
- materiál,
- hmotnost,
- délka napájecího kabelu a
- příslušenství.
Rozměry
Zejména pokud vaše kuchyně není příliš prostorná, neměli byste se zapomenout informovat o celkových rozměrech, respektive o prostornosti chytrého řešení, jež si plánujete do kuchyňského koutu pořídit. Kuchyňský robot má být praktickým společníkem, nemá naopak překážet a brát až příliš mnoho prostoru na lince.
Obecně platí, že pakliže si zvolíte menší model, pravděpodobně bude také lehčí. Neustálé vyndávání, a naopak schovávání vám tak nemusí příliš vadit.
Hmotnost
Ona hmotnost je však další klíčový parametr. Velké, rozměrné kuchyňské spotřebiče jsou většinou ponechávány na lince, jelikož manipulace s nimi není zrovna snadná. V případě, že bude hmotnost nižší, však můžete tomuto nápomocnému řešení najít útočiště například ve skříňce pod dřezem.
Příkon a výkon
Vedle rozměrů a hmotnosti dbejte na další parametr, kterým je příkon a výkon (čili mluvíme o dvou věcech, které se však vzájemně ovlivňují). Příkon přímo ovlivňuje výkon motoru. A čím výkonnější spotřebič je, tím snazší, rychlejší a také efektivnější je jeho fungování.
Pokud bychom se měli řídit obecnými radami a doporučeními, řekneme, že byste neměli sáhnout po kuchyňském robotovi o příkonu nižším než 500 W. Jestliže vyžadujete robota pro profesionální pečení nebo vaření, hledejte daleko výkonnější stroj, jehož příkon se pohybuje až okolo 1400 W.
Rychlostní stupně
Tím, že jste si na počátku zodpověděli otázku, k jakému konkrétnímu účelu budete kuchyňský robot využívat, bude se vám snáze vybírat podle rychlostního stupně. Robot na těsto a robot na krém jsou dvě odlišné věci – obě suroviny totiž vyžadují jiný způsob zpracování. Pakliže jste si nedokázali přesně stanovit, k jakému konkrétnímu účelu budete spotřebič používat, hledejte takové alternativy, které disponují co největším počtem zmiňovaných rychlostních stupňů. Čím více jich bude, tím lépe.
Obvykle se rychlostní stupně přepínají pomocí knoflíku, jindy je k dispozici mechanické ovládání pomocí páčky, s jejíž pomocí se přepíná mezi jednotlivými rychlostními stupni.
Funkce
Zatímco v případě krémů vás bude zajímat systém šlehání, při přípravě těsta zase systém hnětení. Zkrátka a dobře funkčnost se odvíjí od každého modelu individuálně a také od vašich preferencí. Dopředu si však zkontrolujte, jestli systém jakékoli činnosti skutečně naplňuje očekávání. Někdy se krém nebo jiná připravovaná věc nemusí dobře promíchat či ušlehat vlivem toho, že je mísa příliš velká a systém šlehání nedosahuje do všech stran. A to je důležité zkontrolovat.
Objem mísy
Opět ryze individuální parametr, který však také nepodcenit, abyste nebyli po otevření krabice s kuchyňským spotřebičem nemile překvapení. Objem mísy může být různý. Dosahovat může klidně až sedmi litrů. Odrážejte se především od toho, pro kolik lidí v něm budete připravovat pokrmy. Bude strávníků pět nebo pouze dva? Pár příliš velkou míru v robotu nepotřebuje, nemyslíte?
Materiál
I když se v současné době setkáváte výhradně s nerezovou alternativou, roboty do kuchyně mohou být vyrobeny i z řady jiných materiálů. V posledních letech jsou velmi populární keramické, které jsou velmi elegantní, navíc funkční. Stále však platí, že kovové jsou nejpraktičtější a plastové nejlevnější, i když je pravdou, že pořizovací cena se velkou měrou odrazí na životnosti tohoto pomocníka.
Délka napájecího kabelu
Ryze z praktického hlediska zkontrolujte také délku napájecího kabelu. Jak daleko bude v praxi od elektrické zásuvky? A postačí vám uvedená délka na krabici?
Příslušenství
Mísa k robotovi patří, o tom není pochyb ani sporu. Jenže už nikde se nepíše, že bude k dispozici i další příslušenství, které by se vám při vaření nebo pečení mohlo hodit. Hnětací metličky a další nástavce, různě velké mísy nebo podobné drobnosti, jež zvýší komfort přípravy pokrmů se mnohdy musí dokupovat (v takovém případě se informujte o tom, zdali jsou dostupné na českém trhu), jen zřídkakdy jsou (alespoň částečně) součástí celého balení.

Co všechno může kuchyňský robot umět?
Samotné funkce jsou taktéž jedním z rozhodujících parametrů. Je však pravdou, že dnes se na trhu ve valné většině najdou modely, které umí prakticky všechno. Mezi umy kuchyňských robotů patří například:
- hnětení,
- šlehání a míchání,
- mixování,
- sekání nebo drcení,
- mletí,
- strouhání a
- odšťavňování/lisování.
Tip na článek: Jak vybrat nejlepší horkovzdušnou fritézu |
Bezpečnostní prvky jako příjemný bonus
Není neobvyklé, že se zejména děti chtějí podílet na přípravě oblíbených buchet nebo koláčů. A srdce rodiče většinou povolí, že se nejmenší člen domácnosti může takové činnosti účastnit. Nejen pro takové situace by měl být robot do kuchyně opatřen alespoň základními bezpečnostními prvky, jež budou předcházet vlně černých scénářů. Existují modely s dětskými pojistkami nebo zdvojeným bezpečnostním systémem. Pojistky v praxi zabraňují například zapnutí přístroje nebo přehřátí motoru, což ocení především dospělí. Prakticky všechny modely jsou dnes opatřeny také protiskluzovými nožičkami, jež perfektně přilnou k povrchu, na němž stojí.