Obsah článku
Michaela Moricová

Od mládí aktivně sleduje koňské dostihy, ve kterých se jakožto autorka rozborů angažuje dodnes. Kromě toho sleduje pečlivě politiku, zajímá se o literaturu jako čtenář i spisovatel a také o videohry. Cizí jí nejsou ani témata jako cestování a zdravý životní styl, o kterém se ráda dozvídá nové věci. Miluje být kreativní.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Překyselení organismu a žaludku: Příznaky, léčba a babské rady

24 května, 2024

Překyselený organismus

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy na překyselený organismus zabírá? To se dozvíte v tomto článku, kde shrnujeme projevy překyselení žaludku a také jeho příčiny, jež jsou spojené především se stravou. Zjistíte, jakým způsobem upravit jídelníček i celkovou životosprávu, abyste se překyselenému žaludku vyhnuli. Dáme vám také užitečné tipy na to, jak nejrychleji odkyselit organismus, neboť tento stav opravdu není ničím, co by si člověk užíval.

Co je překyselení organismu?

Zcela jednoduše, překyselený organismus neboli acidóza je stav, kdy se v lidském těle nachází příliš mnoho kyselin. Kyselost žaludku by měla být v rovnováze s jeho zásaditostí, tedy v acidobazické rovnováze, a pokud je tento balanc narušen, respektive se změní úroveň Ph v těle, dochází k překyselení žaludku. Ph v těle by se mělo běžně pohybovat mezi 7,45 a 7,35, přičemž jeho pokles se označuje právě jako překyselení [1]. Rozpoznat tento stav není úplně jednoduché, protože příznaků překyseleného organismu je mnoho a některé z nich mohou ukazovat na úplně jiný problém

Jaké jsou příznaky překyseleného žaludku?

Mezi symptomy překyselení žaludku se řadí zažívací potíže, počínaje průjmem a častým zvracením konče, nepříjemný pocit v břišní krajině či v oblasti hrudníku (například pálení žáhy), únava a také chybějící chuť k jídlu. Ta pak vede k rychlém úbytku na váze. Co se týče psychického rozpoložení, člověk může působit na své okolí nervózně, roztěkaně, zároveň ho mohou postihnout deprese a úzkosti

Pálení žáhy
Pálení žáhy

Udělejte si test kyselosti žaludku doma!

Pokud jste došli k závěru, že máte některé příznaky překyseleného organismu, můžete si sami doma udělat test kyselosti. Zakupte si indikační Ph papírky. Papírek na vteřinu ponořte do vzorku vaší moči. Test na překyselení organismu funguje tak, že se vám papírek zbarví do určité barvy, kterou porovnáte s tabulkou na zakoupeném přípravku. Že máte kyselou moč, poznáte právě podle barvy papírku, a sice když se nebude Ph pohybovat v rozmezí 7,44 a 7,36.

Pokud Ph moči v tabulce klesne pod 7, máte překyselený žaludek a je třeba hledat, co pomůže na odkyselení.

Doporučené produkty

MAURERS Švédské kapky 2.5%alk.
MAURERS Švédské kapky 2.5%alk.
Vitar EKO Kurkuma + ostropestřec mariánský
Vitar EKO Kurkuma + ostropestřec mariánský
Green Idea Gastrogreen
Green Idea Gastrogreen

Proč k překyselení organismu dochází?

O rovnováhu mezi kyselostí a zásaditostí prostředí v lidském těle se starají především ledviny, ale také plíce. V případě respirační acidoźy se jedná o stav, kdy se tělo nedokáže zbavovat oxidu uhličitého v adekvátním množství, přičemž příčiny se dají většinou najít ve zraněních v oblasti hrudníku, případně v sedativech. 

Tento článek se ale zaměřuje na překyselení žaludku, a to samozřejmě může souviset s vážnějšími nemocemi jako je neléčená cukrovka, případně k obdobným problémům dochází, když má člověk silné průjmy, a tudíž vylučuje příliš mnoho NaHCO₃ (jedlá soda). 

Proč k překyselení organismu dochází?
Proč k překyselení organismu dochází?

Ovšem běžné překyselení organismu je zpravidla závislé na našem životním stylu, tedy na naší stravě a pohybu. Pokud si člověk vůbec nedává pozor na to, co jí, občas se do tohoto stavu musí nevyhnutelně dostat, a pokud si ho nevšímá, koleduje si o vážné zdravotní problémy. Situace je o to horší, když je takový člověk kuřák, pravidelně si dopřává alkohol, kávu či energy drinky.

Překyselení organismu úzce souvisí s psychikou

Jak už bylo řečeno, kyselý žaludek může u člověka způsobovat deprese i úzkosti. Bohužel se jedná o začarovaný kruh, ze kterého může být pro některé jedince těžké včas uniknout. Špatný psychický stav je totiž důsledkem i příčinou acidózy, která se mnohem častěji vyskytuje u lidí trpících chronickým stresem, strachem nebo u těch, kteří mají problémy se žárlivostí a nedostatkem spánku.

Na příkladu stresu se dá tento jev dobře vysvětlit. Stresové situace spouští v člověku produkci kortizolu, který organismus nabádá k vylučování minerálů. Pokud se tak děje často, překyselení žaludku na sebe nenechá dlouho čekat.

Překyselení organismu úzce souvisí s psychikou
Překyselení organismu úzce souvisí s psychikou

Jaké jsou důsledky kyselého žaludku?

Překyselený organismus nejspíše sám o sobě nedonutí lidi k návštěvě doktora, bohužel ale často bývá příčinou vážnějších onemocnění, proto není dobré ho brát na lehkou váhu a naučit se, jak kyselému žaludku předcházet. V případě, že člověk nijak tento stav neřeší, koleduje si o peptické vředy, kdy žaludeční kyselina rozežírá vnitřek žaludku. Vysoká úroveň kyselosti pak způsobuje také reflux, jenž je velmi nepříjemný, způsobuje kašel. Během refluxu totiž dochází k tomu, že kyseliny putují z žaludku vzhůru do jícnu.

Důsledkem překyselení organismu pak je také postupné oslabování imunity.

Důsledky kyselého žaludku
Důsledky kyselého žaludku

Jak nejrychleji odkyselit žaludek?

Základem je konzumace některé ze zásaditých potravin (níže najdete seznam), pít dostatek tekutin v podobě čisté vody a pravidelné, hluboké dýchání. Jídlo nehltejte, naopak pečlivě žvýkejte. Dostatečně spěte a snažte se být v psychické pohodě. Jakmile se váš stav zlepší, doporučujeme si dávat na stravu pozor, jinak se brzy překyselení organismu vrátí. 

Rychlou pomoc na překyselený žaludek poskytují různé doplňky stravy, které mají za úkol úroveň Ph vyrovnat.

Doporučené produkty

Gaviscon Duo Efekt Žvýkací tablety 48 ks
Gaviscon Duo Efekt Žvýkací tablety 48 ks
Iberogast kapky 50 ml
Iberogast kapky 50 ml
Rennie Žvýkací tablety 24 ks
Rennie Žvýkací tablety 24 ks

Jelikož lidé bojují s kyselým žaludkem už opravdu dlouhou dobu, kolují ve společnosti také babské rady na odkyselení organismu. Většinou se týkají popíjení bylinných čajů, které mají blahodárný účinek především na trávení a na uvolnění břišní krajiny. Pokud tedy máte zájem řešit překyselení žaludku přírodní léčbou, můžete vyzkoušet heřmánkový čaj, mátu peprnou, řebříček obecný nebo pelyněk pravý. 

Na otázku, jak odkyselit organismus, vám ale někdo může poradit také zázvor. S ním je ale nutné jednat opatrně, protože na odkyselení organismu opravdu může fungovat, ale odvar z něj musí být slabý. Když je silný, bohužel může i přitížit. 

Doporučené produkty

MAURERS Švédské kapky 2.5%alk.
MAURERS Švédské kapky 2.5%alk.
Vitar EKO Kurkuma + ostropestřec mariánský
Vitar EKO Kurkuma + ostropestřec mariánský
Green Idea Gastrogreen
Green Idea Gastrogreen

Jak dlouho trvá odkyselení organismu?

Záleží na závažnosti stavu, nicméně běžné odkyselení žaludku proběhne do několika minut, maximálně hodin. Záleží také na léčbě, kterou zvolíte, protože přípravky mohou zabrat rychleji než třeba čaje a úprava stravy, rozhodně byste tím ale neměli trpět po několik dní. Jak dlouho trvá překyselení žaludku může být mimo jiné indikátorem, zda se náhodou nejedná už o symptom závažnější choroby.

Odkyselení organismu
Odkyselení organismu

Jídelníček na odkyselení organismu

Nejjednodušším řešením je udržovat své tělo v kondici a mít představu o tom, které potraviny překyselení žaludku způsobují a které naopak při odkyselení těla pomáhají. Tyto potraviny se nazývají zásadotvorné, a pokud se ptáte, co na překyselený žaludek, nejlepší je si vybrat právě některou z nich, a hlavně pít čistou vodu nebo zmíněné bylinné čaje.

Co jíst na překyselený žaludek? Zásadotvorné potraviny!

 • Většina ovoce (citron, červený meloun) a zeleniny (brokolice, špenát, rajčata).
 • Sušené datle a fíky.
 • Oříšky.
 • Bylinné čaje.
 • Minerální vody.
 • Kokosový olej.
 • Tofu.
 • Mořské řasy.
 • Chilli.
 • Quinoa.
Bylinné čaje
Bylinné čaje

Pokud vás zajímá, jak odkyselit žaludek, tak výše zmíněné potraviny vám mohou dopřát jak rychlou úlevu, tak jsou také vhodné k zakomponování do vašeho pravidelného jídelníčku [4]. Zvláště tehdy, když se o odkyselení organismu snažíte často a jste na tento stav náchylní. 

Tehdy se snažte omezit kyselinotvorné potraviny:

 • veškeré masné výrobky,
 • sůl,
 • vejce,
 • některé mléčné výrobky (vysvětlíme níže),
 • bílé pečivo,
 • cigarety,
 • slazené nápoje,
 • alkoholické nápoje,
 • káva,
 • rýže,
 • fazole,
 • umělá sladidla,
 • celkově sladkosti.
Omezení kyselinotvorných potravin
Omezení kyselinotvorných potravin

Sporným příkladem jsou mléčné výrobky, kdy bílý jogurt je zásadotvornou potravinou, nicméně sýr ani mléko na překyselený žaludek doporučit nemůžeme. Co se týče ovoce, někomu se může po jeho pozření i přitížit a je třeba vyzkoušet, jak na daného člověka konzumace ovoce působí. Pro jistotu ale na odkyselení žaludku nedoporučujeme citrusové plody jako pomeranče nebo mandarinky, naopak citron má prokazatelně zásadité účinky.

Překyselený organismus se projevuje problémy s trávením, bolestmi břicha a únavou. Rozhodně to není příjemný stav a nejspíše každý z nás se během život ptal, jak se zbavit překyselení žaludku. Na rychlé odkyselení doporučujeme hlavně pít vodu nebo bylinné čaje, případně sáhnout po přípravku, který je na odkyselení organismu určen. Samozřejmostí je, že člověk nebude jíst kyselinotvorné potraviny, tedy se vyhne těm, které organismus překyselují. Kyselinotvorné potraviny jsou třeba masné výrobky, slazené nápoje, bílé pečivo, káva nebo alkohol. 

Doporučené produkty

Gaviscon Duo Efekt Žvýkací tablety 48 ks
Gaviscon Duo Efekt Žvýkací tablety 48 ks
Iberogast kapky 50 ml
Iberogast kapky 50 ml
Rennie Žvýkací tablety 24 ks
Rennie Žvýkací tablety 24 ks

Zdroje:

[1] III, James L. Lewis. “Metabolic Acidosis – Endocrine and Metabolic Disorders.” Merck Manuals Professional Edition, Merck Manuals, 21 Feb. 2024, www.merckmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/acid-base-regulation-and-disorders/metabolic-acidosis?query=acidosis

[2] Allen, S. (2023, April 14). Metabolic acidosis. Healthline. https://www.healthline.com/health/acidosis

[3] Ashpari, Z. (2023, October 20). Tips for limiting acidic foods. Healthline. https://www.healthline.com/nutrition/acidic-foods#fruits-and-juices

[4] Acidosis: MedlinePlus Medical Encyclopedia. (n.d.). https://medlineplus.gov/ency/article/001181.htm[5] Seladi-Schulman, J. (2023, February 6). High stomach acid symptoms: Side effects, causes & treatment. Healthline. https://www.healthline.com/health/high-stomach-acid-symptoms

5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Fototerapie

Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Akupresura

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se…

Jak vyléčit ploché nohy

Trápí vás ploché nohy? Chcete se zbavit bolesti chodidel? Máme pro vás seznam cviků na ploché nohy, tipy…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma