3 ledna, 2023
Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.
Novoroční předsevzetí: Vše, co potřebujete vědět, abyste je tento rok mohli dodržet
Zobrazit obsah článkuDáváte si v lednu pravidelně novoroční předsevzetí, načež za pár dní zjistíte, že nejste schopni ho dodržet? Podobně je na tom až 34 % Čechů. Proto pro vás máme tipy, které vám pomohou vytyčených cílů tento rok konečně dosáhnout. Prozradíme, jak si předsevzetí správně stanovit, a podíváme se i na to, jaká jsou nejčastější novoroční předsevzetí.
Než si dáte předsevzetí…
Než se pustíte do plánování novoročních předsevzetí, zkuste si zrekapitulovat uplynulý rok. Zamyslete se nejen nad tím, co byste chtěli vylepšit, ale vzpomeňte si i na to, co vás těšilo a za co jste vděční. Nejlépe uděláte, když si jednotlivé body vypíšete na papír. Hezky si tak utřídíte myšlenky. Samozřejmě můžete využít i poznámky v telefonu nebo textový editor v počítači, velkou výhodou papíru je však to, že psaní rukou je pomalejší a donutí vás tak nad zápisky více přemýšlet.
Projděte si měsíc za měsícem a zodpovězte si následující otázky:
- Co bylo v minulém roce špatně, co mě trápilo?
- Kdy jsem se cítil/a nespokojen/á?
- Jaké jsou mé největší zlozvyky?
- Co jsem neudělal/a a teď toho lituji?
- V kterých oblastech se odehrály největší změny?
- Co bylo největší výzvou tohoto roku?
- Jaké jsou 3 nejdůležitější věci, které jsem se tento rok naučil/a?
Se shrnutím minulého roku bude mnohem jednodušší vymyslet taková předsevzetí, která váš život opravdu ovlivní k lepšímu. Navíc si lépe uvědomíte, proč chcete konkrétní změny udělat, a budete tak mít více motivace.
3 tipy, jak novoroční předsevzetí dodržet
1) Plánujte
Pokud chcete dosáhnout výsledků, potřebujete plán. Většina lidí však dělá tu chybu, že svá předsevzetí nespecifikuje. Stanoví pouze cíl, ale neujasní si jednotlivé kroky, které je k němu dovedou.
2) Nebuďte na to sami
Myslíte, že musíte svá novoroční předsevzetí naplnit úplně sami? Možná by bylo jednodušší, kdyby vám někdo pomohl. Nezáleží na tom, jestli si najdete parťáka, který má podobný cíl jako vy, nebo zaplatíte odborníka. O svá předsevzetí se také můžete podělit s rodinou a přáteli. Požádejte je, ať vás ve slabých chvilkách podrží.
3) Vše si zapisujte
Deník vám pomůže srovnat si myšlenky a odhalit případné chyby, které na cestě k cíli uděláte. Umožní vám podívat se s odstupem času na to, jak se vám dařilo, a zároveň je skvělým nástrojem pro poučení do budoucna. Z každého nezdaru si můžete něco odnést.
Jaká jsou nejčastější novoroční předsevzetí?
1) Většina Čechů chce začít hubnout
Asi pro vás nebude velkým překvapením, že první místo na seznamu nejčastějších předsevzetí patří cílům zaměřeným na změnu postavy. Vede hubnutí, oblíbeným novoročním předsevzetím však bývá také nabírání svalové hmoty a celkově zdravější životní styl. Problém bývá v tom, že za těmito rozhodnutími velmi často stojí nekonečné vánoční hodování.
Podle výzkumu, který zpracovala agentura Rondo Data, totiž 4/3 dotazovaných ke konci roku zkonzumují větší množství jídla než obvykle. Průměrný Čech tak přibere během svátků 2 až 5 kilo. Pak tedy přijde logický krok – stanovení novoročního předsevzetí, které má celou situaci zachránit.
Takové předsevzetí však často není v souladu s dlouhodobými plány člověka, a právě to je důvod, proč vydrží pouze několik dnů. Zkuste to proto letos udělat jinak.
Jak toto předsevzetí dodržet?
Pokud patříte k těm, kteří si předsevzetí zhubnout dávají po tom, co naštvaně slezou z váhy ukazující o pár kilo navíc, nečekejte na nový rok a udělejte změny už o svátcích. Vánočnímu přejídání se můžete jednoduše vyhnout, když si vše trochu lépe naplánujete.
V první řadě se zaměřte na úpravu jídla. Místo smažení letos zkuste kapra připravit v horkovzdušné fritéze nebo ho upečte v troubě. Pak vyměňte některé běžně používané ingredience za zdravější. Věděli jste například, že vánoční cukroví můžete jednoduše připravit i bez mouky a cukru? Jako základ těsta poslouží ořechy (pistácie, vlašské a lískové) smíchané s vejci, práškem do pečiva a kořením. Dokonce i salát snadno připravíte dietnější, stačí jen nahradit majonézu, případně vynechat brambory, pokud chcete low-carb verzi.
TIP: Dejte pozor, ať v rámci hubnutí neochudíte tělo o vitamíny. Myslete na to, že jídelníček musí být vyvážený a dbejte především na doplnění vitamínů B a C, které hrají roli při tvorbě karnitinu v organismu. Ten zlepšuje transport mastných kyselin (tuků) do mitochondrií, kde dochází k jejich přeměně na energii. Skvělým zdrojem vitamínu C je například šípek, rakytník nebo citrusy, „béčko“ zase získáte z luštěnin, vnitřností nebo drůbežího masa. V některých případech můžete sáhnout také po doplňku stravy.
Když se vyhnete vánočnímu mlsání, ale i přesto cítíte, že potřebujete pár kilo zhubnout, je čas na další kroky. Stanovte si reálné cíle. Většina předsevzetí do nového roku totiž ztroskotá na tom, že jsou mimo možnosti daného člověka. Proto neplánujte, že se zbavíte 10 kil za měsíc, ale raději si vše rozložte do celého roku. Postupujte po malých krůčcích a stanovte si, jak přesně svého cíle dosáhnete. Napište si, co z jídelníčku vyřadíte a co naopak přidáte.
2) Další oblíbené předsevzetí je jíst zdravěji
I když by se mohlo zdát, že zdravé stravování se pojí se změnami postavy a jde v podstatě o to stejné, nenechte se zmást. Mnoho lidí chce jíst jinak hlavně proto, aby se cítili lépe a měli více energie.
Největším nepřítelem tohoto novoročního předsevzetí jsou informace – na začátek jich většinou máte až moc. Existuje nespočet možností, jak změnit jídelníček, a je těžké rozhodnout, zda zařadíte pouze drobné úpravy, nebo vyzkoušíte úplně nový způsob stravování. Proto je vhodné jednotlivé stravovací směry, jako je low-carb, keto nebo paleo, důkladně nastudovat, aby vaše konečná volba byla opravdu informovaná.
Jakmile si zvolíte, jakým způsobem se budete v novém roce stravovat, můžete se potýkat zase s opačným problémem, kdy budete mít informací málo. Inspirace na nová jídla totiž dochází překvapivě rychle. Proto si nezapomeňte recepty pečlivě ukládat, při vaření experimentujte a nebojte se zkoušet nové potraviny. Díky tomu vás zdravé stravování bude doopravdy bavit.
TIP: Spoustu inspirace na zdravá jídla najdete v našich receptech. Vyzkoušejte je! Uvidíte, že jsou často mnohem rychlejší a jednodušší, než se zdá.
Při plnění svých novoročních předsevzetí si můžete nechat pomoci. Stáhněte si nějakou chytrou aplikaci, která vás bude motivovat, využijte kalorické tabulky nebo zkuste navázat spolupráci s výživovým poradcem. Sami se zamyslete nad tím, co vás nejlépe dovede k vytouženému cíli.
3) Mezi nejčastější předsevzetí patří i omezit stres
Trojici nejčastějších novoročních předsevzetí uzavírá přání omezit stres. Naučit se vypnout a udělat si čas pro sebe je v dnešní hektické době klíčové. Pokud totiž stres dlouhodobě neřešíte, může se stát chronickým a způsobovat následující potíže:
- náhlé bolesti hlavy,
- poruchy trávení,
- poruchy spánky,
- vysoký krevní tlak,
- nadměrné pocení,
- únava,
- poruchy libida,
- problémy s menstruací.
Nejlepší cestou, jak se stresem bojovat, je pokusit se mu předcházet. Zamyslete se, zda umíte říkat NE. Pokud děláte věci, které jsou vám proti srsti, není divu, že se necítíte dobře. Uvědomte si, že kdykoliv můžete odmítnout, případně zkuste některé činnosti, které děláte naradi, na někoho delegovat. V dnešní době snadno najdete člověka na pomoc s čímkoliv, na co si jen vzpomenete. Faktury za vás vyřídí účetní, maily vyřeší virtuální asistentka a s úklidem pomůže firma.
Dalším způsobem, jak dodržet toto novoroční předsevzetí, je také udržování pozitivního myšlení. V praxi můžete vyzkoušet například afirmace, tedy pozitivní tvrzení, která vám dodají tolik potřebný klid. Vyberte však takové, se kterým budete v souladu. Pokud si budete opakovat „cítím radost“, i když je vám pod psa, zřejmě si moc nepomůžete. Zkuste proto raději afirmace ve stylu: „beru složité situace jako příležitost k osobnímu růstu“. Skvěle vám může posloužit také projevování vděčnosti. Jednoduše si každý večer napište na papír 10 věcí, za které jste v životě vděční, a zkuste je maximálně procítit.
Šikovným pomocníkem mohou být různé doplňky stravy, které působí na zklidnění. Často se doporučují bylinkové preparáty, které využívají síly meduňky lékařské, třezalky tečkované nebo kozlíku lékařského.
TIP: Chcete-li podpořit duševní rovnováhu, vaší pozornosti by neměla uniknout kombinace šafránu a ashwagandhy. Zatímco šafrán napomáhá k udržení psychické rovnováhy a využívá se také pro zmírnění negativních psychických příznaků PMS (premenstruačního syndromu), ashwagandha se už tisíce let využívá pro zvýšení odolnosti na psychický i fyzický stres. Obě tyto byliny najdete v doplňku stravy Duševní rovnováha.
Jak si správně stanovit předsevzetí, už víte, nyní tedy nezbývá nic jiného než pustit se do akce. Nezapomínejte na to, že pokud je vaším cílem jíst lépe nebo hubnout, můžete se inspirovat našimi zdravými recepty, které pravidelně doplňujeme a aktualizujeme.
V každé domácnosti se v určitém okamžiku objeví stejný problém: kam s tím vším? V tu chvíli přichází…
Vitamíny a minerály naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Abychom jich měli optimální množství, je třeba mít vyváženou…
Unagi sushi je jedním z nejvybranějších pokrmů japonské kuchyně, který se vyznačuje jedinečnou chutí a unikátním způsobem přípravy.…
Běhání je jednou z nejoblíbenějších forem fyzické aktivity, která prospívá nejen tělu, ale i mysli. Jak běh ovlivňuje…
Pravidelné venčení přináší mnoho výhod, které zahrnují nejen zlepšení fyzické kondice a prevenci obezity, ale také mentální stimulaci,…
Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…