Obsah článku

Digitální markeťačka, která se zaměřuje na projekty z oblasti zdraví a krásy. Pracovala na obsahové a SEO strategii pro e-shopy GlowUp, Zdravysvet.sk, KocosBeauty a nyní už více než rok tvoří (nejen) texty pro Pure rituals. Volný čas tráví v přírodě, ve fitku nebo čtením dobré knížky.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Novoroční předsevzetí: Vše, co potřebujete vědět, abyste je tento rok mohli dodržet

3 ledna, 2023

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Dáváte si v lednu pravidelně novoroční předsevzetí, načež za pár dní zjistíte, že nejste schopni ho dodržet? Podobně je na tom až 34 % Čechů. Proto pro vás máme tipy, které vám pomohou vytyčených cílů tento rok konečně dosáhnout. Prozradíme, jak si předsevzetí správně stanovit, a podíváme se i na to, jaká jsou nejčastější novoroční předsevzetí.

Diář na plánování
Než začnete plánovat novoroční předsevzetí, zrekapitulujte si uplynulý rok.

Než si dáte předsevzetí…

Než se pustíte do plánování novoročních předsevzetí, zkuste si zrekapitulovat uplynulý rok. Zamyslete se nejen nad tím, co byste chtěli vylepšit, ale vzpomeňte si i na to, co vás těšilo a za co jste vděční. Nejlépe uděláte, když si jednotlivé body vypíšete na papír. Hezky si tak utřídíte myšlenky. Samozřejmě můžete využít i poznámky v telefonu nebo textový editor v počítači, velkou výhodou papíru je však to, že psaní rukou je pomalejší a donutí vás tak nad zápisky více přemýšlet.

Projděte si měsíc za měsícem a zodpovězte si následující otázky:

 • Co bylo v minulém roce špatně, co mě trápilo?
 • Kdy jsem se cítil/a nespokojen/á?
 • Jaké jsou mé největší zlozvyky?
 • Co jsem neudělal/a a teď toho lituji?
 • V kterých oblastech se odehrály největší změny?
 • Co bylo největší výzvou tohoto roku?
 • Jaké jsou 3 nejdůležitější věci, které jsem se tento rok naučil/a?

Se shrnutím minulého roku bude mnohem jednodušší vymyslet taková předsevzetí, která váš život opravdu ovlivní k lepšímu. Navíc si lépe uvědomíte, proč chcete konkrétní změny udělat, a budete tak mít více motivace.

Žena píše do písku 2023
Dodržet novoroční předsevzetí nemusí být těžké.

3 tipy, jak novoroční předsevzetí dodržet

1) Plánujte

Pokud chcete dosáhnout výsledků, potřebujete plán. Většina lidí však dělá tu chybu, že svá předsevzetí nespecifikuje. Stanoví pouze cíl, ale neujasní si jednotlivé kroky, které je k němu dovedou.

2) Nebuďte na to sami

Myslíte, že musíte svá novoroční předsevzetí naplnit úplně sami? Možná by bylo jednodušší, kdyby vám někdo pomohl. Nezáleží na tom, jestli si najdete parťáka, který má podobný cíl jako vy, nebo zaplatíte odborníka. O svá předsevzetí se také můžete podělit s rodinou a přáteli. Požádejte je, ať vás ve slabých chvilkách podrží.

3) Vše si zapisujte

Deník vám pomůže srovnat si myšlenky a odhalit případné chyby, které na cestě k cíli uděláte. Umožní vám podívat se s odstupem času na to, jak se vám dařilo, a zároveň je skvělým nástrojem pro poučení do budoucna. Z každého nezdaru si můžete něco odnést.

Jaká jsou nejčastější novoroční předsevzetí?

1) Většina Čechů chce začít hubnout

Asi pro vás nebude velkým překvapením, že první místo na seznamu nejčastějších předsevzetí patří cílům zaměřeným na změnu postavy. Vede hubnutí, oblíbeným novoročním předsevzetím však bývá také nabírání svalové hmoty a celkově zdravější životní styl. Problém bývá v tom, že za těmito rozhodnutími velmi často stojí nekonečné vánoční hodování.

Podle výzkumu, který zpracovala agentura Rondo Data, totiž 4/3 dotazovaných ke konci roku zkonzumují větší množství jídla než obvykle. Průměrný Čech tak přibere během svátků 2 až 5 kilo. Pak tedy přijde logický krok – stanovení novoročního předsevzetí, které má celou situaci zachránit.

Takové předsevzetí však často není v souladu s dlouhodobými plány člověka, a právě to je důvod, proč vydrží pouze několik dnů. Zkuste to proto letos udělat jinak.

predsevzeti zhubnout
Změna postavy mezi novoročními předsevzetími jednoznačně vede.

Jak toto předsevzetí dodržet?

Pokud patříte k těm, kteří si předsevzetí zhubnout dávají po tom, co naštvaně slezou z váhy ukazující o pár kilo navíc, nečekejte na nový rok a udělejte změny už o svátcích. Vánočnímu přejídání se můžete jednoduše vyhnout, když si vše trochu lépe naplánujete.

V první řadě se zaměřte na úpravu jídla. Místo smažení letos zkuste kapra připravit v horkovzdušné fritéze nebo ho upečte v troubě. Pak vyměňte některé běžně používané ingredience za zdravější. Věděli jste například, že vánoční cukroví můžete jednoduše připravit i bez mouky a cukru? Jako základ těsta poslouží ořechy (pistácie, vlašské a lískové) smíchané s vejci, práškem do pečiva a kořením. Dokonce i salát snadno připravíte dietnější, stačí jen nahradit majonézu, případně vynechat brambory, pokud chcete low-carb verzi.

TIP: Dejte pozor, ať v rámci hubnutí neochudíte tělo o vitamíny. Myslete na to, že jídelníček musí být vyvážený a dbejte především na doplnění vitamínů B a C, které hrají roli při tvorbě karnitinu v organismu. Ten zlepšuje transport mastných kyselin (tuků) do mitochondrií, kde dochází k jejich přeměně na energii. Skvělým zdrojem vitamínu C je například šípek, rakytník nebo citrusy, „béčko“ zase získáte z luštěnin, vnitřností nebo drůbežího masa. V některých případech můžete sáhnout také po doplňku stravy.

vitaminy pomerance
Dbejte na příjem vitamínů.

Když se vyhnete vánočnímu mlsání, ale i přesto cítíte, že potřebujete pár kilo zhubnout, je čas na další kroky. Stanovte si reálné cíle. Většina předsevzetí do nového roku totiž ztroskotá na tom, že jsou mimo možnosti daného člověka. Proto neplánujte, že se zbavíte 10 kil za měsíc, ale raději si vše rozložte do celého roku. Postupujte po malých krůčcích a stanovte si, jak přesně svého cíle dosáhnete. Napište si, co z jídelníčku vyřadíte a co naopak přidáte.

2) Další oblíbené předsevzetí je jíst zdravěji

I když by se mohlo zdát, že zdravé stravování se pojí se změnami postavy a jde v podstatě o to stejné, nenechte se zmást. Mnoho lidí chce jíst jinak hlavně proto, aby se cítili lépe a měli více energie.

Největším nepřítelem tohoto novoročního předsevzetí jsou informace  – na začátek jich většinou máte až moc. Existuje nespočet možností, jak změnit jídelníček, a je těžké rozhodnout, zda zařadíte pouze drobné úpravy, nebo vyzkoušíte úplně nový způsob stravování. Proto je vhodné jednotlivé stravovací směry, jako je low-carb, keto nebo paleo, důkladně nastudovat, aby vaše konečná volba byla opravdu informovaná.

Jakmile si zvolíte, jakým způsobem se budete v novém roce stravovat, můžete se potýkat zase s opačným problémem, kdy budete mít informací málo. Inspirace na nová jídla totiž dochází překvapivě rychle. Proto si nezapomeňte recepty pečlivě ukládat, při vaření experimentujte a nebojte se zkoušet nové potraviny. Díky tomu vás zdravé stravování bude doopravdy bavit.

predsevzeti zdrava strava
Předsevzetí jíst zdravěji se v žebříčku těch nejoblíbenějších drží na prvních příčkách.

TIP: Spoustu inspirace na zdravá jídla najdete v našich receptech. Vyzkoušejte je! Uvidíte, že jsou často mnohem rychlejší a jednodušší, než se zdá.

Při plnění svých novoročních předsevzetí si můžete nechat pomoci. Stáhněte si nějakou chytrou aplikaci, která vás bude motivovat, využijte kalorické tabulky nebo zkuste navázat spolupráci s výživovým poradcem. Sami se zamyslete nad tím, co vás nejlépe dovede k vytouženému cíli.

3) Mezi nejčastější předsevzetí patří i omezit stres

Trojici nejčastějších novoročních předsevzetí uzavírá přání omezit stres. Naučit se vypnout a udělat si čas pro sebe je v dnešní hektické době klíčové. Pokud totiž stres dlouhodobě neřešíte, může se stát chronickým a způsobovat následující potíže:

 • náhlé bolesti hlavy,
 • poruchy trávení,
 • poruchy spánky,
 • vysoký krevní tlak,
 • nadměrné pocení,
 • únava,
 • poruchy libida,
 • problémy s menstruací.
zbavit se stresu
Mezi oblíbené předsevzetí patří také přání omezit stres.

Nejlepší cestou, jak se stresem bojovat, je pokusit se mu předcházet. Zamyslete se, zda umíte říkat NE. Pokud děláte věci, které jsou vám proti srsti, není divu, že se necítíte dobře. Uvědomte si, že kdykoliv můžete odmítnout, případně zkuste některé činnosti, které děláte naradi, na někoho delegovat. V dnešní době snadno najdete člověka na pomoc s čímkoliv, na co si jen vzpomenete. Faktury za vás vyřídí účetní, maily vyřeší virtuální asistentka a s úklidem pomůže firma.

Dalším způsobem, jak dodržet toto novoroční předsevzetí, je také udržování pozitivního myšlení. V praxi můžete vyzkoušet například afirmace, tedy pozitivní tvrzení, která vám dodají tolik potřebný klid. Vyberte však takové, se kterým budete v souladu. Pokud si budete opakovat „cítím radost“, i když je vám pod psa, zřejmě si moc nepomůžete. Zkuste proto raději afirmace ve stylu: „beru složité situace jako příležitost k osobnímu růstu“. Skvěle vám může posloužit také projevování vděčnosti. Jednoduše si každý večer napište na papír 10 věcí, za které jste v životě vděční, a zkuste je maximálně procítit.

Šikovným pomocníkem mohou být různé doplňky stravy, které působí na zklidnění. Často se doporučují bylinkové preparáty, které využívají síly meduňky lékařské, třezalky tečkované nebo kozlíku lékařského.

TIP: Chcete-li podpořit duševní rovnováhu, vaší pozornosti by neměla uniknout kombinace šafránu a ashwagandhy. Zatímco šafrán napomáhá k udržení psychické rovnováhy a využívá se také pro zmírnění negativních psychických příznaků PMS (premenstruačního syndromu), ashwagandha se už tisíce let využívá pro zvýšení odolnosti na psychický i fyzický stres. Obě tyto byliny najdete v doplňku stravy Duševní rovnováha.

Jak si správně stanovit předsevzetí, už víte, nyní tedy nezbývá nic jiného než pustit se do akce. Nezapomínejte na to, že pokud je vaším cílem jíst lépe nebo hubnout, můžete se inspirovat našimi zdravými recepty, které pravidelně doplňujeme a aktualizujeme.

5/5 - (1 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Fototerapie

Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Akupresura

Akupresura je masážní technika, během které dochází k tisknutí akupresurních bodů na těle. Naučte se základy a zbavte se…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma