Cyklistická sezóna je tou nejoblíbenější v roce, shodují se mnozí aktivní sportovci, kteří se každoročně nemohou dočkat, až po dlouhé zimě opráší své kolo, stejně jako cyklistický batoh provázející je na cestách. Že vám tento parťák sídlící na zádech zatím chybí, nebo je už v takovém stavu, že potřebuje náhradníka? Prozradíme vám, jak vybrat nejlepší cyklistický batoh nejen na nadcházející, ale také na tu další sezónu.
Cyklistický vs běžný batoh
Domnívat se, že cyklistický batoh se od běžného nijak neliší je mylné. Na první pohled se možná mohou lišit pouze svým tvarem, při bližším zkoumání se však odlišností nachází víc než dost. Rozdílem je především speciálně upravený zádový systém, který výborně sedí na zádech cyklisty a dobře odvádí pot. Navíc mají mnohé modely i takzvaný integrovaný chránič zad, který je vhodný hlavně pro horskou cyklistiku.
Běžné batohy jsou v porovnání s těmi cyklistickými do velké míry nepohodlné. Nejen, že na zádech dobře nesedí, ale také nepohlcují pot čili jsou mokré velice brzy stejně jako záda samotného cyklisty. Z původně velmi slibného a příjemného zážitku je tak méně hezká vzpomínka, která nám při budoucím plánování cyklistického výletu spíše plány pozměňuje.
Rozdíl tkví také v hmotnosti a celkové odolnosti
Při porovnávání tradičního běžného batohu a cyklistického batohu nesmíme zapomenout ani na rozdíly tkvící nejen v hmotnosti, ale také celkové odolnosti. Při výrobě cyklistických modelů se využívají hlavně odlehčené materiály, aby byl batoh cyklistovi co nejpohodlnější a nejpříjemnější.
Tyto materiály jsou zároveň velmi odolné, a to proti veškerým nepřízním počasí. Jak dešti, tak oděru dokážou dobře odolávat.
Podle čeho vybírat nejlepší cyklistický batoh
Cyklistické batohy jsou kategorií, která je velmi pestrá a různorodá. Vybrat si tedy jeden je velmi ošemetné a těžké. Abyste však nad tímto nestrávili své mládí, zaměřte se hlavně na několik kritérií, které mohou výslednou nabídku velice zúžit. A vám tím pádem zrychlit výběr.
Konkrétně záleží na:
- velikosti batohu,
- výšce a pohlaví cyklisty,
- potřebném příslušenství.
Polstrování zad, respektive speciálně upravený zádový systém je součástí každého cyklistického batohu čili jsme ho nezahrnuli do kritérií, na které třeba klást důraz.
Velikost batohu
Stejně jako batohy turistické, tak ty cyklistické rozlišujeme podle jejich velikosti. Dělíme je konkrétně na malé, střední a velké, kdy malé jsou objemově do 10 litrů, střední od 10 do 20 litrů a velké cyklistické batohy odpovídají velikosti větší než 20 litrů.
Nevíte si rady, jak velký batoh je pro vás tím pravým? Konečné slovo budou mít vaše plány. Jestliže plánujete výlet pouze několikahodinový, stačí vám batoh malý. Pokud přemýšlíte nad celodenním výletem, vhodná je zlatá střední cesta. A v případě vícedenních cyklistických túr nedejte dopustit na velkou alternativu batohu, do které dáte nejen občerstvení, ale také další potřebné vybavení.
Výška a pohlaví cyklisty
Rozhodujícím kritériem je samozřejmě i to, kdo bude daný batoh nosit. Ať už vás to táhne k cyklistickému batohu Scott či Deuter, ujistěte se, že je batoh přizpůsobený pro dané pohlaví. Každé pohlaví má totiž jiné tělesné proporce. Zejména výška je velmi podstatným parametrem, který by se neměl podcenit.
Například dámské batohy mají obvykle kratší záda a ramenní popruhy upravené tak, aby netlačily přes prsa. Ženám cyklistkám je tedy zaručen vysoký komfort i při několikakilometrové jízdě.
Tip na článek: Jak vybrat nejlepší elektrokolo v roce 2022 |
Příslušenství
Cyklistické batohy s chráničem páteře se bezesporu stanou vaším parťákem při dlouhých i kratších cyklistických výletech. Zejména pokud plánujete delší jízdu, hledejte takové modely, které budou disponovat i řadou praktického příslušenství. Největším benefitem je takzvaný vak na vodu, který zajistí komfortní jízdu bez neustálého zastavování.
Cyklistický batoh s pitným vakem není ničím výjimečným a na trhu se objevuje v mnoha provedeních. Jednotlivé vaky se mohou lišit především svým objemem. Vyrábí se zpravidla od litru a půl až do tří litrů.
Co se vám bude hodit
Dámský i pánský cyklistický batoh může kromě speciálního příslušenství v podobě pitného vaku disponovat také řadou dalších detailů. A stejně jako v módním světě na detailech záleží, záleží také v tomto případě na drobnostech, které cyklistický společník má.
Nezáleží na tom, jestli je cyklistický batoh značky Decathlon nebo Osprey či Camelbak, pokud bude mít reflexní prvky, je to jen dobře. Stejně tak pakliže bude vyroben z nepromokavých materiálů (což obvykle bývá) nebudete muset za obstarávat k batohu pláštěnku.
Proč jsou důležité reflexní prvky
U reflexních prvků ještě chvíli zůstaňme. Není to tak dávno, co se uzákonila povinnost nejen chodců, ale také cyklistů mít reflexní prvky kdekoliv za snížené viditelnosti mimo osvětlenou silniční komunikaci. Sníženou viditelností se myslí nejen usilovný déšť, ale také mlha či čas po setmění. V takových situacích musí být cyklista dobře viditelný a reflexní části na cyklistickém batohu zavčasu upozorní řidiče v dáli, že se před ním brzy zjeví cyklista pokořující své kilometry.