Obsah článku

O autorovi

pszprofil
Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Poznej své zdraví

E-BOOK

Získejte náš e-book cviků na břicho úplně zdarma

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Recepty

Články

Jak vybrat nejlepší cyklistický batoh v 2022

Žena s cyklistickým batohem
Žena s cyklistickým batohem
Obsah recenze

Cyklistická sezóna je tou nejoblíbenější v roce, shodují se mnozí aktivní sportovci, kteří se každoročně nemohou dočkat, až po dlouhé zimě opráší své kolo, stejně jako cyklistický batoh provázející je na cestách. Že vám tento parťák sídlící na zádech zatím chybí, nebo je už v takovém stavu, že potřebuje náhradníka? Prozradíme vám, jak vybrat nejlepší cyklistický batoh nejen na nadcházející, ale také na tu další sezónu.

Cyklistický vs běžný batoh

Domnívat se, že cyklistický batoh se od běžného nijak neliší je mylné. Na první pohled se možná mohou lišit pouze svým tvarem, při bližším zkoumání se však odlišností nachází víc než dost. Rozdílem je především speciálně upravený zádový systém, který výborně sedí na zádech cyklisty a dobře odvádí pot. Navíc mají mnohé modely i takzvaný integrovaný chránič zad, který je vhodný hlavně pro horskou cyklistiku.

Běžné batohy jsou v porovnání s těmi cyklistickými do velké míry nepohodlné. Nejen, že na zádech dobře nesedí, ale také nepohlcují pot čili jsou mokré velice brzy stejně jako záda samotného cyklisty. Z původně velmi slibného a příjemného zážitku je tak méně hezká vzpomínka, která nám při budoucím plánování cyklistického výletu spíše plány pozměňuje.

Rozdíl tkví také v hmotnosti a celkové odolnosti

Při porovnávání tradičního běžného batohu a cyklistického batohu nesmíme zapomenout ani na rozdíly tkvící nejen v hmotnosti, ale také celkové odolnosti. Při výrobě cyklistických modelů se využívají hlavně odlehčené materiály, aby byl batoh cyklistovi co nejpohodlnější a nejpříjemnější.

Tyto materiály jsou zároveň velmi odolné, a to proti veškerým nepřízním počasí. Jak dešti, tak oděru dokážou dobře odolávat.

Podle čeho vybírat nejlepší cyklistický batoh

Cyklistické batohy jsou kategorií, která je velmi pestrá a různorodá. Vybrat si tedy jeden je velmi ošemetné a těžké. Abyste však nad tímto nestrávili své mládí, zaměřte se hlavně na několik kritérií, které mohou výslednou nabídku velice zúžit. A vám tím pádem zrychlit výběr.

Konkrétně záleží na:

  • velikosti batohu,
  • výšce a pohlaví cyklisty,
  • potřebném příslušenství.

Polstrování zad, respektive speciálně upravený zádový systém je součástí každého cyklistického batohu čili jsme ho nezahrnuli do kritérií, na které třeba klást důraz.

Velikost batohu

Stejně jako batohy turistické, tak ty cyklistické rozlišujeme podle jejich velikosti. Dělíme je konkrétně na malé, střední a velké, kdy malé jsou objemově do 10 litrů, střední od 10 do 20 litrů a velké cyklistické batohy odpovídají velikosti větší než 20 litrů.

Nevíte si rady, jak velký batoh je pro vás tím pravým? Konečné slovo budou mít vaše plány. Jestliže plánujete výlet pouze několikahodinový, stačí vám batoh malý. Pokud přemýšlíte nad celodenním výletem, vhodná je zlatá střední cesta. A v případě vícedenních cyklistických túr nedejte dopustit na velkou alternativu batohu, do které dáte nejen občerstvení, ale také další potřebné vybavení.

Výška a pohlaví cyklisty

Rozhodujícím kritériem je samozřejmě i to, kdo bude daný batoh nosit. Ať už vás to táhne k cyklistickému batohu Scott či Deuter, ujistěte se, že je batoh přizpůsobený pro dané pohlaví. Každé pohlaví má totiž jiné tělesné proporce. Zejména výška je velmi podstatným parametrem, který by se neměl podcenit.

Například dámské batohy mají obvykle kratší záda a ramenní popruhy upravené tak, aby netlačily přes prsa. Ženám cyklistkám je tedy zaručen vysoký komfort i při několikakilometrové jízdě.

Tip na článek: Jak vybrat nejlepší elektrokolo v roce 2022

Příslušenství

Cyklistické batohy s chráničem páteře se bezesporu stanou vaším parťákem při dlouhých i kratších cyklistických výletech. Zejména pokud plánujete delší jízdu, hledejte takové modely, které budou disponovat i řadou praktického příslušenství. Největším benefitem je takzvaný vak na vodu, který zajistí komfortní jízdu bez neustálého zastavování.

Cyklistický batoh s pitným vakem není ničím výjimečným a na trhu se objevuje v mnoha provedeních. Jednotlivé vaky se mohou lišit především svým objemem. Vyrábí se zpravidla od litru a půl až do tří litrů.

Jízda na kole s cyklistickým batohem
Jízda na kole s cyklistickým batohem

Co se vám bude hodit

Dámský i pánský cyklistický batoh může kromě speciálního příslušenství v podobě pitného vaku disponovat také řadou dalších detailů. A stejně jako v módním světě na detailech záleží, záleží také v tomto případě na drobnostech, které cyklistický společník má.

Nezáleží na tom, jestli je cyklistický batoh značky Decathlon nebo Osprey či Camelbak, pokud bude mít reflexní prvky, je to jen dobře. Stejně tak pakliže bude vyroben z nepromokavých materiálů (což obvykle bývá) nebudete muset za obstarávat k batohu pláštěnku.

Proč jsou důležité reflexní prvky

U reflexních prvků ještě chvíli zůstaňme. Není to tak dávno, co se uzákonila povinnost nejen chodců, ale také cyklistů mít reflexní prvky kdekoliv za snížené viditelnosti mimo osvětlenou silniční komunikaci. Sníženou viditelností se myslí nejen usilovný déšť, ale také mlha či čas po setmění. V takových situacích musí být cyklista dobře viditelný a reflexní části na cyklistickém batohu zavčasu upozorní řidiče v dáli, že se před ním brzy zjeví cyklista pokořující své kilometry.

Nejlepší cyklistický batoh do 1 000 Kč

Cattara GreenW 10l + 2l pitný vak

Cattara GreenW s pitným vakem se stane pohodlným parťákem na cesty. Má měkké výztuže, které zajišťují vysoký komfort při jízdě, navíc hrudní popruh pro bytelné uchycení batohu a samozřejmě i větranou zádovou část, kde hezky proudí vzduch. Pro větší bezpečnost jsou součástí batohu také reflexní prvky.

ORIENTAČNÍ CENA
790 Kč

Nejlepší cyklistický batoh do 3 000 Kč

Osprey Raven 14 Claret Red

Značka Osprey patří ve světě cyklistických batohů k nejlepším. Tento model, který se zakoupí do 3000, je ideální na delší cesty, jelikož se pyšní pohodlným a velmi spolehlivým bederním pásem. Je vhodný i pro dámy, dokonale sedí na zádech a pyšní se nemalým úložným prostorem.

ORIENTAČNÍ CENA
2990 Kč

Nejlepší cyklistický batoh do 4 000 Kč

Deuter Trans Alpine 24 black

Hledáte kvalitní batoh na kratší i delší cyklistické výlety? Deuter Trans Alpine 24 bude vaším nejvěrnějším společníkem. Objemově dosahuje až 24 litrů čili je určený i pro několikadenní trasy. Má anatomicky tvarovaná záda a samozřejmě reflexní prvky, díky kterým budete nepřehlédnutelní za jakékoli situace.

ORIENTAČNÍ CENA
3790 Kč

Nejlepší cyklistický batoh do 5 000 Kč

Deuter Trans Alpine Pro 28 clay-marine

Značka Deuter patří k nejlepším čili ji máme v našem výběru rovnou dvakrát. Model Deuter Trans Alpine Pro 28 je ve vyšší cenové relaci, je také vyššího objemu i větších rozměrů. Po stránce zpracování je však stejně kvalitní. Má anatomicky tvarovaná záda, bederní pás, dvoucestný zip i přizpůsobitelný hrudní popruh. A kromě toho i integrovanou pláštěnku, když byste se museli potýkat s nepřízněmi počasí.

ORIENTAČNÍ CENA
4490 Kč

Nejlepší cyklistický batoh do 20 000 Kč

Boblbee GTX 25L - Platinum

Z vysoké cenové kategorie stojí za vypíchnutí cyklistický batoh Boblbee GTX, který je skořepinovým batohem a hodí se pro všechny, kdo rádi sportují, přesto s sebou musí neustále tahat i drahou techniku. Jedná se o vysoce kvalitního společníka, který má navíc certifikaci pro ochranu zad.

ORIENTAČNÍ CENA
17990 Kč
5/5 - (1 hodnocení)

Sdílejte recenzi s ostatními

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další srovnávače

E-book - cviky na břicho zdarma!

Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Vyhledávání

100 Kč sleva na Váš nákup od Pure rituals

Prvotřídní lipozomální vitamíny