Obsah článku
pszprofil

Rozvíjíme pro vás portál každý den. Přidejte se k nám a pomozte ostatním zlepšit se.

Získejte náš e-book 6 tipů, jak rychle zhubnout
Stačí, že budete odebírat naše novinky. E-book vám okamžitě zašleme na e-mail.

Jak se zbavit celulitidy – Praktické rady

28 července, 2022

Žena s celulitidou na stehnu

Uložit článek

Zobrazit obsah článku

Celulitida trápí až 90% žen. Touto vadou na kráse trpí ženy tlusté i hubené, staré i mladé. Jak se zbavit celulitidy a usmívat se na sebe v zrcadle, i když si zkoušíte plavky?

Neřekneme vám, jak se zbavit celulitidy za týden, ale poradíme, jak postupně pomoci jejímu zmírnění. V článku zmiňujeme všechny známé a osvědčené fígle.

Co je celulitida

Celulitidě se někdy říká pomerančová kůže, protože připomíná ďolíčky na kůře citrusového plodu. Kůže je zvrásněná a hrbolatá, především, když ji stiskneme mezi dvěma prsty. Tímto tzv. štípacím testem, můžete zjistit, jakým stupněm celulitidy trpíte. Za zdravotní problém považují lékaři až ten nejhorší, čtvrtý stupeň.

Jak vzniká celulitida

Ďolíčky na kůži jsou v podstatě tuková tkáň, který se skrz vazivová vlákna protlačí nahoru. Příčinou může být také tenká a nepevná kůže, obzvlášť ve stáří nebo následkem příliš rychlého hubnutí. Nejčastěji ženy zjišťují, jak se zbavit celulitidy na stehnech, hýždích a bocích. Protože sem se nejvíc ukládají tuky.

Žena s celulitidou na zadku
Žena s celulitidou na zadku

Proč vzniká celulitida

Lékařům není tato otázka úplně jasná. Víme ale, co k vzniku celulitidy přispívá. Velkou roli určitě hraje dědičnost. Ač je pravda, že tento problém někdy trápí také ženy hubené, tak vznik pomerančové kůže oprávněně spojujeme s nadměrným množstvím tuku v těle.

Lymfa a celulitida

Jednoznačnou příčinu zhoršení celulitidy vidí medicína ve zpomalení toku lymfy. Tato čirá tekutina proudí celým tělem a pomáhá filtrovat škodlivé látky, je důležitá pro naši imunitu a vstřebávání tuků. Pokud neproudí, jak má, přináší to s sebou zdravotní i estetické problémy, mimo jiné celulitidu.

Kůže a celulitida

Na zhoršení celulitidy se projeví také kvalita naší kůže. Pevná a pružná pokožka nedovolí tukové tkáni ďolíčky vytvořit. Stav a síla naší kůže se zhoršuje s věkem, ale také špatným životním stylem. Správnou péčí a pravidelným prokrvováním pokožky, můžeme jejímu vzhledu hodně pomoci.

Hormony a celulitida

Celulitidou trpí především ženy. K její tvorbě totiž přispívá ženský hormon estrogen. Proto se vytváří nejaktivněji v době dospívání a v průběhu těhotenství.

Jak se zbavit celulitidy

Z výše řečeného vyplývá, kam své snažení zaměřit.

Rozproudění lymfy

S dědičností a věkem nic moc nesvedeme. Začněme tedy u lymfatického systému.

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž neboli lymfatická masáž se provádí ve speciálních zařízeních. Někdy ji nabízí kosmetické salóny, jindy zdravotníci. Manuální lymfodrenáž musí provádět pouze proškolený masér, protože neodbornými doteky může víc uškodit než pomoct. Tato masáž se skládá ze speciálních hmatů, které mají lymfu v postižených partiích rozproudit. Můžeme se setkat také se strojovou lymfodrenáží. Při této proceduře ležíte ve speciálním obleku, který střídavě tlačí na konkrétní partie.

Maderoterapie

Novinkou v léčení celulitidy je maderoterapie. Tato forma masáže pochází z Jižní Ameriky, kde si získává velkou oblibu. Maséři používají anatomicky tvarované výhradně dřevěné nástroje. Účinky maderoterapie jsou podobné jako u lymfodrenáže, kromě zlepšení stavu celulitidy pomáhají prokrvení pokožky a zlepšení jejího celkového stavu. V neposlední řadě je tato forma masáže velmi příjemná.

Bylinky

Rozproudit lymfatický systém a zbavit se tak celulitidy můžete také doma. Nebo můžete tomuto procesu alespoň pomoci. Zařaďte do pitného režimu vedle velkého množství čisté vody bylinkové čaje. Vaším cílem je v první řadě odvodnění organizmu, kterému napomáhají pampeliška a kopřiva nebo také zelený čaj. Dále chcete zlepšit funkci jater a ledvin, čemuž pomáhá například vřes.

Kompresní punčochy

Některé zdroje doporučují nošení kompresních punčoch určených pro léčbu křečových žil. Prospěšnost punčoch při hubnutí a léčbě celulitidy není prokázána, ale mnoho žen na tuto metodu přísahá. Kompresní punčochy navíc uleví nohám oteklým a unaveným po dlouhé chůzi nebo sezení u počítače.

Prokrvení pokožky

Pomerančovou kůži můžete také zahnat pomocí péče o svou kůži.

Domácí masáže – suchá masáž

Pro masáž prokrvující pokožku nemusíte do salonu. Můžete vyzkoušet doma tzv. suchou masáž. Ta se provádí kartáčem s měkkými štětinami. Zbavíte se odumřelých kožních buněk a kůže bude lesklá. Správně provedená suchá masáž může pomoct zmírnění projevů celulitidy. Důležité je vést pohyby kartáčem vždy směrem k srdci, tedy u nohou nahoru, u paží směrem do středu těla.

Krémy, oleje

Krémy a oleje proti celulitidě mohou pomoct. Vždy je dobré před aplikací krému použít peeling, který zbaví pleť odumřelých buněk. Poté provést masáž. Až poté nanést krém nebo olej. Obsah krému by měl prokrvit pokožku. Tomu napomůže například výtažek z růže. Nic nezkazíte speciálními krémy proti celulitidě. Důležité je ale pokožku prokrvit a hydratovat.

Pohyb

Hýbejte se, prokrvíte tělo. Jednak podpoříte hubnutí, které bude mít na výsledek vašeho snažení velký vliv, ale hlavně rozproudíte krev v těle a lymfu. Sedavý styl života napomáhá vzniku celulitidy. Cvičit můžete také doma.

Hormony

Už jsme uvedli, že ke vzniku celulitidy přispívá ženský hormon estrogen. Je obsažen v hormonální antikoncepci. Proto může být právě antikoncepce jednou z příčin vzniku nebo zhoršení celulitidy.

Čaje pro hormonální rovnováhu

Můžete také zařadit do pitného režimu čaje, které podporují hormonální rovnováhu. Kouzelnou bylinkou pro ženské zdraví je kontryhel. Ten mimo jiné pomáhá napravit jakékoliv nesrovnalosti vašeho menstruačního cyklu.

Toxiny a celulitida

Zhoršení celulitidy může souviset také s přemírou toxinů v těle. Toxiny, česky bychom řekli jedy, jsou škodlivé látky, které se v organismu hromadí. S menší mírou si dokáže naše tělo poradit samo, je na to stavěné. Ale především současný životní styl plný stresu, nezdravé stravy a pití jich produkuje mnohem víc, než samo zvládne.

Už jsme mluvili o lymfatickém systému. Právě lymfa totiž obstarává odstranění toxinů z tkání. Pokud jich je moc, nezvládá to a celulitida se zhorší. Jak z toho ven?

Kofein, cigarety, alkohol

Co naplat, jsou to všechno jedy. Pokud to tedy s bojem proti celulitidě myslíte vážně, bude dobré omezit konzumaci alkoholu a cigaret na rozumnou míru. Nebo je zcela vynechat. Názory na kofein se různí. Jedni ho vnímají jako cizorodou látku, jiní přísahají na jeho hubnoucí efekt. Pomáhá totiž rozproudit metabolismus. Nejlepší tedy asi bude řídit se radou všeho užívat s mírou.

Zdravá strava

Začněte u zdravé stravy. Sepište si, co denně jíte a vymyslete, kde byste mohli zařadit zdravější varianty. Uberte množství soli a cukru. Přidejte čerstvou zeleninu, ovoce, zdravé tuky, ořechy a ryby. Nejezte polotovary a omezte cukrovinky. Vyvarujte se smažených jídel a uzenin.

Zdravá strava
Zdravá strava
TIP: Inspirovat se můžete našimi zdravými recepty.

Hydratace

Hodně pijte čistou vodu. Pokud málo pijete, celulitidy se nezbavíte. Hydratace pomáhá hubnutí, detoxikaci organizmu a proudění lymfy. Dejte si ale pozor na sladké nápoje. Těmi naděláte víc škody než užitku.

Detoxikace

Detoxikaci organismu můžete pomoct také bylinkami. Některé užitečné jsme už zmínili výše. Odvodněním totiž pomáháte odplavit jedy z těla. Proto i zde pomůže pampeliška, kopřiva nebo vřes. Pro detoxikaci přidejte do mixu ještě ostropestřec mariánský.

Zvláštní kapitolu tvoří zelené hity poslední doby jako řasa chlorela a zelený ječmen. Zde se mějte na pozoru, než koupíte velké balení. Na někoho mohou tyto zelené látky účinkovat projímavě. Pokud vám ale budou vyhovovat, pomohou při zbavování těla toxinů, hubnutí a zlepšují vaše celkové zdraví. Dalším snadno dostupným prostředkem pro detoxikaci jsou tzv. enterosorbenty.

Stres

Pokud chcete vypadat lépe, chcete se cítit lépe. A boj s celulitidou není výjimkou. Stres produkuje v našem těle toxiny a vybudí zánětlivou reakci. Brání ozdravným procesům. Zařazením pravidelného pohybu pomůžete tělu se se stresem vyrovnat, protože mu nabídnete endorfiny. Proti stresu dále účinkuje relaxace a dostatek kvalitního spánku. Můžete se naučit meditovat. A když jsme u těch bylinek, zařaďte do své večerní relaxační chvilky meduňku, heřmánek, mátu a chmel.

Pozor na třezalku tečkovanou – sice uklidňuje a uspává, ale nesmí se kombinovat s hormonální antikoncepcí, antidepresivy, prášky na spaní, alkoholem a s některými dalšími léky. Podrobněji se boji se stresem věnujeme v jiném článku.

Operační zásahy

Pokud řešíte, jak se rychle zbavit celulitidy doma, zklameme vás. Jediné řešení, pokud na to opravdu spěcháte, je svěřit se do péče odborníků. A do široka otevřít peněženku. Pro léčbu celulitidy se používá laser nebo speciální jehly pod kůží, které narušují tukové buňky. Výhodou je, že se skutečně celulitidy rychle zbavíte.

Nevýhodou je vysoká cena a bolestivost většiny zákroků. Pokud navíc příčiny vzniku celulitidy, jako špatný životní styl a strava, přetrvávají, tak se pomerančová kůže brzy vrátí a investice byla zbytečná.

Jak s celulitidou žít

Celulitida je záležitost estetická. Nelíbí se nám, ale v životě nepřekáží. Můžeme se tedy smířit s tím, že za určitých okolností naše kůže nevypadá nejlépe. Můžeme ale pomoci jejímu celkovému vzhledu.

Opálení a samoopalovací krémy

Na opálené kůži je celulitida vidět málo nebo vůbec. Zapojte tedy do práce samoopalovací nebo tónovací tělová mléka.

Tělové punčochy

Když si berete krátkou sukni a počasí to jen trochu dovoluje, oblečte si tělové punčochy. Krásné nohy ukážete a celulitidu skryjete.

Zpevnění problémových partií cvičením

Neexistují cviky, které by vás zbavily celulitidy. Také nenajdete cvičení pro zhubnutí konkrétních partií. Pokud ale řešíte, jak se zbavit celulitidy na zadku, můžete začít hýžďové svaly cvičením trénovat. Pevnější zadeček vypadá celkově lépe, ale hlavně pevné svaly napnou kůži a zmenší prostor, kde se tvoří ďolíčky.

Závěr

Ať už řešíte celulitidu na stehnech, břiše nebo pažích, je vám teď už jasné, že zázračné recepty nefungují. Ale už víte, jak můžete vzhled svého těla zlepšit.

4/5 - (4 hodnocení)
Sdílejte článek s ostatními

Komentáře

Další články
Venčení psa

Pravidelné venčení přináší mnoho výhod, které zahrnují nejen zlepšení fyzické kondice a prevenci obezity, ale také mentální stimulaci,…

Fototerapie

Fototerapie, fascinující spojení světla a léčby, otevírá nové obzory v moderní medicíně. Tato důmyslná metoda, která světelné záření…

Recenze masážní pistole FlexGun™ by vás měla zajímat, pokud pravidelně cvičíte, máte sedavé zaměstnání nebo vás trápí celulitida.…

Zdravé sezení

Nejste si jistí, jak správně sedět u počítače? Podívejte se na naše tipy, jak sedět zdravě, a skoncujte…

Překyselený organismus

Trápí vás překyselený žaludek? Je to běžný problém, na který existuje několik tipů a babských rad. Co tedy…

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Máte problém s podrážděným žaludkem? Potřebujete osvědčené řešení, jak žaludek a střeva zklidnit? Tyhle tipy vám pomohou! Připravili…

Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma
Získejte ZDARMA
e-book v hodnotě 199 Kč, SLEVY u našich partnerů na oříšky a doplňky výživy a navíc se zepojte do našich soutěží!
Chceš ukládat? Vytvoř si u nás účet
Získej možnost ukládat si oblíbené články, recepty, srovnávače, autory a spousty dalšího do svého profilu. Díky tomu budete mít možnost vždy se vrátit k tomu, co vás zaujalo a vytvořit si tak vlastní databázi toho nejzajímavějšího pro vás. Tak neváhejte, vše je zdarma.
Registrovat se zdarma