Recept ze dne
Stála v roce 1996 u zrodu časopisu FITNESS a tvorbě jeho obsahu věnovala dlouhých 24 let na pozici redaktorky a posléze šéfredaktorky. Souběžně pracovala jako překladatelka pro časopis SVĚT KULTURISTIKY, kde od roku 2019 působí coby šéfredaktorka. Pro zlepšení nálady a kondice pravidelně obouvá běžecké boty nebo baletní špičky. Má ráda malé ušaté psy (corgi) a Velkou Británii.
Zdravý jáhlový nákyp
Zkuste si nadýchaný sladký nákyp připravit z jahel nikoliv z tradičně používané bílé rýže. Získáte řadu cenných živin a zajímavou chuť.
Rčení „změna je život“ by se v rámci jídelníčku dalo klidně změnit na „změna je zdraví“. Někdy stačí obměnit jednu ingredienci a pokrm se stává zdravějším, dietnějším, chutnějším… V případě, kdy z rýžového nákypu uděláte jáhlový, nemusí být ten posun nijak dramatický. Přesto ale jáhly určitě vyzkoušejte. Je velká škoda, že se na tuhle zajímavou obilovinu prakticky zapomnělo.
- Jáhly nasypejte do cedníku a několikrát je propláchněte horkou vodou.
- Teprve pak je můžete nasypat do mléka se špetkou soli a za občasného míchání uvařit do měkka.
- Jakmile budete mít pocit, že už jsou jáhly skoro měkké, vypněte sporák, přidejte lžíci cukru, zamíchejte a nechte pod pokličkou dojít.
- Jablka oloupejte a nakrájejte na kostičky. Můžete je použít do nákypu syrová, někdo dává přednost krátkému povaření v troše vody s citrónovou šťávou.
- V misce promíchejte tvaroh a žloutky se lžící cukru a skořicí.
- Z bílků vyšlehejte sníh.
- Do uvařených jahel vmíchejte směs tvarohu a žloutků, a nakonec sníh z bílků.
- Část takto připravené směsi na nákyp nalijte do pekáčku, přidejte vrstvu jablek (pokud nejsou dost sladká, můžete lehce zasypat cukrem) a navrch zbytek jáhlové směsi.
- Pečte v troubě předehřáté na 180 C zhruba 45 minut. Navrchu by měl mít nákyp zlatavou barvu.
Jáhly vs. rýže
Možná si říkáte, proč měnit rýži, se kterou už máte přípravu nákypu sehranou, za náročnější jáhly. Jsou opravdu jáhly zdravější? V porovnání s bílou, loupanou rýží ano. Takže pokud nepřipravujete nákyp z rýže celozrnné, určitě o jáhlách popřemýšlejte.
Proč se jáhly proplachují?
Přípravu před vařením neradno podceňovat. Propláchnutím horkou vodou se totiž jáhly zbaví nepříjemné hořké chuti.
A kdyby vám ani pak jejich typická chuť úplně neseděla, zkuste příště připravit nákyp ze směsi jahel a rýže. Snažte se je v jídelníčku udržet, vyplatí se vám to. Obsahují totiž vitaminy skupiny B a z minerálů hořčík, draslík, zinek a železo. Navíc jsou lehce stravitelné a bezlepkové.
Pozor při skladování
Nekupujte si příliš velké balení do zásoby, jáhly mají tendenci žluknout, což poznáte podle výrazné hořké chuti navzdory pečlivému proplachování.
Ideální obilovina v zimním jídelníčku
V chladných obdobích roku jsou jáhly zvlášť vítanou ingrediencí, protože organismus příjemně prohřívají.
Čím nahradit jablka?
Do nákypu můžete použít samozřejmě i jiné druhy ovoce. Skvělý bude se švestkami či meruňkami. Pokud zvolíte kompotovanou variantu, nechte si šťávu z kompotu na polití jednotlivých porcí.
Stála v roce 1996 u zrodu časopisu FITNESS a tvorbě jeho obsahu věnovala dlouhých 24 let na pozici redaktorky a posléze šéfredaktorky. Souběžně pracovala jako překladatelka pro časopis SVĚT KULTURISTIKY, kde od roku 2019 působí coby šéfredaktorka. Pro zlepšení nálady a kondice pravidelně obouvá běžecké boty nebo baletní špičky. Má ráda malé ušaté psy (corgi) a Velkou Británii.
Sacher – tradiční vídeňský dort, jehož recept jsem…
Čokoládovými crincles se nejen sociální sítě jenom hemží.…
Vůně jablek, skořice a směsi perníkového koření patří…
Milujete pizzu? A co vyzkoušet Foccaciu? Těsto je…
Umíte si připravit míchaná vejce? Myslím tím, krémová…
Halibut grónský nebo také platýs černý je jednou…
Děti mají rádi ke svačině či k snídani…
Dnešní recept potěší zejména příznivce japonské kuchyně. Okonomiyaki…