Recept ze dne
Domácí pizza z celozrnné mouky
Celozrnná mouka (špalda) se opět vrací do jídelníčku! Pěstovala se již před 8.000 lety. Později ji nahradila šlechtěná pšenice, která vykazuje vyšší výnosnost. Špalda obsahuje větší podíl minerálů, bílkovin a zároveň je lehce stravitelná a má mnohem nižší alergickou reakci. Pizza ze špaldy bude trošku tmavší a nebude tak dobře kynout, oproti běžné mouce.
- Hladkou špaldu (mouku) prosejeme přes síto do mísy, nebo kdo má tu možnost, tak do nádoby hnětacího robota.
- Přidáme půlku rozdrobeného droždí, špetku soli a cukru, jednu polévkovou lžíci olivového oleje a cca 150 ml vody o pokojové teplotě.
- Necháme chvilku odstát.
- Až se droždí trošku rozpustí vypracováváme v hladké a vláčné těsto. Těsto by se nemělo lepit a mělo by být pružné. Když se těsto stále lepí, přidáme trochu mouky nebo po kapkách pro vláčnost přidáváme zase vodu. Takto vypracované těsto necháme pár minut kynout. S vodou opatrně, sebemenší změna množství může ovlivnit strukturu celého těsta a jestliže to už neodhadneme, tak musíme přidávat mouku nebo zase vodu. Proto s vodou opatrně a přidávat další vodu vždy jen po kapkách!
- Vypracované těsto do velkého bochánku v ruce ještě propracujeme.
- Na pečícím papíře nebo silikonové podložce těsto vyválíme válečkem nebo rukou vytlačíme od středu do krajů na tenkou placku. Okraje vždy necháváme tlusčí, popřípadě můžeme okraj pár centimetrů zarolovat.
- Vždy jako základ surovin na pizzu používám rajčatový protlak, který se natře na pizzu, několik druhů sýra (mozzarella, ricotta, parmezán), tenké plátky cibule a přidáme cherry rajčátka pokrájená na čtvrtky.
- Troubu předehřejeme na nejvyšší stupeň (program pizza 250 °C) a pečeme maximálně cca 12 minut. Sýr se musí roztéct a okraj těsta zlátne. Nesmíme péct moc dlouho! Těsto nesmí být vysušené, pak by připomínalo sušenku a pizza by byla tvrdá a drobila by se! Musí být trošku křupavá na vrchu, ale stále dost měkká a pružná.
- Po upečení hned na horkou pizzu přidáme šunku (prosciutto), polníček nebo baby špenát. Nikdy tyto suroviny nepečeme v troubě! Zelené lístečky by zvadly a tenké plátky šunky by se vysušily.
Bon Appétit!
Špaldová celozrnná hladká mouka je vhodná jako alternativa ke šlechtěné pšenici. Hodí se na přípravu slaných i sladkých pokrmů a pečiva. Špaldovou mouku lze používat stejným způsobem jako běžnou hladkou pšeničnou mouku, se kterou se dá v jakémkoliv poměru kombinovat nebo ji zcela nahradit.
Sacher – tradiční vídeňský dort, jehož recept jsem…
Čokoládovými crincles se nejen sociální sítě jenom hemží.…
Vůně jablek, skořice a směsi perníkového koření patří…
Milujete pizzu? A co vyzkoušet Foccaciu? Těsto je…
Umíte si připravit míchaná vejce? Myslím tím, krémová…
Halibut grónský nebo také platýs černý je jednou…
Děti mají rádi ke svačině či k snídani…
Dnešní recept potěší zejména příznivce japonské kuchyně. Okonomiyaki…