Recept ze dne
Maminka na rodičovské dovolené, která se snaží vařit chutně a zdravě pro celou rodinu.
Lahodné domácí sušené maso
Svačinka, která je opravdu výživná a také chutná? Tou může být právě sušené maso. Troufnete si jej připravit i sami doma? S tímto receptem to pro vás zajisté nebude žádný oříšek.
- Začneme tím, že celý kus masa vložíme do mrazáku a necháme jej tam zčásti ztuhnout. Průběžně však hlídáme, aby maso neztuhlo příliš - po vytažení by mělo jít krásně krájet na plátky.
- Mezitím si v misce připravíme marinádu, kdy smícháme worcester, sójovou omáčku, med, prolisovaný česnek a ostatní koření.
- "Polotuhé" maso vytáhneme z mrazáku a začneme jej krájet na plátky o tloušťce zhruba 3-5 mm.
- Takto nakrájené plátky vložíme do připravené marinády a prohněteme. Necháme odpočívat zhruba 2 hodiny.
- Po uplynutí času maso necháme v marinádě i nadále, avšak zalijeme jej jablečným octem, a sice tak, aby bylo ponořené. Díky tomu nebude maso po usušení tuhé. Necháme opět odpočívat, a to alespoň 6 hodin.
- Po uplynutí uvedené doby maso osušíme utěrkou, aby nebylo příliš mokré.
- Takto připravené maso vložíme do sušičky a sušíme při 65 - 70 °C po dobu zhruba 8 hodin.
Extra tipy pro recept domácí sušené maso
Domácí sušené maso je skvělá pochoutka, a když jej připravujete doma, můžete si upravit chuť podle svých představ. Zde je několik tipů, jak si vylepšit recept na domácí sušené maso:
-
Výběr masa: Ideální je volba masa s minimálním množstvím tuku, protože tuk se může zkažením rychleji. Hovězí svíčková nebo roštěnec je oblíbenou volbou.
-
Marináda: Experimentujte s různými druhy marinád. Můžete vyzkoušet směs sojové omáčky, česneku, hnědého cukru, červené papriky a vody. Pro exotický dotek zkuste přidat teriyaki omáčku nebo srirachu.
-
Koření: Kromě tradičního solení a opepření zkuste přidat koriandr, papriku, cayennský pepř nebo dýňová semínka pro odlišnou chuť.
-
Způsob sušení: Můžete použít sušičku na ovoce, troubu nastavenou na velmi nízkou teplotu nebo maso nechat větrat venku (pokud žijete v suchém a chladném klimatu). Každá metoda dá masu jinou konzistenci a chuť.
-
Skříňky: Pokud máte zájem o tradiční metodu sušení, můžete si postavit speciální skříňku pro sušení masa. Ujistěte se, že je dobře větraná, aby maso rychle vyschlo.
-
Doba sušení: V závislosti na způsobu sušení a tloušťce plátků masa může sušení trvat od několika hodin do několika dní. Je důležité pravidelně kontrolovat konzistenci masa.
-
Úložiště: Až bude maso suché, uchovejte ho v uzavíratelných sáčcích nebo nádobách v chladném a temném místě. Pro delší skladování můžete maso vakuově zabalit.
-
Použití sušeného masa: Kromě klasického konzumu jako snacku můžete sušené maso použít i jako přísadu do polévek, těstovin nebo salátů.
Doufám, že vám tyto tipy pomohou vylepšit vaše domácí sušené maso!
Maminka na rodičovské dovolené, která se snaží vařit chutně a zdravě pro celou rodinu.
Sacher – tradiční vídeňský dort, jehož recept jsem…
Čokoládovými crincles se nejen sociální sítě jenom hemží.…
Vůně jablek, skořice a směsi perníkového koření patří…
Milujete pizzu? A co vyzkoušet Foccaciu? Těsto je…
Umíte si připravit míchaná vejce? Myslím tím, krémová…
Halibut grónský nebo také platýs černý je jednou…
Děti mají rádi ke svačině či k snídani…
Dnešní recept potěší zejména příznivce japonské kuchyně. Okonomiyaki…